[Πανελλήνιες 2020] Μηχανογραφικό Δελτίο

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έχω περάσει φιλολογία ΑΠΘ πέρυσι, δεν θέλω άλλη πόλη γτ είμαι από Χαλκιδική κ είναι πιο κοντά στην μόνιμη κατοικία μου. Αλλά δεν με ιντριγκάρει καμία άλλη σχολή... τί να βάλω;;; Τις 3 ψυχολογικές κ τις 2 κοινωνικής εργασίας;;; Κ μετά;;; Το χάος... Εσείς παιδιά ποια πιστεύετε ότι αξίζει σαν σχολή από το πρώτο πεδίο;;;
Νομική μπορεί να πιστεύω ότι αξίζει, εσένα σου αρέσει όμως; Αν δεν σου αρέσει δεν έχει και πολλή αξία να την βάλεις. Καλή είναι η ψυχολογία και η κοινωνική εργασία. Επειδή έχεις περάσει φιλολογία, πολλές από τις σχολές του 1ου της καλύπτει, άρα λίγες είναι οι σχολές που μένουν να επιλέξεις. Δεν έχεις δώσει αθλήματα, ειδικά μαθήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομική μπορεί να πιστεύω ότι αξίζει, εσένα σου αρέσει όμως; Αν δεν σου αρέσει δεν έχει και πολλή αξία να την βάλεις. Καλή είναι η ψυχολογία και η κοινωνική εργασία. Επειδή έχεις περάσει φιλολογία, πολλές από τις σχολές του 1ου της καλύπτει, άρα λίγες είναι οι σχολές που μένουν να επιλέξεις. Δεν έχεις δώσει αθλήματα, ειδικά μαθήματα.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακάρι να κλάψουμε μόνο μια φορά, μην κλαίμε κ αύριο κ τον Αύγουστο είναι το θέμα... Πάντως ρε παιδιά, βλέπω κ ξαναβλεπω τις σχολές κ δεν ξέρω τι να κάνω.... είμαι σε τρελή συγχηση. Βάζω τις ψυχολογικές,αφαιρώ όλα τα παιδαγωγικά,γτ έχω πιάσει την φιλολογία κ όλα τα ,δασκάλα, αρχαιολογικό,νηπιαγωγός, φιλοσοφία κτλ..δεν με ενδιαφέρουν κ δεν ξέρω τι να βάλω μετά....βάζω την μια φορά κοινωνική εργασία, μετά βάζω ΔΕΣ, πολιτικες επιστήμες...κ ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο ...νιώθω ότι δηλώνω σχολές, έτσι απλά για να τις βάλω....το μόνο λίγο που με ιντριγκάρει είναι η κοινωνική εργασία , αλλά κ πάλι με φοβίζει, θα με άρεσε ι ,θα έχει επαγγέλματικη αποκατάσταση;;;; Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα τις έβαζα: Ψυχολογίες, Κοινωνικής Εργασίας, Πολιτικές Επιστήμες, ΔΕΣ.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
.
Υπάρχει κανείς που θα δει βαθμούς στο σπίτι ή κλασικά όλοι σχολείο;


Αναγκαστικά σπιτι εγω γιατί ειμαι στο κωριο!
Θα λετε όλοι για βαθμούς και εγω θα περιμένω οχι μονο να παεο 13:00 αλλα κι να μη πέφτει το σύστημα😭
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nefeli01 μετα απο τη ψυχολογία τι θα σου άρεσε να κάνεις;
Προσωπικά θα βάλω κοινωνική εργασία αλλα εσυ μονο εσυ ξέρεις τι θες😊
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Νομική μπορεί να πιστεύω ότι αξίζει, εσένα σου αρέσει όμως; Αν δεν σου αρέσει δεν έχει και πολλή αξία να την βάλεις. Καλή είναι η ψυχολογία και η κοινωνική εργασία. Επειδή έχεις περάσει φιλολογία, πολλές από τις σχολές του 1ου της καλύπτει, άρα λίγες είναι οι σχολές που μένουν να επιλέξεις. Δεν έχεις δώσει αθλήματα, ειδικά μαθήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δυστυχώς νομική δεν πιάνω, έκανε βλακείες στα αρχαία,που αύριο θα το επιβεβαιώσω....μόνο αγγλικά έδωσα, αλλά δεν με ενδιαφέρει ούτε η δημοσιογράφια ,κ όσο για ΔΕΣ πιστεύω ότι είναι μια αξιόλογη σχολή, που μόλις πάρεις το πτυχίο πρέπει να βγεις έξω, στην Ελλάδα απλά θα είσαι άνεργη.... αθλήματα δυστυχώς λόγω περσινού τραυματισμό δεν έδωσα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

.


