Πανελλήνιες 2020: αισθάνομαι έτοιμος να τα παρατήσω..

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έπεται βλακωδης ερώτηση:
Πόσο μπορεί να γράψει κάποιος στις πανελλήνιες με 4 μήνες διάβασμα;
Καμία προσωπική εμπειρία με άτομα που ξεσκιστηκαν τους τελευταίους μήνες και πέτυχαν τελικά υψηλές βαθμολογίες;

Σκέφτομαι όλες τις αρνητικές/ρεαλιστικές κατά πολλούς,απαντήσεις που θα ακούσω του τύπου 12000-13000 μόρια αν και εφόσον σαγαπαει ο θεός και με πιάνει ηττοπάθεια. Και λέω τι νόημα να συνεχίσω την υπέρ προσπάθεια;

Έκθεση μου λένε οι καθηγητές πως άνετα μπορώ να χτυπήσω 18.

Τώρα Βιολογία, Χημεία, Φυσική ενώ οι εννοιες μου φαίνονται απλές, αισθάνομαι πως δεν έχω χρόνο να τις αφομοίωσω και να γίνουν κτήμα μου.

Σκέφτομαι βιολογία να μάθω μόνο θεωρία από σχολικό. Αλλά μόνο με αυτό τι θα καταφέρω να γράψω στο τέλος;

Χημεία το βοήθημα του σαλτερη μου δημιουργεί πανικό και μόνο που το βλέπω. Σκέφτομαι να βγάλω καλά το σχολικό και να λύσω απλά όσες επιπλέον ασκήσεις προλάβω.

Φυσική ούτε να το σκέφτομαι δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

Το χειρότερο σε όλο αυτό είναι πως είμαι τέλειομανης σε βαθμό ψυχαναγκασμού και δεν προχωράω την ύλη γρήγορα. Αν δεν αισθανθω ότι τα ξέρω τέλεια τα παραταω.Αυτός θεωρώ είναι και ο λόγος που το ανεβαλλα μέχρι τώρα και έφτασα σε αυτήν την κατάσταση.Γιατι το να λύσω πχ μια άσκηση θα μου πάρει αντί για 5' 1 ώρα γιατί θα κάτσω να τα γράψω αργά, λέξη λέξη.Θα ξανασκίσω την σελίδα μέχρι να είναι τέλειο,θα το ξαναγράψω.Να φανταστείτε παίρνω το βιβλίο πχ της χημείας και κάθομαι μπορεί και 2 ώρες και το παίρνω από την αρχή κοιτώντας το εξώφυλλο τις σελίδες του συγγραφείς τα περιεχόμενα (την λεπτομερεια της λεπτομέρειας δηλαδή), μετράω σελίδες κλπ που είναι ανούσια στην χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο και κουράζονται το σώμα μου δίχως να παράγω ουσιαστικό έργο.Αυτο μπορεί να είναι και OCD,το πιθανότερο δηλαδή, αλλά δεν μπορώ να το πάρω ως δικαιολογία τώρα για να μην μπω στο πανεπιστήμιο.

Θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο.

Συγνώμη για την κατάθεση ψυχής, και για το cringy post αλλά δε ξέρω τι να κάνω. Θέλω να πετύχω φέτος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Oι νεότερες γενιές τι έχετε πάθει; Τι πίνετε; :morning1:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Έπεται βλακωδης ερώτηση:
Πόσο μπορεί να γράψει κάποιος στις πανελλήνιες με 4 μήνες διάβασμα;
Καμία προσωπική εμπειρία με άτομα που ξεσκιστηκαν τους τελευταίους μήνες και πέτυχαν τελικά υψηλές βαθμολογίες;

Σκέφτομαι όλες τις αρνητικές/ρεαλιστικές κατά πολλούς,απαντήσεις που θα ακούσω του τύπου 12000-13000 μόρια αν και εφόσον σαγαπαει ο θεός και με πιάνει ηττοπάθεια. Και λέω τι νόημα να συνεχίσω την υπέρ προσπάθεια;

Έκθεση μου λένε οι καθηγητές πως άνετα μπορώ να χτυπήσω 18.

Τώρα Βιολογία, Χημεία, Φυσική ενώ οι εννοιες μου φαίνονται απλές, αισθάνομαι πως δεν έχω χρόνο να τις αφομοίωσω και να γίνουν κτήμα μου.

Σκέφτομαι βιολογία να μάθω μόνο θεωρία από σχολικό. Αλλά μόνο με αυτό τι θα καταφέρω να γράψω στο τέλος;

Χημεία το βοήθημα του σαλτερη μου δημιουργεί πανικό και μόνο που το βλέπω. Σκέφτομαι να βγάλω καλά το σχολικό και να λύσω απλά όσες επιπλέον ασκήσεις προλάβω.

