efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τωρα με τα νεα κολπα, αν οντως ισχυει αυτο το πραγμα και συμψηφιζουν τις δυο αυτες ομαδες, τοτε 14000+6000=20000/2=10000 αρα η ΕΒΕ θα ειναι 10!
Η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα περισσότερο αχαχα.

Δηλαδή, βάση μαθημάτων κατεύθυνσης και κοινής ομάδας βγαίνει μια ΕΒΕ του κάθε μαθητή όπου θα πρέπει να είναι ίδια ή μεγαλύτερη από την ΕΒΕ που θα ορίσει η σχολή για το Χ τμήμα σε δεύτερο χρόνο;

Γιατί και εγώ ήξερα μέχρι σήμερα ότι βγαίνει κανονικά η βαθμολογία σου όπως πάντα και μετά η σχολή ανάλογα τα αποτελέσματα ορίζει μια βάση και That's it.

Αν ισχύει πάντως αυτό, βλέπω τους 8 στους 10 εκτός σχολών στα ΕΠΑΛ, εκτός αν λόγο των συνθηκών οι σχολές ορίσουν πολύ χαμηλές ΕΒΕ.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα περισσότερο αχαχα.

Δηλαδή, βάση μαθημάτων κατεύθυνσης και κοινής ομάδας βγαίνει μια ΕΒΕ του κάθε μαθητή όπου θα πρέπει να είναι ίδια ή μεγαλύτερη από την ΕΒΕ που θα ορίσει η σχολή για το Χ τμήμα σε δεύτερο χρόνο;

Γιατί και εγώ ήξερα μέχρι σήμερα ότι βγαίνει κανονικά η βαθμολογία σου όπως πάντα και μετά η σχολή ανάλογα τα αποτελέσματα ορίζει μια βάση και That's it.

Αν ισχύει πάντως αυτό, βλέπω τους 8 στους 10 εκτός σχολών στα ΕΠΑΛ, εκτός αν λόγο των συνθηκών οι σχολές ορίσουν πολύ χαμηλές ΕΒΕ.
Κ εγω το ιδιο μπερδεμενος με σενα ειμαι φιλε μου.
Ας ελπισουμε πως δε θα συμβει κατι τετοιο, γιατι θα χαντακωσουν πολυ κοσμο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Πώς μπορώ να βρω ποια είναι η ΕΒΕ της γερμανικής φιλολογίας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Πώς μπορώ να βρω ποια είναι η ΕΒΕ της γερμανικής φιλολογίας;
Oι ΕΒΕ θα βγουν οταν ανακοινωθουν οι βαθμολογιες των πανελληνιων.
Μεχρι τοτε και επειδη το ΕΚΠΑ δεν εχει περιθωρια για υψηλους συντελεστες , μπορεις να υποψιαζεσαι οτι η ΕΒΕ για τα 4 κυρια μαθηματα θα ειναι καπου στο 8,6 και για τα Γερμανικα καπου στο 10.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
09-03-21 Τρόπος εξέτασης των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που αναφέρονται στο άρθρο 3 του Ν.3699/2008 (ΦΕΚ 199 Α΄), καθώς και αυτών που πάσχουν από κάταγμα ή άλλη προσωρινή βλάβη των άνω άκρων που καθιστά αδύνατη τη χρήση τους για γραφή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας εάν οι γνωματεύσεις για μαθησιακές δυσκολίες ( πχ δυσλεξία, δυσγραφια κα) πρέπει να κατατεθούν έως την Παρασκευή μαζι με την αίτηση για τις πανελλήνιες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας εάν οι γνωματεύσεις για μαθησιακές δυσκολίες ( πχ δυσλεξία, δυσγραφια κα) πρέπει να κατατεθούν έως την Παρασκευή μαζι με την αίτηση για τις πανελλήνιες;
Τα δικαιολογητικα για τις περιπτωσεις που αναφερεις κατατίθενται μαζι με την αιτηση δηλωση συμμετοχης στις πανελληνιες στο λυκειο μεχρι 19 Μαρτιου.
Αν δεν εχεις την σχετικη βεβαιωση μπορεις να την πας αργοτερα και μεχρι τελος Μαρτιου.
Αν εχεις κανει ενσταση και εχεις προσφυγει σε δευτεροβαθμια επιτροπη τοτε μπορεις να την καταθεσεις μεχρι τελος Απριλιου

