Πανελλήνιες 2019

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
debby αρχές ιουλίου θα συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου και θα δηλώσεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν. Εφόσον θέλεις την τεχνών και ήχου θα τη δηλώσεις πρώτη. Τέλη αυγούστου θα μάθεις αν τα μόρια που συγκέντρωσες είναι αρκετά για να περάσεις στη σχολή αυτή ή σε κάποια άλλη από αυτές που δήλωσες. Αυτά πρέπει να ξέρεις σε αυτήν τη φάση.


Ενταξει λοιπον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ρε συ Debby, τρικυμία εν κρανίω, πραγματικά... Πολλές φορές σκέφτηκα να δημιουργήσω λογαριασμό για να σου απαντήσω και να που τελικά το έκανα...

Αντιγράφω από το filologika.gr:

«Κάθε υποψήφιος μπορεί να επιλέξει μέχρι και δύο Επιστημονικά Πεδία και όσες σχολές επιθυμεί από κάθε επιστημονικό πεδίο. Δεν υπάρχει περιορισμός στο συνολικό πλήθος των σχολών που θα επιλέξει ο κάθε υποψήφιος. Έχει δηλαδή τη δυνατότητα να επιλέξει ακόμα και όλες τις σχολές που βρίσκονται στα δύο επιστημονικά πεδία της επιλογής του.

Στη συνέχεια ο υποψήφιος καλείται να ταξινομήσει με αριθμητική κλίμακα τις σχολές, ανάλογα με τις επιθυμίες του, όπου το 1 αντιστοιχεί στην πρώτη επιθυμητή σχολή, το 2 στη δεύτερη κ.ο.κ. Η σειρά της αρίθμηση των σχολών εναπόκειται καθαρά στην επιθυμία του υποψηφίου [...]
Με την ταξινόμηση των σχολών ο κάθε υποψήφιος δηλώνει την προτεραιότητα που δίνει στην κάθε σχολή. Έτσι αν για παράδειγμα συγκεντρώσει Μόρια εισαγωγής που του προσφέρουν εισαγωγή στη σχολή της 4ης επιλογής του, θα εισαχθεί στη σχολή της 4ης επιλογής, ανεξάρτητα από το εάν «έπιανε» και την 5η επιλογή.

Δηλαδή από όλες τις σχολές στις οποίες μπορεί να εισαχθεί κάποιος υποψήφιος (που έχει συγκεντρώσει περισσότερα μόρια από τη βάση εισαγωγής), εισάγεται σε αυτήν που έχει δηλώσει «νωρίτερα», δηλαδή με καλύτερη σειρά προτίμησης (μικρότερο αριθμό στην αριθμητική κλίμακα). Ευνόητο είναι ότι δεν μπορεί να εισαχθεί υποψήφιος σε σχολή που δεν έχει δηλώσει στο μηχανογραφικό δελτίο, ανεξάρτητα από τη βάση εισαγωγής στη σχολή.

[...]

Δε δηλώνουμε ως πρώτη σχολή προτίμησης κάποιο τμήμα το οποίο «πιάνουμε» άνετα, γιατί έχουμε περισσότερα από τα αναγκαία μόρια, εκτός αν αποτελεί όντως τη μοναδική, συνειδητή μας επιλογή.
Καλό είναι να δηλώσουμε ως πρώτη επιλογή κάποια σχολή προτίμησης με περισσότερα μόρια από όσα έχουμε εξασφαλίσει προκειμένου να εκμεταλλευτούμε μια ενδεχόμενη πτώση των βάσεων.»

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι η λεγόμενη «βάση» μιας σχολής δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο όριο, ένας μίνιμουμ βαθμός που πρέπει να πιάσεις για να εισαχθείς σε αυτήν, αλλά απλώς ο βαθμός του τελευταίου εισαχθέντος την εκάστοτε χρονιά.