Αναγκαστικά σπιτι εγω γιατί ειμαι στο κωριο!
Θα λετε όλοι για βαθμούς και εγω θα περιμένω οχι μονο να παεο 13:00 αλλα κι να μη πέφτει το σύστημα😭
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nefeli01 μετα απο τη ψυχολογία τι θα σου άρεσε να κάνεις;
Προσωπικά θα βάλω κοινωνική εργασία αλλα εσυ μονο εσυ ξέρεις τι θες😊
Κ εγώ μετά κοινωνική εργασία θα δηλώσω...με το νέο ή με το παλιό είσαι;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Έχετε ασχοληθεί με το μηχανογραφικό??? να το διαμορφώσετε έστω και λίγο??
Εχω διαμορφωσει την τελικη του μορφη αλλα οχι στην ιστοσελιδα του Υπουργειου.. μονο εμενα με μπερδευει; λολ Βασικα δεν ειναι καν οτι με μπερδευει απλα ειναι τοσα πολλα που με πιανει το κεφαλι μου, ασε που με βαζει στο τριπακι να ξαναψαξω οδηγους σπουδων απο τμηματα που προηγουμενως εχω καταληξει οτι δεν μ ενδιαφερουν :'))

Μακάρι να κλάψουμε μόνο μια φορά, μην κλαίμε κ αύριο κ τον Αύγουστο είναι το θέμα... Πάντως ρε παιδιά, βλέπω κ ξαναβλεπω τις σχολές κ δεν ξέρω τι να κάνω.... είμαι σε τρελή συγχηση. Βάζω τις ψυχολογικές,αφαιρώ όλα τα παιδαγωγικά,γτ έχω πιάσει την φιλολογία κ όλα τα ,δασκάλα, αρχαιολογικό,νηπιαγωγός, φιλοσοφία κτλ..δεν με ενδιαφέρουν κ δεν ξέρω τι να βάλω μετά....βάζω την μια φορά κοινωνική εργασία, μετά βάζω ΔΕΣ, πολιτικες επιστήμες...κ ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο ...νιώθω ότι δηλώνω σχολές, έτσι απλά για να τις βάλω....το μόνο λίγο που με ιντριγκάρει είναι η κοινωνική εργασία , αλλά κ πάλι με φοβίζει, θα με άρεσε ι ,θα έχει επαγγέλματικη αποκατάσταση;;;; Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη
Έχω περάσει φιλολογία ΑΠΘ πέρυσι, δεν θέλω άλλη πόλη γτ είμαι από Χαλκιδική κ είναι πιο κοντά στην μόνιμη κατοικία μου. Αλλά δεν με ιντριγκάρει καμία άλλη σχολή... τί να βάλω;;; Τις 3 ψυχολογικές κ τις 2 κοινωνικής εργασίας;;; Κ μετά;;; Το χάος... Εσείς παιδιά ποια πιστεύετε ότι αξίζει σαν σχολή από το πρώτο πεδίο;;;
Το χεις 100% οτι δεν σ ενδιαφερει καποια αλλη σχολη; Αν ναι, τοτε η γνωμη μου ειναι να μην δηλωσεις καποια αλλη μονο και μονο για να την δηλωσεις γτ ισως "φας" μια θεση απο αλλο παιδι το οποιο ενδιαφεροταν πραγματικα για το τμημα... Γενικα ειναι καλη συμβουλη το να δηλωσεις πολλα τμηματα αλλα πιστευω μονο για συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Οπωσδηποτε θα περιμενουμε ολοι τους βαθμους αυριο προτου οριστικοποιησουμε το μηχανογραφικο μας οποτε μεχρι τοτε δεν ωφελει και πουθενα να συγχυζεσαι για το θεμα αυτο :/

