Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Και λογικό δεν είναι ρε παιδιά να πάρουν από τις 100 τις 10; Μα αν δεν υπήρχε διαφορετικό σύστημα, πάλι θα μπορούσε οι απόφοιτοι να "φάνε" 10 θέσεις από τις 100.
Δηλαδή, θα ήμασταν όλοι μιξ, οπότε θα ήταν περισσότεροι οι υποψήφιοι τους οποίους θα ανταγωνιζόσασταν, εσείς οι νέοι. Πάντως γενικότερα, το νέο σύστημα δεν έχει σταματήσει να απαιτεί από το υπουργείο. Αλλά αυτή είναι απλά η άποψή μου..
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Και λογικό δεν είναι ρε παιδιά να πάρουν από τις 100 τις 10; Μα αν δεν υπήρχε διαφορετικό σύστημα, πάλι θα μπορούσε οι απόφοιτοι να "φάνε" 10 θέσεις από τις 100.
Δηλαδή, θα ήμασταν όλοι μιξ, οπότε θα ήταν περισσότεροι οι υποψήφιοι τους οποίους θα ανταγωνιζόσασταν, εσείς οι νέοι. Πάντως γενικότερα, το νέο σύστημα δεν έχει σταματήσει να απαιτεί από το υπουργείο. Αλλά αυτή είναι απλά η άποψή μου..
Δεν είναι το ίδιο.. τώρα αυτοί του παλιού διεκδικούν στάνταρ 10% ενώ αν ήταν μιξ θα Διαγωνιζόμασταν ολοι επι ίσοις οροις. Αν είστε 7000 σύνολο οι υποψήφιοι και 7000 οι θεσεις που δίνει το υπουργείο τότε έχετε 100% επιτυχία. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με αυτό γιατί όπως ειπα και προηγουμένως το ήξερα από την αρχή
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
σημασια εχει να περασει ο καθενας εκει που θελει εγω προσωπικα εχω χεστει πανω μου γτ δν ξερω αν θα περασω στην πολη διαμονης μου (αθηνα) καθως δν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα περσι δν διαβασα και περιμενα την μετeγγραφη αλλα δυστυχως δεν την πηρα και ελπιζω φετος να ειναι η χρονια μου.Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα στο διαβασμα αλλα ημουν συνεπης στα μαθηματα ...τωρα απο κει και περα ειναι και τυχη
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Χαχαχα εχει ενα αγνωστο κειμενο του Ξενοφώντα. Λεγεται η μαχη της Κορώνειας. Αν οι εξεταστες είχαν χιούμορ...😂
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
καλημερα παιδια η γραμματικη απο το study4exams ειναι κομπλε για να ειναι ετοιμος καποιος τις πανελληνιες? γτ εχω μαθει μονο αυτην
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
καλημερα παιδια η γραμματικη απο το study4exams ειναι κομπλε για να ειναι ετοιμος καποιος τις πανελληνιες? γτ εχω μαθει μονο αυτην
Ναι, αρκεί. Όπως και για το Συντακτικό.
Για αρχικούς χρόνους, ωστόσο, να συμβουλεύεσαι τη σχολική γραμματική.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Να ρωτήσω υπάρχει κάποιος που να έχει τα φετινά διαγωνίσματα του οεφε? Στο site έχει μέχρι το 2019.
Ξέρουμε πότε περίπου θα ανακοινωθεί και το πρόγραμμα των ειδικών μαθημάτων?
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Να ρωτήσω υπάρχει κάποιος που να έχει τα φετινά διαγωνίσματα του οεφε? Στο site έχει μέχρι το 2019.
Ξέρουμε πότε περίπου θα ανακοινωθεί και το πρόγραμμα των ειδικών μαθημάτων?

Μαλλον δεν θα εχει βγαλει ακομα τα διαγωνισματα του 2020. Δεν ξερω ακριβως.
Οσον αφορα τα ειδικα μαθηματα.. και εγω την ιδια απορια εχω αλλα αυτά γινονται κατι μερες μετα τα κανονικά μαθηματα. Πχ το 2019, τα λατινικα επεσαν 14 Ιουνιου σαν τελευταίο μαθημα θεωρητικης, ενω τα ειδικα αρχισαν 21 Ιουνιου με πρωτο τα Αγγλικα και τελευταια τα Ιταλικα αρχες Ιουλιου.
Οπως και να χει το ανακοινώνουν
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μαλλον δεν θα εχει βγαλει ακομα τα διαγωνισματα του 2020. Δεν ξερω ακριβως.
Οσον αφορα τα ειδικα μαθηματα.. και εγω την ιδια απορια εχω αλλα αυτά γινονται κατι μερες μετα τα κανονικά μαθηματα. Πχ το 2019, τα λατινικα επεσαν 14 Ιουνιου σαν τελευταίο μαθημα θεωρητικης, ενω τα ειδικα αρχισαν 21 Ιουνιου με πρωτο τα Αγγλικα και τελευταια τα Ιταλικα αρχες Ιουλιου.
Οπως και να χει το ανακοινώνουν

