[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lipp

Νεοφερμένος

Ο lipp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Έχω απόφαση κεπα (50% αναπηρία) και το πιστοποιητικό πάθησης που πήρα για το 5%. Ο πατέρας μου επίσης έχει απόφαση κεπα με ποσοστό αναπηρίας 67%
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ναι είναι μέσα στις 80. Ωστόσο αν περάσω επαρχία μέσω των πανελληνίων θα προτιμούσα να πάω κ να πάρω μετεγγραφή αν γίνεται και να έχω το 5% για αργότερα αν θελήσω να πάω σε δεύτερη σχολή
Το 67% του πατερα ειναι χρησιμο για τις κατ εξαιρεση που οπως ειπαμε ειναι αμφιβολες.
Το δικο σου ομως ειναι εξαιρετικα ισχυρο και η μετεγγραφη σχεδον σιγουρη.
Συμμετεχεις στις κανονικες μετεγγραφες στην ειδικη κατηγορια οπου δεν υπαρχει και κοφτης 2750 μονο αντιστοιχια σχολης. Επισεις νομιζω οτι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν ελεγχεται απο επιτροπη του υπουργειου αλλα μονο απο την επιτροπη της σχολης η οποια τυπικα βλεπει αν το χαρτι ειναι οριτζιναλ και η παθηση μεσα στο 5%.
Ωραια παιρνεις την μετεγγραφη με το 5% με εισοδο πανελληνιων και μετα κανεις νεα εισοδο αν θες με το 5% . Το χαρτι 5% δεν καιγεται με την μετεγγραφη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι στις κατ εξαιρεση λεει αμα ψαξεις Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) θα βρεις το αρθρο 4 που περιεχει 68 παθησεις.
Οπως ειπαμε οι παθησεις ειναι σε συνολο 80 , υπαρχουν οι παλιες 68 και νεώτερες που συμπληρωνουν τις 80. Αυτες οι νεωτερες ( πχ ανθεκτικη στα φαρμακα επιληψια) πιθανων θελουν και κατι παραπανω εκτος το χαρτι της 7μελους επιτροπης οπως συν αναπηρια κεπα 67%.
Περα ομως απο αυτες τις 80 παθησεις η επιτροπη δεχεται και αλλες που δεν ειναι θεμα ελεγχου απο την 7μελη επιτροπη αλλα μονο απο συντονιστη δντη σχετικης κλινικής δημοσιου νοσοκομειου.
Επειδη ασχολεισαι ζεστα με το θεμα θελω να σου πω οτι οι κατ εξαιρεση θελουν ''μικρο καλαθι''
Εκει παρακατω που διαβαζεις υπαρχει η καραμπινατη περιπτωση εγγυου γυναικας. Ξερεις οτι ολιγον εγγυος δεν υπαρχει, Ε δεν της την εδωσαν την μετεγγραφη!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι στις κατ εξαιρεση λεει αμα ψαξεις Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) θα βρεις το αρθρο 4 που περιεχει 68 παθησεις.
Έχεις κάποια από τις 68 παθήσεις; Εάν ναι πας με ειδική κατηγορία, εάν όχι κάνεις κατ'εξαιρεση
 

lipp

Νεοφερμένος

Ο lipp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εχω 3 κιολας αλλα ειναι παθησεις των γονιών μου. Ακομα γινεται η ειδικη κατηγορια;
Εμ, τότε δεν τις έχεις εσύ αλλά οι γονείς σου. Δεν μπορείς να πας στην ειδική κατηγορία. Μπορείς να δοκιμάσεις κατ'εξαιρεση αλλά από την στιγμή που δεν έχεις άλλα κριτήρια και οι παθήσεις είναι μόνο των γονιών τότε δεν έχεις και πολλές πιθανότητες.
 

lipp

Νεοφερμένος

Ο lipp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ουτε πιθανοτητες για μετεγγραφη σε αντιστοιχο τμημα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Καλημερα!
Αν κάποιος πάρει μετεγγραφή την πάρει και εν τω μεταξύπριν βγουν οι μετεγγραφές το μετανοιωσει μπορεί να μην την αποδεχθεί ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλημερα!
Αν κάποιος πάρει μετεγγραφή την πάρει και εν τω μεταξύπριν βγουν οι μετεγγραφές το μετανοιωσει μπορεί να μην την αποδεχθεί ;
Ναι βεβαιως , αν δεν κανεις κινηση εγγραφης στην νεα σχολη η μετεγγραφη δεν γινεται, χανεται και καποιος αλλος την κλαιει.
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις παιδιά οποίος ξέρει να απαντήσεις γιος μου πέρασε
Κοινωνικής εργασίας Ηράκλειο έχουμε 6 μόρια για μεταγραφή Κομοτηνή σχεδόν σίγουρη τι κάνουμε ;
Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά ;
Υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθεί μαθήματα στην Κομοτηνή μέχρι να πάρει την μεταγραφή ;
Υπάρχει δυνατότητα ταυτόχρονης αίτησης μετακίνησης και μεταγραφής ;
 