 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Συνεπώς πρέπει να κατατεθεί η αίτηση για τις πανελλήνιες εντός της προθεσμίας και εάν δεν έχουν ακόμα το απαραίτητο δικαιολογητικό μπορούν να το καταθέσουν χωριστά στο λύκειο τους έως τέλη Μαρτίου.
Δεν πρόκειται για τον εαυτό μου γι'αυτό ρωτώ ξανά αν κατάλαβα καλά :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Συνεπώς πρέπει να κατατεθεί η αίτηση για τις πανελλήνιες εντός της προθεσμίας και εάν δεν έχουν ακόμα το απαραίτητο δικαιολογητικό μπορούν να το καταθέσουν χωριστά στο λύκειο τους έως τέλη Μαρτίου.
Δεν πρόκειται για τον εαυτό μου γι'αυτό ρωτώ ξανά αν κατάλαβα καλά :)
Ετσι ακριβως.
Τωρα ''αρχοντας των δακτυλιδιων'' ειναι ο λυκειαρχης , αυτος μπορει να πει κατι καλυτερο, αν μπορει και αν θελει.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει περάσει πέρυσι σε μια σχολή και λόγω κόφτη δε μπόρεσε να πάρει μετεγγραφή, οπότε γράφτηκε σε αυτή και πήρε αναστολη πριν την έναρξη του εξαμήνου, ώστε να μη χρωστάει κανένα μάθημα όταν θελήσει τη διακόψει.

Αν δώσει ξανά φέτος πανελλήνιες, μπορεί να δηλώσει πάλι την ίδια σχολή, ώστε αν πιάσει περισσότερα μόρια να μπορέσει να ζητήσει μετεγγραφή, ή πρέπει να έχει διαγραφεί από τη σχολή για να έχει δικαίωμα να τη δηλώσει ξανά στο μηχανογραφικό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Καλημέρα.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει περάσει πέρυσι σε μια σχολή και λόγω κόφτη δε μπόρεσε να πάρει μετεγγραφή, οπότε γράφτηκε σε αυτή και πήρε αναστολη πριν την έναρξη του εξαμήνου, ώστε να μη χρωστάει κανένα μάθημα όταν θελήσει τη διακόψει.

Αν δώσει ξανά φέτος πανελλήνιες, μπορεί να δηλώσει πάλι την ίδια σχολή, ώστε αν πιάσει περισσότερα μόρια να μπορέσει να ζητήσει μετεγγραφή, ή πρέπει να έχει διαγραφεί από τη σχολή για να έχει δικαίωμα να τη δηλώσει ξανά στο μηχανογραφικό;
Ναι δεν μπορεις να μπεις σε σχολη που εισαι γραμμενος ηδη.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γειά σου Γιάννο, πρωινός βλέπω κ εσύ.

Αρα εγώ που έπιασα Σάμο και έχει αντιστοιχία μόνο με Γιάννενα και Πάτρα, αμα δεν πιάσω τις βάσεις τους φετος, κάνω μια τρύπα στο νερό, εκτός κ αν διαγράφω απ τη Σάμο όταν βγουν τα μόρια, λίγο πριν κάνω μηχανογραφικό και το ρισκάρω δηλώνοντας τη ξανα, πράγμα που δεν πρόκειται να κάνω...

Κοίτα να δεις τι τραβάμε με τον παλιό κόφτη. Για 180 μόρια δεν μπορεσα να αιτηθω μετεγγραφή για τα Γιάννενα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Γειά σου Γιάννο, πρωινός βλέπω κ εσύ.

Αρα εγώ που έπιασα Σάμο και έχει αντιστοιχία μόνο με Γιάννενα και Πάτρα, αμα δεν πιάσω τις βάσεις τους φετος, κάνω μια τρύπα στο νερό, εκτός κ αν διαγράφω απ τη Σάμο και το ρισκάρω δηλώνοντας τη ξανα, πράγμα που δεν πρόκειται να κάνω...

Κοίτα να δεις τι τραβάμε με τον παλιό κόφτη. Για 180 μόρια δεν μπορεσα να αιτηθω για τα Γιάννενα...
Γεια σου Arvacon, Μπα δεν είμαι πρωινός , κάτι ασκησεις εγραφα και μολις τελειωσα, τωρα παω για υπνο.
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Γειά σου Γιάννο, πρωινός βλέπω κ εσύ.

