[Πανελλήνιες 2020] Αποτελέσματα βαθμολογιών

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Είχαν πει ότι θα μετρήσουν τις αιτήσεις και θα δώσουν ποσοστό ανάλογο με τον αριθμό των υποψηφίων για να μην αδικηθεί κανείς ..αυτό για να γίνει βγάζεις το ποσοστό σε κάθε πεδίο ξεχωριστα όχι γιούρια σε όλους το ιδιο!


Καταλαβαίνω :(
Και το 16 άδικο ηταν .
Ελάχιστοι υποψήφιοι στο πρώτο και έτσι μπηκαν νομική με 11.000 .
Ιατρική δεν μπηκαν ατομα που πιανανε τις βάσεις του 17.

Γενικά τύχη ειναι αυτα.
Εξ αρχής πάντως ειχαν πει οτι θα κάνουν το ίδιο σύστημα με το 16, δεν θα έδιναν σε καθε κατεύθυνση αλλο ποσοστό.
Μια χαρα κατάλαβαν οτι με το τρίτο είναι περισσότεροι και δεν τους ένοιαξε καθόλου.

Γι αυτό κι αρκετοί φοβήθηκαν και δεν δωσανε με το παλιό, ειναι Ρίσκο.


Καλη επιτυχία πάντως !
Δεν έχουμε κλιμάκωση των μορίων ακομα, δεν ξέρουμε πως έχουν γράψει τα παιδιά.
Μέχρι τις βάσεις δεν εχει κριθεί τίποτα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΑΝΟΝΑΣ:
Σε κάθε αλλαγή υπάρχουν κερδισμένοι και χαμένοι!
 

xristina11

Νεοφερμένος

Η xristina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταλαβαίνω :(
Και το 16 άδικο ηταν .
Ελάχιστοι υποψήφιοι στο πρώτο και έτσι μπηκαν νομική με 11.000 .
Ιατρική δεν μπηκαν ατομα που πιανανε τις βάσεις του 17.

Γενικά τύχη ειναι αυτα.
Εξ αρχής πάντως ειχαν πει οτι θα κάνουν το ίδιο σύστημα με το 16, δεν θα έδιναν σε καθε κατεύθυνση αλλο ποσοστό.
Μια χαρα κατάλαβαν οτι με το τρίτο είναι περισσότεροι και δεν τους ένοιαξε καθόλου.

Γι αυτό κι αρκετοί φοβήθηκαν και δεν δωσανε με το παλιό, ειναι Ρίσκο.


Καλη επιτυχία πάντως !
Δεν έχουμε κλιμάκωση των μορίων ακομα, δεν ξέρουμε πως έχουν γράψει τα παιδιά.
Μέχρι τις βάσεις δεν εχει κριθεί τίποτα.
Στην αρχη της σχολικης χρονιας ειχαν πει οτι οσοι ξαναδωσουν θα δωσουν με το παλαιο συστημα...Δεν ειχε διευκρινιστει κατι. Μετα απο λιγοθς μηνες καπου τον Νοεμβριο ανακοινωθηκε οτι αν καποιος ξαναδωσει μπορει να διαλεξει με ποιο συστημα θα παει, με το παλαιο ή με το καινουριο. Αρα διλημμα Νο 1. Να σημειωσω εδω οτι το νεο συστημα ειχε διαφορετικη υλη σε αρκετα μαθηματα, κεφαλαια που τα παιδια προηγουμενων ετων δεν ειχαν διδαχθει (ακομα και εντελως διαφορετικα μαθηματα στην περιπτωση των Λατινικων/Κοινωνιολογιας, ή στην περιπτωση της εκθεσης που το στυλ ηταν εντελως διαφορετικο αφου θπηρχε συνεξεταση λογοτεχνιας)

Στη συνεχεια ανακοινωνεται οτι η υλη με το νεο συστημα θα μειωθει,οχι ομως και η υλη για το παλαιο. Αρα περισσοτερη υλη για το παλαιο.

Στις εξετασεις αποδειχθηκε οτι τα θεματα του παλαιου συστηματος δεν ηταν ευκολοτερα απο του νεου, υπηρχαν μαλιστα μαθηματα που τα θεματα του παλαιου ηταν απαιτητικοτερα.

Αναφορικα με το 2016, οι υποψηφιοι ειχαν και παλι την επιλογη του νεου και του παλαιο συστηματος με τη διαφορα ομως οτι με το τοτε Παλαιο συστγμα θα εδιναν παραπανω μαθηματα σε σχεση με το Νεο. Επομενως, λογικο οι περισσοτεροι να επιλεξουν να διαγωνισθουν με το Νεο συστημα (για αυτο και το ποσοστο των υποψηφιων με το παλαιο του 2016 ηταν περιπου 4%). Αρα το 2016 οι υποψηφιοι ειχαν μεν την επιλογη συστηματος, δεν βρισκονταν δε σε τοσο μεγαλο διλημμα αφου ηταν προφανες οτι τους συνεφερε να δωσουν με το νεο.

