Πανελλήνιες 2020 με το Παλαιό σύστημα

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.
Φέτος φαίνεται ότι θα γίνει σφαγή. Πότε θα ανακοινωθεί το ποσοστό; Και τι θα γίνει αν μας πουν πως είναι λιγότερο από 10%; Ένας καθηγητής που επέμενε να δώσουμε με το νέο μας είπε ότι τώρα θα σφαχτούμε 500 άτομα για 2 θέσεις.Και ότι θα δούμε άτομα με 19000 μόρια να μένουν εκτός υψηλόβαθμων σχολών ενώ της γ' ο τελευταίος θα μπαίνει με πολύ λιγότερα μόρια στη. Ίδια σχολή. Τι λέτε;
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αν είναι ετσι τοτε ποιο το νοημα να δινουμε εμεις του παλαιου?? Μεγαλη άδικια αν ισχυσει αυτό που λες.... Τζάμπα διάβασμα, τζαμπα ο κοπος. Σε αυτη τη περίπτωση τα μορια δεν εχουν σημασια και απλα ειναι σαν να εχουμε ριξει κληρο...

Πραγματικά αποκλείεται να γινει ετσι... δεν μπορω να το πιστέψω. Δεν γινεται να σφαχτουμε για μονο μια δυο θέσεις. Εξάλλου το ποσοστο θα ειναι αναλογα με τον αριθμο υποψηφιων που θα δωσουν με το παλαιο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Λοιπόν η ποσόστωση των θέσεων ειναι ανάλογη με τα παιδιά που θα δώσουν.
Αυτο οι υποψήφιοι τον ηξεραν εξ αρχης γι αυτο κι δεν ειναι αδικημένοι, τωρα το ότι εκατσε πανδημία κι οι άλλοι θα εχουν τελικα λιγότερη ύλη τελικα για περισσότερες θεσες ειναι ενα ατυχές γεγονός.Αλλα ουσιστικα δεν θα επρεπε να τους τούς επηρεάζει.
Ειναι λες κι ειναι δυο διαφορετικές εξετάσεις.
Εσυ δεν θα ανταγωνιστείς αυτούς.
Η λογική λεει οτι στο νέο συστημα ειναι οι περισσότεροι δυνατοί μαθητές.Και οι καινούργιοι και οι παλιοί.
Αν ημουνα γ Λύκειου και δεν περνούσα για 500 κι μορια κι εμπαινα σε διαδικασία να ξαναδωσω εννοείται θα προτιμούσα να παω με το νέο.
Για τις θέσεις.Δεν ξαναδίνεις για μια σχολη μονο διακαώς με το παλιο , ετσι κατα τη γνώμη οι πολλοι δυνατοί θα πανε με το νεο .
Το παλιο σύστημα θα έχει λιγοτερες θεσεις αλλα και λιγότερο ανταγωνισμό.
Σκέψου ποσες καλες βαθμολογίες θα υπάρξουν τωρα με το νεο.
4 μήνες διάβασμα χωρις σχολείο με τέτοια υλη.
Ολοι θα τα πανε καλύτερα απο οσο προσδοκούσαν.
Αλλα το οτι ο μέτριος μαθητής θα βρεθει ξαφνικά να τα παει καλύτερα δεν σημαίνει οτι θα μπει νομική, ενω αντίθετα με το παλιο σύστημα θα μπορούσε.
οι κάλοι κι με τα δυο συστήματα μεσα θα ειναι :)
Η μονη αδικια κατα τη γνώμη μου θα ειναι να γινουν πολυ νωρις οι πανελλαδικές κι να μη γίνουν τελικα Ιούλιο.Για όλους .
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Λοιπόν η ποσόστωση των θέσεων ειναι ανάλογη με τα παιδιά που θα δώσουν.
Αυτο οι υποψήφιοι τον ηξεραν εξ αρχης γι αυτο κι δεν ειναι αδικημένοι, τωρα το ότι εκατσε πανδημία κι οι άλλοι θα εχουν τελικα λιγότερη ύλη τελικα για περισσότερες θεσες ειναι ενα ατυχές γεγονός.Αλλα ουσιστικα δεν θα επρεπε να τους τούς επηρεάζει.
