[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Χαίρεται ,θα ήθελα να διατυπώσω την εξής απορία : Ως πρωτοετής στο τμήμα ιατρικής του ΑΠΘ , θέλω να πάρω μετεγγραφή στην ιατρική ΕΚΠΑ , με την κατηγορία "οικονομικα και κοινωνικά κριτήρια" . Ωστόσο δεν γνωρίζω εάν μου επιτρέπεται να κάνω αίτηση μετεγγραφής μόνο κατά το πρώτο έτος ή εάν μπορώ να την επαναλάβω (στην περίπτωση που δεν την πάρω την πρώτη χρονιά) στο δεύτερο ή τρίτο έτος. Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα, ευχαριστώ.
στην ιατρικη εχετε μαχ 18 εξαμηνα. Μεχρι και το 17ο μπορεις να ζητας μετεγγραφη.
 

Panfel111

Νεοφερμένος

Η Panfel111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας Πατρών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!Περασα Βιολογια στην Πάτρα και έχασα την Αθήνα για 6 μόρια.Έχω 6 μόρια από τα οικονομικά κριτήρια.Ποσο πιθανο είναι να πάρω την μετεγγραφή;(το 2020 η βάση ήταν 6)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Γεια σας!Περασα Βιολογια στην Πάτρα και έχασα την Αθήνα για 6 μόρια.Έχω 6 μόρια από τα οικονομικά κριτήρια.Ποσο πιθανο είναι να πάρω την μετεγγραφή;(το 2020 η βάση ήταν 6)
Τα 6 μορια ειναι καλα για να ελπιζεις καλα.
Εχεις και πλεονεκτημα ισοβαθμιας
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
6
Χαίρεται ,θα ήθελα να διατυπώσω την εξής απορία : Ως πρωτοετής στο τμήμα ιατρικής του ΑΠΘ , θέλω να πάρω μετεγγραφή στην ιατρική ΕΚΠΑ , με την κατηγορία "οικονομικα και κοινωνικά κριτήρια" . Ωστόσο δεν γνωρίζω εάν μου επιτρέπεται να κάνω αίτηση μετεγγραφής μόνο κατά το πρώτο έτος ή εάν μπορώ να την επαναλάβω (στην περίπτωση που δεν την πάρω την πρώτη χρονιά) στο δεύτερο ή τρίτο έτος. Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα, ευχαριστώ.
Με ποσα μορια μετεγγραφης αν επιτρεπεται;;

Ξερετε αν και εφοσον κανω την αιτηση για μετεγγραφη και την παρω μπορω να την απορριψω;;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Γιώργος Πετ

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Πετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν ισχύουν φέτος οι αμοιβαίες μετεγγραφές και αν ναι, αν υπάρχει ως περιορισμός ο "κόφτης" των 2750 μορίων(ενδιαφέρομαι απο πανεπιστήμιο Πατρών για Αθήνα).
 

Giota_pel

Νεοφερμένος

Η Giota_pel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Να ρωτήσω.... Στις μετεγγραφές με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια παίζει μέσο;;;; Ή οι διαδικασίες είναι αδιάβλητες; Πως γίνεται η επιλογή;;;;;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, εχω λιγες ερωτησεις για τις φετινες μεταγραφες. Ισως εχει απαντηθει πιο πανω αλλα δουλευω και δεν προλαβαινω να δω τοσες σελιδες, please bear with me.
1) Εκανα χθες την αιτηση μου για μεταγραφη απο Ψυχολογια Ρεθυμνου σε ΕΚΠΑ ή Παντειο. Τα μορια των μεταγραφων θα ανακοινωθουν το Δεκεμβρη ή τελη Νοεμβρη, σωστα? Συνεπως ως βαρια Δεκεμβρη θα ξερω αν εχω παρει τη μεταγραφη ή μπορει να παει κ πιο μετα?
2) Εχω συνολικα 2 μορια. Περυσι το Παντειο ειχε 1 μοριο. Θεωρειτε πως εχω πιθανοτητες να την παρω? Γενικα, παιρνεις τη μεταγραφη αν καλυπτεις τα μορια αυτοματα ή παει οπως οι βασεις, δηλαδη θα παρω τη μεταγραφη α)αν εχω τα μορια ΚΑΙ β) δε με περναει αλλος στα μορια μεχρι να καλυφθουν οι θεσεις για τις μεταγραφες? Προφανως ισχυει το δευτερο, αλλα θα θελα μια επιβεβαιωση.
3) Αν δεν παρω φετος τη μεταγραφη, μπορω να ξανακανω αιτηση του χρονου?