Η κοινωνικη εργασια απ οτι εχω ακουσει κι εδω μεσα (γτ δν εχω προσωπικη εμπειρια με τν κλαδο) θεωρειται κλαδος με καλη επαγγελματικη αποκατασταση απλα ειναι κι αυτο ενα απ τ επαγγελματα που προυποθτετουν ισχυρη ψυχικη δυναμη απ την πλευρα του επαγγελματια ωστε αυτος να καταφερει να αντεπεξελθει στις αρμοδιοτητες του.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@Nefeli01 με το νεο !
Καλα λόγια ακούω πάντς για κοινωνική εργασία ,ισα ισα πιο άμεση αποκατάσταση απο ψυχολογία πρέπει να εχει.
ρωτά την @sophie_96 μη σε παρω στο λαιμό μ!
Για δεύτερη επιλογή μιλάω πάντα κι αμα το αντέχεις !
Αλλιώς μετα βαλε σχολές που υπάρχουν στο απθ.Κριμα να σπουδάσεις κατι που δε σου πολυαρεσει κι σε αλλη πολη κιόλας .
Εννοω σχολές να μπορείς να πάρεις μετεγγραφή αφου σπουδάζει ο αδερφός σου απθ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nefeli01 παντως εγω θα προτινα εφοσον αυτο θελει η ψυχούλα σου να δηλώσεις και Φλώρινα ψυχολογία.
Αν μπορούν οι γονείς σου ειναι βλακεία να χασεις την ευκαιρία.Εδωσες δυο φορές για αυτον ακριβώς τον λόγο.
Εχεις πολλες πιθανότητες να την πιάσεις λογω μη αντιστοιχίας.Θα πέσει, πόσο μαλλον με το παλιο .
Όπου υπάρχει καλη παρέα θα περάσεις καλα να το θυμάσαι !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
@Nefeli01 με το νεο !
Καλα λόγια ακούω πάντς για κοινωνική εργασία ,ισα ισα πιο άμεση αποκατάσταση απο ψυχολογία πρέπει να εχει.
ρωτά την @sophie_96 μη σε παρω στο λαιμό μ!
Για δεύτερη επιλογή μιλάω πάντα κι αμα το αντέχεις !
Αλλιώς μετα βαλε σχολές που υπάρχουν στο απθ.Κριμα να σπουδάσεις κατι που δε σου πολυαρεσει κι σε αλλη πολη κιόλας .
Εννοω σχολές να μπορείς να πάρεις μετεγγραφή αφου σπουδάζει ο αδερφός σου απθ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nefeli01 παντως εγω θα προτινα εφοσον αυτο θελει η ψυχούλα σου να δηλώσεις και Φλώρινα ψυχολογία.
Αν μπορούν οι γονείς σου ειναι βλακεία να χασεις την ευκαιρία.Εδωσες δυο φορές για αυτον ακριβώς τον λόγο.
Εχεις πολλες πιθανότητες να την πιάσεις λογω μη αντιστοιχίας.Θα πέσει, πόσο μαλλον με το παλιο .
Όπου υπάρχει καλη παρέα θα περάσεις καλα να το θυμάσαι !
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου κ ειλικρινά σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα....δεν ξέρω,τους βλέπω ότι έχουν αρκετές δυσκολίες οικονομικά κ ο αδερφός μου θέλει άλλα δύο χρόνια για πτυχίο...από ότι μια φοβάμαι μην βάλω Φλώρινα κ τα παρατήσω λόγω οικονομικών κ από την άλλη κ η κοινωνική εργασία είναι Κομοτηνή .. άρα έχω δύο σχολές εκτός Θεσσαλονίκης...οι γονείς μου με πιέζουν να βάλω μόνο σχολές που μπορώ να πάρω μεταγραφή...συγνώμη σας ζαλισα κ εσάς με τα δικά μου, αλλά νιώθω ότι πήγε ένας χρόνος χαμένος, θα ξαναβρεθώ στην περσινή θέση
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου κ ειλικρινά σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα....δεν ξέρω,τους βλέπω ότι έχουν αρκετές δυσκολίες οικονομικά κ ο αδερφός μου θέλει άλλα δύο χρόνια για πτυχίο...από ότι μια φοβάμαι μην βάλω Φλώρινα κ τα παρατήσω λόγω οικονομικών κ από την άλλη κ η κοινωνική εργασία είναι Κομοτηνή .. άρα έχω δύο σχολές εκτός Θεσσαλονίκης...οι γονείς μου με πιέζουν να βάλω μόνο σχολές που μπορώ να πάρω μεταγραφή...συγνώμη σας ζαλισα κ εσάς με τα δικά μου, αλλά νιώθω ότι πήγε ένας χρόνος χαμένος, θα ξαναβρεθώ στην περσινή θέση
Ξερω οτι οι σχολες που σ ενδιαφερουν ειναι απαιτητικες αλλα δεν πιστευεις να υπαρξει η δυνατοτητα μιας part-time εστω δουλειας απο μερους σου ωστε να βοηθησεις λιγο το οικονομικο κομματι των σπουδων σ; :(
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

