Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδιά, μην τρελαίνεστε με τις βάσεις. Οι βάσεις καθορίζονται, εν πολλοίς, από το πώς θα γράψετε στο τέλος. Μη σκέφτεστε από τώρα τη βάση της επόμενης χρονιάς γιατί δε σας ωφελεί πουθενά! Το σημαντικό είναι να πάτε και να δώσετε τον καλύτερό σας εαυτό έτσι ώστε να πετύχετε τον στόχο που θέλετε.
 

Marilouu

Νεοφερμένος

Η Marilouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Volkswagen Fan, tsiobieman, Zetakallipidou σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για τις συμβουλες και τις ευχες σας!Καλη επιτυχια με ο,τι και αν ασχοληθειτε και εσεις:hi:<3
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τον τύπο με τον οποίο υπολογίζονται τα μόρια, πλέον για τις πανελλαδικές του 2020; :)
Είναι ο ίδιος και για τις τέσσερις κατευθύνσεις;
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τον τύπο με τον οποίο υπολογίζονται τα μόρια, πλέον για τις πανελλαδικές του 2020; :)
Είναι ο ίδιος και για τις τέσσερις κατευθύνσεις;

Μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα Aei Tei και κάπου γράφει υπολογισμος μοριων 2020!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα Aei Tei και κάπου γράφει υπολογισμος μοριων 2020!
Λέει κάπου τον τύπο; Ψάχνω μια πιο γρήγορη απάντηση από το να ψάξω τον κώδικα της σελίδας :P

Τον θέλω για να ενημερώσω τον τοπικό (του iSchool) υπολογιστή μορίων :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,971 μηνύματα.
Λέει κάπου τον τύπο; Ψάχνω μια πιο γρήγορη απάντηση από το να ψάξω τον κώδικα της σελίδας :P

Τον θέλω για να ενημερώσω τον τοπικό (του iSchool) υπολογιστή μορίων :)


Είναι ο ίδιος και για τις 4 κατευθύνσεις και είναι ο παρακάτω.

Κάθε μονάδα δίνει 250 μόρια.Ετσι έχουμε
Γλώσσα: 5.000 μόρια
Αοθ: 5.000 μόρια
Αεππ: 5.000 μόρια
Μαθηματικά: 5.000 μόρια.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Λέει κάπου τον τύπο; Ψάχνω μια πιο γρήγορη απάντηση από το να ψάξω τον κώδικα της σελίδας :P

Τον θέλω για να ενημερώσω τον τοπικό (του iSchool) υπολογιστή μορίων :)


Αριθμητικός μέσος: (a_1+a-2+...+a_n)/n, όπου n το πλήθος των μαθημάτων και a_i οι βαθμοί τους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
αα εντάξει, νόμιζα ότι θα ήτανε τίποτα πιο πολύπλοκο. thanks :)
 

ADTRX

Νεοφερμένος

Ο ADTRX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,θέλω όσοι δείτε το μήνυμα μου να μου απαντήσετε παρακαλώ πολύ.Λοιπον : Είμαι 22 χρονών και θα πάω φέτος σχολή σε δημόσιο ΙΕΚ ή ιδιωτικο ΙΕΚ αντίστοιχα.Παράλληλα λέω να δώσω Πανελλήνιες φέτος θέλοντας να περάσω διοίκηση επιχειρήσεων ή λογιστική και χρηματοοικονομικη.Το θέμα μου είναι ότι θέλω μια ενημέρωση οποίος μπορεί να με ενημερώσει το ευχαριστώ πολύ.Επιπλεον θέλω να ρωτήσω : Α) Γίνεται 22 χρονών που είμαι να δώσω Πανελλήνιες έτσι? Β) Γίνεται να μην δώσω στο λύκειο της περιοχής μου και να δώσω σε κάποιο άλλο λύκειο της χώρας και αν ναι πως? Γ) Ποτέ μπορείς να δηλώσεις ότι θες να δώσεις πανελλήνιες?
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλησπέρα,θέλω όσοι δείτε το μήνυμα μου να μου απαντήσετε παρακαλώ πολύ.Λοιπον : Είμαι 22 χρονών και θα πάω φέτος σχολή σε δημόσιο ΙΕΚ ή ιδιωτικο ΙΕΚ αντίστοιχα.Παράλληλα λέω να δώσω Πανελλήνιες φέτος θέλοντας να περάσω διοίκηση επιχειρήσεων ή λογιστική και χρηματοοικονομικη.Το θέμα μου είναι ότι θέλω μια ενημέρωση οποίος μπορεί να με ενημερώσει το ευχαριστώ πολύ.Επιπλεον θέλω να ρωτήσω : Α) Γίνεται 22 χρονών που είμαι να δώσω Πανελλήνιες έτσι? Β) Γίνεται να μην δώσω στο λύκειο της περιοχής μου και να δώσω σε κάποιο άλλο λύκειο της χώρας και αν ναι πως? Γ) Ποτέ μπορείς να δηλώσεις ότι θες να δώσεις πανελλήνιες?


