[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
με 8 μόρια από κοινωνικοοικονομικά κριτήρια είναι πιθανή η μετεγγραφή από νομικη ΔΠΘ στη νομικη ΕΚΠΑ??
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μονο αντιστοιχες σχολες και υπο την εγκριση της συνελευσης του τμηματος.
Ναι αλλά όταν λέμε αντίστοιχη, ισχύει ότι και με τις μετεγγραφές, δηλαδή μόνο μεταξύ σχολων από τη λίστα των αντίστοιχιων του υπουργείου, ή μήπως ισχύει ότι παίζει με τις μετακινήσεις,
όπου μπορείς να ζητήσεις μετακίνηση προς άλλη σχολή αντίστοιχη του ίδιου επιστημονικου πεδιου/τομέα, πχ από Μηχανικων Υπολογιστών προς ΗΜΜΥ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν λέμε αντίστοιχη, ισχύει ότι και με τις μετεγγραφές, δηλαδή μόνο μεταξύ σχολων από τη λίστα των αντίστοιχιων του υπουργείου, ή μήπως ισχύει ότι παίζει με τις μετακινήσεις,
όπου μπορείς να ζητήσεις μετακίνηση προς άλλη σχολή αντίστοιχη του ίδιου επιστημονικου πεδιου/τομέα, πχ από Μηχανικων Υπολογιστών προς ΗΜΜΥ;
Θα ρωτησεις τον κοσμήτορα των χανιων. Οχι των χανιων γιατι θα φας μπουφλα, της σαμου καλυτερα. Που θα βρεις ομως ταιρι να το κανεις αυτο?
Αυτες οι αμοιβαιες επαιζαν οταν δεν υπηρχαν μετεγγραφες, τωρα που επαρχια πας ανετα τι νοημα εχουν?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stanword

Νεοφερμένος

Ο Stanword αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αμα εχεις θεια στο ηρακλειο πας για οκτωβριο νοεμβριο.
Aμα εχεις 2 χιλιαρικα για airpnb πας για οκτωβριο νοεμβριο Ηρακλειο.
Αμα δεν εχεις καθεσαι αθηνα και αμα στραβωσει πας δεκεμβριο Ιανουαριο Ηρακλειο.
Εκει που μπηκες ,μια ζωη θα σπουδαζεις , οι δυο μηνες θα σε κολλησουν?
Εγω παντως δεν θα αφηνα τους κεφτεδες τις αθηνας για τα λιονταρκια.
Και για τα 2 χιλιαρικα θα εβαζα και ενα χρονο γραμματια να παρω αυτοκίνητο ( που θα παρκαρεις στο γουδι ειναι αλλο θεμα)
Πόσο πιθανή θεωρείτε τη μετεγγραφή από Παιδαγωγικό δημοτικής Φλώρινας σε Παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης με μόνο 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια αποκλειστικά?Να νοικιάσω στη Φλώρινα από τώρα λέτε, ή να περιμένω τα αποτελέσματα των μετεγγραφών το Δεκέμβρη? Τα μόριά μου είναι περιπου 2400 κάτω από τη βάση του Παιδαγ.Θεσ/νίκης,υπολογίζοντας τα με το συντελεστη του βασικού μαθήματος, και 2600 αν διαιρεσω το αθροισμα των βαθμολογιών δια 4.
Φετος εχεις 6,5 με οικονομικα 2021-2020-2019?
Τα οικονομικα δεν ειναι διαπραγματευσιμα , οτι υπολογισει αυτοματα η πλατφορμα σε διασυνδεση με το taxis.
 

Vickyoustgl

Νεοφερμένος

Η Vickyoustgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σωστά, ισχύει. Μπορείς να αιτηθείς για Μετακίνηση, χωρίς απαραίτητα να έχεις αιτηθεί μετεγγραφή.
Μπορείς να με ενημερώσεις σχετικά με αυτό?Πως γίνεται δηλαδή να κάνω αίτηση μετακίνησης χωρίς να προηγηθεί μετεγγραφή?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.
Πόσο πιθανή θεωρείτε τη μετεγγραφή από Παιδαγωγικό δημοτικής Φλώρινας σε Παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης με μόνο 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια αποκλειστικά?Να νοικιάσω στη Φλώρινα από τώρα λέτε, ή να περιμένω τα αποτελέσματα των μετεγγραφών το Δεκέμβρη? Τα μόριά μου είναι περιπου 2400 κάτω από τη βάση του Παιδαγ.Θεσ/νίκης,υπολογίζοντας τα με το συντελεστη του βασικού μαθήματος, και 2600 αν διαιρεσω το αθροισμα των βαθμολογιών δια 4.
<Τα μόριά μου είναι περιπου 2400 κάτω από τη βάση του Παιδαγ.Θεσ/νίκης,υπολογίζοντας τα με το συντελεστη του βασικού μαθήματος, και 2600 αν διαιρεσω το αθροισμα των βαθμολογιών δια 4.>
Αυτο το παραπανω δεν το καταλαβαινω.
Προφανως μιλας για τον κοφτη 2750 μοριων.
Η μηχανικη του ειναι --> Τα μορια σου + 2750 = τουλαχιστον η βαση της σχολης προορισμου.
Δυστηχως οχι η μετεγγραφη σου για θεσσαλονικη δεν ειναι σιγουρη , τα παιδαγωγικα ειναι απροβλεπτα, διοτι κατα την αποψη μου υπαρχουν αρκετα τριτεκνα παιδια εκει.
 