Φυσική ούτε να το σκέφτομαι δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

Το χειρότερο σε όλο αυτό είναι πως είμαι τέλειομανης σε βαθμό ψυχαναγκασμού και δεν προχωράω την ύλη γρήγορα. Αν δεν αισθανθω ότι τα ξέρω τέλεια τα παραταω.Αυτός θεωρώ είναι και ο λόγος που το ανεβαλλα μέχρι τώρα και έφτασα σε αυτήν την κατάσταση.Γιατι το να λύσω πχ μια άσκηση θα μου πάρει αντί για 5' 1 ώρα γιατί θα κάτσω να τα γράψω αργά, λέξη λέξη.Θα ξανασκίσω την σελίδα μέχρι να είναι τέλειο,θα το ξαναγράψω.Να φανταστείτε παίρνω το βιβλίο πχ της χημείας και κάθομαι μπορεί και 2 ώρες και το παίρνω από την αρχή κοιτώντας το εξώφυλλο τις σελίδες του συγγραφείς τα περιεχόμενα (την λεπτομερεια της λεπτομέρειας δηλαδή), μετράω σελίδες κλπ που είναι ανούσια στην χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο και κουράζονται το σώμα μου δίχως να παράγω ουσιαστικό έργο.Αυτο μπορεί να είναι και OCD,το πιθανότερο δηλαδή, αλλά δεν μπορώ να το πάρω ως δικαιολογία τώρα για να μην μπω στο πανεπιστήμιο.

Θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο.

Συγνώμη για την κατάθεση ψυχής, και για το cringy post αλλά δε ξέρω τι να κάνω. Θέλω να πετύχω φέτος.


Εισαι γ Λύκειου.Που σημαίνει οτι εισαι στην ιδια φαση με ολους τους συμμαθητές σου , δεν έχεις λόγο να παρατήσεις κάτι. Με την έννοια οτι ολοι διαβάζετε, δεν ειναι οτι θα τα παρατήσεις κι θα νιώσεις καλύτερα.Τυψεις μονο .
Διάβασε οσο μπορείς κι κυρίως μη σκέφτεσαι το μετα.Η καθε περίπτωση ειναι διαφορετική.
Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθεί ποσο θα γράψεις. Διαβασε , γράψε κι μετα αναλογα με τα μορια σου βλέπεις τι θα κάνεις.Τωρα δεν εχει νόημα να λες τι και πως :) Ολα ειναι πιθανα πάντως.
Η μονη μου ένσταση ειναι οτι αν κανεις φροντιστήριο κι εχεις κενα σε τέτοιο βαθμο που απλα πας κι χανεις χρονο καλύτερα να βρεις αλλο πλανο διαβάσματος.Αλλα δε γνωρίζω αν συμβαίνει αυτο :)
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Έπεται βλακωδης ερώτηση:
Πόσο μπορεί να γράψει κάποιος στις πανελλήνιες με 4 μήνες διάβασμα;
Καμία προσωπική εμπειρία με άτομα που ξεσκιστηκαν τους τελευταίους μήνες και πέτυχαν τελικά υψηλές βαθμολογίες;

Σκέφτομαι όλες τις αρνητικές/ρεαλιστικές κατά πολλούς,απαντήσεις που θα ακούσω του τύπου 12000-13000 μόρια αν και εφόσον σαγαπαει ο θεός και με πιάνει ηττοπάθεια. Και λέω τι νόημα να συνεχίσω την υπέρ προσπάθεια;

Έκθεση μου λένε οι καθηγητές πως άνετα μπορώ να χτυπήσω 18.

Τώρα Βιολογία, Χημεία, Φυσική ενώ οι εννοιες μου φαίνονται απλές, αισθάνομαι πως δεν έχω χρόνο να τις αφομοίωσω και να γίνουν κτήμα μου.

Σκέφτομαι βιολογία να μάθω μόνο θεωρία από σχολικό. Αλλά μόνο με αυτό τι θα καταφέρω να γράψω στο τέλος;

Χημεία το βοήθημα του σαλτερη μου δημιουργεί πανικό και μόνο που το βλέπω. Σκέφτομαι να βγάλω καλά το σχολικό και να λύσω απλά όσες επιπλέον ασκήσεις προλάβω.