Ευχαριστω θερμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Γεια σας, εχω λιγες ερωτησεις για τις φετινες μεταγραφες. Ισως εχει απαντηθει πιο πανω αλλα δουλευω και δεν προλαβαινω να δω τοσες σελιδες, please bear with me.
1) Εκανα χθες την αιτηση μου για μεταγραφη απο Ψυχολογια Ρεθυμνου σε ΕΚΠΑ ή Παντειο. Τα μορια των μεταγραφων θα ανακοινωθουν το Δεκεμβρη ή τελη Νοεμβρη, σωστα? Συνεπως ως βαρια Δεκεμβρη θα ξερω αν εχω παρει τη μεταγραφη ή μπορει να παει κ πιο μετα?
2) Εχω συνολικα 2 μορια. Περυσι το Παντειο ειχε 1 μοριο. Θεωρειτε πως εχω πιθανοτητες να την παρω? Γενικα, παιρνεις τη μεταγραφη αν καλυπτεις τα μορια αυτοματα ή παει οπως οι βασεις, δηλαδη θα παρω τη μεταγραφη α)αν εχω τα μορια ΚΑΙ β) δε με περναει αλλος στα μορια μεχρι να καλυφθουν οι θεσεις για τις μεταγραφες? Προφανως ισχυει το δευτερο, αλλα θα θελα μια επιβεβαιωση.
3) Αν δεν παρω φετος τη μεταγραφη, μπορω να ξανακανω αιτηση του χρονου?

Ευχαριστω θερμα!
Καλη επιτυχια
1)Αν τηρησουν τα περσινα πεπατημενα θα βγουν 22-26 νοεμβριου.
2)Το παντειο περυσι εγραψε 1 μοριο αλλα ουσιαστικα ειναι στα 0 οικονομικα διοτι το 1 μοριο( αναπηρια) ειναι τυχαιο.
Η επιλογη γινεται οπως τις πανελληνιες , αν ισοβαθμισεις με τα οικονομικα κοινωνικα μορια στην τελευταια θεση τοτε περνάς εσυ αν εχεις γραψει παραπανω στις πανελληνιες.
3) Μεχρι το 11 εξαμηνο μπορεις να ζητας μετεγγραφη.
Εφη αν θες πες ενα αριθμο εκατονταδας κοντα στον αριθμο του πρωτοκόλλου να δω τι αιτησεις εγιναν
 
Τελευταία επεξεργασία:

