Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
2 Πανεπιστήμια μπορείς να δηλώσεις, τα δηλώνεις όπως εσύ επιθυμείς να περάσεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύυυυυ❤
Μήπως γνωρίζεις αν δημοσιεύεται ο αριθμός των μετεγγραφών καθώς και τα κριτήρια ;
Για να δω πάνω - κάτω τι συμβαίνει ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά γεια σας.
Τον Οκτώβριο ανακοινώνει κάθε σχολή πόσα άτομα δέχεται για μετεγγραφη;

Για τη μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων ο αριθμός των μετεγγραφομένων είναι ίσος με το δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Τμήμα όπως αυτό ορίζεται ανά ακαδημαϊκό έτος.
Εδώ ο φετινός αριθμός εισακτέων ανά Τμήμα οπότε μπορείς εύκολα να βρεις τον αριθμό μετεγγραφομένων του Τμήματος που σ΄ενδιαφέρει.
Τα κριτήρια των μετεγγραφών θα τα βρεις στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια ερώτηση. Για να πάρω εγώ μετεγγραφή έχω 2 επιλογές από Χημικό Ηρακλείου (αν περάσω) στο αντίστοιχο της Αθήνας έχω 2 επιλογές:

1) Με τα κοινωνικά κριτήρια. Από το εισόδημα νομίζω βγάζω ή 3 ή 4 μόρια. Και επειδή έχω 2 αδέρφια, ο ένας σπουδάζει και ο άλλος είναι μικρός, παίρνω 1,5 (0,5 για τριτεκνια + 0,5 για κάθε αδελφό ο οποίος είναι ανήλικος ή φοιτά και είναι κάτω των 25 ετών). Άρα βγάζω 5,5 μόρια.

2) Επειδή ο αδερφός μου σπουδάζει στα Ψαχνά Ευβοίας, μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή για την Αθήνα, εφόσον δεν υπάρχει τμήμα Χημείας στα Ψαχνά, εκτός βέβαια αν δεν υπάρχει αυτό το προνόμιο.

Εσείς ποιον τρόπο λέτε να επιλέξω? Αν επιλέξω τον πρώτο τρόπο, έχω πιθανότητα να πάρω την μετεγγραφή? Γιατί αν δεν την πάρω θα μου είναι αδύνατον να σπουδάσω

Το μόνο που θέλω να σου ξεκαθαρίσω είναι ότι τα Τμήματα που εδρεύουν στα Ψαχνά Ευβοιας, ανήκουν στο ΕΚΠΑ!
΄Αρα εσύ θα ζητήσεις μετεγγραφή για το Τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ στην Αθήνα!
Μην μπλέκεσαι!
Το ίδιο ΑΕΙ είναι!





Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτούντων μετεγγραφής βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, υπερβαίνει το ποσοστό του 15% του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Τμήμα, η επιλογή αυτών γίνεται κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης του συνόλου των μορίων τα οποία συγκέντρωσαν επί των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων.
Σε περίπτωση ισοψηφίας περισσοτέρων αιτούντων, λαμβάνονται υπόψη τα μόρια εισαγωγής των αιτούντων κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης, ώστε ο συνολικός αριθμός μετεγγραφομένων να μην υπερβαίνει το παραπάνω ποσοστό.

Στην περίπτωση ισοψηφίας όπου λαμβάνονται υπόψη τα μόρια εισαγωγής κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης, όλοι καταλαβαίνουμε ότι αυτές τις θέσεις θα τις πάρουν όσοι έδωσαν με το παλαιό σύστημα, έτσι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδια μεταγραφη απο σχολη στην κρητη για Γιαννενα με 0 μορια θεωρειται πιθανη;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ανάλογα τη σχολή!
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ιατρικη;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μετεγγραφή για Ιατρική σχολή με 0 μόρια, πέρα από Αθηνών και Θεσσαλονίκης, μπορείς να πάρεις. Μένουν αρκετές θέσεις κενές. Δηλαδή, αν περάσεις Αλεξανδρούπολη να πας στο Ιωαννίνων ναι μπορείς :)
 