Οι βάσεις διαμορφώνονται συναρτήσει της ζήτησης της σχολής, του αριθμού των εισακτέων και βέβαια από την επίδοση των υποψηφίων. Γίνονται γνωστές αφού ανακοινωθεί η σχολή εισαγωγής του καθενός.

Εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις βάσεις των προηγούμενων ετών ως ένδειξη μόνο για να εκτιμήσεις σε τι επίπεδα θα κυμανθεί.

Ως εμπειρική συμβουλή, θα έλεγα ότι, εφόσον σε ενδιαφέρει αυτή σχεδόν αποκλειστικά η συγκεκριμένη σχολή, καλό θα ήταν να την δηλώσεις πρώτη σε κάθε περίπτωση -ανεξάρτητα από τον βαθμό σου και την περυσινή βάση- γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει φέτος.

Στη συνέχεια, ως επόμενες επιλογές, δήλωσε σχολές με συναφές αντικείμενο ή που παρουσιάζουν για εσένα ανάλογο ενδιαφέρον.

Φρόντισε ως δικλείδα ασφαλείας να συμπεριλάβεις -πάλι κατά σειρά προτίμησης- σχολές με βάσεις ανάλογες ή και χαμηλότερες του βαθμού που τελικά συγκέντρωσες, προκειμένου να εξασφαλίσεις τουλάχιστον την εισαγωγή σου σε κάποιο τμήμα.

Ευχαριστώ παρα πολυ.
Μολις με ξεμπερδεψες.

Plus, ξερω οτι τωρα τελευταια μονιμως ολο ερχομαι εδω και γραφω και ισως να γινομαι λογο σπαστικη απο μια πλευρα αλλα απο τηβ αλλη επειδή στο σχολειο μου δεν ημουν πληρως καλυμμενη απο τετοιες πληροφορίες εννιωθα ανασφαλειες και δεν εννιωθα σιγουρη ως προς τι μπορει να ισχυει.
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συγνώμη που ρωταω δεν σου έχει πει κάποιος πως λειτουργεί το σύστημα το πανελληνίων;

Προφανέστατα όχι! Αλλά ακριβώς επειδή η άγνοια προκαλεί ανεκδιήγητες παρανοήσεις (πχ χωρισμένοι γονείς, πολύτεκνοι, ποσοστώσεις κλπ), καλό είναι να βοηθάμε όσο μπορούμε κι όχι να κρίνουμε!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Προφανέστατα όχι! Αλλά ακριβώς επειδή η άγνοια προκαλεί ανεκδιήγητες παρανοήσεις (πχ χωρισμένοι γονείς, πολύτεκνοι, ποσοστώσεις κλπ), καλό είναι να βοηθάμε όσο μπορούμε κι όχι να κρίνουμε!


Δεν έκρινα κανένα.
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν έκρινα κανένα.

Γενικά το λέω, όχι για εσένα, ίσως δεν έπρεπε να κάνω παράθεση το δικό σου πόστ.
Απλώς το είπα για να μην αισθάνεται κι η Debby τύψεις και να ρωτάει ό,τι χρειάζεται.
Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης (στο σπίτι ή στο σχολείο) και είναι κρίμα να μείνει με μια παρανόηση επειδή ντράπηκε πχ να ρωτήσει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Γενικά το λέω, όχι για εσένα, ίσως δεν έπρεπε να κάνω παράθεση το δικό σου πόστ.
Απλώς το είπα για να μην αισθάνεται κι η Debby τύψεις και να ρωτάει ό,τι χρειάζεται.
Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης (στο σπίτι ή στο σχολείο) και είναι κρίμα να μείνει με μια παρανόηση επειδή ντράπηκε πχ να ρωτήσει