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλη επιτυχια
1)Αν τηρησουν τα περσινα πεπατημενα θα βγουν 22-26 νοεμβριου.
2)Το παντειο περυσι εγραψε 1 μοριο αλλα ουσιαστικα ειναι στα 0 οικονομικα διοτι το 1 μοριο( αναπηρια) ειναι τυχαιο.
Η επιλογη γινεται οπως τις πανελληνιες , αν ισοβαθμισεις με τα οικονομικα κοινωνικα μορια στην τελευταια θεση τοτε περνάς εσυ αν εχεις γραψει παραπανω στις πανελληνιες.
3) Μεχρι το 11 εξαμηνο μπορεις να ζητας μετεγγραφη.
Εφη αν θες πες ενα αριθμο εκατονταδας κοντα στον αριθμο του πρωτοκόλλου να δω τι αιτησεις εγιναν
Σ ευχαριστω πολυ!! Πώς μπορω να βρω αυτο τον αριθμο γιατι ειμαι ασχετη? Κλεινουν 5/11 παντως, δεν εχουν κλεισει ακομη οι αιτησεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ!! Πώς μπορω να βρω αυτο τον αριθμο γιατι ειμαι ασχετη? Κλεινουν 5/11 παντως, δεν εχουν κλεισει ακομη οι αιτησεις.
Το γραφει επανω το χαρτι που σου τυπωσε το συστημα.
Καλα κλεινουν την παρασκευη και ισως να πανε και δευτέρα αλλα καπου + 300 θα γραψουν ακομα.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ευχαριστω , ελπιδοφορο αυτο αν ειναι στα 4500, περυσι ηταν 7200.
Μην κανουν ολοι αιτηση τελευταια μερα φοβαμαι (κλασικα). Να σ ρωτησω και κατι τελευταιο, μιας και εισαι εξπερτ? Τα δικαιολογητικα που στηριζουν τη μεταγραφη μας τα αποστελλουμε μολις μας ζητηθει μεσα στο μηνα, στο Πανεπιστημιο που γραφτηκαμε ή σ αυτο που θελουμε να μεταγραφουμε? ή στην πλατφορμα του υπουργειου? Δεν ειναι πολυ σαφες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην κανουν ολοι αιτηση τελευταια μερα φοβαμαι (κλασικα). Να σ ρωτησω και κατι τελευταιο, μιας και εισαι εξπερτ? Τα δικαιολογητικα που στηριζουν τη μεταγραφη μας τα αποστελλουμε μολις μας ζητηθει μεσα στο μηνα, στο Πανεπιστημιο που γραφτηκαμε ή σ αυτο που θελουμε να μεταγραφουμε? ή στην πλατφορμα του υπουργειου? Δεν ειναι πολυ σαφες.
Τωρα ειδα, λεει στη γραμματεια του Πανεπιστημιου Υποδοχης. Αυτο που δε λεει ομως ειναι πώς ειδοποιουμαστε για να υποβαλουμε τα δικαιολογητικα. Λεει ειδοποιεισαι μεσω του πληροφοριακου συστηματος, αντε βρες ακρη τι ειναι αυτο τωρα. Το προσωπικο μας μειλ, το ιδρυματικο ή η πλατφορμα των μεταγραφων?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Μην κανουν ολοι αιτηση τελευταια μερα φοβαμαι (κλασικα). Να σ ρωτησω και κατι τελευταιο, μιας και εισαι εξπερτ? Τα δικαιολογητικα που στηριζουν τη μεταγραφη μας τα αποστελλουμε μολις μας ζητηθει μεσα στο μηνα, στο Πανεπιστημιο που γραφτηκαμε ή σ αυτο που θελουμε να μεταγραφουμε? ή στην πλατφορμα του υπουργειου? Δεν ειναι πολυ σαφες.
οχι δεν κανουν αιτηση τελεταια στιγμη γιατι ειναι απλη.
τα δικαιολογητικα στο παντειο οταν τα ζητησει με ανακοινωση του αρχες δεκεμβρη.
σπανιωτερα στελνουν και προσωπικο εμαιλ σε αυτο που δηλωσες χτες
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ευχαριστω , ελπιδοφορο αυτο αν ειναι στα 4500, περυσι ηταν 7200.
Γιάννη στα αδέρφια ή δικιά μου είναι 1795, την έκανα βέβαια την Κυριακή, πόσα αδέρφια είχε πέρσι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιάννη στα αδέρφια ή δικιά μου είναι 1795, την έκανα βέβαια την Κυριακή, πόσα αδέρφια είχε πέρσι;
Τώρα το είδα, πέρσι πήραν 1815 , μπορούν να αρνηθούν σέ αδέρφια αν πληρούνται τά κριτήρια;
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Γιάννη στα αδέρφια ή δικιά μου είναι 1795, την έκανα βέβαια την Κυριακή, πόσα αδέρφια είχε πέρσι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τώρα το είδα, πέρσι πήραν 1815 , μπορούν να αρνηθούν σέ αδέρφια αν πληρούνται τά κριτήρια;
Ναι ...αν έχεις σπίτι εκεί που πέρασες ή που είναι ο αδερφός σου ή αν είναι μόνιμη κατοικία σου σε μια από τις δύο περιοχές αν ο αδερφός σου έχει υπερβεί τα έτη σπουδών (ν+2) καθώς και αν το κατά κεφαλήν υπερβαίνει τα 12500 θα την απορρίψουν...(θεωρώ αυτά ισχύουν αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος )
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top