[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ο βασικος τροφοδοτης της οικονομικης πειραια ειναι η οικονομικη πατρας με πληρει δικαιωματα κοφτη οπως και ηταν περυσι.
Περυσι δεν καταφερε να την γεμιση, πιστευω οτι ιδια πανω κατω θα ειναι και φετος.
Υπαρχει κανενα μοριο μετεγγραφης?
Ναι τον κόφτη εννοείται τον έχω,δεν έχω θέμα. Αυτό παρατήρησα κεγω ότι δεν γέμισε πέρυσι και τις προηγούμενες χρονιές προ κόφτη που γέμιζε παρατήρησα ότι υπήρχαν και χρονιές με 3 η 0 μόρια να μπει κάποιος!γιαυτο και πήρα το ρίσκο και αντί για άλλες σχολές Αθήνας που περνούσα ,έβαλα πρώτη της Πάτρας.απο μόρια μετεγγραφής είναι μια περίπτωση περίεργη που είχαμε συζητήσει παλιότερα..γιαυτο αν βάλω μόνο μόρια από εισόδημα έχω 3 ή 4..και για εκπα που θα βάλω δεύτερη επιλογή έχω λιγότερες πιθανότητες,αλλά παπει κυνηγάω όποτε δεν με πειράζει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιαννη_00 καλησπέρα, με δεδομένο ότι σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι αιτήσεις για μεταγγραφες, θα ήθελα να σε ρωτήσω ένα δύο τεχνικά θέματα πρώτον όταν καταχωρήσεις τα δεδομένα το σύστημα σου δίνει κατευθείαν το σύνολο της βαθμολογίας των κοινωνικων-οικονομικων κριτηρίων και άρα γνωρίζεις που βρίσκεσαι και δεύτερον τα φυσικά δικαιολογητικά πχ εκκαθαριστικα κλπ προσκομιζονται αργότερα στη σχολή προορισμου
σε ευχαριστώ εκ των προτερων
ενδιαφέρεσαι για ΕΜΠ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιαννη_00 καλησπέρα, με δεδομένο ότι σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι αιτήσεις για μεταγγραφες, θα ήθελα να σε ρωτήσω ένα δύο τεχνικά θέματα πρώτον όταν καταχωρήσεις τα δεδομένα το σύστημα σου δίνει κατευθείαν το σύνολο της βαθμολογίας των κοινωνικων-οικονομικων κριτηρίων και άρα γνωρίζεις που βρίσκεσαι και δεύτερον τα φυσικά δικαιολογητικά πχ εκκαθαριστικα κλπ προσκομιζονται αργότερα στη σχολή προορισμου
σε ευχαριστώ εκ των προτερων
Η αιτηση ζητα ΑΦΜ δικο σου γονεων και σου δινει τα μορια.
Στην σχολη που θα περασεις θα δωσεις
Την αιτηση μετεγγραφης
Ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
Βεβαιωση σπουδων απο την παλια σχολη.
Αν εισαι πολυτεκνος , χαρτι πολυτεκνειας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι τον κόφτη εννοείται τον έχω,δεν έχω θέμα. Αυτό παρατήρησα κεγω ότι δεν γέμισε πέρυσι και τις προηγούμενες χρονιές προ κόφτη που γέμιζε παρατήρησα ότι υπήρχαν και χρονιές με 3 η 0 μόρια να μπει κάποιος!γιαυτο και πήρα το ρίσκο και αντί για άλλες σχολές Αθήνας που περνούσα ,έβαλα πρώτη της Πάτρας.απο μόρια μετεγγραφής είναι μια περίπτωση περίεργη που είχαμε συζητήσει παλιότερα..γιαυτο αν βάλω μόνο μόρια από εισόδημα έχω 3 ή 4..και για εκπα που θα βάλω δεύτερη επιλογή έχω λιγότερες πιθανότητες,αλλά παπει κυνηγάω όποτε δεν με πειράζει
Δεν νομιζω οτι η σχολη θα παει πανω απο τα 0 μορια απο τους φετεινους φοιτητες και ο κίνδυνος απο παλαιοτερους ειναι αμελητεος . Εξαντληθηκε μαλλον περυσι και η οποια μεταβολη λογω οικονομικων 3ετιας ειναι αδυνατη.
Έχοντας λοιπον εσυ και 3 ή 4 μορια το εχεις σιγουρεψει.
Το εκπα ειναι πιο πιθανο να κλεισει στα 2-3 μορια αλλα δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η αιτηση ζητα ΑΦΜ δικο σου γονεων και σου δινει τα μορια.
Στην σχολη που θα περασεις θα δωσεις
Την αιτηση μετεγγραφης
Ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
Βεβαιωση σπουδων απο την παλια σχολη.
Αν εισαι πολυτεκνος , χαρτι πολυτεκνειας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν νομιζω οτι η σχολη θα παει πανω απο τα 0 μορια απο τους φετεινους φοιτητες και ο κίνδυνος απο παλαιοτερους ειναι αμελητεος . Εξαντληθηκε μαλλον περυσι και η οποια μεταβολη λογω οικονομικων 3ετιας ειναι αδυνατη.
