Πανελλήνιες 2021 ΕΠΑ.Λ.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Αυτό ξανά πες το... Είναι άδικο όμως γτ πάρα πολλά παιδιά έμειναν απ έξω με αυτό το τρόπο...Ενώ Απο τ γελ όλα σχεδόν πέρασαν κάπου... μα βλέπω τις σχολές της υγείας και πρόνοιας οι πιο άκυρες ν έχουν 18000 μόρια κ πάνω...Δεν μιλάω για τις περιζήτητες...
Να πω την αλήθεια δεν λυπάμαι τα παιδιά του ΕΠΑΛ και το λέω εγώ που είμαι από επαλ. Απλώς ηρθαν παρα πάρα πολλά παιδιά για να μπουν πιο εύκολα σε ιατρικες οδοντιατρικές κλπ και βασικά όχι μόνο παιδια αλλά και κάτι γριουλες και παιδιά που είχαν τελειώσει γενικό
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αυτό ξανά πες το... Είναι άδικο όμως γτ πάρα πολλά παιδιά έμειναν απ έξω με αυτό το τρόπο...Ενώ Απο τ γελ όλα σχεδόν πέρασαν κάπου... μα βλέπω τις σχολές της υγείας και πρόνοιας οι πιο άκυρες ν έχουν 18000 μόρια κ πάνω...Δεν μιλάω για τις περιζήτητες...

Από ΓΕΛ ας πούμε μαιευτικής και νοσηλευτικές πήγαν 11-12 Χιλ , η νοσηλευτική ΕΚΠΑ άλλο τούτο πήγε 14
Ενώ από επαλ όλα σχεδόν 17-18+ ανέβηκαν
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια δεν λυπάμαι τα παιδιά του ΕΠΑΛ και το λέω εγώ που είμαι από επαλ. Απλώς ηρθαν παρα πάρα πολλά παιδιά για να μπουν πιο εύκολα σε ιατρικες οδοντιατρικές κλπ και βασικά όχι μόνο παιδια αλλά και κάτι γριουλες και παιδιά που είχαν τελειώσει γενικό
Εγώ το λέω για όσα παιδιά πραγματικά προσπάθησαν...Δεν γίνετε ν έβγαλε κάποιος 16000 και 17000 κ ν μπήκε μ τ ζόρι κάπου αν μπήκε...Στον δικό μ τομέα λέω... Κ από τ γελ με 12000 κ κάτω ν πέρασαν στις ίδιες κ καλύτερες σχολές...Αυτό λέω άδικο κ κρίμα..
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγώ το λέω για όσα παιδιά πραγματικά προσπάθησαν...Δεν γίνετε ν έβγαλε κάποιος 16000 και 17000 κ ν μπήκε μ τ ζόρι κάπου αν μπήκε...Στον δικό μ τομέα λέω... Κ από τ γελ με 12000 κ κάτω ν πέρασαν στις ίδιες κ καλύτερες σχολές...Αυτό λέω άδικο κ κρίμα..
Οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός συμπληρωσης θέσεων το θέμα δεν είναι πόσα μόρια έβγαλες το θέμα είναι πόσο έβγαλαν οι άλλοι. Εγώ που θα ξαναδώσω του χρόνου δεν με αγχώνουν οι τωρινές βάσεις γιατί ξέρω ότι μπορώ να τις πιάσω αλλά άμα βάλουνε τόσο εύκολα θέματα και του χρόνου θα αγγίξουν οι ιατρικές τα 19.800

Τα 16.000-17.000 που λες πιάνονται σχετικά εύκολα. Τα ειδικότητας είναι καθαρό διάβασμα και μαθηματικά έπεσαν πραγματικά γελοία θέματα.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός συμπληρωσης θέσεων το θέμα δεν είναι πόσα μόρια έβγαλες το θέμα είναι πόσο έβγαλαν οι άλλοι. Εγώ που θα ξαναδώσω του χρόνου δεν με αγχώνουν οι τωρινές βάσεις γιατί ξέρω ότι μπορώ να τις πιάσω αλλά άμα βάλουνε τόσο εύκολα θέματα και του χρόνου θα αγγίξουν οι ιατρικές τα 19.800