Guest 324983

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου κ ειλικρινά σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα....δεν ξέρω,τους βλέπω ότι έχουν αρκετές δυσκολίες οικονομικά κ ο αδερφός μου θέλει άλλα δύο χρόνια για πτυχίο...από ότι μια φοβάμαι μην βάλω Φλώρινα κ τα παρατήσω λόγω οικονομικών κ από την άλλη κ η κοινωνική εργασία είναι Κομοτηνή .. άρα έχω δύο σχολές εκτός Θεσσαλονίκης...οι γονείς μου με πιέζουν να βάλω μόνο σχολές που μπορώ να πάρω μεταγραφή...συγνώμη σας ζαλισα κ εσάς με τα δικά μου, αλλά νιώθω ότι πήγε ένας χρόνος χαμένος, θα ξαναβρεθώ στην περσινή θέση
Πέρυσι γιατί δεν παρακολούθησες την φιλολογια; δεν σου άρεσε σαν σχολή;
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Έβγαλε μολις ανακοίνωση το Υπουργείο αύριο ωρα 12:00 βγαίνουν..πιστεύω και νωρίτερα θα τα λένε στο σχολείο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άντε καλούς βαθμούς σε όλα τα παιδιά. Λίγες ώρες έμειναν🙂

Την ίδια μέρα θα ανακοινωθούν και τα στατιστικά των βαθμολογιών διάβασα.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πέρυσι γιατί δεν παρακολούθησες την φιλολογια; δεν σου άρεσε σαν σχολή;
Όχι δεν πήγα καθόλου, γιατί ήθελα να ξαναπροσπάθησω για το όνειρο μου κ ξεκίνησα από τον Σεπτέμβρη επαναλήψεις...μακάρι αύριο να μην γκρεμιστεί τελείως αυτό το όνειρο....καλή μας επιτυχία!!!!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ξερω οτι οι σχολες που σ ενδιαφερουν ειναι απαιτητικες αλλα δεν πιστευεις να υπαρξει η δυνατοτητα μιας part-time εστω δουλειας απο μερους σου ωστε να βοηθησεις λιγο το οικονομικο κομματι των σπουδων σ; :(
Ξερω οτι οι σχολες που σ ενδιαφερουν ειναι απαιτητικες αλλα δεν πιστευεις να υπαρξει η δυνατοτητα μιας part-time εστω δουλειας απο μερους σου ωστε να βοηθησεις λιγο το οικονομικο κομματι των σπουδων σ; :(
Μακάρι να βρεθεί, φυσικά κ θα το ψάξω, αλλά πρέπει πρώτα να παρθεί η απόφαση όλης της οικογένειας να μπορέσω να εγκατασταθω σε μια άλλη πόλη έκτο ς Θεσσαλονίκη ς που σπουδάζει ο αδερφός, εκτός μονιμης κατοικίας, κ φυσικά να δούμε όλοι μαζί αν μας βγαίνει αυτό το δύσκολο ρίσκο.... τελισπαντων συγνώμη που σας κούρασα, εύχομαι από καρδιάς καλά αποτελέσματα σε όλα τα παιδιά κ μακάρι αύριο να είμαστε όλοι χαρούμενοι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου κ ειλικρινά σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα....δεν ξέρω,τους βλέπω ότι έχουν αρκετές δυσκολίες οικονομικά κ ο αδερφός μου θέλει άλλα δύο χρόνια για πτυχίο...από ότι μια φοβάμαι μην βάλω Φλώρινα κ τα παρατήσω λόγω οικονομικών κ από την άλλη κ η κοινωνική εργασία είναι Κομοτηνή .. άρα έχω δύο σχολές εκτός Θεσσαλονίκης...οι γονείς μου με πιέζουν να βάλω μόνο σχολές που μπορώ να πάρω μεταγραφή...συγνώμη σας ζαλισα κ εσάς με τα δικά μου, αλλά νιώθω ότι πήγε ένας χρόνος χαμένος, θα ξαναβρεθώ στην περσινή θέση


Κατσε να δούμε πως θα κινηθούν οι βάσεις μπορει να εκπλαγείς ευχάριστα :)
Πάντως τότε δεν εχει νοημα να βάλεις κοινωνική εργασία.
Δηλαδη αμα ειναι να βάλεις κατι σε αλλη πολη βαλε Ψυχολογια Φλώρινας που την θέλεις πολύ.
Αν δεν υπάρχει καθόλου η δυνατότητα ασε σαν δεύτερη επιλογή το τμήμα που έχεις ηδη περάσει.

