Πανελλήνιες 2022 [Ανθρωπιστικών Σπουδών]: Σε ποιο σημείο της ύλης βρίσκεστε;

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους συνυποψηφίους! Έκρινα αναγκαίο να δημιουργήσω το παρόν thread, ώστε να υπάρχει ένας χώρος που θα μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις αναφορικά με τις "δικές" μας πανελλήνιες. Ξεκίνω, λοιπόν, ρωτώντας σε ποιο σημείο της ύλης βρίσκεστε. Προσωπικά, όντας θεωρητικός, βρίσκομαι:
Γνωστό: 5 διδακτική ενότητα
Συντακτικό: Τελείωνουμε την μετατροπή απο πλάγιο σε ευθύ λόγο(έχουμε ήδη κάνει το αντίστροφο)
Γραμματική: Τελειώνουμε τα ρήματα -μι και μπαίνουμε σε διάφορα άλλα ιδιόμορφα(έβην, έγνων, οίδα κτλπ)
Άγνωστο:Έχουμε διεκπεραιώσει κοντά στα 60-70 άγνωστα κείμενα(+φύλλα εργασίας)
Λατινικά: Έχουμε κάνει τα κείμενα 16-17-18-19-21(ιδιαίτερη έμφαση σε ανάλυση μετοχών, μετατροπή ενεργητικής σε απαρεμφατική σύνταξη)
Έκθεση-Λογοτεχνία: Ανθρώπινα δικαιώματα
Ιστορία: Έχουμε τελείωσει την οικονομία απο τον Απρίλιο, βρισκόμαστε στον δικομματισμό στα κόμματα και στους Ψαριανούς πρόσφυγες στο προσφυγικό
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Ουφ, Πανελλήνιες 2022. Έφτασε η στιγμή που θα γράφω κι εγώ σε θρεντ για τις επικείμενες Πανελλήνιες.

Ας γράψω κι εγώ που είμαστε, στα ανθρωπιστικά κι εγώ. Πιο πίσω από τον φίλτατο SlimShady βρίσκομαι σε όλα :P.

Έχομεν και λέμε:

Γνωστό: Εισαγωγή Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη και Δ.Ε. 1, 4, 5, 6, 7
Συντακτικό: Το τελευταίο που κάναμε ήταν η σύγκριση νομίζω.
Γραμματική: Τα ίδια με τον προλαλήσαντα!
Άγνωστο: Γύρω στα 25 κείμενα.
Λατινικά: Κείμενα 16-17-18 - απαρεμφατική σύνταξη - υποτακτική - προστακτική
Έκθεση-λογοτεχνία: Παιδεία
Ιστορία: Τα ξενικά κόμματα

Εύχομαι επιτυχία στην προσπάθεια όλων των συνυποψηφίων!
 

angies

Νεοφερμένος

Η angies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Όσοι είστε θεωρητική που βρίσκεστε στην ύλη;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.

DeWiN

Νεοφερμένος

Η DeWiN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Που βρίσκεστε και πως τα βλεπετε τα πραγματα;Τι κατεχετε καλα και σε ποια δυσκολευόσαστε;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Ας κάνω ένα update, τα γράφω με τη σειρά που παρουσιάζονται στο Φ.Ε.Κ. στο οποίο κοινοποιήθηκε η ύλη των φετινών εξετάσεων:

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Διδαγμένο:

Εισαγωγές:
Δ. Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ (κεφ. Δ2-Δ3),
Ε. Ο ΠΛΑΤΩΝ (κεφ. Ε1),
Πλάτων, Πρωταγόρας (Β, Γ),
Πλάτων, Πολιτεία (1, 2, 3, 6, 8, 12, 13, εισαγωγικό σημείωμα της αλληγορίας του σπηλαίου),
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Βίος και έργα)
Κείμενα:
Α1, Α2, Α3, Β4, Β5, Β6, Β7 (και είμαστε στο Γ8)

Αδίδακτο:
Γραμματική: έχουν ολοκληρωθεί πλέον τα γραμματικά φαινόμενα και κάνουμε επαναλήψεις σε επιμέρους τομείς μέσω φυλλαδίων ασκήσεων
Συντακτικό: έχουμε ξεκινήσει ανάλυση μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις (κάναμε τις επιθετικές και έπονται οι υπόλοιπες)
Κείμενα: έχουν ολοκληρωθεί περί τα 30 κείμενα μαζί με τις αντιστοιχές γραμματικο-συντακτικές ασκήσεις