liana

Νεοφερμένος

Η liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα. Η κόρη μου πέρασε ημμυ Βόλου με 16847. Θέλω να επιδιωξω μετεγγραφη για εμπ ή απθ καθώς ακολουθεί ο γιος μου σε 2 χρόνια. Είμαστε τριτεκνοι και συγκεντρωνουμε 6.5 μόρια. Πόσο πιθανό θεωρείτε να επιτύχει η μετεγγραφη? Και τι μας συμβουλεύετε? Θα μπορούσε με ρίσκο να παρακολουθήσει το α εξάμηνο στο ΕΜΠ?
 

ΓΙΩΡΓΟΣ Μ.

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιάννη 00 σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειριστατωμενη απάντηση σου , καθώς φαίνεται αξίζει τον κόπο να κυνηγήσουμε την μεταγραφη στο ΠΑΔΑ .
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, όποιος γνωρίζει,
Υπαρχει περίπτωση κάποιο τμήμα να αποφασίσει ότι δεν θα δεχτει καθόλου μεταγραφές για μια χρονιά?
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
με 8 μόρια από κοινωνικοοικονομικά κριτήρια είναι πιθανή η μετεγγραφή από νομικη ΔΠΘ στη νομικη ΕΚΠΑ??
Περσινά δεδομένα, 65 θέσεις, ο πρώτος με 9.5 μόρια και ο τελευταίος με 4. Πιάσε από τώρα θέση στα αμφιθέατρα γιατί μετά δεν θα βρίσκεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, όποιος γνωρίζει,
Υπαρχει περίπτωση κάποιο τμήμα να αποφασίσει ότι δεν θα δεχτει καθόλου μεταγραφές για μια χρονιά?
Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Κάθε χρόνο το κάθε τμήμα ανακοινώνει τον αριθμό των εισακτέων που μπορεί να δεχτεί, και σε αυτό συνυπολογίζεται και το ποσοστό των θέσεων από μετεγγραφές/ειδικές κατηγορίες/ομογενείς. Εάν γίνοταν κάτι τέτοιο θα το είχαν ανακοινώσει τότε.
Εκτός εάν πρόκειται για κάποιο τμήμα που πρόκειται να κλείσει/συχωνευθεί κτλπ.
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περσινά δεδομένα, 65 θέσεις, ο πρώτος με 9.5 μόρια και ο τελευταίος με 4. Πιάσε από τώρα θέση στα αμφιθέατρα γιατί μετά δεν θα βρίσκεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Κάθε χρόνο το κάθε τμήμα ανακοινώνει τον αριθμό των εισακτέων που μπορεί να δεχτεί, και σε αυτό συνυπολογίζεται και το ποσοστό των θέσεων από μετεγγραφές/ειδικές κατηγορίες/ομογενείς. Εάν γίνοταν κάτι τέτοιο θα το είχαν ανακοινώσει τότε.
Εκτός εάν πρόκειται για κάποιο τμήμα που πρόκειται να κλείσει/συχωνευθεί κτλπ.
Αααα ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση! Γιατί μονο που το ανέφεραν ως περίπτωση σε κουβέντα με άγχωσαν😅
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα. Η κόρη μου πέρασε ημμυ Βόλου με 16847. Θέλω να επιδιωξω μετεγγραφη για εμπ ή απθ καθώς ακολουθεί ο γιος μου σε 2 χρόνια. Είμαστε τριτεκνοι και συγκεντρωνουμε 6.5 μόρια. Πόσο πιθανό θεωρείτε να επιτύχει η μετεγγραφη? Και τι μας συμβουλεύετε? Θα μπορούσε με ρίσκο να παρακολουθήσει το α εξάμηνο στο ΕΜΠ?
Πρώτα απ' όλα, μπορείτε να δηλώσετε και τις δύο σχολές για μετεγγραφή, με σειρά προτίμησης.
Δεύτερον, πέρυσι και τα δύο τμήματα είχαν βάση τα 6 μόρια. Είναι οριακά γιατί το μισό μόριο είναι ρίσκο. Έχουν μπόλικες θέσεις (γύρω στις 30).
ΕΜΠ εάν δεν βάλουν μέτρα μπορεί κανονικά να παρακολουθήσει θεωρίες, εργαστήρια ίσως όχι.

