Πανελλήνιες 2022: Πού περάσατε; - Σχολιασμός Βάσεων!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@nPb

Έχεις απόλυτο δίκιο σε ο,τι αναφέρεις αναφορικά με την αποκατάσταση στην Ελλάδα. Ίσως να επηρέασε και τις επιλογές των υποψηφίων που οι σχολές έπεσαν αισθητά ενώ τα σώματα ασφαλειας παρέμειναν αρκετά υψηλά.

Ένα παιδί 18 χρόνων και όχι μόνο, περνώντας στην σχολή της επιλογής του για τον οποιονδήποτε λόγο (είτε γιατί του αρέσει, είτε γιατί έχει σίγουρη αποκατάσταση, είτε για το πρεστίζ κλπ) αναμένεται να πεταει στα σύννεφα σήμερα 🙂

Αν σκεφτόμασταν μόνο σε 4,5,10 χρόνια μπροστά τι θα κάναμε στη ζωή μας, το παρόν δεν θα είχε λόγο ύπαρξης.

Με το καλό να τελειώσουν τις σχολές τους όσοι τελικά τις ολοκληρώσουν, και έπειτα βλέπουν πως θα πορευτούν στη ζωή τους.

Όλοι έχουμε ακούσει για περιπτώσεις ανθρώπων πολλών και όχι λίγων μόνο, που σπούδασαν αυτό που τους άρεσε στα 18 και στα 25 άλλαξαν 180» επαγγελματική πορεία. Κανεις δεν εγγυάται σε κανέναν ο,τι επιλέγοντας κάτι στα 18 θα του αρέσει στο πανεπιστήμιο, ότι θα το ασκήσει, ότι θα βρει εργασία στο αντικείμενο του κλπ.
Όταν πήγα να σπουδάσω Ψυχολογία, τυχαία, έλεγα θα γίνω Κλινικός Ψυχολόγος και ουτε που γνώριζα τι εστι HR και σήμερα στα 25 σχεδόν δεν έχω καμία επαφή με τον τομέα της Ψυχολογίας επαγγελματικά.


Το ζητούμενο είναι να χαίρεται ο οποιαδήποτε για τις επιλογές του 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Βρε παιδιά γνωρίζει κανεις τίποτα για τις ΑΣΠΑΙΤΕ; Δεν βρίσκω και κάποιο πιο παλιό θέμα κιόλας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ναι συγνώμη ήταν λίγο γενικό το μήνυμα
Τι δικαιώματα έχει και αν γίνεσαι μόνο καθηγητής ειδικών μαθημάτων από εκεί
μονο καθηγητης επαλ, ιεκ, κατηγορια ΤΕ
η σχολη τείνει να αποροφηθει απο το εκπα ως μονοτμηματικη σχολη
η ιδια το ζητησε και το εκπα συμφωνει.
η κεραμεως την θελει στο παδα ,,αλλα το παδα δεν θελει.
το παδα θα ειθελε να κρατησει μονο το εκπαιδευτικο τμημα και τα τεχνικα να τα αποροφησει στις δικες του σχολες

ολλα αυτα ειναι σε εκρεμοτητα
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γενικα εγω που μαλλον θα γραψω του χρονου, στην σχολη μου να πηγαινω που και που για να μην παει χαμενη η θεση η να παει στο καλο; Γενικα οσοι γραψατε δευτερη χρονια τι κανατε;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.
Εγω περασα βιολογια και δεν ξερω τι να κανω :worry: ενω το προγραμμα σπουδων φαινεται αρκετα ενδιαφερον δεν βλεπω καποια διεξοδο απο τη σχολη και η ερευνα αν και φαινεται πολυ ελκυστικη δεν ξερω αν θα εχω τις αντοχες να την ακολουθησω :ermm:
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγω περασα βιολογια και δεν ξερω τι να κανω :worry: ενω το προγραμμα σπουδων φαινεται αρκετα ενδιαφερον δεν βλεπω καποια διεξοδο απο τη σχολη και η ερευνα αν και φαινεται πολυ ελκυστικη δεν ξερω αν θα εχω τις αντοχες να την ακολουθησω :ermm:
Έχει πολλές προοπτικές η σχολή . Μπορείς να ασχοληθείς με γενετική βιοτεχνολογία μοριακή βιολογία και να πας αργότερα στο εξωτερικό αν το θες και να βρεις δουλειά με καλά χρήματα . Το τμήμα έχει προοπτικές γιατί το έψαχνα και εγώ πέρυσι . Ψάξε στο ίντερνετ και τα επαγγελματικά δικαιώματα
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εγω περασα βιολογια και δεν ξερω τι να κανω :worry: ενω το προγραμμα σπουδων φαινεται αρκετα ενδιαφερον δεν βλεπω καποια διεξοδο απο τη σχολη και η ερευνα αν και φαινεται πολυ ελκυστικη δεν ξερω αν θα εχω τις αντοχες να την ακολουθησω :ermm:
κοίτα και στο εξωτερικό τι παίζει, γιατί στην Ελλάδα υπάρχει η τάση να θεωρούνται "κατώτερα" τμήματα που στο εξωτερικό εκτιμουνται παρα πολυ. αν σου αρέσει η γενετικη, υπάρχει και ειδικότητα εργαστηριακή γενετική, προσβάσιμη και από γιατρούς, αλλά δε θα έχεις επαφή με ασθενείς
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εγω περασα βιολογια και δεν ξερω τι να κανω :worry: ενω το προγραμμα σπουδων φαινεται αρκετα ενδιαφερον δεν βλεπω καποια διεξοδο απο τη σχολη και η ερευνα αν και φαινεται πολυ ελκυστικη δεν ξερω αν θα εχω τις αντοχες να την ακολουθησω :ermm:
Αμα το ψαξεις και εισαι καλος και δεν βγαλεις το πτυχιο με 6 σιγουρα κατι θα κανεις. Δεν ειναι σχολη αδιεξοδος οπως π.χ οι φιλοσοφικες
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.
Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι κυτταρικές νευροεπιστήμες ωστόσο δεν το έχω ψάξει πολύ γιατί με τις εκτιμήσεις θεωρούσα δεδομένο ότι περνάω κτηνιατρική :/:
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
παιδιά βλέπω τους χημικούς μηχανικούς στη κοζάνη ότι από 135 που μπορούσε να πάρει μπήκαν μόνο 93. Μόνο τόσοι δηλώσαν την σχολή; ή είναι κάτι άλλο;