Ειναι λες κι ειναι δυο διαφορετικές εξετάσεις.
Εσυ δεν θα ανταγωνιστείς αυτούς.
Η λογική λεει οτι στο νέο συστημα ειναι οι περισσότεροι δυνατοί μαθητές.Και οι καινούργιοι και οι παλιοί.
Αν ημουνα γ Λύκειου και δεν περνούσα για 500 κι μορια κι εμπαινα σε διαδικασία να ξαναδωσω εννοείται θα προτιμούσα να παω με το νέο.
Για τις θέσεις.Δεν ξαναδίνεις για μια σχολη μονο διακαώς με το παλιο , ετσι κατα τη γνώμη οι πολλοι δυνατοί θα πανε με το νεο .
Το παλιο σύστημα θα έχει λιγοτερες θεσεις αλλα και λιγότερο ανταγωνισμό.
Σκέψου ποσες καλες βαθμολογίες θα υπάρξουν τωρα με το νεο.
4 μήνες διάβασμα χωρις σχολείο με τέτοια υλη.
Ολοι θα τα πανε καλύτερα απο οσο προσδοκούσαν.
Αλλα το οτι ο μέτριος μαθητής θα βρεθει ξαφνικά να τα παει καλύτερα δεν σημαίνει οτι θα μπει νομική, ενω αντίθετα με το παλιο σύστημα θα μπορούσε.
οι κάλοι κι με τα δυο συστήματα μεσα θα ειναι :)
Η μονη αδικια κατα τη γνώμη μου θα ειναι να γινουν πολυ νωρις οι πανελλαδικές κι να μη γίνουν τελικα Ιούλιο.Για όλους .
Η μειωση της υλης δεν ειναι αδικη γιατι πριν συμβει αυτο με τον ιο τα παιδια ειχαν μεγαλυτερη υλη. Δεν φταινε οι του νεοι συστηματος για την κατασταση που διαμορφωθηκε ξαφνικα. Διαβαζω ομως κατι σχολια που λενε οτι θα δωσουν σε εμας τους παλαιους λιγοτερο ποσοστο απο οσο ο αριθμος μας συνολικα και στεναχωριεμαι..γιατι δεν θα ανταγωνιστουμε με τους νεους, αλλα μεταξυ μας. Οποτε το θεμα τιθενται μεταξυ των παλαιων. Βεβαια ξερω οτι το ποσοστο θα καθοριστει αναλογα με τον αριθμο απλα οπως ειπα, στεναχωριεμαι οταν διαβαζω τετοια πραγματα. Εγω θα εδινα με το νεο αν ειχα αποφασισει απο το προηγουμενο καλοκαιρι οτι θα δωσω και θα αναλαμβανα να καλυψω καθε απορια που θα ειχα για το νεο συστημα και την υλη του. Εν τελη ομως αργησα και δεν θα προλαβαινα να βγαλω ακρη, οποτε και αποφασισα να δωσω με την υλη στην οποια ειμαι οικεια. Θα ηταν λοιπον ανουσιο να κατηγορω αλλους επειδη πηρα εγω την αποφαση αυτη και σιγουρα τωρα θα υποστω και οποιες συνεπειες θα εχει.

Τωρα μακαρι να γινουν τελικα Ιουλιο..αλλα οταν βγαινει μαθητης και στην τηλεοραση και απαιτει να γινουν 6 Ιουνιου δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.
Φέτος φαίνεται ότι θα γίνει σφαγή. Πότε θα ανακοινωθεί το ποσοστό; Και τι θα γίνει αν μας πουν πως είναι λιγότερο από 10%; Ένας καθηγητής που επέμενε να δώσουμε με το νέο μας είπε ότι τώρα θα σφαχτούμε 500 άτομα για 2 θέσεις.Και ότι θα δούμε άτομα με 19000 μόρια να μένουν εκτός υψηλόβαθμων σχολών ενώ της γ' ο τελευταίος θα μπαίνει με πολύ λιγότερα μόρια στη. Ίδια σχολή. Τι λέτε;

