[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλημερα! Δινω τα δεδομενα, δωστε μια γνωμη..
πανελ.2019, Ιστορικο/αρχ. Πατρα
6% 2020, Κοιν.Ανθρωπολογια, Μυτιληνη
4% 2021, ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
Μορια απο οικονομικα, 6
αν μεινω Μυτιληνη κ ζητησω μετεγγραφη για κοιν. ανθρωπολογια Παντειο υπολογιζω τον κοφτη σε σχεση με τις βασεις του 6% 2020, σωστα??
αν παω τελικα Τουρκικων μπορω μονο να ''ελπιζω'' σε μετακινηση ή οχι??
Ναι απο την Κοινωνικη ανθρωπολογια κοιτας τις βασεις του 6% του 2020 ( οταν μπηκες) για τον κοφτη 2750. Στο παντειο ερχεσαι ευκολα με τα μορια σου αν υπερπηδας τον κοφτη.
Σε ποια πολη ειναι οι τουρκικες σπουδες και σε ποια πολη ειναι η σχολη μετακινησης?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει στην απορία (ενός φιλικού ζευγαριού που δεν έχει ίντερνετ):
Η μεγάλη κόρη είναι στο δεύτερο έτος στο Χημικό Θεσσαλονίκης και ο μικρός γιος περνάει Πολυτεχνείο Κρήτης (όπου η διαφορά μοριων είναι πάνω από 2700 μόρια). Το κατά κεφαλήν εισόδημα είναι κάτω από 5000 (οικογενειακό ετήσιο εισόδημα κάτω από 12000 ευρώ.)
Μπορεί ο γιος να πάρει μετεγγραφή για Θεσσαλονίκη;
Οχι δυστηχως δεν ξεκινα να λογαριαζεται καμια κανονικη μετεγγραφη αν η διαφορα ειναι πανω απο 2750 μορια
Μορια μου +2750 = βαση τουλαχιστον της νεας σχολης
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Και που μπορείς να βρεις κάποιο άτομο;
Απο επαρχια σε επαρχια βαζεις στον πινακα ανακοινωσεων της σχολης. Αλλα γιατι να ψαξεις ταιρι αν στην επαρχια πας ευκολα με κανονικη μετεγγραφη. Οχι σε ολες αλλα ευκολα γενικως.

την πατησαμε με το '20, με πιανει
το τουρκικων ειναι αθηνα και σκεφτομουνα μηπως αξιζει να ρισκαρω τη μετακινηση για Παντειο
δεν καταλαβαινω τι εννοιεις με πιανει?
Σκεφτεσαι απο τουρκικων σπουδων εκπα να πας σε καποια σχολη του παντειου.
Και οι δυο σχολες αθηνα ειναι , δεν νομιζω οτι γινεται μετακινηση μεσα στην ιδια πολη.

Τα τμήματα είναι απλά δεν έχω βρει κάποιο άτομο για να γίνει η αλλαγή.
Γιατι δεν κανεις κανονικη μετεγγραφη ? ειναι τοσο δυσκολο αυτο το τμημα?
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Απο επαρχια σε επαρχια βαζεις στον πινακα ανακοινωσεων της σχολης. Αλλα γιατι να ψαξεις ταιρι αν στην επαρχια πας ευκολα με κανονικη μετεγγραφη. Οχι σε ολες αλλα ευκολα γενικως.
Εκεί που θέλω να πάω εγώ δεν μπορώ γιατί είναι στα μη αντίστοιχα και δεν με πιάνει και ο περιορισμός.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Εκεί που θέλω να πάω εγώ δεν μπορώ γιατί είναι στα μη αντίστοιχα και δεν με πιάνει και ο περιορισμός.
Αν ειναι στα μη αντιστοιχα τοτε γιατι μιλαμε για αμοιβαια μετεγγραφη?δυστηχως δεν γινεται.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Στην αμοιβαία μετεγγραφη αν βρω κάποιον θα μου δώσει τη θέση του και εγώ τη δικιά μου στο πανεπιστήμιο που είμαι.
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

Ναι απο την Κοινωνικη ανθρωπολογια κοιτας τις βασεις του 6% του 2020 ( οταν μπηκες) για τον κοφτη 2750. Στο παντειο ερχεσαι ευκολα με τα μορια σου αν υπερπηδας τον κοφτη.
Σε ποια πολη ειναι οι τουρκικες σπουδες και σε ποια πολη ειναι η σχολη μετακινησης?
την πατησαμε με το '20, με πιανει
το τουρκικων ειναι αθηνα και σκεφτομουνα μηπως αξιζει να ρισκαρω τη μετακινηση για Παντειο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αν ειναι στα μη αντιστοιχα τοτε γιατι μιλαμε για αμοιβαια μετεγγραφη?δυστηχως δεν γινεται.