Α)Ναι, φυσικά. Κανένας περιορισμός.
Β) Πρέπει να πας στο λύκειο που θες νομίζω και να κάνεις δήλωση συμμετοχής.
Γ) Συνήθως είναι τον Φλεβάρη-Μάρτη. Εμείς κάναμε δηλώσεις αρχές Μαρτίου.
 

ADTRX

Νεοφερμένος

Ο ADTRX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Α)Ναι, φυσικά. Κανένας περιορισμός.
Β) Πρέπει να πας στο λύκειο που θες νομίζω και να κάνεις δήλωση συμμετοχής.
Γ) Συνήθως είναι τον Φλεβάρη-Μάρτη. Εμείς κάναμε δηλώσεις αρχές Μαρτίου.


Β) Ποτέ πρέπει να κάνω αυτή τη δήλωση συμμετοχής σε άλλο λύκειο , αν γνωρίζεις και μπορείς να μου πεις θα σου ήμουν ευγνώμων φίλε.Επισης εγώ φιλαράκι τα χω κάνει όλα χάλια την πρώτη φορά έδωσα δεν πέρασα και μετά πήγα φαντάρος τελειώνοντας το φανταρικο ξαναεδωσα πέρναγα σε σχολές και ειδικότερα πέρναγα και όπα και διοίκηση επιχειρήσεων και έφτιαξα λάθος το μηχανογραφικο με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να πάω σε δημόσιο ΙΕΚ ή ιδιωτικο ΙΕΚ(ποια είναι καλύτερη επιλογή το δημόσιο ή το ιδιωτικό ιεκ να επιλέξω? ) και παράλληλα να κάτσω να διαβάσω πανελλήνιεςγια 3 φορα διότι θέλω να περάσω όπα-διοίκηση επιχειρήσεων.Παραλληλα και δουλειά.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Β) Ποτέ πρέπει να κάνω αυτή τη δήλωση συμμετοχής σε άλλο λύκειο , αν γνωρίζεις και μπορείς να μου πεις θα σου ήμουν ευγνώμων φίλε.Επισης εγώ φιλαράκι τα χω κάνει όλα χάλια την πρώτη φορά έδωσα δεν πέρασα και μετά πήγα φαντάρος τελειώνοντας το φανταρικο ξαναεδωσα πέρναγα σε σχολές και ειδικότερα πέρναγα και όπα και διοίκηση επιχειρήσεων και έφτιαξα λάθος το μηχανογραφικο με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να πάω σε δημόσιο ΙΕΚ ή ιδιωτικο ΙΕΚ(ποια είναι καλύτερη επιλογή το δημόσιο ή το ιδιωτικό ιεκ να επιλέξω? ) και παράλληλα να κάτσω να διαβάσω πανελλήνιεςγια 3 φορα διότι θέλω να περάσω όπα-διοίκηση επιχειρήσεων.Παραλληλα και δουλειά.


Θα ανακοινώσει το Υπουργείο εκεί τον Φλεβάρη-Μάρτη πότε θα γίνουν οι δηλώσεις και θα πας στο λύκειο που επιθυμείς. Οπότε να παρακολουθείς το σάιτ του Υπουργείου.