Πάντως κατι αλλο που μπορείς να κάνεις περα απο δουλειά , ειναι να μην πας ολα τα χρόνια Φλώρινα.
Ουσιαστικά τελευταίο ετος έχεις ελάχιστα μαθήματα - δες το πρόγραμμα σπουδών-και πρακτική άσκηση.
Αμα εχεις δικτυωθεί, δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα !
Για νομική Κομοτηνής ξέρω 4 περιπτώσεις ανθρωπων που το κανανε.
Πηγαν 2/3 Χρόνια κι γυρισαν Θεσσαλονίκη.
Υπάρχουν λύσεις !
Εφοσον το θες τοσο κανε μια μεγαλη σοβαρη κουβέντα με γονείς να δεις που θα βγει :)
Μην απογοητεύσαι, εφοσον το θες τοσο με τον εναν η τον αλλο τρόπο θα σου βγει!
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Καλά αποτελέσματα αρχικά για αύριο ... :)
Εγώ να ξέρετε ότι δίνω κατατακτήριες τον Δεκέμβρη για την κοινωνική εργασία και διαβάζω σαν την τρελή :P για το τμήμα της Αθήνας και σας απαντάω παρακάτω σχετικά!

Η κοινωνικη εργασια απ οτι εχω ακουσει κι εδω μεσα (γτ δν εχω προσωπικη εμπειρια με τν κλαδο) θεωρειται κλαδος με καλη επαγγελματικη αποκατασταση απλα ειναι κι αυτο ενα απ τ επαγγελματα που προυποθτετουν ισχυρη ψυχικη δυναμη απ την πλευρα του επαγγελματια ωστε αυτος να καταφερει να αντεπεξελθει στις αρμοδιοτητες του.

Γεια σου. Όντως θεωρείται σχολή με πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, και ιδιαίτερα αυτόν τον καιρό με το προσφυγικό. Γενικά έχει πολλά παρακλάδια και κλάδους και πιστεύω πως αυτές τις εποχή θα έχει ακόμα περισσότερη! Εγώ θέλω να ειδικευτώ στην παιδική κακοποίηση και σίγουρα να ειδικευτώ σε ό,τι αφορά παιδιά!Σίγουρα απαιτεί ψυχική δύναμη όπως και αυτού του ψυχολόγου.Πιστεύω και έχουν πει και αρκετοί επαγγελματίες ψυχικοί υγείας, που έχω έρθει σε επαφή αυτά τα τελευταία χρόνια, καθώς δραστηριοποιούμαι και σχετικά σε σύλλογο για την παιδική κακοποίηση ότι όσοι επιλέγουν συνειδητά να γίνουν ψυχολόγοι ή κοινωνικοί λειτουργεί πάντα υπάρχει κάποιος βαθύτερος λόγος που είτε να βρίσκεται σε παιδικά βιώματα είτε στην αγάπη που πήραν σε μεγάλο βαθμό και θέλουν να την επιστρέψουν πίσω και οι οποίοι γίνονται και πάρα πολύ καλοί επαγγελματίες, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αυτοί που επιλέγουν τέτοιες σχολές επειδή τους αρέσει απλά, η μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς και η βοήθεια προς στον συνάνθρωπο! Θεωρώ πως ο κάθε άνθρωπος έχει τρομερή δύναμη μέσα του, αλλά όπως προείπα στάνταρ για να γίνει κάποιος ψυχολόγος ή κοινωνική λειτουργός θέλει ισχυρή δύναμη γιατί έρχεται σε επαφή με στρεσσογόνους παράγοντες και απαιτείται καθημερινά να βρίσκει προσωπικούς διεξόδους αποφόρτισης για αυτό καλό θα είναι να παρακολουθεί και ο ίδιος συμβουλευτική ή ψυχολογική υποστήριξη. Αυτό φυσικά είναι πολύ μεγάλο θέμα, καθώς υπάρχει και εκπαίδευση του επαγγελματία ώστε να μην γίνεται εμπλοκή των δικών του πιστεύω, βιωμάτων, συναισθημάτων με το το εξυπηρετούμενο κοινό κάτι που φυσικά βοηθάει και η ψυχοθεραπεία!

