[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Τα βιβλία από που τα προμηθεύεται από την γραμματεία δια ζώσης ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τα βιβλία από που τα προμηθεύεται από την γραμματεία δια ζώσης ;
Τα βιβλια τα δηλωνεις ηλεκτρονικα στον ευδοξο και μετα πας και τα παιρνεις απο τους εκδοτικους οικους.
Κεντρο αθηνα .
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αν η σχολή δεν είναι Αθήνα εμένα π.χ με ενδιαφέρει μετεγγραφή από Ηράκλειο Κομοτηνή μπορώ να πάρω τα βιβλία του Ηρακλείου από άλλη πόλη ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Αν η σχολή δεν είναι Αθήνα εμένα π.χ με ενδιαφέρει μετεγγραφή από Ηράκλειο Κομοτηνή μπορώ να πάρω τα βιβλία του Ηρακλείου από άλλη πόλη ;
Νομιζω πως οχι. Τα βιβλια πηγαινουν στην πολη της σχολης. Μπορεις ομως να μιλησεις με το βιβλιοπωλειο να στα στειλει. Το φρονιμο και το νομιμο ειναι να μην παρεις βιβλια απο την πρωτη σχολη.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Νομιζω πως οχι. Τα βιβλια πηγαινουν στην πολη της σχολης. Μπορεις ομως να μιλησεις με το βιβλιοπωλειο να στα στειλει. Το φρονιμο και το νομιμο ειναι να μην παρεις βιβλια απο την πρωτη σχολη.
νόμιμο; κανείς δεν απαγορεύει να πάρεις τα βιβλία της πρώτης σχολής. Και εάν κάποιος δεν πάρει τη μετεγγραφή μένει χωρίς, αφού τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την προσθεσμία της δήλωσης των συγγραμμάτων. Το φρόνιμο και το νόμιμο θα ήταν η διαδικασία να τελειώνε τέλη Σεπτέμβρη ώστε να μην υπήρχε λόγος να δήλωσει κάποιος τα βιβλία της 1ης σχολής και να μην γίνεται αυτό το μπέρδεμα που γίνεται κάθε χρόνο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
νόμιμο; κανείς δεν απαγορεύει να πάρεις τα βιβλία της πρώτης σχολής. Και εάν κάποιος δεν πάρει τη μετεγγραφή μένει χωρίς, αφού τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την προσθεσμία της δήλωσης των συγγραμμάτων. Το φρόνιμο και το νόμιμο θα ήταν η διαδικασία να τελειώνε τέλη Σεπτέμβρη ώστε να μην υπήρχε λόγος να δήλωσει κάποιος τα βιβλία της 1ης σχολής και να μην γίνεται αυτό το μπέρδεμα που γίνεται κάθε χρόνο.
Ειναι παρανομο να παιρνεις βιβλια αν δεν σκοπευεις να τελειωσεις το εξαμηνο στην συγκεκριμενη σχολη. Εκει πατανε και καποιες γραμματειες και ζητουν πισω τα βιβλια για να δωσουν χαρτι διαγραφης.
Τα αλλα που λες ειναι το ηθικό, οκ σωστο , ποιος εχασε την ηθικη να την ψαξουμε.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ειναι παρανομο να παιρνεις βιβλια αν δεν σκοπευεις να τελειωσεις το εξαμηνο στην συγκεκριμενη σχολη. Εκει πατανε και καποιες γραμματειες και ζητουν πισω τα βιβλια για να δωσουν χαρτι διαγραφης.
Τα αλλα που λες ειναι το ηθικό, οκ σωστο , ποιος εχασε την ηθικη να την ψαξουμε.
Παράνομο είναι να μην τα επιστέψεις όταν σου ζητήθουν. Εάν δεν σε πιάσουν δεν παρανόμησες χαχα :lol:
Εμένα προσωπικά που δήλωσα Α και Β εξαμήνου δεν μου τα ζήτησαν πίσω (παρόλο που δεν ολοκλήρωσα το Β εξάμηνο εκεί)
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα...βιβλία να πάρω τελικά ή όχι ?😂😂
 

