[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Σιγα μην πας ανετα! Αμα ηταν ετσι, θα ημουν ηδη Κρητη τωρα και θα παιζαμε μπουφλες με τον κοσμητορα... :aikido::boxing:

Υγ: Και σιγα μην ξερουν οι κοσμητορες...
Θα μας τρελανεις τωρα ή θα μας το τυλιξεις. Ζητησε κανεις μετεγγραφη απο αθηνα ή ξανθη για χανια και δεν την πηρε? κανεις.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θα μας τρελανεις τωρα ή θα μας το τυλιξεις. Ζητησε κανεις μετεγγραφη απο αθηνα ή ξανθη για χανια και δεν την πηρε? κανεις.
Πως να ζητησει βρε συντεκνε, αφου η Κεραμιδεως μας εβαλε κοφτη και αντιστοιχιες απο περυσι! Απο Αθηνα βεβαια σιγα μη ζηταγε κανεις για Χανια.. Απο περιφερειακές ομως προς περιφερειακές, με κοφτη και αντιστοιχιες, δεν πας πουθενα δυστυχως...
Δες πχ τους Μηχανικους Υπολογιστων, οι μονες αντιστοιχιες ειναι Πατρα,Γιαννενα,Σαμος και τελος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Πως να ζητησει βρε συντεκνε, αφου η Κεραμιδεως μας εβαλε κοφτη και αντιστοιχιες απο περυσι! Απο Αθηνα βεβαια σιγα μη ζηταγε κανεις για Χανια.. Απο περιφερειακές ομως προς περιφερειακές, με κοφτη και αντιστοιχιες, δεν πας πουθενα δυστυχως...
Δες πχ τους Μηχανικους Υπολογιστων, οι μονες αντιστοιχιες ειναι Πατρα,Γιαννενα,Σαμος και τελος.
Ετσι ακριβως οποιος απο πατρα και γιαννενα θελει παει σαμο.
Απο σαμο δεν παει ομως ...γιατι να φυγει... η σαμος ειναι ωραια και ιστορικη.
Ειδικο νομο για τους σαμιωτες παντως, δεν θα φτιαξουμε .
Viva Samos

 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και τελικά δεν πήρατε τη μετεγγραφη? Να σας παραθέσω και ένα άλλο δεδομένο? Είμαι τριτεκνη και δεύτερη φορά παντρεμένη. Ο άντρας μου έχει ένα παιδί από πρώτο γάμο, άρα σύνολο 4 στο σπίτι. Δεν υπάρχει μητέρα από την πλευρά του. Είμαστε μια οικογένεια με 4 παιδιά που δεν πιανομαστε ως πολυτεκνοι.
Όχι, δεν την πήρα, ωστόσο κινήθηκα με κατ'εξαίρεση μετεγγραφή και τα κατάφερα εν τέλει.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να σας βοηθήσω σε αυτό το κομμάτι, άμα επιθυμείτε μπορείτε να ψάξετε και το σχετικό ΦΕΚ. Τι ακριβώς εννοείτε ότι δεν πιάνεστε ως πολύτεκνοι; 3 παιδιά δεν έχετε εσείς η ίδια; Δεν θεωρείται πολυτεκνία αυτό (το έχω απορία); Ένα πιστοποιητικό οικκογενιακής κατάστασης να βγάλετε εάν δεν το έχετε κάνει ήδη.
 

liana

Νεοφερμένος

Η liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ έχω 3 παιδιά και ο άντρας μου 1. Σύνολο 4 σε μια Οικογένεια. Παίρνουμε όμως μόνο τα Μόρια της τριτεκνιας. Τέλος πάντων.... Ελλάδα.... Μέχρι να πάρετε μετεγγραφη πού παρακολουθουσατε?
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ έχω 3 παιδιά και ο άντρας μου 1. Σύνολο 4 σε μια Οικογένεια. Παίρνουμε όμως μόνο τα Μόρια της τριτεκνιας. Τέλος πάντων.... Ελλάδα.... Μέχρι να πάρετε μετεγγραφη πού παρακολουθουσατε?
Τα μόρια της τριτεκνίας δεν είναι λίγα και δεν τα έχουν και όλοι.
Έγω ήμουν περίπτωση, λόγο τηλεκπαίδευσης πέρυσι δεν μπορούσα να παρακολουθήσω Αθήνα (χρειαζόταν ιδρυματικός λογαριασμός που εγώ δεν είχα στο πανεπιστήμιο μέχρι να πάρω την μετεγγραφή). Επίσης, η κατ'εξαίρεση βγήκε τον Απρίλη οπότε το εξάμηνο το έκανα στην σχολή προελευσής μου.