ειναι τα τμηματα αντιστοιχα?
Τα τμήματα είναι απλά δεν έχω βρει κάποιο άτομο για να γίνει η αλλαγή.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ναι γιατί είναι στα μη αντίστοιχα και δεν γίνεται.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ναι γιατί είναι στα μη αντίστοιχα και δεν γίνεται.
Θα με τρελάνεις σήμερα ή θα μου το τυλιξεις?
Δεν μπορεις να κανεις κανονικη μετεγγραφη γιατι μια απο τις δυο σχολες ειναι ορφανη?
Αλλα θελεις να κανεις αμοιβαια μετεγγραφη σε ορφανη σχολη?
Και οι αμοιβαιες εχουν και αυτες τους ιδιους κανονες, αντιστοιχια και πολυ πιθανον και κοφτη 2750.
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τι εννοιεις με πιανει?
Σκεφτεσαι απο τουρκικων σπουδων εκπα να πας σε καποια σχολη του παντειου.
Και οι δυο σχολες αθηνα ειναι , δεν νομιζω οτι γινεται μετακινηση μεσα στην ιδια πολη.
εννοω οτι εχω μεγαλυτερη διαφορα απο 2750 το '20.
να σου πω τι με εχει μπερδεψει, οτι η εγκυκλιος ειναι σαφεστατη ως προς τη μετεγγραφη στην ιδια πολη, αλλα δεν το αναφερει για τη μετακινηση. Πρεπει να την ξαναδω πιο προσεκτικα μαλλον
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
εννοω οτι εχω μεγαλυτερη διαφορα απο 2750 το '20.
να σου πω τι με εχει μπερδεψει, οτι η εγκυκλιος ειναι σαφεστατη ως προς τη μετεγγραφη στην ιδια πολη, αλλα δεν το αναφερει για τη μετακινηση. Πρεπει να την ξαναδω πιο προσεκτικα μαλλον
Ωραια , δες το και πες μου, μπας και βρουμε καμια τρυπα σημερα.
Αλλα οι μετακινησεις προς αθηνα παιζουν κυριως σε σχολες που δεν παιρνουν μετεγγραφες
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ωραια , δες το και πες μου, μπας και βρουμε καμια τρυπα σημερα.
Αλλα οι μετακινησεις προς αθηνα παιζουν κυριως σε σχολες που δεν παιρνουν μετεγγραφες
ναι ,λογικο.
στην εγκυκλιο στο τελος της 4ης σελιδας αναφερει '' Αποκλείεται η μετεγγραφή μεταξύ Τμημάτων Α.Ε.Ι. με έδρα την ίδια Περιφερειακή Ενότητα. .''.
επισης για να ξεκαθαρισω μια ασαφεια στο κεφαλι μου, η μετακινηση αφορα μονο πρωτοετεις ή οχι??
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
ναι ,λογικο.
στην εγκυκλιο στο τελος της 4ης σελιδας αναφερει '' Αποκλείεται η μετεγγραφή μεταξύ Τμημάτων Α.Ε.Ι. με έδρα την ίδια Περιφερειακή Ενότητα. .''.
επισης για να ξεκαθαρισω μια ασαφεια στο κεφαλι μου, η μετακινηση αφορα μονο πρωτοετεις ή οχι??
Μονο πρωτοετεις ναι.
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Νομιζω οτι η αμοιβαια μετεγγραφη προς αθηνα απαγορεύεται αλλα αν υπαρχει ταιρι ,ερωτηση στην σχολη. Το υπαιθ δεν ανακατευεται σε αυτο