Evapapa_

Νεοφερμένος

Η Evapapa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι έγραψα 16.287 μόρια (το αναφέρω γιατί μπορώ να πάρω μετεγγραφή σε όλα τα τμήματα νοσηλευτικής) και στο μηχανογραφικό μου είχα πρώτα ιατρικές, μοριακή βιολογία, βιοχημικό και μετά νοσηλευτική γιατί θεώρησα ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή για κατατακτήριες για ιατρική ( εφόσον δεν έπιανα βιοχημικό-μοριακη). Έχοντας δει την ανακοίνωση ενός πανεπιστημίου για κατατακτήριες ιατρικής, (2020-21) στην οποία αναφέρεται ότι απόφοιτοι ανωτάτης νοσηλευτικής μπαίνουν στο 3ο εξάμηνο, έβαλα το τμήμα της Τρίπολης, καθώς πριν γίνει η μεταβολή των ΤΕΙ σε ΑΕΙ ήταν ΑΕΙ και λογικά θεωρείται "ανωτάτη νοσηλευτική". Δεν έβαλα το τμήμα του ΕΚΠΑ γιατί ως παιδί επαρχίας φοβόμουν ότι θα δυσκολευτω πολύ στην προσαρμογή και επίσης η Ελληνίδα υπερπροστατευτική μάνα με έπεισε ότι προκαλώ την τύχη μου για τα χειρότερα!😅😂 Επίσης να σημειώσω ότι έχω συγγενείς σε Θεσσαλονίκη και Λάρισα, οι οποίοι διαθέτουν διαμέρισμα στο οποίο μπορώ να μείνω και να μην έχω και τα έξοδα του ενοικίου. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι φοβάμαι ότι τα τμήματα αυτά δεν θεωρούνται "ανωτάτη νοσηλευτική", ή ότι πιθανόν όπως έγιναν ΑΕΙ μπορούν να ξαναγίνουν ΤΕΙ (?). Αλλά σκέφτομαι και το τμήμα του ΕΚΠΑ το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται "καλύτερο" από αυτό του πανεπιστημίου Πελλοπονήσου.. Έχω μπερδευτεί αρκετά, ενώ επίσης δεν έχω καταλάβει εάν θα πρέπει να πάω στην Τρίπολη για το πρώτο εξάμηνο μέχρι να γίνει η μετεγγραφή (εάν την κάνω τελικά) και να μετακομίσω μετά στην άλλη πόλη.
Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύ βοηθητική ☺️
 

Moumarilou

Νεοφερμένος

Η Moumarilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στο τμήμα αγωγής κ φροντίδας στην πρώιμη ηλικία κ θέλω να κάνω μετεγγραφή στο αντίστοιχο στην Αθήνα. Μένω Αττικη κ ο μεγαλύτερος μου αδελφός σπουδαζει ήδη στην Αθήνα. Άρα λογικά δεν μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή λόγω του αδελφού μου μιας κ μένουμε όλοι Αττικη. Με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια νομιζω οτι πιάνω 8.5 μόρια. Ειναι αρκετα??
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στο τμήμα αγωγής κ φροντίδας στην πρώιμη ηλικία κ θέλω να κάνω μετεγγραφή στο αντίστοιχο στην Αθήνα. Μένω Αττικη κ ο μεγαλύτερος μου αδελφός σπουδαζει ήδη στην Αθήνα. Άρα λογικά δεν μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή λόγω του αδελφού μου μιας κ μένουμε όλοι Αττικη. Με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια νομιζω οτι πιάνω 8.5 μόρια. Ειναι αρκετα??
σουπερ αρκετα και σιγουρα.
 