Εάν δεν είχαμε τα μέτρα θα παρακολουθούσα Αθήνα.
Δηλαδή, μπορεί να παρακολουθήσει το παιδί σας στο τμήμα που επιθυμεί, εάν ανοίξουμε με το καλό και το επιτρέπουν. Θα προλάβει και την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου. Η διαδικασία φέτος θα κινηθεί πιο γρήγορα φαντάζομαι, λόγω της δια ζωσης εκπαίδευσης.
 

liana

Νεοφερμένος

Η liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Άρα πιστευετε πως είναι καλά τα 6.5 μόρια? Μακάρι πραγματικά. Μάλλον αν το επιτρέψουν θα πάει Αθήνα
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τέκνο αγαμου γονέα θεωρείται παιδι μονογονεϊκής οικογένειας ή όχι;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

NickAgg

Νεοφερμένος

Ο NickAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Εχω περάσει ΑΠΘ στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς και θα αιτηθώ μετεγγραφή στο ΕΜΠ με την ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ,όποτε είναι σίγουρη η μετεγγραφή καθώς οι γονεις μου μένουν στην Αθήνα.Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να παρακολουθήσω στο ΕΜΠ μέχρι να βγουν οι μετεγγραφές?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
α
Καλησπέρα.
Εχω περάσει ΑΠΘ στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς και θα αιτηθώ μετεγγραφή στο ΕΜΠ με την ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ,όποτε είναι σίγουρη η μετεγγραφή καθώς οι γονεις μου μένουν στην Αθήνα.Μήρως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να παρακολουθήσω στο ΕΜΠ μέχρι να βγουν οι μετεγγραφές?
Αμα ζητησεις την αδεια θα σου πουν μαλλον οχι. Πας ομως και καθεσαι στο αμφιθεατρο και ολα καλα εκτος εργαστηριων ομως.
Διατηρω μια επιφυλαξη λογων των μετρων του ιου οπου θελουν και αραιωμενες αιθουσες, αν κανουν ελεγχους και αποκλεισμους.
 

NickAgg

Νεοφερμένος

Ο NickAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
α

Αμα ζητησεις την αδεια θα σου πουν μαλλον οχι. Πας ομως και καθεσε στο αμφιθεατρο και ολα καλα εκτος εργαστηριων ομως.
Διατηρω μια επιφυλαξη λογων των μετρων του ιου οπου θελουν και αραιωμενες αιθουσες, αν κανουν ελεγχους και αποκλεισμους.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Ελπίζω να δείξουν κατανόηση.
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Εχω περάσει ΑΠΘ στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς και θα αιτηθώ μετεγγραφή στο ΕΜΠ με την ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ,όποτε είναι σίγουρη η μετεγγραφή καθώς οι γονεις μου μένουν στην Αθήνα.Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να παρακολουθήσω στο ΕΜΠ μέχρι να βγουν οι μετεγγραφές?
Η πάθηση σου ανήκει στις 80 παθήσεις της ΚΥΑ ή όχι;
 

NickAgg

Νεοφερμένος

Ο NickAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η πάθηση δεν αναγράφεται στη ΚΥΑ,απλώς έχω ποσοστό 70% από τα ΚΕΠΑ.
Καταλαβα. Αρα τοτε θα πας με τις πρωτες μετεγγραφες που θα βγουν νωρις και
θα δώσεις εξετασεις στην Αθηνα. Αρα ναι, το σωστο ειναι να παρακολουθησεις
στην Αθηνα.
 