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες.
Είναι γνωστό (από τον Ιανουάριο) ότι οι απόφοιτοι που θα εξεταστούν με το παλαιό σύστημα θα διεκδικήσουν ποσοστό των θέσεων το οποίο θα αποφασιστεί αφού οριστικοποιηθεί ο αριθμός τους. Το ποσοστό θέσεων που θα τους δοθεί, θα είναι κατά προσέγγιση ανάλογο με το ποσοστό τους σε σχέση με το σύνολο των υποψηφίων.
Θα έχετε λοιπόν έναν δικό σας αριθμό θέσεων που θα διαγωνιστείτε μεταξύ σας να τις διεκδικήσετε.
Δεν έχετε καμία σχέση με τις θέσεις των υποψηφίων που θα δώσουν με το νέο σύστημα.
΄Αλλο σύστημα εισαγωγής, άλλη ύλη, άλλα θέματα, άλλες βάσεις!
Γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν πρέπει να σας απασχολεί αν έγινε περικοπή της ύλης στους υποψήφιους με το νέο σύστημα. Ούτε σας αφορά ούτε σας επηρεάζει!
(Προσωπικά πιστεύω ότι οι υποψήφιοι με το νέο σύστημα, θα ζοριστούν πολύ περισσότερο από σας).

Και κάτι που πρέπει να το ξέρετε επειδή είναι κανόνας και ισχύει πάντα και παντού (σε όλων των ειδών τις εξετάσεις όλων των βαθμίδων): Μην χαίρεστε όταν μειώνεται η ύλη! Δεν είναι για καλό!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.
Φέτος φαίνεται ότι θα γίνει σφαγή. Πότε θα ανακοινωθεί το ποσοστό; Και τι θα γίνει αν μας πουν πως είναι λιγότερο από 10%; Ένας καθηγητής που επέμενε να δώσουμε με το νέο μας είπε ότι τώρα θα σφαχτούμε 500 άτομα για 2 θέσεις.Και ότι θα δούμε άτομα με 19000 μόρια να μένουν εκτός υψηλόβαθμων σχολών ενώ της γ' ο τελευταίος θα μπαίνει με πολύ λιγότερα μόρια στη. Ίδια σχολή. Τι λέτε;
Δεν ξερω σιγουρα για τα ακριβη νουμερα, παντως απο περυσι ειναι σαφες οτι με το νεο δινουν τα παιδια της Γ Λυκειου. Αυτο και μονο αρκει για να καταλαβει κανεις οτι με το νεο συστημα θα ναι οι πολλες θεσεις. Επισης, πολλοι αποφοιτοι αλλων παλαιοτερων ετων (οπως εγω και μια φιλη μου) διαλεξαν το νεο. Για το ακριβες ποσοστο των εισακτεων με το παλαιο, πρεπει να υπολογιστει ποσοι αποφοιτοι το διαλεξανε. Θεωρω πως θα ναι οντως μικρο το ποσοστο, γιατι στην αρχη υπηρχε αυτη η παραφιλολογια με τις λιγες θεσεις στο παλαιο και πολλοι ισως φοβηθηκαν. Και γω γ αυτο δινω με το νεο εξαλλου. Ηταν ανακοινωση απο περυσι ομως, δε μαθευτηκε τωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες.
Είναι γνωστό (από τον Ιανουάριο) ότι οι απόφοιτοι που θα εξεταστούν με το παλαιό σύστημα θα διεκδικήσουν ποσοστό των θέσεων το οποίο θα αποφασιστεί αφού οριστικοποιηθεί ο αριθμός τους. Το ποσοστό θέσεων που θα τους δοθεί, θα είναι κατά προσέγγιση ανάλογο με το ποσοστό τους σε σχέση με το σύνολο των υποψηφίων.
Θα έχετε λοιπόν έναν δικό σας αριθμό θέσεων που θα διαγωνιστείτε μεταξύ σας να τις διεκδικήσετε.
Δεν έχετε καμία σχέση με τις θέσεις των υποψηφίων που θα δώσουν με το νέο σύστημα.
΄Αλλο σύστημα εισαγωγής, άλλη ύλη, άλλα θέματα, άλλες βάσεις!
Γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν πρέπει να σας απασχολεί αν έγινε περικοπή της ύλης στους υποψήφιους με το νέο σύστημα. Ούτε σας αφορά ούτε σας επηρεάζει!
(Προσωπικά πιστεύω ότι οι υποψήφιοι με το νέο σύστημα, θα ζοριστούν πολύ περισσότερο από σας).