Αρα για το παλαιο συστημα του 2020:
1. Μεγαλυτερη εξεταστεα υλη
2. Ελλειψη διευκρινισης ΕΞΑΡΧΗΣ σχετικα με το αν μπορουν να επιλεξουν συστγμα εξετασης
3. Εξισου απαιτητικα (και απαιτητικοτερα) θεματα σε σχεση με το νεο συστημα
4. Ανιση διεκδικηση θεσεων που δεν αναλογει στο ποσοστο τους ανα επιστημονικο πεδιο
Να σημειωσω τελος οτι λιγοι ειναι αυτοι που ασχολουνται για τα ζητηματα που προκυπτουν για το παλαιο συστημα, αφου οι υποψηφιοι αποτελουν μειονοτητα των φετινων πανελλαδικων εξετασεων...Ας αναλογιστει λοιπονο καθενας μας για το «δημοκρατικο» , το «δικαιο» και το «αξιοκρατικο» του χαρακτηρα των φετινων πανελλαδικων εξετασεων...
 

Petros123

Νεοφερμένος

Ο Petros123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ΚΑΝΟΝΑΣ:
Σε κάθε αλλαγή υπάρχουν κερδισμένοι και χαμένοι!
Κανονας
ΚΑΝΟΝΑΣ:
Σε κάθε αλλαγή υπάρχουν κερδισμένοι και χαμένοι!
ΚΑΝΟΝΑΣ
Φωτιά στο υπουργείο για την ανευθυνότητα τους!!
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Κανονας
ΚΑΝΟΝΑΣ
Φωτιά στο υπουργείο για την ανευθυνότητα τους!!
Κανόνας ποτε δεν πας με το παλιό το σύστημα. Τα έβλεπα το 16 που έδινε και η αδερφή μου! Πάντα το παλιό είναι το πιο παραγκωνισμένο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΑΝΟΝΑΣ
Φωτιά στο υπουργείο για την ανευθυνότητα τους!!

Ο κανόνας αυτός δεν ισχύει μόνο για το Υπουργείο Παιδείας.
Ισχύει παντού!
Στο φορολογικό, στις συντάξεις και σε χίλιες δυο περιπτώσεις που αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται στο μυαλό.
 

Petros123

Νεοφερμένος

Ο Petros123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κανόνας ποτε δεν πας με το παλιό το σύστημα. Τα έβλεπα το 16 που έδινε και η αδερφή μου! Πάντα το παλιό είναι το πιο παραγκωνισμένο
Ναι μην ξεχνάς όπως ότι είχε αλλάξει η ύλη. Προστέθηκαν κάποια κεφάλαια που δεν είχαμε ιδέα.Μας βολευε πολύ περισσότερο να διαβάσουμε τα ίδια παρά κάτι άγνωστα και ποιος είχε δυνατότητα να κάνει πάλι φροντιστήρια και ποιος όχι .Γιατί αν εδινα με το νέο και δεν έκανα μαθήματα δεν νομίζω να ανταποκρινομουν μόνος μου.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Ναι μην ξεχνάς όπως ότι είχε αλλάξει η ύλη. Προστέθηκαν κάποια κεφάλαια που δεν είχαμε ιδέα.Μας βολευε πολύ περισσότερο να διαβάσουμε τα ίδια παρά κάτι άγνωστα και ποιος είχε δυνατότητα να κάνει πάλι φροντιστήρια και ποιος όχι .Γιατί αν εδινα με το νέο και δεν έκανα μαθήματα δεν νομίζω να ανταποκρινομουν μόνος μου.
Θεωρώ πως είναι προτιμότερο να διαβάσεις κάποια κεφαλαία παραπάνω και να διεκδικείς περισσότερες θέσεις από το να διαβάσεις τα ίδια αλλά να έχεις πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό για λίγες θέσεις. Ιδιαίτερα αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμες. Δεν ξέρω τι πεδίο είσαι αλλά για το δικό μου το πεδίο για ιατρικές είναι απαγορευτικό αυτό το ρίσκο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μην ξεχνάς όπως ότι είχε αλλάξει η ύλη. Προστέθηκαν κάποια κεφάλαια που δεν είχαμε ιδέα.Μας βολευε πολύ περισσότερο να διαβάσουμε τα ίδια παρά κάτι άγνωστα και ποιος είχε δυνατότητα να κάνει πάλι φροντιστήρια και ποιος όχι .Γιατί αν εδινα με το νέο και δεν έκανα μαθήματα δεν νομίζω να ανταποκρινομουν μόνος μου.