NickAgg

Νεοφερμένος

Ο NickAgg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταλαβα. Αρα τοτε θα πας με τις πρωτες μετεγγραφες που θα βγουν νωρις και
θα δώσεις εξετασεις στην Αθηνα. Αρα ναι, το σωστο ειναι να παρακολουθησεις
στην Αθηνα.
Μήπως ξέρετε συνήθως πότε βγαίνουν οι μετεγγραφές για εμάς,στο περίπου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

miam03

Νεοφερμένος

Η miam03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα. περασα βιολογια απθ παρολο που μαρεσε η πατρα γενικα γτ ειναι και πιο κοντα στο τοπο κατοικιας μου και σπουδαζει μια ξαδερφη μου εκει. Ετσι αποφασισα να κανω μετεγγραφη για βιολογικο πατρας καθως τα μαθηματα ειναι πιο ενδιαφεροντα για τα γουστα μου. το μονο κριτηριο που πληρω αφορα το εισοδημα και συγκεντρωνω μονο 2 μορια. παρολα αυτα κοιταξα τις βασεις προηγοθμενων χρονων και απο τις 24 θεσεις που υπαρχουν δεν εχουν καλυφθει πανω απο 5 ,ενω υπηρχαν χρονιες που δεν ειχε κανει κανενα ατομο μετεγγραφη για εκει. Επισης ειδα οτι μια χρονια ετσυχε να περασει ατομο με 0 μορια (που αφορα τα κριτηρια) και απλα επειδη ειχαν κενες θεσεις και εκανε αιτηση τον πηραν. Το διλημμα μου βρισκεται στο να παω κατευθειαν πατρα να παρακολουθησω τα θεωρητικα μαθηματα(εφοσον το επιτρεψουν γτ εχοθμε κοβιντ) ή να παω θεσσαλονικη και να περιμενω να βγει η μετεγγραφη ,να δωσω εξεταστικη αν εχει βγει αργα και απλα να δω αν θα δεχτουν καποια μαθηματα απο αυτα που εδωσα στην πατρα ? επισης φοβαμαι οτι μπορει να μην εχει ολοκληρωθει η μετεγγραφη πριν την εξεταστικη με αποτελεσμα να την χασω . Στη γραμματεια της πατρας μου παν οτι συνηθως η μετεγγραφη πιανει τα παιδια της εξεταστικης , ενω στη θεσσαλονικη μου παν οτι περυσι την εχασαν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλησπερα. περασα βιολογια απθ παρολο που μαρεσε η πατρα γενικα γτ ειναι και πιο κοντα στο τοπο κατοικιας μου και σπουδαζει μια ξαδερφη μου εκει. Ετσι αποφασισα να κανω μετεγγραφη για βιολογικο πατρας καθως τα μαθηματα ειναι πιο ενδιαφεροντα για τα γουστα μου. το μονο κριτηριο που πληρω αφορα το εισοδημα και συγκεντρωνω μονο 2 μορια. παρολα αυτα κοιταξα τις βασεις προηγοθμενων χρονων και απο τις 24 θεσεις που υπαρχουν δεν εχουν καλυφθει πανω απο 5 ,ενω υπηρχαν χρονιες που δεν ειχε κανει κανενα ατομο μετεγγραφη για εκει. Επισης ειδα οτι μια χρονια ετσυχε να περασει ατομο με 0 μορια (που αφορα τα κριτηρια) και απλα επειδη ειχαν κενες θεσεις και εκανε αιτηση τον πηραν. Το διλημμα μου βρισκεται στο να παω κατευθειαν πατρα να παρακολουθησω τα θεωρητικα μαθηματα(εφοσον το επιτρεψουν γτ εχοθμε κοβιντ) ή να παω θεσσαλονικη και να περιμενω να βγει η μετεγγραφη ,να δωσω εξεταστικη αν εχει βγει αργα και απλα να δω αν θα δεχτουν καποια μαθηματα απο αυτα που εδωσα στην πατρα ? επισης φοβαμαι οτι μπορει να μην εχει ολοκληρωθει η μετεγγραφη πριν την εξεταστικη με αποτελεσμα να την χασω . Στη γραμματεια της πατρας μου παν οτι συνηθως η μετεγγραφη πιανει τα παιδια της εξεταστικης , ενω στη θεσσαλονικη μου παν οτι περυσι την εχασαν.
Η πατρα ολοκληρωνει τις μετεγγραφες προ εξεταστικης , οποτε πηγαινε πατρα θα σε καλοδεχθουν.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top