Και κάτι που πρέπει να το ξέρετε επειδή είναι κανόνας και ισχύει πάντα και παντού (σε όλων των ειδών τις εξετάσεις όλων των βαθμίδων): Μην χαίρεστε όταν μειώνεται η ύλη! Δεν είναι για καλό!
Δεν ξερω, εγω πιστευω οτι ειναι αδιαφορο δεδομενο η μειωση υλης. Δεν πιστευω οτι δρα εκδικητικα το Υπουργειο οταν μειωνει την υλη (δεν το εκανε επδ μας λυπηθηκε, αλλα επειδη δε γινοταν αλλιως), αν και δε μου κανει εντυπωση που κυκλοφορει αυτη η θεωρια. Εν πασει περιπτωσει, και με δυσκολα θεματα, επιπτωση δεν εχει, οι βασεις θα μειωθουν/αυξηθουν αντιστοιχα, ο καλος μαθητης θα γραψει ο,τι και να δει. Το σοβαρο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι παντα ο αριθμος εισακτεων και ποτε η δυσκολια των θεματων, αφου αυτη προσαρμοζει και τις βασεις
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρω πως θα ναι οντως μικρο το ποσοστο

Λίγοι υποψήφιοι-μικρό ποσοστό, αρκετοί υποψήφιοι-μέτριο ποσοστό, πολλοί υποψήφιοι-μεγάλο ποσοστό.
΄Ολα είναι ανάλογα!
Ούτε θα πρέπει να πανικοβληθούν αδικαιολόγητα οι υποψήφιοι με το παλαιό σύστημα αν δουν ότι τους δίνουν μικρό ποσοστό.
Το μόνο που θα δηλώνει αυτό, θα είναι ότι είναι λίγοι οι υποψήφιοι μ΄ αυτό το σύστημα!
Μην αγχώνεστε άδικα βρε παιδιά! Απλά είναι τα πράγματα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξερω, εγω πιστευω οτι ειναι αδιαφορο δεδομενο η μειωση υλης. Δεν πιστευω οτι δρα εκδικητικα το Υπουργειο οταν μειωνει την υλη (δεν το εκανε επδ μας λυπηθηκε, αλλα επειδη δε γινοταν αλλιως), αν και δε μου κανει εντυπωση που κυκλοφορει αυτη η θεωρια. Εν πασει περιπτωσει, και με δυσκολα θεματα, επιπτωση δεν εχει, οι βασεις θα μειωθουν/αυξηθουν αντιστοιχα, ο καλος μαθητης θα γραψει ο,τι και να δει. Το σοβαρο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι παντα ο αριθμος εισακτεων και ποτε η δυσκολια των θεματων, αφου αυτη προσαρμοζει και τις βασεις

Συμφωνούμε απόλυτα!
Αυτό που έγραψα για το ότι δεν είναι λόγος χαράς η μείωση της ύλης, δεν το έγραψα μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση των φετινών πανελλαδικών (γι΄αυτό και το ξεχώρισα από το υπόλοιπο κείμενο).
Το έγραψα επειδή πραγματικά ισχύει σε όλους τους διαγωνισμούς τόσο όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων όσο και διαγωνισμών για εύρεση εργασίας.
Οι θεματοθέτες λαμβάνουν πολλά πράγματα υπόψη τους προκειμένου να καταλήξουν στα ζητούμενα.
΄Οσο μεγαλύτερη είναι η δεξαμενή άντλησης θεμάτων τόσο δεν χρειάζεται να καταφύγουν στα δυσκολότερα από αυτά λόγω της άνεσης επιλογής που έχουν.΄Οσο μικρότερη είναι τόσο ψάχνουν στον πάτο για κάτι που δεν έχει επαναληφθεί, που είναι πρωτότυπο, που είναι αντιπροσωπευτικό κτλ με αποτέλεσμα η εξαγωγή των θεμάτων να είναι δυσκολότερη άρα και τα θέματα δυσκολότερα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga123