Το τραγικό φίλη μου είναι ότι οι καθηγητές υποτίθεται πρέπει να ενημερώνουν τους μαθητές αλλά μόνο αυτό δεν κάνουν.
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Το τραγικό φίλη μου είναι ότι οι καθηγητές υποτίθεται πρέπει να ενημερώνουν τους μαθητές αλλά μόνο αυτό δεν κάνουν.
Όντως, λες και είναι αυτονόητο ότι θα μας βοηθήσουν οι φροντιστές ή ότι έχουμε γονείς που ξέρουν!
Εδώ καμιά φορά οι καθηγητές ούτε μάθημα δεν κάνουν...
Πως να μας ενημερώνουν κιολας;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Όντως, λες και είναι αυτονόητο ότι θα μας βοηθήσουν οι φροντιστές ή ότι έχουμε γονείς που ξέρουν!
Εδώ καμιά φορά οι καθηγητές ούτε μάθημα δεν κάνουν...
Πως να μας ενημερώνουν κιολας;

Άσε φίλη μου κριμα πραγματικά.Θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα στο σχολείο αλλά 12 χρόνια χαμένα.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ παρα πολυ.
Μολις με ξεμπερδεψες.

Plus, ξερω οτι τωρα τελευταια μονιμως ολο ερχομαι εδω και γραφω και ισως να γινομαι λογο σπαστικη απο μια πλευρα αλλα απο τηβ αλλη επειδή στο σχολειο μου δεν ημουν πληρως καλυμμενη απο τετοιες πληροφορίες εννιωθα ανασφαλειες και δεν εννιωθα σιγουρη ως προς τι μπορει να ισχυει.


ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΗ!!! Εγώ σε έχω συμπαθήσει πολύ! Λοιπόν επειδή όλες αυτές οι πληροφορίες μαζεμένες μπορεί να είναι δύσκολο να αφομοιωθούν, αυτό που πρέπει να κάνεις όταν έρθει η ώρα είναι να πάρεις το μηχανογραφικό https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/1_ΜΗΧΑΝΟΓΡ_2019_4_ΠΕΔΙΑ_ΕΝΙΑΙΟ.pdf και να δηλώσεις όσες σχολές σε ενδιαφέρουν κατά σειρά προτεραιότητας (1η αυτή που σε ενδιαφέρει περισσότερο, 2η αυτή που σε ενδιαφέρει αμέσως μετά κοκ μέχρι να φτάσεις στην τελευταία που θα είναι αυτή που σε ενδιαφέρει λιγότερο) (δεν θα δηλώσεις αυτές που έχουν αριστερά τους αριθμό γιατί αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ειδικό μάθημα). Πραγματικά αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα άλλο!΄Αντε τώρα να κάνεις μια επανάληψη στα Λατινικούλια σου και να ξεκουραστείς για να πας αύριο να σκίσεις!!!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα πολυ.
Μολις με ξεμπερδεψες.

Plus, ξερω οτι τωρα τελευταια μονιμως ολο ερχομαι εδω και γραφω και ισως να γινομαι λογο σπαστικη απο μια πλευρα αλλα απο τηβ αλλη επειδή στο σχολειο μου δεν ημουν πληρως καλυμμενη απο τετοιες πληροφορίες εννιωθα ανασφαλειες και δεν εννιωθα σιγουρη ως προς τι μπορει να ισχυει.


Σκοπός κάθε forum είναι να συζητούν τα μέλη και να λύνουν απορίες. Συνέχισε να ρωτάς γιατί πολύ απλά αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις. Θα σε συμβούλευα, ωστόσο, να επικεντρωθείς στις εξετάσεις τώρα και όταν τελειώσουν (είτε αύριο είτε την άλλη εβδομάδα αν δίνεις και επιπλέον μάθημα) ξεκίνα να ψάχνεσαι για το μηχανογραφικό για να μην αποσυντονίζεσαι τώρα από το διάβασμά σου.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά SOS άσκηση στην χημεία, σελ 242 η 29. Εμπιστευτείτε με. :)
και εγω την πιστεύω πολύ αύτην την άσκηση..εξετάζει θεωρία που αρκετοί δεν δινουν σημασία στην χημεια..τίποτα άλλο sos έχουμε?
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σκοπός κάθε forum είναι να συζητούν τα μέλη και να λύνουν απορίες. Συνέχισε να ρωτάς γιατί πολύ απλά αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις. Θα σε συμβούλευα, ωστόσο, να επικεντρωθείς στις εξετάσεις τώρα και όταν τελειώσουν (είτε αύριο είτε την άλλη εβδομάδα αν δίνεις και επιπλέον μάθημα) ξεκίνα να ψάχνεσαι για το μηχανογραφικό για να μην αποσυντονίζεσαι τώρα από το διάβασμά σου.