Φυσική ούτε να το σκέφτομαι δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

Το χειρότερο σε όλο αυτό είναι πως είμαι τέλειομανης σε βαθμό ψυχαναγκασμού και δεν προχωράω την ύλη γρήγορα. Αν δεν αισθανθω ότι τα ξέρω τέλεια τα παραταω.Αυτός θεωρώ είναι και ο λόγος που το ανεβαλλα μέχρι τώρα και έφτασα σε αυτήν την κατάσταση.Γιατι το να λύσω πχ μια άσκηση θα μου πάρει αντί για 5' 1 ώρα γιατί θα κάτσω να τα γράψω αργά, λέξη λέξη.Θα ξανασκίσω την σελίδα μέχρι να είναι τέλειο,θα το ξαναγράψω.Να φανταστείτε παίρνω το βιβλίο πχ της χημείας και κάθομαι μπορεί και 2 ώρες και το παίρνω από την αρχή κοιτώντας το εξώφυλλο τις σελίδες του συγγραφείς τα περιεχόμενα (την λεπτομερεια της λεπτομέρειας δηλαδή), μετράω σελίδες κλπ που είναι ανούσια στην χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο και κουράζονται το σώμα μου δίχως να παράγω ουσιαστικό έργο.Αυτο μπορεί να είναι και OCD,το πιθανότερο δηλαδή, αλλά δεν μπορώ να το πάρω ως δικαιολογία τώρα για να μην μπω στο πανεπιστήμιο.

Θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο.

Συγνώμη για την κατάθεση ψυχής, και για το cringy post αλλά δε ξέρω τι να κάνω. Θέλω να πετύχω φέτος.
Στοχος γενικα υπαρχει η πας στα τυφλα? Νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις σοβαρα δεν υπαρχει αλλη λυση.Πηγαινε και σε καποιον ψυχολογο αν πιστευεις οτι υπαρχει θεμα.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση έχει τρελή πέραση τις τελευταίες εβδομάδες :P

Για αρχή, μην κάθεσαι και σπαταλάς τον χρόνο σου με το να ρωτάς δεξιά και αριστερά αν μπορείς ή όχι. Γιατί Δεν χρειάζεσαι την γνώμη κάποιου τυχαίου τύπου στο Internet και επίσης ο ένας που μπορεί να βρεθεί και κακοπροαίρετα να σου πει "Όχι δεν μπορείς", θα σου χαλάσει την ψυχολογία.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου είναι να παλέψεις όσο περισσότερο μπορείς για να πετύχεις τους στόχους σου. Το πόσο μπορεί να γράψεις κανένας δεν μπορεί να στο πει. Δεν ρίχνουμε χαρτιά εδώ.

Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, τι βάσεις έχεις, που στοχεύεις, πόσο εύκολα τα παίρνεις και φυσικά πόσο είσαι διατεθειμένος να παλέψεις.
Και στην τελική ρε φίλε, έχεις κάποια πολύ σημαντική υποχρέωση και επιβάλετε να διαλέξεις αν θα ασχοληθείς με αυτήν ή με το διάβασμα σου; Για να το πω πιο απλά, έχεις να χάσεις κάτι με το να προσπαθήσεις; Γιατί να τα παρατήσεις;
 

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στοχος γενικα υπαρχει η πας στα τυφλα? Νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις σοβαρα δεν υπαρχει αλλη λυση.Πηγαινε και σε καποιον ψυχολογο αν πιστευεις οτι υπαρχει θεμα.
Βιολογικό
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ΚΑΙ διερεύνηση της ικανότητας οργάνωσης του χρόνου του υποψηφίου (παθών).
Βλέπεις ότι αν διαβάζεις περιεχόμενα και εισαγωγές μένεις πίσω, κόψτο και προσάρμοσε το χρόνο σου.
Όχι μόνο για το διάβασμά, αλλά και οι ώρες των εξετάσεων είναι περιορισμένες. Σκέψου να μπαίνεις 4ο θέμα και να μην έχεις πάνω απο 15' να το γράψεις (παθών).
Όπως και κάθε τι άλλο χρειάζεται εξάσκηση και σε αυτή σημαντικό ρόλο έχουν τα χρονομετρημένα τεστ. Πολλά τεστ.
Αν θεωρείς ότι είναι λίγο αργά, μην αγχώνεσαι για τώρα, δώσε και του χρόνου, χωρίς την 8άωρη πίεση του σχολείου.

ΥΓ. Πολλές φορές άμα τα ξεψειριάζουμε με την πρώτη χάνουμε την ουσία. Φρόντισε να έχεις σε πρώτη φάση μία γενική εικόνα της ύλης και έπειτα μέσω ασκήσεων να εμβαθύνεις και να συστηματοποιείς τις λεπτομέρειες.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μην τρελεσε κανε την προσπαθεια σου και οτι βγει δεν ειναι κακο να αποτυχεις αλλα ειναι κακο να μην δωσεις την μαχη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top