Πανελλήνιες 2021 ΕΠΑ.Λ.

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Καμια εκτίμηση για τα τμήματα Φυσικοθεραπείας;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ειδικά για τον τομέα υγείας-πρόνοιας-ευεξίας ήταν θα έλεγα κάτι αναμενόμενο... μαθεύτηκε το "μονοπάτι" από τα ΕΠΑΛ για πιο "εύκολη" εισαγωγή σε τμήματα ΑΕΙ υψηλής ζήτησης πριν 2 χρόνια και έτσι προσέλκυσε (πολύ καλούς) μαθητές... που έφτασαν φέτος αυτοί στη γ λυκείου και ειδικά σε αυτόν τον τομέα είχε και αύξηση συμμετεχόντων σε σχέση με πέρσι σημαντική (+5000 φέτος υποψήφιοι συνολικά, ήτοι +800 σε σχέση με πέρσι)!

Τα μαθήματα είναι εύκολα και ένας καλός μαθητής (που δεν είχαν παλιότερα τόσους μαθητές τα ΕΠΑΛ) γράφει εύκολα 18-19 μ.ο.. Ναι, οι Ιατρικές αναμένεται να είναι >19300 μόρια!
Ετσι είναι όπως τα λες, πριν 2 με 3 χρόνια έγινε η μεγάλη μεταφορά καλών μαθητών από ΓΕΛ σε επαλ με την προοπτική του πιο εύκολου εισιτηρίου για σχολές όπως ιατρικη και άλλες πολύ υψηλόβαθμες. Ο τομέας υγείας πρώτος πρώτος και νομίζω και αυτός των δομικών έργων και Πληροφορικής έχουν ψηλές επιδόσεις. Ειδικα στον υγείας γίνεται σφαγή, με 19+ και πάλι δεν είσαι σίγουρος.
Σε τομείς όπως η διοίκηση παρατηρούνται οι χαμηλότερες επιδόσεις
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
παιδιά τα Ψηφιακών αυστημάτων και ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας
τι διαφορά έχουν και ποιες ειδικότητες τα δηλώνουν αυτά απο ΕΠΑ.Λ?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
παιδιά τα Ψηφιακών αυστημάτων και ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας
τι διαφορά έχουν και ποιες ειδικότητες τα δηλώνουν αυτά απο ΕΠΑ.Λ?
Δε γνωρίζω τη διαφορά τους, πρεπει να κατεβάσεις και να συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής. Οι ειδικότητες που δηλώνουν αυτές τις σχολές είναι οι πληροφορικαριοι, οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολογοι του επαλ.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δε γνωρίζω τη διαφορά τους, πρεπει να κατεβάσεις και να συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής. Οι ειδικότητες που δηλώνουν αυτές τις σχολές είναι οι πληροφορικαριοι, οι ηλεκτρονικοί και οι ηλεκτρολογοι του επαλ.

δηλαδή στο πανεπιστήμιο μπορείς να επιλέξεις και σχολές που δεν είναι ακριβώς η ειδικότητα
σου αλλά έχουν κάποια σχέση?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
δηλαδή στο πανεπιστήμιο μπορείς να επιλέξεις και σχολές που δεν είναι ακριβώς η ειδικότητα
σου αλλά έχουν κάποια σχέση?
Ναι φυσικα, αρκει να ανηκουν στον ιδιο επιστημονικο τομεα.
Αν θες να δεις ποιες σχολες μπορεις να δηλωσεις για τη δικη σου ειδικοτητα, ριξε μια ματια σε αυτο το site και δες ανα τομεα τις σχολες.

 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τον περσινό συνολικό αριθμό των εισακτέων του τομέα υγείας - πρόνοιας - ευεξίας στα πανεπιστήμια;
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Οικονομικές σχολές πόσο λέτε να πάει; Οικονομικών επιστημών απθ πέρυσι 12 κ πόσο να πάει φέτος;
 

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
218 παιδιά πάνω από 19.000 στον τομέα υγείας αυτό σημαίνει ότι όλες οι ιατρικές οδοντιατρικές κτηνιατρικες βιολογικα φυσικοθεραπεία και εργοθεραπεία θα είναι πάνω από 19.000 ( με βάση την ζήτηση της προηγούμενης χρονιάς)
Η πιο χαμηλή σχολή θα είναι μεταξύ 16500 και 17.00/

Οικονομικές σχολές πόσο λέτε να πάει; Οικονομικών επιστημών απθ πέρυσι 12 κ πόσο να πάει φέτος;
Από το 2019 στο 2020 με 1 μονάδα αύξηση του μ.ο όπως και τώρα είχε ανέβει 4000!!!! Πάντως κακά τα ψέματα είναι μια δυσκολη σχολή, και το θέμα δεν είναι μόνο να μπεις αλλά και να βγεις .. Είναι δεύτερη επιλογή μου και πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξελθω, επειδή λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν θα μπορώ να παρακολουθώ φανατικά. Είναι από τις σχολές που απαιτεί απόλυτη συνέπεια. Πιστεύω πως δεν τη πιάνω τελικά γιατί έχω μόνο 1000+ παραπάνω
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Από το 2019 στο 2020 με 1 μονάδα αύξηση του μ.ο όπως και τώρα είχε ανέβει 4000!!!! Πάντως κακά τα ψέματα είναι μια δυσκολη σχολή, και το θέμα δεν είναι μόνο να μπεις αλλά και να βγεις .. Είναι δεύτερη επιλογή μου και πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξελθω, επειδή λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν θα μπορώ να παρακολουθώ φανατικά. Είναι από τις σχολές που απαιτεί απόλυτη συνέπεια. Πιστεύω πως δεν τη πιάνω τελικά γιατί έχω μόνο 1000+ παραπάνω
Εγώ έχω 1400 μόρια πάνω.. δύσκολα;
 

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ έχω 1400 μόρια πάνω.. δύσκολα;
Υπόθεση κάνω κοιτάζοντας στατιστικά και μ.ο των τελευταίων ετών. Μπορεί και να την πιάσεις. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου όμως τι έγινε τότε, και φαντάσου τον εαυτό σου και σε κάποια άλλη σχολή τελικά για να μην απογοητευτείς...Η επόμενη επιλογή σου ποια είναι;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Η Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής ΕΠΑ.Λ. Οικονομίας και Διοίκησης πόσο είναι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Η βιοιατρικων και η μαιευτική (παδα)ποσό λέτε να ανεβεί ; Να δω αν έχω ελπίδες 😂🥲….
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Η βιοιατρικων και η μαιευτική (παδα)ποσό λέτε να ανεβεί ; Να δω αν έχω ελπίδες 😂🥲….
Και τις δυο τις πιανεις . Οι 160 υποψηφιοι που εχουν μορια 19-19.5Κ και απ' αυτους ενα ποσοστο αναλογει στην αθηνα εχουν μεγαλο πεδιο διασπορας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
800 μόρια (min).
Μακάρι να είναι τόσο
Μέχρι +1000 μόρια μετά δεεεεν 😂😂😂
Και τις δυο τις πιανεις . Οι 160 υποψηφιοι που εχουν μορια 19-19.5Κ και απ' αυτους ενα ποσοστο αναλογει στην αθηνα εχουν μεγαλο πεδιο διασπορας.
έχω βάλει πρώτα βιοιατρικων όποτε ας ελπίσω να την πιάσω

να ρωτήσω αν περάσω τώρα κάπου εκτός Αθήνας και κάνω μετεγγραφή
Μετα αν με το 10% πάλι περάσω κάπου εκτός θα μπορέσω να κάνω μετεγγραφή ;
(εχω 8.5 μόρια )
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top