Καλα μου λες.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΗ!!! Εγώ σε έχω συμπαθήσει πολύ! Λοιπόν επειδή όλες αυτές οι πληροφορίες μαζεμένες μπορεί να είναι δύσκολο να αφομοιωθούν, αυτό που πρέπει να κάνεις όταν έρθει η ώρα είναι να πάρεις το μηχανογραφικό https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/1_%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%93%CE%A1_2019_4_%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%99%CE%91_%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%91%CE%99%CE%9F.pdf και να δηλώσεις όσες σχολές σε ενδιαφέρουν κατά σειρά προτεραιότητας (1η αυτή που σε ενδιαφέρει περισσότερο, 2η αυτή που σε ενδιαφέρει αμέσως μετά κοκ μέχρι να φτάσεις στην τελευταία που θα είναι αυτή που σε ενδιαφέρει λιγότερο) (δεν θα δηλώσεις αυτές που έχουν αριστερά τους αριθμό γιατί αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ειδικό μάθημα). Πραγματικά αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα άλλο!΄Αντε τώρα να κάνεις μια επανάληψη στα Λατινικούλια σου και να ξεκουραστείς για να πας αύριο να σκίσεις!!!

Awwww
Τι γλυκο. ❤

Πλας, λιγο πολυ εχω και ενα άγχος για τα λατινικα διοτι πρωτον δεν ξερουμε τι κειμενα θα μας πεσουν για μεταφραση, δευτερον, φοβαμαι μη πεσει καποια μεταφραση που δεν ξερω και επισης φανταζομαι τα γραμματικα και τα συντακτικα λαθος θα τα κανω γιατι καποια πραγματα τα μπερδευα αλλα λιγα γραμματικα εκανα σωστα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Καλα μου λες.



Awwww
Τι γλυκο. ❤

Πλας, λιγο πολυ εχω και ενα άγχος για τα λατινικα διοτι πρωτον δεν ξερουμε τι κειμενα θα μας πεσουν για μεταφραση, δευτερον, φοβαμαι μη πεσει καποια μεταφραση που δεν ξερω και επισης φανταζομαι τα γραμματικα και τα συντακτικα λαθος θα τα κανω γιατι καποια πραγματα τα μπερδευα αλλα λιγα γραμματικα εκανα σωστα.


Έλα όλα καλά θα πάνε!Θα σκίσουμε όλοι αύριο.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εγώ αοθ φοβάμαι λίγο Β θέμα μόνο.
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Έλα όλα καλά θα πάνε!Θα σκίσουμε όλοι αύριο.


Το ελπιζω.
Ευχομαι απλως απο κειμενα να πεσουν αυτο με την Ανδρομέδα, με τον Σιλιο Ιταλικο και αυτο με τους νομους ή αυτο με τον Νασικα και τον Εννιο που τα ξερω απ'εξω αυτα.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το ελπιζω.
Ευχομαι απλως απο κειμενα να πεσουν αυτο με την Ανδρομέδα, με τον Σιλιο Ιταλικο και αυτο με τους νομους ή αυτο με τον Νασικα και τον Εννιο που τα ξερω απ'εξω αυτα.


Εγώ εύχομαι να βγω να τα έχω πάει καλά να μην το σκέφτομαι καθόλου, να παραγγείλω πιτόγυρο και να δω μια σειρά, έπειτα να ΒΓΩΩΩΩΩ.
Μου έλειψε η stress-free ζωή :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top