΄Οσοι αποφάσισαν να δώσουν με το παλιό, μ΄αυτόν τον τρόπο σκέφτηκαν.
Το μόνο στο οποίο διαφωνώ είναι γιατί παραπονιέστε που δεν σας μείωσαν την ύλη όπως έκαναν στο νέο.
Με ποια λογική να μειώσουν την ύλη την οποία είχατε ήδη καλύψει από προηγούμενα χρόνια και μάλιστα είχατε εξεταστεί σ΄αυτή;
Και επιπλέον είχατε το μεγάλο πλεονέκτημα της επολογής 2 πεδίων! Αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό για έναν υποψήφιο που μέχρι τελευταία στιγμή διερευνά τις επιλογές του.
Θυμάμαι όταν έδινα πανελλαδικές για το πρώτο πεδίο, είχα δώσει και Βιολογία με την οποία άνοιγα το 3ο.
Για το 3ο λοιπόν είχα συγκεντρώσει 17815 μόρια. Αν δεν πήγαινα "καρφωτή" για το αντικείμενο σπουδών που μ΄ενδιέφερε, θα είχα ένα σωρό επιπλέον επιλογές που τώρα με το νέο σύστημα δεν τις έχουν!
 

Petros123

Νεοφερμένος

Ο Petros123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι προτιμότερο να διαβάσεις κάποια κεφαλαία παραπάνω και να διεκδικείς περισσότερες θέσεις από το να διαβάσεις τα ίδια αλλά να έχεις πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό για λίγες θέσεις. Ιδιαίτερα αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμες. Δεν ξέρω τι πεδίο είσαι αλλά για το δικό μου το πεδίο για ιατρικές είναι απαγορευτικό αυτό το ρίσκο
Εε τρίτο πεδίο είμαι αλλά για φαρμακευτική προσωπικά αν εδινα με το νέο πιστεύω δεν θα έγραφα καλά και για αυτό επέλεξε το παλιό γιατί τα ήξερα πολύ καλα.Αλλα απο τι φαίνεται ήταν τεράστιο λάθος . Τέλος πάντων τώρα δεν αλλάζει κάτι.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εε τρίτο πεδίο είμαι αλλά για φαρμακευτική προσωπικά αν εδινα με το νέο πιστεύω δεν θα έγραφα καλά και για αυτό επέλεξε το παλιό γιατί τα ήξερα πολύ καλα.Αλλα απο τι φαίνεται ήταν τεράστιο λάθος . Τέλος πάντων τώρα δεν αλλάζει κάτι.
Τα παθήματα γίνονται μαθηματα. Τοσα χρόνια η ελληνική κυβέρνηση ασχολείται με τις πανελλήνιες του γελ και αφήνει στην άκρη τις πανελλήνιες του επαλ. Το ίδιο γίνεται και τώρα με το νέο και το παλιό σύστημα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως μη ξεχνάμε οτι και στο νεο παρα πολλοί την πάτησαν με την έκθεση.
Δηλαδή κάποιος που έγραψε πολυ χαμηλα στην έκθεση και άριστα στα αλλα μπορεί να σκεφτεί ααααα με το παλιο ήμουνα μέσα.

Σε αυτή τη ζωη η τύχη παίζει παρα πολυ μεγάλο ρολο.
Με το παλιο ρισκαρεις παραπανω αλλα κάποιοι θα βρουν τρομερα κερδισμένοι ( δεύτερο και τρίτο πεδίο)
Αλλα κι στο πρώτο θεωρώ οτι μονο κερδισμένα μπορούν να βγουν τα παιδιά αφου όποιος δεν έγραψε ούτε με το νεο θα έμπαινε.
Τωρα οι επιστήμες υγείας σαφως και αδικηθηκαν οπως έγινε και το 16 γι αυτο κι απόρησα που επιλέχθηκε απο τοσα παιδια παλι.
Ολοι περίμεναν πολλα άτομα στο πρώτο πεδίο και οχι στο τρίτο.
Θα έπρεπε να υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη ενημέρωση πάντως καθως τα σήμερα 18χρονα ήταν 14 οταν εγινε παλι αυτό.



Σαφως κι καταλαβαίνω την πίκρα και εγω νεύρα θα είχα.
Γενικά το ελληνικό κράτος μην περιμένετε οτι όντως ενδιαφέρεται για το τι γίνεται μετα τις πανελλήνιες.
Σημασία εχει να γίνουν.
Μετα το δίκιο σου δεν το βρίσκεις που θε να.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
να ρωτήσω και εγώ κάτι...οι βαθμολογίες των ειδικών αναρτώνται στο ίδιο site, έτσι??ξέρουμε πότε περίπου θα ανακοινωθούν??έχω καταθέσει μηχανογραφικό αλλά έτσι από περιέργεια να δω τι έγραψα..
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
να ρωτήσω και εγώ κάτι...οι βαθμολογίες των ειδικών αναρτώνται στο ίδιο site, έτσι??ξέρουμε πότε περίπου θα ανακοινωθούν??έχω καταθέσει μηχανογραφικό αλλά έτσι από περιέργεια να δω τι έγραψα..
Νομίζω στις 15 θα ανακοινωθούν
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
να ρωτήσω και εγώ κάτι...οι βαθμολογίες των ειδικών αναρτώνται στο ίδιο site, έτσι??ξέρουμε πότε περίπου θα ανακοινωθούν??έχω καταθέσει μηχανογραφικό αλλά έτσι από περιέργεια να δω τι έγραψα..