Xaris

Νεοφερμένος

Ο Xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση; Εγω που περασα κτηνιατρικη καρδιτσα γινεται να δηλωσω μονιμη κατοικια στη θεσσαλονικη για μετεγγραφη στην οποια μενω εγω; Κι αν οχι με 10% πιστευεται πιανω κτηνιατρικη ή οδοντιατρικη θεσσαλονικη;
 

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις παιδιά οποίος ξέρει να απαντήσεις γιος μου πέρασε
Κοινωνικής εργασίας Ηράκλειο έχουμε 6 μόρια για μεταγραφή Κομοτηνή σχεδόν σίγουρη τι κάνουμε ;
Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά ;
Υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθεί μαθήματα στην Κομοτηνή μέχρι να πάρει την μεταγραφή ;
Υπάρχει δυνατότητα ταυτόχρονης αίτησης μετακίνησης και μεταγραφής
Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια!!!!
Κι εγω ενδιαφερομαι να μαθω για την κορη μου αν ξερει καποιος να μας πει για τις εγγραφες,για αλλες πολεις εμεις βεβαια
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει περάσει σε νέα σχολή με 10% έχει το δικαίωμα μετακίνησης σε άλλη σχολή;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εγω περασα Ψυχολογια Ρεθυμνου.Θελω να ρωτησω, γινεται καποιος να παρει μεταγραφη σε τμημα που δεν κατοικει? Απο το Ρεθυμνο θα θελα να παρω μεταγραφη σε ψυχολογια ΕΚΠΑ ή Παντειου. Επειδη ομως ειναι πιθανο να μη μπορεσω να παρω μεταγραφη στην Αθηνα λογω υψηλης ζητησης, γινεται να παρω μεταγραφη στην Ψυχολογια Ιωαννινων? Ο λογος που θελω Ψυχολογια Ιωαννινων ειναι οτι με βαση το προγραμμα σπουδων και την ενημερωση μου δεν υπαρχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις, συνεπως θα μπορω να την τελειωσω πιο ευκολα απο το Ρεθυμνο που εχει πολλα εργαστηρια. Ομως, δεν κατοικω Ιωαννινα και αρα μπορει να μη μπορει να δικαιολογηθει η μεταγραφη. Ισχυει αυτο ή μπορω να ζητησω μεταγραφη οπου θελω, ανεξαρτητα απο τοπο κατοικιας?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εγω περασα Ψυχολογια Ρεθυμνου.Θελω να ρωτησω, γινεται καποιος να παρει μεταγραφη σε τμημα που δεν κατοικει? Απο το Ρεθυμνο θα θελα να παρω μεταγραφη σε ψυχολογια ΕΚΠΑ ή Παντειου. Επειδη ομως ειναι πιθανο να μη μπορεσω να παρω μεταγραφη στην Αθηνα λογω υψηλης ζητησης, γινεται να παρω μεταγραφη στην Ψυχολογια Ιωαννινων? Ο λογος που θελω Ψυχολογια Ιωαννινων ειναι οτι με βαση το προγραμμα σπουδων και την ενημερωση μου δεν υπαρχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις, συνεπως θα μπορω να την τελειωσω πιο ευκολα απο το Ρεθυμνο που εχει πολλα εργαστηρια. Ομως, δεν κατοικω Ιωαννινα και αρα μπορει να μη μπορει να δικαιολογηθει η μεταγραφη. Ισχυει αυτο ή μπορω να ζητησω μεταγραφη οπου θελω, ανεξαρτητα απο τοπο κατοικιας?

Συγχαρητήρια❤

Εν δυνάμει συναδέλφισσες λοιπόν☺️

Μπορείς να ζητήσεις οπου θελεις ναι.

Το Πάντειο πέρσυ έκλεισε στο ενα μοριο, στα Ιωάννινα έμειναν και κενες θεσεις.

Μπορείς να δεις τις βάσεις μετεγγραφών εδω.

Ας επιβιώσει και ο πλεον ειδικός @γιαννης_00


Πάντως παντειο δεν σου προτείνω γιατι εχει ενα εργαστήριο που πραγματικά αν δεν σκοπεύεις να έρθεις ελλαδα για ενα 4μηνο δεν παιζει να σε διευκολύνουν να τελειώσεις.
Βέβαια κατα τα αλλα ετσι και αλλιώς πρέπει να έρθεις για την πρακτική ενα 2μηνο αρα μπορεις να τα συνδυάσεις.
Ως σχολή ειναι βατη, δεν θα έχεις κανενα θέμα να την βγάλεις απο απόσταση και τα βιβλια αρκούν και με το παραπάνω για να περάσεις και με βαθμο.