ΛΑΤΙΝΙΚΑ

Κείμενα: 16-25
Γραμματική - Συντακτικό:
-όσα προβλέπονται στη Β' τάξη και:
-όλοι οι χρόνοι, οι φωνές και οι εγκλίσεις των ρημάτων Α', Β', Γ' και Δ' συζυγίας (πλην της περιφραστικής συζυγίας) και οι αντίστοιχοι ονοματικοί τύποι
-αποθετικά ρήματα
-αναγκαστικό αίτιο
-ειδικό απαρέμφατο
-απόλυτη αφαιρετική
-μετατροπή πρότασης σε μετοχή
-ακολουθία χρόνων
-ιστορικός-διηγηματικός cum
-απαγόρευση
-προσδιορισμός του χρόνου

Τώρα χάθηκα λίγο στην ύλη μπορεί να είναι κι άλλα που παραβλέπω

ΙΣΤΟΡΙΑ

Έχει ολοκληρωθεί το κεφάλαιο "Από την αγροτική οικονομία στην αστικοποίηση" και από το κεφάλαιο "Η διαμόρφωση και λειτουργία των πολιτικών κομμάτων στην Ελλάδα (1821-1936)" έχουν ολοκληρωθεί τα Α, Β και Γ και βρισκόμαστε στις αρχές του Δ' (Το φιλελεύθερο κόμμα).


Αυτά, τώρα για έκθεση δεν ξέρω τι να πω.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γνωστό: Ενότητα 9
Άγνωστο: Έχουν ολοκληρωθεί μαζί με διαγωνίσματα/φύλλα εργασίας αισίως 90-100 κείμενα
Γραμματική: Η ύλη έχει ολοκληρωθεί, ξεκινούν επαναλήψεις
Συντακτικό: Ανάλυση Αιτιολογικής μετοχής
Ιστορία: Στο κεφάλαιο των κομμάτων βρισκόμαστε στα αριστερά κόμματα, ενώ στο κεφάλαιο του προσφυγικού στην εισαγωγή του 20ου αιώνα
Λατινικά: Κείμενο 26(έχουν διδαχθεί όλα τα γραμματικο-συντακτικά φαινόμενα που προβλέπουν οι εκπαιδευτικοί σκοποί του κάθε κειμένου)
Έκθεση: Τελειώσαμε το ευρύτερο κεφάλαιο της φύσης
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες! Που βρίσκεστε απο άποψη ύλης;
Εμείς έχουμε εισέλθει σε φάση επαναλήψεων. Αναλυτικότερα:
Γνωστό: Ενότητα 4 μέσω κριτηρίων με ασκήσεις όλων των ειδών
Άγνωστο: Εκτιμώ πως έχουμε υπερβεί τα 150 κείμενα
Γραμματική/συντακτικό: επαναλήψεις εφ'όλης
Ιστορία: Α κομμάτων/ 1+2 Προσφυγικό 20ου
Λατινικά: Κείμενο 48
Έκθεση: Αναλύουμε θέματα γύρω απο τον ανθρωποκεντρικό ρόλο της επιστήμης
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Λοιπον.
Γνωστό: Τελείωσα την υλη και Α ενότητα απο επανάληψη
Άγνωστο: Δεν ξερω, πολλά
Ιστορία: Έχω τελειώσει την ύλη και έχω κάνει επανάληψη Παρευξήνιο, Προσφυγικό και τελειώνω αύριο Κρητικό
Λατινικά: Έχω τελειώσει την ύλη και εδώ και είμαι στο κείμενο 28
Έκθεση: Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι καλά θα είμαι ;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Γνωστό: τελείωσε η ύλη και ξεκινάμε επαναλήψεις από Ηθικά Νικομάχεια
Άγνωστο: βαριέμαι απίστευτα πολύ να τα μετρήσω :P αρκετά πάντως
Ιστορία: τελείωσε η ύλη, έχουν γίνει επανάληψη Παρευξείνιος, Κρητικό και Προσφυγικό
Λατινικά: τελείωσε η ύλη και τώρα ξεκινάμε επαναλήψεις με 16-18
Έκθεση: (δεν ξέρω τι πρέπει να πω εδώ)

Αυτά! Καλή δύναμη σε όλους, μπαίνουμε στην τελική ευθεία! Το έχουμε! :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top