Γιάννη, εννοείς ότι αν βρεθούν 2 άτομα που επιθυμούν να γίνει η αμοιβαία μετεγγραφή
Το 1 να φύγει από Αθήνα και να πάει Επαρχία
και το 2 να φύγει από Επαρχία και να πάει Αθηνα
σε αντιστοιχες σχολές,
μπορεί να γίνει δεκτό???Αφου λενε οτι δεν επιτρεπονται οι αμοιβαιες προς Αθηνα..
Εννοείς ότι ειναι θέμα σχολής μόνο και δεν ανακατευεται το υπουργείο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιάννη, εννοείς ότι αν βρεθούν 2 άτομα που επιθυμούν να γίνει η αμοιβαία μετεγγραφή
Το 1 να φύγει από Αθήνα και να πάει Επαρχία
και το 2 να φύγει από Επαρχία και να πάει Αθηνα
σε αντιστοιχες σχολές,
μπορεί να γίνει δεκτό???Αφου λενε οτι δεν επιτρεπονται οι αμοιβαιες προς Αθηνα..
Εννοείς ότι ειναι θέμα σχολής μόνο και δεν ανακατευεται το υπουργείο?
Οχι δεν γινεται δεκτο συμφωνα με ενα παλιο νομο. Αλλα εδω τον τελικο λογο τον εχει η σχολη αθηνων.
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
οποτε, αν ''μεινω'' μυτιληνη δικαιουμαι μονο κοιν. ανθρωπολογια Βόλο ο οποιος εκλεισε στα 7 περσι
αν γραφτω τελικα εκπα δικαιουμαι μονο μετακινηση πχ σε Κορινθο
Μαλλον για αθηναια μου φαινεσαι.
Τα ερωτηματα σου ειναι πολυ κρισιμα και δεν θα ειθελα να μην απαντησω αλλα δεν μπορω με τρωει.
Μετεγγραφη σε βολο
Ο Βολος εχει αποκλειστικο τροφοδοτη την μυτιληνη καιπραγματι περυσι εκλεισε στα 7 μορια με 17 παιδια.
Περυσι ομως η μυτιληνη πηρε 250 ατομα και φετος μονο 57. Αυτο στο δικο μου μυαλο μεταφραζεται οτι τα 6 μορια σου φτανουν φετος για βολο.
Τωρα λογω της καταστασης τα ενοικια στην μυτιληνη εχουν ξεφτελιστει , κατω απο 200€ και η μυτιληνη εχει καλη ζωη ( και ο βολος εχει) . Ο βολος ειναι 4,5 Ω κτελ , η μυτιληνη 12 ωρες καραβι και η κορινθος 1 Ω κτελ

Μετακινηση
Ισχυει μονο για τον πρωτο χρονο, πρεπει να πιανεις την αυτουσια βαση της να την εχεις δηλωμενη στο μηχανογραφικο και να εχεις επιχειρησει μια αποτυχημενη μετεγγραφη( το τελευταιο ειναι συζητήσιμο).Η τουρκικων σπουδων στο εκπα ειναι ορφανη σχολη, θα επιτρεψει μετακινηση? δεν το υπογραφω , θα πρεπει να ρωτησεις το υπαιθ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μαλλον για αθηναια μου φαινεσαι.
Τα ερωτηματα σου ειναι πολυ κρισιμα και δεν θα ειθελα να μην απαντησω αλλα δεν μπορω με τρωει.
Μετεγγραφη σε βολο
Ο Βολος εχει αποκλειστικο τροφοδοτη την μυτιληνη καιπραγματι περυσι εκλεισε στα 7 μορια με 17 παιδια.
Περυσι ομως η μυτιληνη πηρε 250 ατομα και φετος μονο 57. Αυτο στο δικο μου μυαλο μεταφραζεται οτι τα 6 μορια σου φτανουν φετος για βολο.
Τωρα λογω της καταστασης τα ενοικια στην μυτιληνη εχουν ξεφτελιστει , κατω απο 200€ και η μυτιληνη εχει καλη ζωη ( και ο βολος εχει) . Ο βολος ειναι 4,5 Ω κτελ και η μυτιληνη 12 ωρες καραβι.

Μετακινηση
Ισχυει μονο για τον πρωτο χρονο, πρεπει να πιανεις την αυτουσια βαση της να την εχεις δηλωμενη στο μηχανογραφικο και να εχεις επιχειρησει μια αποτυχημενη μετεγγραφη( το τελευταιο ειναι συζητήσιμο).Η τουρκικων σπουδων στο εκπα ειναι ορφανη σχολη, θα επιτρεψει μετακινηση? δεν το υπογραφω , θα πρεπει να ρωτησεις το υπαιθ.
ναι ετσι ειναι, τις ξερω κ τις δυο πολεις αρκετα καλα ,στη μια εχω μεινει κ στην αλλη πηγαινω καθε χρονο.
Ολα αυτα επειδη εχασα το παντειο φετος για 75 μορια. τεσπα . μαλλον θα μεινω Μυτιληνη σε πρωτη φαση, ειναι το αντικειμενο που με ενδιαφερει περισσοτερο. Ευχαριστω πολυ:):)

Θα χρειαστω τη γνωμη σου κ για αλλο ενα θεμα που εχω , οποτε εχεις χρονο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
ναι ετσι ειναι, τις ξερω κ τις δυο πολεις αρκετα καλα ,στη μια εχω μεινει κ στην αλλη πηγαινω καθε χρονο.
Ολα αυτα επειδη εχασα το παντειο φετος για 75 μορια. τεσπα . μαλλον θα μεινω Μυτιληνη σε πρωτη φαση, ειναι το αντικειμενο που με ενδιαφερει περισσοτερο. Ευχαριστω πολυ:):)

Θα χρειαστω τη γνωμη σου κ για αλλο ενα θεμα που εχω , οποτε εχεις χρονο.
Κανε εκεινο που ηρεμει την ψυχη σου.
Ναι πες οτι θελεις ,αν ακομα ειμαι εδω θα απαντησω.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top