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ναι είδα το περσινό πρόγραμμα..αν είναι έτσι βλέπω γύρω στις 15/7 να πηγαίνουν τα ιταλικά...μιας και το τελευταίο μάθημα φέτος είναι ένα δεκαήμερο αργότερα σε σχέση με πέρυσι...ας ελπίσουμε ότι θα είναι νωρίτερα
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ναι είδα το περσινό πρόγραμμα..αν είναι έτσι βλέπω γύρω στις 15/7 να πηγαίνουν τα ιταλικά...μιας και το τελευταίο μάθημα φέτος είναι ένα δεκαήμερο αργότερα σε σχέση με πέρυσι...ας ελπίσουμε ότι θα είναι νωρίτερα
Είδα ότι τα τελευταία χρόνια πάντα μόλις τελειώνουν οι εξετάσεις των ΕΠΑΛ την επόμενη μέρα αρχίζουν τα ειδικά μαθήματα. Άρα με αυτήν την λογική θα ξεκινήσουν στις 1 Ιουλίου και θα τελειώσουν στις 11
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Είδα ότι τα τελευταία χρόνια πάντα μόλις τελειώνουν οι εξετάσεις των ΕΠΑΛ την επόμενη μέρα αρχίζουν τα ειδικά μαθήματα. Άρα με αυτήν την λογική θα ξεκινήσουν στις 1 Ιουλίου και θα τελειώσουν στις 11

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Περίπου εκεί που το υπολογίζω δηλαδή. Το μόνο που μένει είναι να βγει η επίσημη ανακοίνωση για να δούμε ακριβώς.. φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα θα το ανακοινώσουν ε;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Περίπου εκεί που το υπολογίζω δηλαδή. Το μόνο που μένει είναι να βγει η επίσημη ανακοίνωση για να δούμε ακριβώς.. φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα θα το ανακοινώσουν ε;
Πέρυσι το ανακοίνωσαν τα ειδικά μαθήματα 2 εβδομάδες μετά από το κανονικό πρόγραμμα και τα αθλήματα ανακοινώθηκαν ένα μήνα αργότερα από τα ειδικά μαθήματα
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Πέρυσι το ανακοίνωσαν τα ειδικά μαθήματα 2 εβδομάδες μετά από το κανονικό πρόγραμμα και τα αθλήματα ανακοινώθηκαν ένα μήνα αργότερα από τα ειδικά μαθήματα

Α μάλιστα. Σε ευχαριστώ!
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια κριτήρια -διαγωνίσματα- για ταωμαθηματα της θεωρητικής από το διαδίκτυο;

ετχαριστω εκ των προτέρων

Στο είπα πιο πολύ γιατί, είναι μαθήματα που εξαρτάται από εσένα να κάνεις φίλο και φταιρο το βιβλίο, όχι ότι τα αρχαία δεν είναι έτσι, αλλά θα πρέπει ότι μάθεις να το κάνεις πράξη στις ερωτήσεις, εάν έχεις δει άλλα θέματα του φόρουμ, έχει λεχθεί για το τι πρέπει να διαβάσεις συντακτικό και γραμματική. Το πως θα ασχοληθείς με αυτό, είναι δικό σου θέμα, αλλά η μέθοδος που ακολουθείται και στο φροντιστήριο και στο σχολείο είναι διάβασμα μιας ενότητας που μιλάει πχ για τις αντωνυμίες, ή για τους υποθετικούς λόγους, και αφού τα έχεις μάθει να κάνεις ασκήσεις και να λύνεις. Σίγουρα μπορείς να πεις ότι θα μάθεις απ'έξω αυτά τα βιβλία, και μετά θα λύσεις ασκήσεις, αλλά όπως είπα, εξαρτάται από εσένα. Αν μπορείς να βρεις συντακτική ανάλυση ενός κειμένου στο ίντερνετ επίσης θα βοηθούσε.
Μπορείς να μας πεις τι πρέπει να προσέξουμε εμείς σε συντακτικό γραμματική και γενικότερα στο άγνωστο γιατί κι εγώ δίνω φέτος;;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 951 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια κριτήρια -διαγωνίσματα- για ταωμαθηματα της θεωρητικής από το διαδίκτυο;

ετχαριστω εκ των προτέρων


Μπορείς να μας πεις τι πρέπει να προσέξουμε εμείς σε συντακτικό γραμματική και γενικότερα στο άγνωστο γιατί κι εγώ δίνω φέτος;;;