Το εκπα έχει μεγαλη ζήτηση στις μετεγγραφές για αυτό δεν το ανέφερα.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εγω περασα Ψυχολογια Ρεθυμνου.Θελω να ρωτησω, γινεται καποιος να παρει μεταγραφη σε τμημα που δεν κατοικει? Απο το Ρεθυμνο θα θελα να παρω μεταγραφη σε ψυχολογια ΕΚΠΑ ή Παντειου. Επειδη ομως ειναι πιθανο να μη μπορεσω να παρω μεταγραφη στην Αθηνα λογω υψηλης ζητησης, γινεται να παρω μεταγραφη στην Ψυχολογια Ιωαννινων? Ο λογος που θελω Ψυχολογια Ιωαννινων ειναι οτι με βαση το προγραμμα σπουδων και την ενημερωση μου δεν υπαρχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις, συνεπως θα μπορω να την τελειωσω πιο ευκολα απο το Ρεθυμνο που εχει πολλα εργαστηρια. Ομως, δεν κατοικω Ιωαννινα και αρα μπορει να μη μπορει να δικαιολογηθει η μεταγραφη. Ισχυει αυτο ή μπορω να ζητησω μεταγραφη οπου θελω, ανεξαρτητα απο τοπο κατοικιας?
μπορείς να ζητήσεις για όπου θέλεις άσχετα με τον τόπο κατοικίας σου, αρκεί η κατηγορία που θα επιλέξεις για μετεγγραφή να είναι αυτή των κοινωνικών-οικονομικών κριτηρίων
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Συγχαρητήρια❤

Εν δυνάμει συναδέλφισσες λοιπόν☺️

Μπορείς να ζητήσεις οπου θελεις ναι.

Το Πάντειο πέρσυ έκλεισε στο ενα μοριο, στα Ιωάννινα έμειναν και κενες θεσεις.

Μπορείς να δεις τις βάσεις μετεγγραφών εδω.

Ας επιβιώσει και ο πλεον ειδικός @γιαννης_00


Πάντως παντειο δεν σου προτείνω γιατι εχει ενα εργαστήριο που πραγματικά αν δεν σκοπεύεις να έρθεις ελλαδα για ενα 4μηνο δεν παιζει να σε διευκολύνουν να τελειώσεις.
Βέβαια κατα τα αλλα ετσι και αλλιώς πρέπει να έρθεις για την πρακτική ενα 2μηνο αρα μπορεις να τα συνδυάσεις.
Ως σχολή ειναι βατη, δεν θα έχεις κανενα θέμα να την βγάλεις απο απόσταση και τα βιβλια αρκούν και με το παραπάνω για να περάσεις και με βαθμο.

Το εκπα έχει μεγαλη ζήτηση στις μετεγγραφές για αυτό δεν το ανέφερα.
Σ ευχαριστω πολυ! Ναι το γνωριζω για το Παντειο, αναγκαστικα θα το κανω, εδω στο Ρεθυμνο εχουμε 2 χρονια υποχρεωτικες παρακολουθησεις και ψαχνω να γλιτωσω! Οποτε ενα εξαμηνο δε μου ειναι τιποτα μπροστα σε 2 χρονια. Μακαρι να την πιασω τη μεταγραφη, εχω ενα μοριο αλλα το θεμα ειναι να ειναι και του χρονου παλι ενα μοριο το Παντειο!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγχαρητήρια❤

Εν δυνάμει συναδέλφισσες λοιπόν☺️

Μπορείς να ζητήσεις οπου θελεις ναι.

Το Πάντειο πέρσυ έκλεισε στο ενα μοριο, στα Ιωάννινα έμειναν και κενες θεσεις.

Μπορείς να δεις τις βάσεις μετεγγραφών εδω.

Ας επιβιώσει και ο πλεον ειδικός @γιαννης_00


Πάντως παντειο δεν σου προτείνω γιατι εχει ενα εργαστήριο που πραγματικά αν δεν σκοπεύεις να έρθεις ελλαδα για ενα 4μηνο δεν παιζει να σε διευκολύνουν να τελειώσεις.
Βέβαια κατα τα αλλα ετσι και αλλιώς πρέπει να έρθεις για την πρακτική ενα 2μηνο αρα μπορεις να τα συνδυάσεις.
Ως σχολή ειναι βατη, δεν θα έχεις κανενα θέμα να την βγάλεις απο απόσταση και τα βιβλια αρκούν και με το παραπάνω για να περάσεις και με βαθμο.

Το εκπα έχει μεγαλη ζήτηση στις μετεγγραφές για αυτό δεν το ανέφερα.

