[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να πάρεις μεταγραφή για Αθήνα αν δεν ικανοποιείς την βάση μεταγραφής;
Κατ'εξαίρεση που δεν ισχύει η ΕΒΕ αλλά αργούν και πρέπει να υπάρχει αρκετά σοβαρός λόγος για να την πάρεις
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Θα ήθελα παρακαλώ πολύ μια διευκρίνηση όσον αφορά τα εισοδήματα. Μια οικογένεια τετραμελής που θέλει να ζητήσει μετεγγραφή για το ένα παιδί να σπουδάζει μαζί με το άλλο πρέπει να έχει ετήσιο εισόδημα 12500 ή 12500Χ4; γιατί με μπερδεύει το κατά κεφαλήν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Θα ήθελα παρακαλώ πολύ μια διευκρίνηση όσον αφορά τα εισοδήματα. Μια οικογένεια τετραμελής που θέλει να ζητήσει μετεγγραφή για το ένα παιδί να σπουδάζει μαζί με το άλλο πρέπει να έχει ετήσιο εισόδημα 12500 ή 12500Χ4; γιατί με μπερδεύει το κατά κεφαλήν
κατα μεγιστο 12.500x4 =50.000 €, μεσο ορο 3ετιας
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δηλαδή μέγιστο 50000 το χρόνο τα τελευταία τρία χρόνια αν καταλαβαίνω καλά. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
 

Vickyoustgl

Νεοφερμένος

Η Vickyoustgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μου είπαν οτι μπορω να κανω αιτηση μετακινησης χωρις να κανω αιτηση μετεγγραφης , δηλαδη αρκει απλα να πιανω τη βαση μετεγγραφης και να εχω δηλωμενες τις υποψηφιες για μετακινηση σχολες στο μηχανογραφικο μου .Ισχυει?
Εάν έχεις λάβει απάντηση σε αυτό που ρωτάς θα ήθελα και γώ τα φώτα σου γιατί αντιμετωπίζω ίδια περίσταση ακριβώς και έχω μπερδευτεί.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Δηλαδή μέγιστο 50000 το χρόνο τα τελευταία τρία χρόνια αν καταλαβαίνω καλά. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
ετσι ακριβως και κανενα ευρω παρακατω πιο καλα ακομα , μην θυμωσει η πλατφορμα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Χαχαχα Είμαστε πολλά πολλά ευρώ παρακάτω ευτυχώς.... απλά φοβόμουν μήπως ήταν 12500 τη χρονιά και τότε με τίποτα δεν θα μπορέσω να σπουδάσω τα παιδάκια μου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Χαχαχα Είμαστε πολλά πολλά ευρώ παρακάτω ευτυχώς.... απλά φοβόμουν μήπως ήταν 12500 τη χρονιά και τότε με τίποτα δεν θα μπορέσω να σπουδάσω τα παιδάκια μου
12.500 τον χρονο δεν φτανουν ουτε για μακαρονια. Καντε οτι μπορειτε φετος γιατι ερχεται αρμακεδονας αμορφωσιάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ανώνυμη

Νεοφερμένος

Η Ανώνυμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω περάσει στην Ιατρική Λάρισας και ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή στο τμήμα της Αθήνας (μόνιμη κατοικία). Συγκεντρώνω 6.5 μόρια από οικονομικά - κοινωνικά κριτήρια. Ακόμη σκέφτομαι να δηλώσω και την πατρα ως 2η πολη για μετεγγραφη. Το ερωτημα μου ειναι: που να παρακολουθησω μεχρι να βγουν οι μετεγγραφες; το βασικο θεμα που με απασχολει ειναι η εξεταστικη. Οποιος μπορει ας απαντησει, ευχαριστω εκ των προτερων.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω περάσει στην Ιατρική Λάρισας και ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή στο τμήμα της Αθήνας (μόνιμη κατοικία). Συγκεντρώνω 6.5 μόρια από οικονομικά - κοινωνικά κριτήρια. Ακόμη σκέφτομαι να δηλώσω και την πατρα ως 2η πολη για μετεγγραφη. Το ερωτημα μου ειναι: που να παρακολουθησω μεχρι να βγουν οι μετεγγραφες; το βασικο θεμα που με απασχολει ειναι η εξεταστικη. Οποιος μπορει ας απαντησει, ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν θυμαμαι αν εχεις ξαναρωτησει και αν εχω απαντησει.
Η αποψη μου ειναι οτι παιζεις καλα την αθηνα και εχεις σιγουρη την πατρα.
Στην θεση σου θα παρακολουθουσα αθηνα. Θα σου βγαλουν βεβαια λιγο τα εντοσθια αν δεν εισαι εμβολιασμενη αλλα αξιζει.
 