Όπως και εγώ λόγω παιδικής ηλικίας και μη καλών βιωμάτων, υπάρχουν και άλλοι, που επιλέγουμε τέτοια επαγγέλματα επειδή θέλουμε να βοηθήσουμε άτομα που περνούν ή θα περνάνε τα ίδια, επειδή εμείς έχουμε ήδη γνώση από μέσα και έχοντας κάνει και την προσωπική μας αναζήτηση και διεργασία, έχουμε ήδη αποκτήσει περισσότερη δύναμη αλλά και την ενσυναίσθηση ώστε να παρέχουμε πιο ποιοτικές υπηρεσίες στους εξυπηρετούμενους.

Μακάρι να κλάψουμε μόνο μια φορά, μην κλαίμε κ αύριο κ τον Αύγουστο είναι το θέμα... Πάντως ρε παιδιά, βλέπω κ ξαναβλεπω τις σχολές κ δεν ξέρω τι να κάνω.... είμαι σε τρελή συγχηση. Βάζω τις ψυχολογικές,αφαιρώ όλα τα παιδαγωγικά,γτ έχω πιάσει την φιλολογία κ όλα τα ,δασκάλα, αρχαιολογικό,νηπιαγωγός, φιλοσοφία κτλ..δεν με ενδιαφέρουν κ δεν ξέρω τι να βάλω μετά....βάζω την μια φορά κοινωνική εργασία, μετά βάζω ΔΕΣ, πολιτικες επιστήμες...κ ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο ...νιώθω ότι δηλώνω σχολές, έτσι απλά για να τις βάλω....το μόνο λίγο που με ιντριγκάρει είναι η κοινωνική εργασία , αλλά κ πάλι με φοβίζει, θα με άρεσε ι ,θα έχει επαγγέλματικη αποκατάσταση;;;; Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Γεια σου!! Αρχικά καλά αποτελέσματα για αύριο! Θα σου πω ανεξάρτητα από τα μόρια που θα βγάλεις ΕΣΥ δήλωσε ΌΣΕΣ και ΌΛΕΣ τις σχολές κατά σειρά προτεραιότητας που θες. Υπάρχουν πολλά παιδιά που δεν δήλωσαν σχολές που τις ήθελαν επειδή πίστευαν ότι δεν θα τις έπιαναν και μετά τραβούσαν τα μαλλιά τους! Κρίμα είναι!

Για να δεις τι σχολή σου αρέσει, σκέψου με το τι θα ήθελες να ασχοληθείς στο μέλλον, πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου μετά από 10 χρόνια και τι θα σε έκανε ευτυχισμένη και τις κλίσεις σου. Βέβαια σου λέω στα 18 είναι φυσικό να μην είσαι σίγουρη τι θέλεις, αλλά επέλεξε αυτό που θέλει η καρδιά σου!

Όσο αφορά την κοινωνική εργασία όπως είπα παραπάνω έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση και είναι και ενδιαφέρουσα σχολή! Αλλά όλα είναι και ρευστά αυτήν την εποχή τίποτα δε σου εγγυάται σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση ...
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Κατσε να δούμε πως θα κινηθούν οι βάσεις μπορει να εκπλαγείς ευχάριστα :)
Πάντως τότε δεν εχει νοημα να βάλεις κοινωνική εργασία.
Δηλαδη αμα ειναι να βάλεις κατι σε αλλη πολη βαλε Ψυχολογια Φλώρινας που την θέλεις πολύ.
Αν δεν υπάρχει καθόλου η δυνατότητα ασε σαν δεύτερη επιλογή το τμήμα που έχεις ηδη περάσει.

Πάντως κατι αλλο που μπορείς να κάνεις περα απο δουλειά , ειναι να μην πας ολα τα χρόνια Φλώρινα.
Ουσιαστικά τελευταίο ετος έχεις ελάχιστα μαθήματα - δες το πρόγραμμα σπουδών-και πρακτική άσκηση.
Αμα εχεις δικτυωθεί, δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα !
Για νομική Κομοτηνής ξέρω 4 περιπτώσεις ανθρωπων που το κανανε.
Πηγαν 2/3 Χρόνια κι γυρισαν Θεσσαλονίκη.
Υπάρχουν λύσεις !
Εφοσον το θες τοσο κανε μια μεγαλη σοβαρη κουβέντα με γονείς να δεις που θα βγει :)
Μην απογοητεύσαι, εφοσον το θες τοσο με τον εναν η τον αλλο τρόπο θα σου βγει!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, ειλικρινά δεν το είχα σκεφτεί αυτό...καλά αποτελέσματα αύριο, εύχομαι ολόψυχα να μπεις ψυχολογία ΕΚΠΑ,που από ότι θυμάμαι αυτό θέλεις...καλό βράδυ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top