Τί εννοείς έφτιαξες λάθος το μηχανογραφικό; Δεν έβαλες τις σχολές που ήθελες πρώτες;

Από ΙΕΚ δεν γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.
 

ADTRX

Νεοφερμένος

Ο ADTRX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ανακοινώσει το Υπουργείο εκεί τον Φλεβάρη-Μάρτη πότε θα γίνουν οι δηλώσεις και θα πας στο λύκειο που επιθυμείς. Οπότε να παρακολουθείς το σάιτ του Υπουργείου.

Τί εννοείς έφτιαξες λάθος το μηχανογραφικό; Δεν έβαλες τις σχολές που ήθελες πρώτες;

Από ΙΕΚ δεν γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.


Ναι αλλά σίγουρα γίνεται αυτό το να πάω να γράψω σε άλλο λύκειο έτσι? Αυτό το κανω όταν είναι τον Φλεβάρη-Μάρτιο όταν και ανακοινωνεται η έναρξη αιτήσεων για το ποιοι επιθυμούν να δώσουν πανελληνίες εξετασεις ή κινώ την διαδικασία αυτή από ποιο νωρίς? Φίλε άστο με το μηχανογραφικό εννοώ ότι δεν έβαλα τις σχολές που πέρναγα πρώτα και έβαλα με τα παραπάνω μόρια τις σχολές που περνούσα, ίδια σχολή για ίδιο πτυχίο αλλά έβαλα ο βλακας πρώτα τις σχολές του επαγγέλματος που ήθελα αλλά με μεγαλύτερα μόρια από ότι την ίδια σχολή με το ίδιο επάγγελμα που περνούσα με πιο χαμηλά μόρια πχ. Τυχαίο παράδειγμα περνούσα διοίκηση επιχειρήσεων Πρέβεζα και εγώ έβαλα πρώτα της Αθήνας,Θεσσαλονίκης,κλπ... Και μετα τις Πρέβεζας που περνούσα, κατάλαβες?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά σίγουρα γίνεται αυτό το να πάω να γράψω σε άλλο λύκειο έτσι? Αυτό το κανω όταν είναι τον Φλεβάρη-Μάρτιο όταν και ανακοινωνεται η έναρξη αιτήσεων για το ποιοι επιθυμούν να δώσουν πανελληνίες εξετασεις ή κινώ την διαδικασία αυτή από ποιο νωρίς? Φίλε άστο με το μηχανογραφικό εννοώ ότι δεν έβαλα τις σχολές που πέρναγα πρώτα και έβαλα με τα παραπάνω μόρια τις σχολές που περνούσα, ίδια σχολή για ίδιο πτυχίο αλλά έβαλα ο βλακας πρώτα τις σχολές του επαγγέλματος που ήθελα αλλά με μεγαλύτερα μόρια από ότι την ίδια σχολή με το ίδιο επάγγελμα που περνούσα με πιο χαμηλά μόρια πχ. Τυχαίο παράδειγμα περνούσα διοίκηση επιχειρήσεων Πρέβεζα και εγώ έβαλα πρώτα της Αθήνας,Θεσσαλονίκης,κλπ... Και μετα τις Πρέβεζας που περνούσα, κατάλαβες?


