[Πανελλήνιες 2020] Μηχανογραφικό Δελτίο

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Όλα αυτά τα τμήματα υπήρχαν και στο μηχανογραφικό του 19, δεν έχουμε αύξηση θέσεων, απλά έκοψαν φέτος πολλές αντιστοιχίες π.χ στο ιστορικό , παιδαγωγικό Πάτρας
Δηλαδη π.χ. καποιος από οικονομικο Καστοριας ή Σερρών (νεα τμηματα) μπορώ να παω σο οικονομικο Βόλου ή Πατρας (ΠΑΛΑΙΑ τμήματα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όλα αυτά τα τμήματα υπήρχαν και στο μηχανογραφικό του 19, δεν έχουμε αύξηση θέσεων, απλά έκοψαν φέτος πολλές αντιστοιχίες π.χ στο ιστορικό , παιδαγωγικό Πάτρας
Πολύ σωστά αυτά που λες, τα έκοψαν τελικά τα 37 τμήματα. Δικό μου λάθος.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είμαι σχεδόν βέβαιος, πως άλλο μηχανογραφικό καταθέτουν, τα άτομα με 5%, τον Σεπτέμβριο. Τουλάχιστον, πέρυσι ήταν στις 17/09/2019 που άρχισαν οι δηλώσεις Μηχανογραφικού 5%.

Δεν διάβασα κάπου να άλλαξε κάτι.
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ❤
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Για πειτε τι σκοπευετε να δηλωσετε
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα αυτά τα τμήματα υπήρχαν και στο μηχανογραφικό του 19, δεν έχουμε αύξηση θέσεων, απλά έκοψαν φέτος πολλές αντιστοιχίες π.χ στο ιστορικό , παιδαγωγικό Πάτρας

Το Παιδαγωγικό Πάτρας συγχωνεύτηκε με το Κοινωνικής Εργασίας του πρώην ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος και προέκυψε το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας Πάτρας.
Στο Τμήμα αυτό το πρώτο έτος είναι κοινό για όλους τους φοιτητές. Πριν από την έναρξη του δευτέρου έτους οι φοιτητές δηλώνουν σε ποια από τις δύο κατευθύνσεις επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, στην "Εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης" ή στην "Κοινωνικής Εργασίας".
Λόγω της ιδιαιτερότητάς του είναι μη αντίστοιχο με άλλα Τμήματα ΑΕΙ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σωστά, πέρυσι όμως είχε αντιστοιχία με τα άλλα παιδαγωγικά
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Θέλει προσοχή η συμπλήρωση του μηχανογραφικού για υποψήφιους που θα ζητήσουν μετεγγραφή ,γιατί βλέπω έκοψαν κάποιες αντιστοιχίες τμημάτων.
Μόλις το είδα κ είμαι σε σοκ....έβγαλαν την ψυχολογία Φλώρινας... Πάει η μια σχολή, παλεύουμε με τις άλλες 3....όλα στραβά κ ανάποδα φέτος....γτ το έκαναν αυτό;
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το έκαναν για να μην αδειάσει το τμήμα από φοιτητές, όπως και σε άλλα νέα τμήματα και με την προοπτική στο μέλλον να τις κλεισουν
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εδώ θα συζητάμε για ο,τι έχει σχέση με τα φετινά μηχανογραφικά δελτία!
Εγκυκλίους, ημερομηνίες, διαδικασίες υποβολής, απορίες για τη συμπληρωση, προβληματισμούς για την κατάταξη των Σχολών, λάθη που πρέπει ν΄αποφεύγονται κτλ.

Και ξεκινάμε με τα κριτήρια κατάταξης Σχολών στο μηχανογραφικό.
Τα σωστά κριτήρια επιλογής
Το πρώτο κριτήριο είναι η επιθυμία σου.
Αν δεν σου αρέσει η σχολή, δεν θα το πάρεις «ζεστά» και δεν θα γίνεις καλός επιστήμονας και κατ’ επέκταση καλός επαγγελματίας. Απαραίτητο είναι λοιπόν να βρεις τι σου αρέσει.

Το δεύτερο κριτήριο είναι οι επαγγελματικές προοπτικές της σχολής.
Υποθέτοντας ότι δεν είσαι από τους προνομιούχους που σπουδάζουν από χόμπι, καλό είναι το πτυχίο που θα πάρεις από τη σχολή σου να μπορεί να σε «οδηγήσει» σε επάγγελμα.

Το τρίτο κριτήριο είναι η πόλη της σχολής.
Το κριτήριο αυτό ισχύει μόνο σε σχολές με συναφές αντικείμενο και αφορά την απόσταση από την οικογενειακή εστία. Αυτό δεν είναι μόνο δική σου απόφαση. Είναι απόφαση όλης της οικογένειας, γιατί έχει επιπτώσεις σ’ όλα τα μέλη, κι όχι μόνο οικονομικές.

Τα λάθος κριτήρια επιλογής
Η βάση σχολής.
Δεν είναι σωστό κριτήριο η βάση μιας σχολής, γιατί εκφράζει τη ζήτηση που έχουν οι θέσεις της κι όχι αν σου ταιριάζει. Κάποιος, για παράδειγμα, που δεν του αρέσει η τεχνολογία, δεν έχει νόημα να δηλώσει τις σχολές της Πληροφορικής.

Η φήμη της σχολής.
Αν μια σχολή έχει καλή φήμη, δεν σημαίνει ότι μας ενδιαφέρει το αντικείμενο της. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αυτό όμως δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής.