Να ξέρετε, για τον γιο, άμα η κόρη περάσει ΕΜΠ και μένετε Αθήνα, δεν ισχύει πια το ''έχω αδερφό στην Αθήνα και ειμάστε μονογονεϊκή/τρίτεκνοι άρα έρχομαι αυτόματα Αθήνα με δήλωση μετεγγραφής αδερφού φοιτητή''. Αλλιώς με κοινωνικό-οικονομικά όπως και η κόρη. Απλά ενημέρωνω γιατί εγώ πέρυσι έτσι την πάτησα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αααα ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση! Γιατί μονο που το ανέφεραν ως περίπτωση σε κουβέντα με άγχωσαν😅
Μην αγχώνεσαι. Τμήματα με βάση μετεγγραφής 8 μόρια είναι μόνο εκείνα που έχουν λίγες θέσεις τις οποίες τελικά δεν γεμίζουν. Το άγχος είναι δικαιολογημένο σε αυτούς με 6.5 μόρια και κάτω γιατί ο πιο συχνός κόφτης είναι στα 6-5.5 μόρια και κάποιες φορές βλέπουμε και τα 4. Εσύ με 8 πας όπου θες :cool:

Επειδή οι θεωρητικές σχολές δέχονται περισσότερους εισακτέους (χωράτε στα αμφιθέατρα και είστε πιο ''φτηνοί'' σαν φοιτητές επειδή τα περισσότερα τμήματα δεν χρειάζονται ειδικό εξοπλισμό, εργαστήρια κτλπ.), αυτό σημάινει και περισσότερες θέσεις για μετεγγραφές. Από τους 65 που θέλουν ΕΚΠΑ δεν γίνεται όλοι να έχουν 8 μόρια και πάνω. Στο υπογράφω.

Σε τμήματα με 16 και με 11 θέσεις, εκεί γίνεται η σφαγή.
Καλή αρχή και καλή υπομονή στο ΕΚΠΑ, με τέτοια γραμματεία που έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

liana

Νεοφερμένος

Η liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε έρευνα που έκανα όλα τα προηγούμενα χρόνια ποτέ η βάση δεν ξεπέρασε τα 6 μόρια! Θα είμαστε τόσο άτυχοι? Δε μένουμε Αθήνα αλλά ούτε και Βόλο. Απλά έως οτου βγουν τα αποτελέσματα μετεγγραφων μπορεί να φιλοξενηθεί Αθήνα.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σε έρευνα που έκανα όλα τα προηγούμενα χρόνια ποτέ η βάση δεν ξεπέρασε τα 6 μόρια! Θα είμαστε τόσο άτυχοι? Δε μένουμε Αθήνα αλλά ούτε και Βόλο. Απλά έως οτου βγουν τα αποτελέσματα μετεγγραφων μπορεί να φιλοξενηθεί Αθήνα.
Πιστευώ πως όχι, και επειδή είναι αρκετές οι θέσεις δεν νομίζω, ωστόσο δεν παύει να είναι μισό μόριο...
Και εγώ κάπως έτσι την πάτησα, βέβαια η σχολή μου είχε τις μισες θέσεις από το τμήμα της κόρης σας, η βάση δεν περνούσε τα 5.5 και ενώ είχα 6 μόρια η βάση έγινε 6.5 πέρυσι.
 

liana

Νεοφερμένος

Η liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και τελικά δεν πήρατε τη μετεγγραφη? Να σας παραθέσω και ένα άλλο δεδομένο? Είμαι τριτεκνη και δεύτερη φορά παντρεμένη. Ο άντρας μου έχει ένα παιδί από πρώτο γάμο, άρα σύνολο 4 στο σπίτι. Δεν υπάρχει μητέρα από την πλευρά του. Είμαστε μια οικογένεια με 4 παιδιά που δεν πιανομαστε ως πολυτεκνοι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.

George9989

Νεοφερμένος

Ο George9989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,576 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θα ρωτησεις τον κοσμήτορα των χανιων. Οχι των χανιων γιατι θα φας μπουφλα, της σαμου καλυτερα. Που θα βρεις ομως ταιρι να το κανεις αυτο?
Αυτες οι αμοιβαιες επαιζαν οταν δεν υπηρχαν μετεγγραφες, τωρα που επαρχια πας ανετα τι νοημα εχουν?

Σιγα μην πας ανετα! Αμα ηταν ετσι, θα ημουν ηδη Κρητη τωρα και θα παιζαμε μπουφλες με τον κοσμητορα... :aikido::boxing:

Υγ: Και σιγα μην ξερουν οι κοσμητορες...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top