Ναι, στο ίδιο σάιτ
 

Jim_19

Νεοφερμένος

Ο Jim_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα, μια γνώμη και από εμένα. Αρχικά ήταν γνωστό από το Σεπτέμβριο κιόλας ότι το ποσοστό θα υπολογιστεί επί του συνολικού αριθμού των υποψηφίων και όχι ανά κατεύθυνση. Αυτό έχει ένα ρίσκο, σωστά, αλλά ήταν εκ των προτέρων γνωστό, από το Σεπτέμβριο. Ακριβώς το ίδιο σύστημα επικράτησε και το 2016. Τότε είδαμε πολύ χαμηλές βάσεις στη νομική, δηλαδή λίγοι διάλεξαν θεωρητική κατεύθυνση με το παλιό (σε σχέση με το σύνολο υποψηφίων του παλιού) και γι αυτό οι βάσεις έπεσαν. Όταν οι υποψήφιοι έκαναν δηλώσεις το 2016 για θεωρητική δεν γνώριζαν ότι θα είναι τόσοι λίγοι, κανένας δεν ήξερε (ρίσκο).Το πόσοι δήλωσαν την κάθε κατεύθυνση ανακοινώνεται πάντα μετά τα αποτελέσματα.

Συμφωνώ ότι όταν υπάρχουν δύο συστήματα ίσως υπάρχει ένα ρίσκο, εκ των προτέρων γνωστό όμως. Κάποιοι μπορεί να βγουν λίγο πιο ευνοημένοι.

Για το ζήτημα που έχει προκύψει τώρα. Πιστεύω ότι ο τρόπος που υπολογίζεται το ποσοστό στο site της alfavita και που δημοσίευσε κάποιος παραπάνω, δεν δείχνει όλη την αλήθεια. Διότι πολλοί έχουν δηλώσει μαθηματικά προσανατολισμού ΚΑΙ βιολογία προσανατολισμού σαν πέμπτο μάθημα χωρίς να τους ενδιαφέρει το πεδίο αυτό. Τη δήλωσαν, πήγαν αδιάβαστοι ή σχεδόν αδιάβαστοι στις εξετάσεις οπότε στην πράξη δεν διεκδικούν σχολές του 3ου πεδίου.

Τελικά, ενδεχομένως να μην υπάρχει καν αδικία εάν οι αδιάφοροι της βιολογίας είναι αρκετοί, ή να είναι πολύ μικρότερη η αδικία από αυτή που περιγράφουν. Εάν πάντως υπάρχει αδικία, τότε αυτή οφείλεται στο ρίσκο που λέγαμε και κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Τέλος πιστεύω ότι η κατανομή ποσοστού ανά πεδίο είναι αδύνατον να γίνει, διότι με το νέο σύστημα μπορούν να δηλώσουν αποκλειστικά ένα μόνο πεδίο, ενώ με το παλιό μέχρι και δύο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

ROSSONERO

Νεοφερμένος

Ο ROSSONERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τώρα που βγηκε η κλιμάκωση να δω εκτιμήσεις
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Τι φάση;;;; 3ο πεδίο μόνο 457 άτομα έγραψαν πάνω από 18000 με το νέο σύστημα;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Aπιστευτο!!Τρομαξα με αυτα τα νουμερα.Δεν εχει ξαναγινει στα χρονικη τετοια πτωση που αναμενεται στις ιατρικες.Ποια 100 μορια και 200 που ελεγα.Πανω απο 18000 μορια εχουν μολις 457 οταν οι θεσεις των ιατρικων ειναι πανω απο 900 αν δεν κανω λαθος
Αρα οι εκτιμησεις πλεον ειναι προφανεις.
Ιατρικη Αθηνας 18250-18300 450 μορια κατω και μπορει να κατεβει κιαλλο αν δεν δηλωσουνε ολοι ξερω γω
Ιατρικη Θεσσαλονικης 17950-18100
Ιατρικη Πατρας 17850
Ιατρικη Ιωαννινων 17700
Ιατρικη Λαρισας 17650
Ιατρικη Κρητης 17550
Ιατρικη Αλεξανδρουπολης 17450
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top