Τα 16.000-17.000 που λες πιάνονται σχετικά εύκολα. Τα ειδικότητας είναι καθαρό διάβασμα και μαθηματικά έπεσαν πραγματικά γελοία θέματα.
Βρε ναι δεν αντιλέγω ότι δεν έπεσαν τόσο δύσκολα αλλά μιλάω για τα ποσοστά επιτυχίας... Αφού επιτρέπουν την μεταπήδηση αυτή θ Επρεπε ν συμπεριληφθεί και στις θέσεις... Όχι ν είναι μόνο 5% Όχι ν φτάσει και 90 όπως τα γελ αλλά να είναι ένα αξιόλογο ποσοστό ανάλογα με τις συμμετοχές...10-20%ας πούμε.. λέμε τώρα...να μ πεις ότι κ ν λέμε απλά τα λέμε...χαχχαχαχαχαχαχα... τεσπα... το νόημα είναι όλοι μας ν είμαστε προσηλωμένοι στα όνειρά μας κ σίγουρα θα μπορέσουμε ν τ καταφέρουμε...😊με κόπο πείσμα επιμονή κ υπομονή...
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Βρε ναι δεν αντιλέγω ότι δεν έπεσαν τόσο δύσκολα αλλά μιλάω για τα ποσοστά επιτυχίας... Αφού επιτρέπουν την μεταπήδηση αυτή θ Επρεπε ν συμπεριληφθεί και στις θέσεις... Όχι ν είναι μόνο 5% Όχι ν φτάσει και 90 όπως τα γελ αλλά να είναι ένα αξιόλογο ποσοστό ανάλογα με τις συμμετοχές...10-20%ας πούμε.. λέμε τώρα...να μ πεις ότι κ ν λέμε απλά τα λέμε...χαχχαχαχαχαχαχα... τεσπα... το νόημα είναι όλοι μας ν είμαστε προσηλωμένοι στα όνειρά μας κ σίγουρα θα μπορέσουμε ν τ καταφέρουμε...😊με κόπο πείσμα επιμονή κ υπομονή...
Ναι σίγουρα δεν είναι λογικό να φτάσουν οι βάσεις τόσο ψηλά ή πρέπει να αυξήσουν το ποσοστό η να ανεβάσουν τη δυσκολία των μαθημάτων. Φέτος ήταν πιο εύκολο να μπει κάποιος από ΓΕΛ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός συμπληρωσης θέσεων το θέμα δεν είναι πόσα μόρια έβγαλες το θέμα είναι πόσο έβγαλαν οι άλλοι. Εγώ που θα ξαναδώσω του χρόνου δεν με αγχώνουν οι τωρινές βάσεις γιατί ξέρω ότι μπορώ να τις πιάσω αλλά άμα βάλουνε τόσο εύκολα θέματα και του χρόνου θα αγγίξουν οι ιατρικές τα 19.800

Τα 16.000-17.000 που λες πιάνονται σχετικά εύκολα. Τα ειδικότητας είναι καθαρό διάβασμα και μαθηματικά έπεσαν πραγματικά γελοία θέματα.


Δηλαδη θεωρεις πως οι θεσεις που διεκδικουμε ειναι αρκετες?
Ειναι λογικο τα 80000 ατομα του ΓΕΛ να διεκδικουν 90% των θεσεων κ εμεις στα 15000 ατομα να παλευουμε για 5-10%?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρεις πως οι θεσεις που διεκδικουμε ειναι αρκετες?
Ειναι λογικο τα 80000 ατομα του επαλ να διεκδικουν 90% των θεσεων κ εμεις στα 15000 ατομα να παλευουμε για 5-10%?

Διαφωνώ με την εισαγωγή στις ιατρικές και στα πολυτεχνεία

Όχι θα έπρεπε να ήταν 20% για τα πρώην ΤΕΙ

άμα διαβάσεις τι είπα πριν είπα ή πρέπει να αυξήσουν το ποσοστό ή να βάλουν πιο δύσκολα θέματα
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Ο σκοπός του ΕΠΑΛ δεν είναι να σε προετοιμάσει για το Πανεπιστήμιο είναι για να σου δώσει μια επαγγελματική εξειδίκευση. Στα ΓΕΛ έχουν πολύ πιο δύσκολα θέματα και μεγαλύτερη ύλη και δυσκολότερη ύλη. Από τον τομέα μου δώσανε 20 άτομα και περάσαμε οι 18. Ένας με στα μαθήματα ειδικότητας κάτω από την βάση πέρασε ΑΕΙ στον Πειραιά όχι Σάμο. Εγώ πέρασα με μαθηματικά 0.8. Σωστά λοιπόν τα ΓΕΛ έχουν περισσότερες θέσεις. Είναι θέμα επιπέδου οχι θέμα αριθμού υποψηφίων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα υγείας πρόνοιας είναι πολλές οι ειδικότητες το πήραν και χαμπάρι ότι άλλο να διαβάζεις βιολογία και χημεία και άλλο υγιεινή και να έχεις μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Ο σκοπός του ΕΠΑΛ δεν είναι να σε προετοιμάσει για το Πανεπιστήμιο είναι για να σου δώσει μια επαγγελματική εξειδίκευση. Στα ΓΕΛ έχουν πολύ πιο δύσκολα θέματα και μεγαλύτερη ύλη και δυσκολότερη ύλη. Από τον τομέα μου δώσανε 20 άτομα και περάσαμε οι 18. Ένας με στα μαθήματα ειδικότητας κάτω από την βάση πέρασε ΑΕΙ στον Πειραιά όχι Σάμο. Εγώ πέρασα με μαθηματικά 0.8. Σωστά λοιπόν τα ΓΕΛ έχουν περισσότερες θέσεις. Είναι θέμα επιπέδου οχι θέμα αριθμού υποψηφίων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα υγείας πρόνοιας είναι πολλές οι ειδικότητες το πήραν και χαμπάρι ότι άλλο να διαβάζεις βιολογία και χημεία και άλλο υγιεινή και να έχεις μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας.
ο σκοπός του επάλ είναι να σου δώσει μία ειδικότητα και να σε προετοιμάσει για τις τεχνικές σχολές