Η πόλη της σχολής.
Πολλές σχολές με ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών έχουν ιδιαίτερα χαμηλή βάση, γιατί βρίσκονται σε μικρές επαρχιακές πόλεις. Έχουμε την αίσθηση, όχΜΕι τη βεβαιότητα, ότι αν οι ίδιες σχολές βρίσκονταν πιο κεντρικά, θα ήταν μεγαλύτερη η ζήτηση τους. Αντίθετα, υπάρχουν σχολές που κερδίζουν τους φοιτητές τους, μόνο και μόνο γιατί βρίσκονται σε μεγάλες πόλεις, π.χ. στην Αθήνα. Από την άλλη μεριά πολλοί υποψήφιοι θέλουν να περάσουν σε μια σχολή του τόπου κατοικίας τους, γιατί δεν θέλουν τη μετακίνηση, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το αντικείμενο σπουδών. Αυτό είναι λάθος, γιατί το πτυχίο είναι κάτι το οποίο θα μας συνοδεύει σε όλη μας τη ζωή, ενώ ο τόπος φοίτησης είναι κάτι προσωρινό, για 4-5 χρόνια. Όμως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τις οικονομικές δυνατότητες της οικογένειας.

Οι επιθυμίες των άλλων.
Πολλές φορές οι υποψήφιοι δέχονται πιέσεις από τον κοινωνικό τους περίγυρο για την επιλογή κάποιων σχολών, που κατά τη γνώμη του περίγυρου αποτελούν καλή επιλογή. Έχουμε δει ανθρώπους που ακολουθούν μια κατεύθυνση σπουδών η οποία καθόλου δεν τους ενδιαφέρει, να γίνονται κακοί επαγγελματίες.

Τα μόρια που έχουμε.
Η σκέψη «δεν μπορώ να φτάσω σχολή με τόση υψηλή βάση» μπορεί να αποδειχθεί οδυνηρό λάθος, αν οι βάσεις πέσουν. Η αντίθετη της σκέψη «είμαι πολύ καλός για να δηλώσω χαμηλόβαθμες σχολές» μπορεί επίσης να αποβεί ολέθρια, αν οι βάσεις ανέβουν.
Aντε να δούμε τι θα δούμε
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
ναι, με βάση τα 8 μόρια, γνωστή μου από Ρόδο πήρε και θα επιλέξει κοινωνική εργασία.
Κοίτα πως διαχώρισαν τα ιστορικά, απέκλεισαν το Αγρίνιο, ένα χημικό, ένα Φυσικό ...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι, με βάση τα 8 μόρια, γνωστή μου από Ρόδο πήρε και θα επιλέξει κοινωνική εργασία

Και ποιοι έπαιρναν μετεγγραφή σ΄αυτό, αυτοί που ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι ή αυτοί που ήθελαν να γίνουν κοινωνικοί λειτουργοί; Περίεργο μου ακούγεται!
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μαλλον δάσκαλοι
Θέλει πολύ προσοχή φέτος, Ψυχολογία Φλώρινα αν περάσεις εκεί θα μείνεις...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μόλις το είδα κ είμαι σε σοκ....έβγαλαν την ψυχολογία Φλώρινας... Πάει η μια σχολή, παλεύουμε με τις άλλες 3....όλα στραβά κ ανάποδα φέτος....γτ το έκαναν αυτό;

Αφού εγω μια χαρα την ειδα.Εφοσον εισαι διατεθειμένη να μεινεις εκει αν περασεις που το κακο;
Σε συμφέρει αυτο που εγινε καθώς δεν θα την δηλώσουν παιδιά απλα για να πάρουν μετεγγραφή κι ετσι θα μείνουν θέσεις μονο γι αυτούς που σκοπεύουν οντως να φοιτήσουν στο τμήμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο τμήμα[Ψυχολογία Φλώρινας] κακώς, πάρα πολύ κακώς δημιουργείται. Δεν έπρεπε να υπάρχει το συγκεκριμένο τμήμα...
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Μαλλον δάσκαλοι
Θέλει πολύ προσοχή φέτος, Ψυχολογία Φλώρινα αν περάσεις εκεί θα μείνεις...
Πάει η Φλώρινα.... ποιοςμπορει να πάει εκεί;;; Με 10 μήνες χειμώνα κ με όλα τα σπίτια καλοριφέρ με πετρέλαιο. ..κ δεν σχολιάζω την ερημιά...όχι 4 χρόνια ,ούτε 4 μήνες δεν κάθεσαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφού εγω μια χαρα την ειδα.Εφοσον εισαι διατεθειμένη να μεινεις εκει αν περασεις που το κακο;
Σε συμφέρει αυτο που εγινε καθώς δεν θα την δηλώσουν παιδιά απλα για να πάρουν μετεγγραφή κι ετσι θα μείνουν θέσεις μονο γι αυτούς που σκοπεύουν οντως να φοιτήσουν στο τμήμα.
Κ εγώ δεν το βλέπω να πηγαίνω, πρώτον γτ θα θες πάνω από 1000 ευρώ το μήνα. .με το καλοριφέρ να καίει όλη μέρα;;;;10 μήνες χειμώνα....κ ερημιά κ πόνος...όσο το σκέφτομαι τόσο απογοητεύομαι....από την μια η σχολή των ονείρων μου κ από την άλλη τα δραματικά 4 χρόνια...πως μπορώ να υποβάλλω τους γονείς μου σε τέτοια έξοδα;;; Κ ο αδερφός μου σπούδαζε ι σε τελείως διαφορετική πόλη... παράνοια
 

Nurse91

Νεοφερμένος

Ο Nurse91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστεύετε να δούμε (σε όλες τις κατηγορίες 90% και 10% των θέσεων) χαμηλές βάσεις στις επαρχιακές σχολές λόγω της φετινής υγειονομικής κατάστασης?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top