Στο άγνωστο κείμενο και τις παρατηρήσεις του (γραμματική και συντακτικό) δεν υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να προσέξεις περισσότερο. Όσο περισσότερο εξασκηθείς, τόσο πιο εύκολα θα σου φανούν τα θέματα.Απλά μην διανοηθείς να παραλείψεις να διαβάσεις κάτι από την ύλη, ειδικά της γραμματικής. Διάβασε τα πάντα και επίμεινε στις κατηγορίες (π.χ. τριτόκλιτα ουσιαστικά, α' τάξη συνηρημένων ρημάτων, β' συζυγία ρημάτων, ετερόπτωτοι ονοματικοί προσδιορισμοί κλπ), διότι έτσι εξετάζονται πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε με το παλιό😣... Θα μπουν μόνο όσοι θα γράψουν άριστα και οι υπόλοιποι θα μείνουμε εκτός! Άσε που μπορεί να δεις παιδιά με 19000 μόρια να μένουμε εκτός υψηλόβαθμων σχολών γιατί οι θέσεις θα είναι λίγες και οι υπόλοιποι θα έχουν γράψει παραπάνω. Ειλικρινά μετανιώνω που δεν δήλωσα νέο. Έκθεσή-Λογοτεχνία= πιο εύκολα θέματα θα γράψουν πιο ψηλές βαθμολογίες Φυσική= δεν γράφουν κύματα και Στερεό, και έχουν ηλεκτρομαγνητισμό που τον κάναμε και στο γυμνάσιο και βιολογία βάλανε και κάποια γενικής που είναι γελοία.Μονο η χημεία μένει ίδια στην οποία βγάλανε Οργανική! Θα σφαχτουμε 500 άτομα για 10 θέσεις. 😭 Θα δεις παιδιά του νέου με 16000 μόρια να μπαίνουμε σε σχολές από τις οποίες δεν θα παίρνανε ούτε απέξω παιδιά που έχουν γράψει 18000 χιλιάδες. Φέτος θα μπούν μόνο όσοι γράψουν κάνω από 18500 μόρια στο παλιό οι υπόλοιποι ξανά του χρόνου.
Άσε μας κουκλίτσα μου που μου θες και ηλεκτρομαγνητισμό επειδή τον "έκανες" στο γυμνάσιο γελάνε και οι πέτρες. Μπες σε μια σχολή που θα έχεις σχετικό μάθημα να δεις τι αγγούρι είναι να ηρεμήσεις. Και πολύ καλά έκαναν και τον έβαλαν στην ύλη γιατί μπαίναμε σε σχολές που χρειαζόταν και αντί να ασχολούμαστε με αυτόν κάναμε 100000 ασκήσεις στο απλό αρμονικό κύμα που μας τις δίδασκαν και τυφλοσουρτη οπότε δεν είχαν και τρομερή διαφορά με τις ταλαντώσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 10% που θα δωθει στους παλιούς φετος ειναι έξτρα θέσεις .Δηλαδη 100+10 .


Μια διευκρίνιση.
Αν τελικά δοθεί στους απόφοιτους με το παλιό σύστημα το 10% των θέσεων, αυτό θα είναι το 10% της κατηγορίας του 90% των υποψηφίων.
΄Οσοι δηλ. εξεταστούν με το νέο σύστημα θα διεκδικήσουν το 80% του 90% των θέσεων και όσοι εξεταστούν με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσουν το 10% του 90% των θέσεων.
Δεν είναι έξτρα θέσεις.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση.
Αν τελικά δοθεί στους απόφοιτους με το παλιό σύστημα το 10% των θέσεων, αυτό θα είναι το 10% της κατηγορίας του 90% των υποψηφίων.
΄Οσοι δηλ. εξεταστούν με το νέο σύστημα θα διεκδικήσουν το 80% του 90% των θέσεων και όσοι εξεταστούν με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσουν το 10% του 90% των θέσεων.
Δεν είναι έξτρα θέσεις.
Συγγνώμη ,αλλά δεν ισχύει αυτό
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Συγγνώμη ,αλλά δεν ισχύει αυτό
Τότε τι ισχύει και σύμφωνα με ποιον;

Μια διευκρίνιση.
Αν τελικά δοθεί στους απόφοιτους με το παλιό σύστημα το 10% των θέσεων, αυτό θα είναι το 10% της κατηγορίας του 90% των υποψηφίων.
΄Οσοι δηλ. εξεταστούν με το νέο σύστημα θα διεκδικήσουν το 80% του 90% των θέσεων και όσοι εξεταστούν με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσουν το 10% του 90% των θέσεων.
Δεν είναι έξτρα θέσεις.

Το 10% για το παλαιό σύστημα είναι το ποσοστό των θέσεων Ημερήσιων ΓΕΛ γενικής σειράς οι οποίες είναι 90% των εισακτέων. 90%*10%= 9% των εισακτέων είναι για το παλιό σύστημα και το υπόλοιπο 81% πάει στο νέο σύστημα και δεν μετράω το ποσοστό που διεκδικούν οι υποψήφιοι από ημερήσια ΕΠΑΛ.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top