Ανώνυμη

Νεοφερμένος

Η Ανώνυμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Δεν μου εχεις ξαναπαντησει, γραφω πρωτη φορα εδω. Εμβολιασμενη ειμαι, αυτο σημαινει οτι δεν θα εχω προβλημα με τα αμφιθεατρα; Οσο για τα εργαστηρια υπαρχει καμια πιθανοτητα να με δεχθουν και να μην τα χρωσταω ολα; Συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις, αλλα με την γραμματεια του εκπα δεν καταφερα να συνεννοηθω..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Δεν μου εχεις ξαναπαντησει, γραφω πρωτη φορα εδω. Εμβολιασμενη ειμαι, αυτο σημαινει οτι δεν θα εχω προβλημα με τα αμφιθεατρα; Οσο για τα εργαστηρια υπαρχει καμια πιθανοτητα να με δεχθουν και να μην τα χρωσταω ολα; Συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις, αλλα με την γραμματεια του εκπα δεν καταφερα να συνεννοηθω..
Οι γραμματείες εχου ειδικα εκπαιδευτει στην μη συνεννόηση ολουθε.
Ναι μαλλον προβλημα στο αμφιθεατρο οχι δεν αναμένεται. Δεν ειμαι τις ιατρικης, αλλα πολυ χλωμο για εργαστηρια, τουλαχιστον μεχρι τα αποτελεσματα των μετεγγραφων. Εχουμε εδω πολλους γιατρους, αμα ξερουν?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Οικογένεια με κατά κεφαλήν εισόδημα κάτω των 5000. Τα παιδιά δίνουν πανελλήνιες την ίδια χρονιά (το ένα πρώτη φορά και το άλλο δεύτερη). Το ένα περνάει Αγγλική φιλολογία Αθήνα και το άλλο Ιατρική εκτός Αθηνών. Οι γονείς μένουν Βόλο (κύρια και μοναδική κατοικία). Μπορεί το δεύτερο παιδί να ζητήσει μετεγγραφή Αθήνα για να είναι μαζί τα δύο αδέρφια;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Οικογένεια με κατά κεφαλήν εισόδημα κάτω των 5000. Τα παιδιά δίνουν πανελλήνιες την ίδια χρονιά (το ένα πρώτη φορά και το άλλο δεύτερη). Το ένα περνάει Αγγλική φιλολογία Αθήνα και το άλλο Ιατρική εκτός Αθηνών. Οι γονείς μένουν Βόλο (κύρια και μοναδική κατοικία). Μπορεί το δεύτερο παιδί να ζητήσει μετεγγραφή Αθήνα για να είναι μαζί τα δύο αδέρφια;
Αν δεν εχεται σπιτι εκει που περασε η γιατρος, η μετεγγραφη ειναι σιγουρη και αρεσει και στον νόμο.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ένα σπίτι υπάρχει μόνο κι αυτό στο Βόλο. Τι εννοείς "αρέσει στο νόμο"? Δεν κατάλαβα
 

Ανώνυμη

Νεοφερμένος

Η Ανώνυμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κι εγω δεν νομιζω να γινω δεκτη σε εργαστηριο... Πιστευετε οτι ενδεχεται να καθυστερησει η διαδικασια μετεγγραφων οπως συνεβη περσυ και να πρεπει να δωσουμε εξεταστικη στο τμημα που εχουμε εισαχθει αρχικα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Ένα σπίτι υπάρχει μόνο κι αυτό στο Βόλο. Τι εννοείς "αρέσει στο νόμο"? Δεν κατάλαβα
Καλο ακουγεται αυτο διοτι αν τα ξερατε θα εμενα ανεργος.
Διαβαστε τα κοκκινα γραμαματα στο σχετικο αρθρο του νομου και θα καταλαβετε.

Άρθρο 76
Μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών
1. Φοιτητής, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές, δύναται να αιτηθεί μετεγγραφή αποκλειστικά κατά το πρώτο έτος, σύμφωνα με τη διαδικασία του παρόντος άρθρου, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
β) τα αδέλφια της περ. α΄ συμπεριλαμβανομένου του αιτούντος, δεν είναι κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών και δεν έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απονομή του τίτλου σπουδών,
γ) το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων πεντακοσίων (12.500) ευρώ.
2. Οι μετεγγραφές του παρόντος πραγματοποιούνται καθ’ υπέρβαση του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75. 3. Ως προς τις μετεγγραφές της παρ. 1, εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία:
α) ο φοιτητής δύναται να μετεγγραφεί σε αντίστοιχο Τμήμα, το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού,
β) εάν δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού, ο φοιτητής δύναται να μετεγγραφεί σε αντίστοιχο Τμήμα το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα της μόνιμης κατοικίας των γονέων του ή της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ο ίδιος ή οι γονείς του έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,

γ) εάν δεν πληρούνται τα ανωτέρω κριτήρια, τα αδέλφια δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχα Τμήματα τα οποία εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην Αττικής και Θεσσαλονίκης.
4. Κατ’ εξαίρεση της παρ. 3, σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εγω δεν νομιζω να γινω δεκτη σε εργαστηριο... Πιστευετε οτι ενδεχεται να καθυστερησει η διαδικασια μετεγγραφων οπως συνεβη περσυ και να πρεπει να δωσουμε εξεταστικη στο τμημα που εχουμε εισαχθει αρχικα;
Περυσι αυτο εγινε ειδικα στην αθηνα και δεν ηταν βασικα η καθυστερηση αλλα η μη δυνατοτητα παρακολουθησης των κλειδωμενων μαθηματων. Φετος θα εχεις αποψη απο νωρις αν σε αφησουν να παρακολουθησεις στο αμφιθεατρο και θα μαντεψεις τα μελλουμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πόσο πιθανή θεωρείτε την μετεγγραφή από Ιωάννινα στο τμήμα χημείας του ΑΠΘ έχοντας μαζέψει 4 μόρια από οικονομικά κριτήρια;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top