Γιοκα

Νεοφερμένος

Ο Γιοκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε περίπτωση που και τον Οκτώβρη αποφασιστεί η εξ απόσταστασεως φοίτηση από τις Συγκλήτους των Πανεπιστημειων και τα μαθήματα του εξαμήνου θα γίνονται διαδυκτιακα, θα μπορέσουν οι υπό μεταγραφή φοιτητές να παρακολουθουν ηλεκτρονικά τα μαθήματα της Σχολής του πανεπιστημίου που θα διεκδικήσουν την μεταγραφή τους??? Και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που λόγω μορίων που θα έχουν κατά την διαδικασία της μεταγραφής κάποιος φοιτητής , η μεταγραφή του να έχει πολυ μεγάλη πιθανότητα να εξασφαλιστεί. Θα επιτρέψουν πιστεύεται οι καθηγητές και οι Σχολές που διεκδικεί κάποιος την μεταγραφή του, πριν οκληρωθει η διαδικασία των μεταγραφών και ανακοινωθούν τα αποτελέσματα, οι υπό μεταγραφή φοιτητές να παρακολουθούν τα μαθήματα του εξαμήνου της εν λόγω σχολής διαδυκτιακα??? Φαντάζομαι κάποιος για να παρακολουθει διαδυκτιακα τις διαλέξεις, θα πρέπει να έχει τους κωδικούς πρόσβασης στην πλατφόρμα που θα γίνεται το μάθημα. Άρα πόσο εύκολο και εφικτό πιστεύεται θα είναι η παρακολούθηση των μαθημάτων διαδυκτιακα πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία της μεταγραφής???
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
17500 και ελπιζω...
 

γιω99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
17500 και ελπιζω...
Κατά 95% θα περάσεις στο εύχομαι ολόψυχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατά 95% θα περάσεις στο εύχομαι ολόψυχα
Αλεξανδρούπολη έβαλες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

17500 και ελπιζω...
Αλεξανδρούπολη έβαλες μετά από Κρήτη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εάν ο φοιτητής περάσει σε ένα πανεπιστήμιο και στη συνέχεια αποφασίσει πως θέλει να αλλάξει, να πάει σε κάποιο άλλο (στο αντίστοιχο τμήμα) σε διαφορετική πόλη, υπάρχει αυτή η ελευθερία επιλογής; Θα χάσει χρόνια σε περίπτωση μεταγραφής; (π.χ: κάποιος της Δημοτικής Εκπαίδευσης από το ΑΠΘ να πάει στο ΕΚΠΑ ή οποιοδήποτε αντίστοιχο παράδειγμα)
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Με 2-3 μόρια από τα οικονομικά κριτήρια πιστεύετε ότι έχω ελπίδες για Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Ρέθυμνο;
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Να ρωτήσω και γω κάτι αν και δίνω του χρόνου και πολλά μπορεί να αλλάξουν. Του χρόνου ο ένας μου αδερφός θα κλείσει τα 29 και ο άλλος τα 25(και οι 2 είναι άγαμοι)η τριτεκνία στην περίπτωση αυτή θα μετρήσει, σε περίπτωση που χρειαστώ μεταγραφή δλδ;;:-*
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Να ρωτήσω και γω κάτι αν και δίνω του χρόνου και πολλά μπορεί να αλλάξουν. Του χρόνου ο ένας μου αδερφός θα κλείσει τα 29 και ο άλλος τα 25(και οι 2 είναι άγαμοι)η τριτεκνία στην περίπτωση αυτή θα μετρήσει, σε περίπτωση που χρειαστώ μεταγραφή δλδ;;:-*