Tolis76

Νεοφερμένος

Ο Tolis76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Βγηκαν οπως ξερουμε ολοι οι βασεις και σε ποια σχολη περασαμε. Εγω προσωπικα περασα στο οικονομικο της κομοτηνης (ΔΠΘ). Σκεφτομαι ομως να κανω αιτηση για μεταγραφη στο οικονομικο του ΠΑΜΑΚ λογω του οτι καταγομαι κ μενω στην θεσσαλονικη. Ακουω ομως αρκετα οτι η φοιτητικη ζωη στην κομοτηνη θα ναι καλυτερη απο τι θεσσαλονικη λογω του μεγαλου πληθυσμου. Θα μπορουσατε να μου πειτε κ σεις την γνωμη σας. (Ακομα καλυτερα αν καποιος σπουδαζε κομοτηνη)😁
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ξέρετε αν κάποιος που είναι ήδη κάτοχος πρώτου πτυχίου έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει αίτηση μεταγραφής - μετακίνησης; Γιατί, μέχρι το 2019 ξέρω ότι δεν επιτρεπόταν. Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ξέρετε αν κάποιος που είναι ήδη κάτοχος πρώτου πτυχίου έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει αίτηση μεταγραφής - μετακίνησης; Γιατί, μέχρι το 2019 ξέρω ότι δεν επιτρεπόταν. Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι;
Μπορει κανονικα οπως οι μικροι, αρκει να εχει μπει με πανελληνιες . Η μετακινηση ειναι διαδικασια μονο του 1ου εξαμηνου.

Παράνομο είναι να μην τα επιστέψεις όταν σου ζητήθουν. Εάν δεν σε πιάσουν δεν παρανόμησες χαχα :lol:
Εμένα προσωπικά που δήλωσα Α και Β εξαμήνου δεν μου τα ζήτησαν πίσω (παρόλο που δεν ολοκλήρωσα το Β εξάμηνο εκεί)
Ενταξει δεν εκλεψες και την κεντρικη τραπεζα, και εμενα μου αρεσει να παιρνω διαφορετικα βιβλια.
Μια φορα πηρα ενα απο επιλογης που δεν ειχα δηλωσει. Αρκετα αργοτερα μου ηρθε εμαιλ απο τον ευδοξο , ''πηγαινε το πισω στην βιβλιοθηκη οταν ανοιξετε''. Θα το παω τωρα τον οκτωβρη. Η κεραμεως τα εχει κανει πιο αυστηρα . Τι το καναμε εδω ''αμερικαν μπαρ''?
 

Lebron

Νεοφερμένος

Ο Lebron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας.Εχω ένα φίλο που πέρασε ιατρική Ηρακλείου και ο αδερφός του σπουδάζει Θεσσαλονίκη και δικαιούται μεταγραφή με αυτό το κριτήριο.Ποσο καιρό θα κρατήσει περίπου;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γεια σας.Εχω ένα φίλο που πέρασε ιατρική Ηρακλείου και ο αδερφός του σπουδάζει Θεσσαλονίκη και δικαιούται μεταγραφή με αυτό το κριτήριο.Ποσο καιρό θα κρατήσει περίπου;
αν οι γονεις τους δεν μενουν θεσσαλονικη ή ηρακλειο, αν δεν εχει δικο του σπιτι ηρακλειο τοτε ναι δικαιουτε
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Τελικά αν είναι σχεδόν σίγουρη η μεταγραφή τι πιστεύετε ότι είναι πιο λογικό και προς το συμφέρον του φοιτητή να πάει στην σχολή που πέρασε να παρακολουθήσει εκεί και όταν ανακοινωθούν οι μετεγγραφές να συνεχίσει στην νέα σχολή ;
Ή να ξεκινήσει από την αρχή στην σχολη που θα πάρει μετεγγραφή με όποιον τρόπο μπορεί από πλευράς παρακολουθήσεων κτλ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τελικά αν είναι σχεδόν σίγουρη η μεταγραφή τι πιστεύετε ότι είναι πιο λογικό και προς το συμφέρον του φοιτητή να πάει στην σχολή που πέρασε να παρακολουθήσει εκεί και όταν ανακοινωθούν οι μετεγγραφές να συνεχίσει στην νέα σχολή ;
Ή να ξεκινήσει από την αρχή στην σχολη που θα πάρει μετεγγραφή με όποιον τρόπο μπορεί από πλευράς παρακολουθήσεων κτλ;
σε ποιον απευθύνεται η ερωτηση σας?
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Σε όποιον θέλει να πει την γνώμη του
Το καλο για το παιδι ειναι να παρακολουθησει τα μαθηματα εκει που θα δωσει εξετασεις τον ιανουαριο.
Εξετασεις θα δωσει στην σχολη προορισμου-στοχου.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top