Δε μπορω να βρω τις βασεις 10% για το 2021 ημερησια ΓΕΛ. Βρισκω μονο του 2020. Δεν εχουν αναρτηθει του 2021?
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις παιδιά οποίος ξέρει να απαντήσεις γιος μου πέρασε
Κοινωνικής εργασίας Ηράκλειο έχουμε 6 μόρια για μεταγραφή Κομοτηνή σχεδόν σίγουρη τι κάνουμε ;
Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά ;
Υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθεί μαθήματα στην Κομοτηνή μέχρι να πάρει την μεταγραφή ;
Υπάρχει δυνατότητα ταυτόχρονης αίτησης μετακίνησης και μεταγραφής ;
Εάν έχετε 6 μόρια και τα απαραίτητα δικαιολογητικά για το αποδείξετε, τότε περιμένετε να ανοίξει η πλατφορμά για τις μετεγγραφές. Βλέπω πέρυσι η βάση μετεγγραφής για Κομοτηνή ήταν 3, οπότε έχετε αρκετές ελπίδες.
Οι εγγραφές στα πανεπιστήμια γίνονται ηλεκτρονικά θα δωθούν οδηγίες από το υποργείο.
Μπορεί να παρακολουθήσει κανονικά τα μαθήματα μόνο στο Ηράκλειο ή εάν είμαστε δια ζώσης θα μπορεί να παρακολουθεί τις διαλέξεις στην Κομοτηνή (αναλόγως τα μέτρα που θα εφαρμοστούν). Ωστόσο, μέχρι να γίνει η μετεγγραφή δεν θα μπορεί να συμμετάσχει σε εξεταστική, ούτε να κάνει εργασίες κτλπ.
Στην αίτηση μετεγγραφής μπορείτε να αιτηθείτε ταυτοχρόνως και μετακίνηση, αλλά εάν γίνει δεκτή η αίτηση, θα είναι είτε το ένα ή το άλλο.
Κάντε την εγγραφή στη σχολή στο Ηράκλειο αλλίως δεν θα μπορεί να γίνει η αίτηση μετεγγραφής μετά.
Για κανένα λόγο μην απεγγραφείτε από την σχολή εάν δεν σας το ζητήσει πρώτα το τμήμα υποδοχής.
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Εάν έχετε 6 μόρια και τα απαραίτητα δικαιολογητικά για το αποδείξετε, τότε περιμένετε να ανοίξει η πλατφορμά για τις μετεγγραφές. Βλέπω πέρυσι η βάση μετεγγραφής για Κομοτηνή ήταν 3, οπότε έχετε αρκετές ελπίδες.
Οι εγγραφές στα πανεπιστήμια γίνονται ηλεκτρονικά θα δωθούν οδηγίες από το υποργείο.
Μπορεί να παρακολουθήσει κανονικά τα μαθήματα μόνο στο Ηράκλειο ή εάν είμαστε δια ζώσης θα μπορεί να παρακολουθεί τις διαλέξεις στην Κομοτηνή (αναλόγως τα μέτρα που θα εφαρμοστούν). Ωστόσο, μέχρι να γίνει η μετεγγραφή δεν θα μπορεί να συμμετάσχει σε εξεταστική, ούτε να κάνει εργασίες κτλπ.
Στην αίτηση μετεγγραφής μπορείτε να αιτηθείτε ταυτοχρόνως και μετακίνηση, αλλά εάν γίνει δεκτή η αίτηση, θα είναι είτε το ένα ή το άλλο.
Κάντε την εγγραφή στη σχολή στο Ηράκλειο αλλίως δεν θα μπορεί να γίνει η αίτηση μετεγγραφής μετά.
Για κανένα λόγο μην απεγγραφείτε από την σχολή εάν δεν σας το ζητήσει πρώτα το τμήμα υποδοχής.
Ευχαριστω για τις πληροφορίες απλά να πω ότι πέρσι έμειναν και αδιάθετες 6 θέσεις από τις 18 θέσεις όποτε πρακτικά η βάση ήταν 0
Και μια ακόμη απορία μπορεί να πάρει και μετακίνηση και μεταγραφή και να διαλέξει ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφορίες απλά να πω ότι πέρσι έμειναν και αδιάθετες 6 θέσεις από τις 18 θέσεις όποτε πρακτικά η βάση ήταν 0
Και μια ακόμη απορία μπορεί να πάρει και μετακίνηση και μεταγραφή και να διαλέξει ;
Η μετακινηση εξεταζετε αν αποτυχει η μετεγγραφη.
Οποτε δεν μπορει να συνυπάρξουν θετικες και οι δυο για να διαλεξει καποιος.
Επισεις η μετακινηση ειναι δυνατη αν η σχολη δεν γεμισει απο μετεγγραφες.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top