Η εισαγωγή στα ΑΕΙ ήταν πάρα πολύ καλό επειδή αυξήθηκε το μαθησιακό επίπεδο των ΕΠΑΛ, όχι μόνο στον τομέα υγείας αλλά και στην πληροφορική, δομικών έργων κλπ

Ναι έχουμε πιο εύκολα θέματα αλλά το ποσοστό εισαγωγής είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με τα παιδια. Το 2018 στην πρώτη Λυκείου πήγανε το 43% των μαθητών ενώ τις άλλες χρονιές ήταν γύρω στο 20%. Του χρόνου θα είναι πιο εύκολο κάποιος να μπει από το Γενικό φέτος ήταν η τελευταία χρονιά που είδαμε φυσιολογικές βάσεις στα ΕΠΑΛ.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ερώτηση ίσως κουλη ..



Αν θεωρήσουμε ότι μια σχολή θέλει 5 άτομα και έχουν δηλώσει προτίμηση για αυτήν 6 κ δεν παίρνουν τον 1 αλλά τλκ στη σχολή αυτή δεν πάει ν γραφτεί ο ένας από τους 5 παίζει ν επικ η σχολή μ το άτομο π δεν μπήκε ν του πουν ν πάει αν θέλει???
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ερώτηση ίσως κουλη ..



Αν θεωρήσουμε ότι μια σχολή θέλει 5 άτομα και έχουν δηλώσει προτίμηση για αυτήν 6 κ δεν παίρνουν τον 1 αλλά τλκ στη σχολή αυτή δεν πάει ν γραφτεί ο ένας από τους 5 παίζει ν επικ η σχολή μ το άτομο π δεν μπήκε ν του πουν ν πάει αν θέλει???
Όχι δεν θα του πουν να πάει απλώς θα πάνε αυτά τα τέσσερα άτομα
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ερώτηση ίσως κουλη ..



Αν θεωρήσουμε ότι μια σχολή θέλει 5 άτομα και έχουν δηλώσει προτίμηση για αυτήν 6 κ δεν παίρνουν τον 1 αλλά τλκ στη σχολή αυτή δεν πάει ν γραφτεί ο ένας από τους 5 παίζει ν επικ η σχολή μ το άτομο π δεν μπήκε ν του πουν ν πάει αν θέλει???


Ναι, σε ενα παραλληλο συμπαν ισως... :superman:
 

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πιστεύετε πως θα έχουμε μεγάλη άνοδο στις βάσεις 2021 στα ΕΠΑΛ Οικονομίας και Διοίκησης;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
218 παιδιά πάνω από 19.000 στον τομέα υγείας αυτό σημαίνει ότι όλες οι ιατρικές οδοντιατρικές κτηνιατρικες βιολογικα φυσικοθεραπεία και εργοθεραπεία θα είναι πάνω από 19.000 ( με βάση την ζήτηση της προηγούμενης χρονιάς)
Η πιο χαμηλή σχολή θα είναι μεταξύ 16500 και 17.00/
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Βγήκαν τα στατιστικά μορίων. Ειδικά στον τομέα υγείας - πρόνοιας - ευεξίας, τα στοιχεία δείχνουν μεγαλύτερη συγκέντρωση μεταξύ κλιμάκων των 18.000 - 18.499 με 19.000 - 19.499, που σημαίνει η κατακόρυφη ανοδική πορεία των βάσεων συνεχίζεται. Χάνω κι εγώ όλες τις ελπίδες μου για Σπάρτη οπότε δραματική η κατάσταση...
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ειδικά για τον τομέα υγείας-πρόνοιας-ευεξίας ήταν θα έλεγα κάτι αναμενόμενο... μαθεύτηκε το "μονοπάτι" από τα ΕΠΑΛ για πιο "εύκολη" εισαγωγή σε τμήματα ΑΕΙ υψηλής ζήτησης πριν 2 χρόνια και έτσι προσέλκυσε (πολύ καλούς) μαθητές... που έφτασαν φέτος αυτοί στη γ λυκείου και ειδικά σε αυτόν τον τομέα είχε και αύξηση συμμετεχόντων σε σχέση με πέρσι σημαντική (+5000 φέτος υποψήφιοι συνολικά, ήτοι +800 σε σχέση με πέρσι)!

Τα μαθήματα είναι εύκολα και ένας καλός μαθητής (που δεν είχαν παλιότερα τόσους μαθητές τα ΕΠΑΛ) γράφει εύκολα 18-19 μ.ο.. Ναι, οι Ιατρικές αναμένεται να είναι >19300 μόρια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
ποσες θεσεις στις ιατρικες εχετε απο επαλ;
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ποσες θεσεις στις ιατρικες εχετε απο επαλ;
κάπου τα έγραψα... 47!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το βρήκα, αυτό: "Ιατρικές ΕΠΑΛ έχουν νομίζω 47 θέσεις συνολικά και 39 άτομα έχουν >19.500 μόρια. Και ακόμα 170 άτομα έχουν 19.000-19.500 μόρια."
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top