Για την δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές θα παρακολουθείς τον Μάρτιο το σάιτ του Υπουργείου να δεις πότε θα γίνει η ανακοίνωση. Μετά σύμφωνα με την εγκύκλιο θα πρέπει να απευθυνθείς στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησες ή στο πλησιέστερο στην κατοικία σου Λύκειο μαζί με την ταυτότητά σου και ένα φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου σου. Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο αφού έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο είναι η ίδια https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ_ΓΕΛ_2019_με_ΑΔΑ_signed.pdf.. Για τα ΙΕΚ που λες η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να πας αφού έχεις σκοπό να διαβάσεις για να ξαναδώσεις (σε 8 μήνες από τώρα) και συγχρόνως θα δουλεύεις. Αυτό με το μηχανογραφικό δεν το κατάλαβα καθόλου επειδή αν σύμφωνα με το παράδειγμά σου είχες βάλει 1) Διοικ. Επιχειρ. Αθήνας. 2) το ίδιο τμήμα Θεσ/νίκης και 3) το ίδιο τμήμα Πρέβεζας, τότε πολύ σωστά τα δήλωσες αφού αν είχες συμπληρώσει τα μόρια που απαιτούνταν για την Αθήνα θα είχες μπει εκεί. Για να μην μπεις σημαίνει ότι τα μόριά σου δεν ήταν αρκετά ούτε για την Αθήνα ούτε για τη Θεσ/νίκη αλλά ήταν αρκετά για την Πρέβεζα και γιαυτό μπήκες εκεί! Εκτός αν εννοείς ότι θα έπρεπε να βάλεις και άλλες σχολές του ίδιου Πανεπιστημίου στα οποία η εισαγωγή τους απαιτούσε λιγότερα μόρια. Τέλος πάντων τώρα ο,τι έγινε, έγινε! Αν τα μόριά σου ήταν αρκετά για ψάξε και την περίπτωση μήπως σε συμφέρει να κάνεις με το 10% χωρίς να ξαναδώσεις εξετάσεις.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, δινω ξανα Πανελληνιες μετα απο 9 χρονια, θεωρητικη κατευθυνση, και δεν εχω ιδεα τι παιζει με την υλη. Διαβασα το ΦΕΚ με την υλη σε καθε μαθημα αλλα στη Λογοτεχνια αναφερει απλα το βιβλιο και οχι τα συγκεκριμενα κειμενα που εξεταζονται. Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα συγκεκριμενα λογοτεχνικα κειμενα της φετινης υλης?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
 

ADTRX

Νεοφερμένος

Ο ADTRX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για την δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές θα παρακολουθείς τον Μάρτιο το σάιτ του Υπουργείου να δεις πότε θα γίνει η ανακοίνωση. Μετά σύμφωνα με την εγκύκλιο θα πρέπει να απευθυνθείς στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησες ή στο πλησιέστερο στην κατοικία σου Λύκειο μαζί με την ταυτότητά σου και ένα φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου σου. Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο αφού έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο είναι η ίδια https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3_%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97-%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%97_%CE%93%CE%95%CE%9B_2019_%CE%BC%CE%B5_%CE%91%CE%94%CE%91_signed.pdf.. Για τα ΙΕΚ που λες η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να πας αφού έχεις σκοπό να διαβάσεις για να ξαναδώσεις (σε 8 μήνες από τώρα) και συγχρόνως θα δουλεύεις. Αυτό με το μηχανογραφικό δεν το κατάλαβα καθόλου επειδή αν σύμφωνα με το παράδειγμά σου είχες βάλει 1) Διοικ. Επιχειρ. Αθήνας. 2) το ίδιο τμήμα Θεσ/νίκης και 3) το ίδιο τμήμα Πρέβεζας, τότε πολύ σωστά τα δήλωσες αφού αν είχες συμπληρώσει τα μόρια που απαιτούνταν για την Αθήνα θα είχες μπει εκεί. Για να μην μπεις σημαίνει ότι τα μόριά σου δεν ήταν αρκετά ούτε για την Αθήνα ούτε για τη Θεσ/νίκη αλλά ήταν αρκετά για την Πρέβεζα και γιαυτό μπήκες εκεί! Εκτός αν εννοείς ότι θα έπρεπε να βάλεις και άλλες σχολές του ίδιου Πανεπιστημίου στα οποία η εισαγωγή τους απαιτούσε λιγότερα μόρια. Τέλος πάντων τώρα ο,τι έγινε, έγινε! Αν τα μόριά σου ήταν αρκετά για ψάξε και την περίπτωση μήπως σε συμφέρει να κάνεις με το 10% χωρίς να ξαναδώσεις εξετάσεις.