Επίσης ενώ πέρσι και πρόπερσι έπαιρνε τα ίδια άτομα που εισήχθησαν και φέτος (90 και 81 ανά χρονιά)...φέτος σημειώθηκε η χαμηλότερη βάση της σχολής στα χρονικά και υπάρχει πτώση από την περσινή βάση 1000+ μόρια!

είναι λογικά όλα αυτά;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λίγο οφφ-τοπικ αλλά δεν έχω που αλλού να το γράψω
Ευχαριστώ πάντως όλα τα παιδιά που από χθες καθόμασταν και περιμέναμε τις βάσεις, ήταν σημαντική η παρέα σας. Ειδικά σήμερα το πρωί θα τα είχα παίξει τελείως αν δεν είχα και που να πω τον πόνο μου! <3
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Λίγο οφφ-τοπικ αλλά δεν έχω που αλλού να το γράψω
Ευχαριστώ πάντως όλα τα παιδιά που από χθες καθόμασταν και περιμέναμε τις βάσεις, ήταν σημαντική η παρέα σας. Ειδικά σήμερα το πρωί θα τα είχα παίξει τελείως αν δεν είχα και που να πω τον πόνο μου! <3
Συμφωνώ! Όλη η διαδικασία κύλησε πιο όμορφα και ευχάριστα με εσάς! :yahoo:
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εκανα ενα (κακογουστο) αστειο στην ομαδικη του σχολειου, τους ειπα καλη μεταναστευση, και με διαλοστειλαν επειδη χαλασα το κλιμα.😪😪😪😪
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Εκανα ενα (κακογουστο) αστειο στην ομαδικη του σχολειου, τους ειπα καλη μεταναστευση, και με διαλοστειλαν επειδη χαλασα το κλιμα.😪😪😪😪
Τώρα που είπες καλή μετανάστευση έχω να πω ότι χαίρομαι υπερβολικά πολύ που πέρασα στη σχολή που ήθελα,αλλά είναι τόσο μακριά από το πατρικό μου. Μιλάμε για 8 με 10 ώρες ταξίδι και αν πάρω αεροπλάνο πέφτει στις 4-5 🙃
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τώρα που είπες καλή μετανάστευση έχω να πω ότι χαίρομαι υπερβολικά πολύ που πέρασα στη σχολή που ήθελα,αλλά είναι τόσο μακριά από το πατρικό μου. Μιλάμε για 8 με 10 ώρες ταξίδι και αν πάρω αεροπλάνο πέφτει στις 4-5 🙃
Τωρα που εχεις ολο τον Αυγουστο, ψαξε για σπιτι
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Λίγο οφφ-τοπικ αλλά δεν έχω που αλλού να το γράψω
Ευχαριστώ πάντως όλα τα παιδιά που από χθες καθόμασταν και περιμέναμε τις βάσεις, ήταν σημαντική η παρέα σας. Ειδικά σήμερα το πρωί θα τα είχα παίξει τελείως αν δεν είχα και που να πω τον πόνο μου! <3
Ρεεεε ναιιιι!!! Συμφωνω απολυτως . Σας αγαπω , στην αρχη εκανα εγγραφη μονο για να βγαλω το αχτι μου για το μαθηματικο και να βρω συμβουλες για το τι μπορει κανεις να κανει αν βροσκεται σε μια σχολη που δεν τπν εμπνεει τοσο , αλλα κατεληξε να ειναι πολλα περισσοτερα αυτη η εγγραφη 🥺🥺🥺 ειστε ολοι τελειοι , σας αγαπω ❤️❤️
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top