Αρα εγώ που έπιασα Σάμο και έχει αντιστοιχία μόνο με Γιάννενα και Πάτρα, αμα δεν πιάσω τις βάσεις τους φετος, κάνω μια τρύπα στο νερό, εκτός κ αν διαγράφω απ τη Σάμο όταν βγουν τα μόρια, λίγο πριν κάνω μηχανογραφικό και το ρισκάρω δηλώνοντας τη ξανα, πράγμα που δεν πρόκειται να κάνω...

Κοίτα να δεις τι τραβάμε με τον παλιό κόφτη. Για 180 μόρια δεν μπορεσα να αιτηθω μετεγγραφή για τα Γιάννενα...
Καλημέρα. Έχε κατά νου ότι σύμφωνα με πληροφορίες που διέρρευσαν από το υπουργείο, στις προθέσεις της Κεραμεως είναι ο κόφτης να κατέβει στις 1200 μονάδες(από 2750)...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα. Έχε κατά νου ότι σύμφωνα με πληροφορίες που διέρρευσαν από το υπουργείο, στις προθέσεις της Κεραμεως είναι ο κόφτης να κατέβει στις 1200 μονάδες(από 2750)...

Χαχαχα, σοβαρα τωρα??
Δεν καταργει τοτε εντελως τις μετεγγραφες να τελειωνουμε?
Ελεος πια! Το χουν τερματισει τελειως!
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο. Μάλιστα αν σκεφτείς
ότι λόγω της ανακατανομής των θέσεων από φέτος(μείωση σε τμήματα της Αθήνας/Θεσσαλονικης και αύξηση στην περιφέρεια) οι θέσεις για μετεγγραφές(15% επί των θέσεων) στα κεντρικά τμήματα μειώνονται αναλογικά κι αυτές, τότε καταλαβαίνεις ότι πλέον η μετεγγραφή σε τμήμα κεντρικό θα είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο...
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά καλησπέρα πάω Γ Λυκείου και είμαι στην Οικονομική Κατεύθυνση .Αρχικά έχω το εξής θέμα τα έχω σχεδόν παρατήσει , βασικά διαβάζω μόνο του φροντιστηρίου χωρίς να κάνω παραπάνω δουλειά με αποτέλεσμα να έχω φτάσει τώρα και να νιώθω πως για να γράψω τα μόρια που χρειάζονται για να μπω στην σχολή την οποία θέλω (Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας ) είναι ένα όνειρο τρελό , αφού έχω αφήσει κάποια κενά στα μαθηματικά ή από αυτά που έχω διδαχτεί δεν θυμάμαι κάποια βασικά πράγματα !Ακομα στο ΑΟΘ έχω κουραστεί και δεν μπορώ να μαθαίνω ξανά πράγματα τα οποία έχω διαβάσει πάνω από 10 φορές παρ όλα αυτά σε αυτό το μάθημα δεν έχω κινηθεί κάτω του 90 εάν και ο στόχος μου είναι το 100 που το έχω γράψει σε κάποια αρχικά διαγωνίσματα , το κακό είναι ότι έχει φρασει 23 Μαρτίου και εγώ δεν έχω μάθει ακόμα το 7ο κεφάλαιο το οποίο φέτος είναι στην ύλη !Οσον αφορά το ΑΕΠΠ ενώ προσπαθώ αρκετά πάντα βρίσκομαι στο 85-88 ενώ και γι αυτό το μάθημα στοχεύω στο 95 και πάνω , δεν ξέρω τι κάνω λάθος πραγματικά !Στην έκθεση όλα ικανοποιητικά έχω γράψει βαθμούς που κυμαίνονται από το 13,9 έως το 18,2 όποτε δεν θεωρώ ότι αποτελεί κάποιο θέμα ! Πιστεύετε ότι με το σωστό διάβασμα και υπομονή και θέληση προλαβαινω αυτούς τους δυο μήνες να καλυψω τα κενά που έχω στα μαθηματικά ; Και να καταφέρω να γράψω τα μόρια που χρειάζονται ;Τι προτείνεται για το ΑΕΠΠ ; Κάθε απάντηση δεκτή ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, ειδα οτι ημερομηνια εναρξης για φετος θα ειναι 14/6. Επισης ειδα οτι 21/6 ημερα Δευτερα ειναι αργια. Υπαρχει περιπτωση τη χαμενη μερα της αργιας να την βαλουν Τριτη ή θα παει Τεταρτη?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top