Πρωτον: Και αν ΛΕΝΑ εχω μονο ενα γενικο λυκειο στην περιοχη μου τοτε γινεται να παω σε αλλη περιοχη κοντινη απο τη περιοχη μου και να δωσω σε ενα αλλο γενικο λυκειο της κοντινης περιοχης μου, γενικα ξερεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση,θα ηθελα να μου απαντησης σε παρακαλω πολυ. Δευτερον: δεν γινεται αυτο που λες,θελω να παω σε ενα δημοσιο ιεκ ή ιδωτικο ιεκ αντιστοιχα διοτι ειμαι 22 χρονων πλεον.Να σου πω τα γεγονοτα ομως.Εδωσα πανελληνιεσ πρωτη φορα με τα παιδια τησ ηλικιασ μου δεν περασα και αποφασισα να παω στρατο.Μετα το τελος της θητειας μου αποφασισα να ξαναδωσω μια δευτερη ευκαιρια στον εαυτο μου και εδωσα ξανα με αποτελεσμα να γινει αυτο που ειπες στο μηχανογραφικο ''(Για να μην μπεις σημαίνει ότι τα μόριά σου δεν ήταν αρκετά ούτε για την Αθήνα ούτε για τη Θεσ/νίκη αλλά ήταν αρκετά για την Πρέβεζα και γιαυτό μπήκες εκεί! Εκτός αν εννοείς ότι θα έπρεπε να βάλεις και άλλες σχολές του ίδιου Πανεπιστημίου στα οποία η εισαγωγή τους απαιτούσε λιγότερα μόρια. Τέλος πάντων τώρα ο,τι έγινε, έγινε! )'' και να μην περασω απο αυτη τη βλακεια χαζομαρα που εκανα.Μετα απο αυτο επεσα σε ολα τα επιπεδα της ζωης μου και στεναχωρημενος απο ολο αυτο καυισα και δουλεωα μονο απο εδω και απο εκει.Ομως,πιστευω ηρθε ο καιρος να επανορθωσω πρωτα πολλα για μενα,το χρωσταω στον εαυτο μου και Για αυτο οπως σου λεω φετος θα γραφτω σε ενα δημοσιο ΙΕΚ ή Ιδιωτικο ΙΕΚ και παραλληλα θελω να δωσω μια τριτη ευκαιρια στον εαυτο μου στις πανελληνιες 2020 διοτι νιωθω οτι εχω αφησει κατι στη μεση που πρεπει να ξεκαθαριστει(δεν ξερω αν με καταλαβαινεις) ,αεππ.αοθ.μαθηματικα,εκθεση θα δωσω και θελω να περασω διοικηση επιχειρησεων ή οπα ή καραβια. Και γενικα θελω την αποψη σου να παω σε δημοσιο ΙΕΚ ή σε Ιδιωτικο ΙΕΚ,τι προτεινεις,παραλληλα αφου θα διαβαζω και για πανελληνιες ετσι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωτον: Και αν ΛΕΝΑ εχω μονο ενα γενικο λυκειο στην περιοχη μου τοτε γινεται να παω σε αλλη περιοχη κοντινη απο τη περιοχη μου και να δωσω σε ενα αλλο γενικο λυκειο της κοντινης περιοχης μου, γενικα ξερεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση,θα ηθελα να μου απαντησης σε παρακαλω πολυ. Δευτερον: δεν γινεται αυτο που λες,θελω να παω σε ενα δημοσιο ιεκ ή ιδωτικο ιεκ αντιστοιχα διοτι ειμαι 22 χρονων πλεον.Να σου πω τα γεγονοτα ομως.Εδωσα πανελληνιεσ πρωτη φορα με τα παιδια τησ ηλικιασ μου δεν περασα και αποφασισα να παω στρατο.Μετα το τελος της θητειας μου αποφασισα να ξαναδωσω μια δευτερη ευκαιρια στον εαυτο μου και εδωσα ξανα με αποτελεσμα να γινει αυτο που ειπες στο μηχανογραφικο ''(Για να μην μπεις σημαίνει ότι τα μόριά σου δεν ήταν αρκετά ούτε για την Αθήνα ούτε για τη Θεσ/νίκη αλλά ήταν αρκετά για την Πρέβεζα και γιαυτό μπήκες εκεί! Εκτός αν εννοείς ότι θα έπρεπε να βάλεις και άλλες σχολές του ίδιου Πανεπιστημίου στα οποία η εισαγωγή τους απαιτούσε λιγότερα μόρια. Τέλος πάντων τώρα ο,τι έγινε, έγινε! )'' και να μην περασω απο αυτη τη βλακεια χαζομαρα που εκανα.Μετα απο αυτο επεσα σε ολα τα επιπεδα της ζωης μου και στεναχωρημενος απο ολο αυτο καυισα και δουλεωα μονο απο εδω και απο εκει.Ομως,πιστευω ηρθε ο καιρος να επανορθωσω πρωτα πολλα για μενα,το χρωσταω στον εαυτο μου και Για αυτο οπως σου λεω φετος θα γραφτω σε ενα δημοσιο ΙΕΚ ή Ιδιωτικο ΙΕΚ και παραλληλα θελω να δωσω μια τριτη ευκαιρια στον εαυτο μου στις πανελληνιες 2020 διοτι νιωθω οτι εχω αφησει κατι στη μεση που πρεπει να ξεκαθαριστει(δεν ξερω αν με καταλαβαινεις) ,αεππ.αοθ.μαθηματικα,εκθεση θα δωσω και θελω να περασω διοικηση επιχειρησεων ή οπα ή καραβια. Και γενικα θελω την αποψη σου να παω σε δημοσιο ΙΕΚ ή σε Ιδιωτικο ΙΕΚ,τι προτεινεις,παραλληλα αφου θα διαβαζω και για πανελληνιες ετσι?