Αν δεν θα αλλάξει το καθεστώς των μετεγγραφών, απλά δεν θα παίρνεις το επιπλέον μισό μόριο για κάθε παιδί πλην εκτός από εσένα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Να ρωτήσω και γω κάτι αν και δίνω του χρόνου και πολλά μπορεί να αλλάξουν. Του χρόνου ο ένας μου αδερφός θα κλείσει τα 29 και ο άλλος τα 25(και οι 2 είναι άγαμοι)η τριτεκνία στην περίπτωση αυτή θα μετρήσει, σε περίπτωση που χρειαστώ μεταγραφή δλδ;;:-*

μετράει κανονικά.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Φετος εκανα μηχανογραφικο με το 6%.Συγκεντρωσα 15280 περσυ.Πιστευετε οτι ειναι πιθανο να εισαχθω εργοθεραπεια παδα?.Σε περιπτωση που εισαχθω εργοθεραπεια πτολεμαιδας με 3 μορια πιστευετε οτι ειναι πιθανο να παρω μετεγγραφη απο εργοθεραπεια πτολεμαιδας σε εργοθεραπεια παδα ?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Αν δεν θα αλλάξει το καθεστώς των μετεγγραφών, απλά δεν θα παίρνεις το επιπλέον μισό μόριο για κάθε παιδί πλην εκτός από εσένα
μετράει κανονικά.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!😛😛
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν θα αλλάξει το καθεστώς των μετεγγραφών, απλά δεν θα παίρνεις το επιπλέον μισό μόριο για κάθε παιδί πλην εκτός από εσένα
Μπορεί βασικά τώρα που το σκέφτομαι να πάρω 0.5 επιπλέον για τον έναν αδερφό μου που θα κλείσει του χρόνου τα 25 οπότε μπορεί οριακά να πάρω 1.5 + 0.5. Βλέπουμε όμως γιατί μέχρι του χρόνου έχουμε καιρό.❤
 
Τελευταία επεξεργασία:

miak

Νεοφερμένος

Η miak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με 17575 πιστεύω οτι περνάω στην Νομική ΔΠΘ. Με αδελφή προπτυχιακή φοιτήτρια στο ΠΑ.ΠΕΛ. στην ΝοσηλευτικηΤριπολης, δικαιούμαι μετεγγραφής στην νομική Ε.Κ.Π.Α., με οικογενειακό εισόδημα 31.000ευρω (ή κατα κεφαλήν 7.750ευρω); Ισχύει οτι ο νεος νομος αναφέρεται σε κατα κεφαλήν εισόδημα 12.500 ευρω;
 

Ghk

Νεοφερμένος

Ο Ghk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και λογικά περνάω γεωπονία σε ένα τμήμα της επαρχίας. Θέλω να πάρω μεταγραφή στην Θεσσαλονίκη καθώς είναι το κοντινότερο τμήμα στον μόνιμο τόπο κατοικίας μου και φοιτά εκεί πέρα η αδερφή μου. Όμως αυτή μπαίνει τώρα στον 7ο χρόνο και από ότι είδα με τα οικονομικά κριτήρια μαζεύω 6 μορια και είμαι μεσα στην βάση εισαγωγής (2750) μόρια δηλαδή.. μπορώ να πάρω από την αδερφή μου ή να επιλέξω τα οικονομικά;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και λογικά περνάω γεωπονία σε ένα τμήμα της επαρχίας. Θέλω να πάρω μεταγραφή στην Θεσσαλονίκη καθώς είναι το κοντινότερο τμήμα στον μόνιμο τόπο κατοικίας μου και φοιτά εκεί πέρα η αδερφή μου. Όμως αυτή μπαίνει τώρα στον 7ο χρόνο και από ότι είδα με τα οικονομικά κριτήρια μαζεύω 6 μορια και είμαι μεσα στην βάση εισαγωγής (2750) μόρια δηλαδή.. μπορώ να πάρω από την αδερφή μου ή να επιλέξω τα οικονομικά;
Επειδή η αδελφή σου έχει ξεπεράσει το ανώτατο χρόνο σπουδών της σχολής της. Δεν δικαιούσαι να αιτηθείς μετεγγραφή, μέσω της αδελφής σου. Μόνο βάσει οικονομικών κριτηρίων.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top