Νεοφερμένος

Η olga123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πόσοι από εσάς της θεωρητικης έχετε επιλέξει το παλιό σύστημα;
Και εάν έχετε,σε ποια σχολή στοχεύετε;
Θεωρείται πως οι βάσεις φέτος θα αυξηθούν για εμας ή θα παραμείνουν περίπου ίδια με πέρσι;
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα Όλγα!

Έχω επιλέξει να εξεταστώ με το παλιό σύστημα. Ενδιαφέρομαι για τη Νομική Έκπα. Εσύ;
Ενώ ανακοινώθηκε ο αριθμός των υποψηφίων με το νέο σύστημα, δεν είδα πουθενά να έχει ανακοινωθεί και ο αριθμός των υποψηφίων με το παλαιό σύστημα. :book:
Για τις βάσεις είναι λίγο νωρίς να συζητάμε. Δεν ξέρουμε τι είδους θέματα θα επιλέξει να βάλει η εξεταστική επιτροπή.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα Όλγα!

Έχω επιλέξει να εξεταστώ με το παλιό σύστημα. Ενδιαφέρομαι για τη Νομική Έκπα. Εσύ;
Ενώ ανακοινώθηκε ο αριθμός των υποψηφίων με το νέο σύστημα, δεν είδα πουθενά να έχει ανακοινωθεί και ο αριθμός των υποψηφίων με το παλαιό σύστημα. :book:
Για τις βάσεις είναι λίγο νωρίς να συζητάμε. Δεν ξέρουμε τι είδους θέματα θα επιλέξει να βάλει η εξεταστική επιτροπή.
Αποσο γνωρίζω δεν ανακοινώθηκε αριθμός υποψηφίων για καμία κατηγορία διότι οι αιτήσεις δεν έχουν σταλθεί ακόμα στο υπουργείο και φαίνεται πως θα σταλθούν στις 15 Ιουνίου δηλαδή μετά το τέλος της περιόδου επιβεβαίωσης αιτήσεων. Όσο για τον αριθμό εισακτέων ανακοινώθηκε ο συνολικός αριθμός για όλους του υποψήφιους ημερήσιων λυκείων. Δηλαδή αυτοί που θα περάσουν νομική ΕΚΠΑ έχει ανακοινωθεί πως είναι 435, το 90% εκ των οποίων διεκδικείται από υποψήφιους που δίνουν πανελλαδικές φέτος ενώ το υπόλοιπο 10% είναι για αυτούς που δεν δίνουν φέτος αλλά είναι υποψήφιοι με τα μόρια που συγκέντρωσαν το 2018 και 2019. Επίσης οι 391 θέσεις που διεκδικεί το 90% σπάει ξανά και το 10% αυτών πάει σε αυτούς που δίνουν με παλαιό σύστημα. Τελικά αυτοί που δίνουν με το παλαιό διεκδικούν 39 θέσεις στην νομική ΕΚΠΑ.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
@jimis2001 Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Το υπολόγισα και εγώ με τον αναλυτικό τρόπο που μου παρέθεσες. Αν και το ποσοστό για τους αποφοίτους προηγούμενων ετών, όπως ανακοινώθηκε θα είναι 9.51%, λογικά θα υπάρξει κάποια ενδεχόμενη στρογγυλοποίηση.
Και ενώ ανακοινώθηκε το ποσοστό δεν εντόπισα πουθενά και τον αριθμό των θέσεων στο παλαιό σύστημα, αλλά ευτυχώς τις υπολόγισα με τον τρόπο που τις υπολόγισες και εσύ!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top