Κακώς τα βλέπεις τόσο τραγικά τα πράγματα επειδή στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Σκέψου ότι και τα παιδιά που ολοκληρώνουν τις σπουδές τους, μετά θα πάνε κι αυτά στρατό οπότε σε βάθος χρόνου μην νομίζεις ότι θα έχετε και ιδιαίτερη διαφορά. Επίσης συχνά παιδιά μετανιώνουν για τη σχολή εισαγωγής τους και ξαναδίνουν ή ολοκληρώνουν τη φοίτηση σε ένα τμήμα και μετά εισάγονται σε κάποιο άλλο που τους ενδιαφέρει περισσότερο. Θέλω να πω ότι μάλλον αυτή η κατάσταση έχει πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις στο μυαλό σου που ξεφεύγει από τα κανονικά της όρια! Προσπάθησε για τις επόμενες πανελλαδικές και αν είσαι αποφασισμένος, όλα θα πάνε καλά! Για τα ΙΕΚ δεν ξέρω πολλά πράγματα οπότε ίσως να αναζητήσεις στο φόρουμ παρόμοια θέματα και να προσπαθήσεις να μιλήσεις με κάποιο μέλος που είναι ενημερωμένο! ΄Οσο για το Λύκειο νομίζω ότι αν δεν θελεις να πας στο κοντινό σου τότε μάλλον θα πρέπει να δώσεις μια διεύθυνση κάποιου συγγενή ή φίλου σου που μένει κοντά στο Λύκειο που θέλεις να πας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, δινω ξανα Πανελληνιες μετα απο 9 χρονια, θεωρητικη κατευθυνση, και δεν εχω ιδεα τι παιζει με την υλη. Διαβασα το ΦΕΚ με την υλη σε καθε μαθημα αλλα στη Λογοτεχνια αναφερει απλα το βιβλιο και οχι τα συγκεκριμενα κειμενα που εξεταζονται. Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα συγκεκριμενα λογοτεχνικα κειμενα της φετινης υλης?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!


Για να μην τα ξαναγράφω σου παραθέτω την απάντηση που είχα δώσει σε παρόμοια ερώτηση
https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4488693&postcount=1736
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ποιος θέλει να περάσει σε ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ ;
 

thanasis1991

Νεοφερμένος

Ο thanasis1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει σε ποια μαθήματα εξετάζεσαι για επαλ στις πανελλαδικες; Τα μαθηματικα ειναι ιδια με αυτα του γενικου λυκειου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top