Έχοντας λοιπον εσυ και 3 ή 4 μορια το εχεις σιγουρεψει.
Το εκπα ειναι πιο πιθανο να κλεισει στα 2-3 μορια αλλα δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα.
Έτσι το σκέφτηκα κεγω!τέλεια!σε ευχαριστώ πολύ!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Οι δικοί μου είναι διαζευγμένοι.υπάρχει διαζευκτηριο που λέει για την επιμέλεια και ιδιωτικό συμφωνητικό επιμελειασ που έκαναν μεταξύ τους και επικυρώθηκε από Πρωτοδικείο.Αν αυτά τα χαρτιά τα στείλω στην γραμματεία ως δικαιολογητικά σε περίπτωση που πάρω την μετεγγραφή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα λέτε;υπάρχει περίπτωση να με απορρίψει η γραμματεία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Οι δικοί μου είναι διαζευγμένοι.υπάρχει διαζευκτηριο που λέει για την επιμέλεια και ιδιωτικό συμφωνητικό επιμελειασ που έκαναν μεταξύ τους και επικυρώθηκε από Πρωτοδικείο.Αν αυτά τα χαρτιά τα στείλω στην γραμματεία ως δικαιολογητικά σε περίπτωση που πάρω την μετεγγραφή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα λέτε;υπάρχει περίπτωση να με απορρίψει η γραμματεία;
Τωρα εσυ ζεις με την μαμα ή τον μπαμπα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Με τον μπαμπά.δεν έχω επαφές με μητέρα
Ωραια αν το χαρτι αυτο λεει οτι η επιμελεια εχει ανατεθει δικαστικως στον πατερα ( που μαλλον αυτο λεει) τοτε στην αιτηση μετεγγραφης δηλωνεις το δικο σου αφμ και του πατερα μονο και παιρνεις παραπανω μορια.
Για την ιδιοτητα του χαρτιου , το ξερει ο πατερας ή πρεπει να ρωτησεις δικηγορο.
Το χαρτι αυτο θα το καταθεσεις οπως ηδη ξερεις στην γραμματεια.
 

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιάννη για την βοήθεια.Εάν με απορρίψει η γραμματεία έχω δικαίωμα ένστασης;να κινηθώ νομικά ή όχι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιάννη για την βοήθεια.Εάν με απορρίψει η γραμματεία έχω δικαίωμα ένστασης;να κινηθώ νομικά ή όχι;
Οι γραματειες δεν απορριπτουν , για να τον κανουν πρεπει να εισαι μεγαλος ψευταρας.
Ναι και ενσταση στο πανεπιστημιο και νομικα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση..κάτι τελευταίο.Ποσό χρόνο πέρνει ο έλεγχος από την εκάστοτε γραμματεία;αν βγουν Δεκέμβρη τα αποτελέσματα μετεγγραφών μετά ποσο να περιμένουμε για την ολοκλήρωση της μετεγγραφής από γραμματεία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση..κάτι τελευταίο.Ποσό χρόνο πέρνει ο έλεγχος από την εκάστοτε γραμματεία;αν βγουν Δεκέμβρη τα αποτελέσματα μετεγγραφών μετά ποσο να περιμένουμε για την ολοκλήρωση της μετεγγραφής από γραμματεία;
Με αποτελεσματα πχ 25 νοεμβριου απαντηση για το Οκ θα παρεις 10 ιανουαριου και κωδικους κατα τις 25+ ιανουαριου. Στο παρατσακ της εξεταστικης
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Με αποτελεσματα πχ 25 νοεμβριου απαντηση για το Οκ θα παρεις 10 ιανουαριου και κωδικους κατα τις 25+ ιανουαριου. Στο παρατσακ της εξεταστικης
Γιάννη, 25+ Ιανουαρίου ολοκληρωνονται οι μετεγγραφες με κοινωνικο-οικονομικα κριτηρια;;;
Κατα συνεπεια, αποτελεσματα των κατ εξαιρεση μετεγγραφων το Πάσχα περίπου;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιάννη, 25+ Ιανουαρίου ολοκληρωνονται οι μετεγγραφες με κοινωνικο-οικονομικα κριτηρια;;;
Κατα συνεπεια, αποτελεσματα των κατ εξαιρεση μετεγγραφων το Πάσχα περίπου;
25+/1 ολοκληρωνονται απο τα πανεπιστημια , τελικη φαση. Το υπαιθ τις εχει ανακοινωση ενα μηνα πριν
Οχι , οι κατ'εξαιρεση με βυσμα μεσα φεβρουαριου , οι απλες μαρτιο απριλιο.
Δεν ξερω ποτε εχουμε πασχα, ωραιο ειναι το πασχα
 

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το α εξάμηνο αν εγκριθεί η μετεγγραφή θα το δώσουμε στο νέο τμήμα;πρέπει να δηλώσουμε μαθήματα στο νέο τμήμα ή στο τμήμα προέλευσης;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top