Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το θεμα με τον ρυθμο μεταβολης ειναι οτι θα πρεπει να πεσει ειτε ενα φυσικο προβλημα,ειτε ενα οικονομικο προβλημα. Αλλα επειδη οι μεν οικονομικοι δεν θελουν φυσικο προβλημα και οι δε θετικοι το οικονομικο,αυτο θα ωθουσε να επικρατησουν στην κληρωση κυριως θεματα γεωμετρικα επειδη αυτα υποτιθεται οτι πρεπει να τα ξερουν και οι δυο κατευθυνσεις αφου εχουν αμιγως μαθηματικη υποσταση. Εαν πεσει ομως γεωμετρικο προβλημα με διαφορικο λογισμο,προβλεπω να γινεται της μουρλης βαθμολογικα τοσο απο θετικους οσο και απο οικονομικους.

Αυτος ειναι ο λογος που γενικα εαν και ειναι εξαιρετικα σημαντικο κεφαλαιο,αφου αφορα τις εφαρμογες των παραγωγων σε πραγματικα προβληματα(οχι ακριβως βεβαια,αλλα ειναι αλλη συζητηση αυτο),αποφευγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μα δε θα βαλουν κατι τοσο περιπλοκο. Και οικονομικο να ειναι το κονσεπτ, σιγουρα θα λυνεται με κοινη λογικη. Ουτε το φυσικο προβλημα μπορει ειναι τοσο δυσκολο, τι θα βαλουν πια, κινηση πλανητων?
Ειναι το μονο κεφαλαιο που μου εχει κινησει το ενδιαφερον περα απο το μη πεπερασμενο οριο. Πηξαμε στα θεωρηματα:fool: Και ειναι και ευκολο. Με το καλο το περιμενω, λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fvs

Νεοφερμένος

Η fvs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά ειμεί Τρίτη λυκείου, ειμαί θεωρητική κατεύθυνση και δεν πάω φροντιστήριο Δεν έχω πρόβλημα με τα μαθήματα γιατί οι καθηγητές μας είναι πολύ καλοί και ασχολούνται. Μόνο αυτη που μας κανει έκθεση δεν ασχολείται πολύ και έχω ένα θεματακι με συ2α το μάθημα. Μέχρι πέρσι ολοο μομ έλεγαν ότι είμαι πολπ καλή στην έκθεση, εγραφα γυρω στσ 19. Φετος αυτή μου έχει ρίξει το ηθικό, μου λέει ότι δεν έχω ιδέες, δεν έχω ωραίο λεξιλόγιο και οτι η εκθέση μου είναι γύρω στο 14 και έχω στεναχωρηθει πολύ. Αχ δεν ξέρω τι να κάνω, φροντιστήριο δεν μπορώ να πάω, προσπαθώ να κάνω μόνη μου ασκήσεις , να γραφω εκθεσεις για να βελτιωθω αλλά δεν έχει ουσία αφού δεν την διορθωνει κάποιος για να καταλάβω τα λάθη μου, πήρα τώρα και ένα βοηθήμα αλλά νιώθω χαμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν την εναρξη της προετοιμασίας για τις πανελληνιες στοχευα για χημικο και φυσικο. Για αυτό πήρα μαθηματικά και οχι βιολογία . Τωρα πια εχω κατασταλαξει χημικο (μου αρεσει περισσοτερο πια και γραφω πολυ καλα) αλλα φοβαμαι οτι με τα μαθηματικα που εχω παρει αποκλειεται να βγαλω 17000 περιπου μορια που θελει το χημικο. Τι κανω; λιωνω μαθηματικα ή προλαβαινω την βιολογια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν την εναρξη της προετοιμασίας για τις πανελληνιες στοχευα για χημικο και φυσικο. Για αυτό πήρα μαθηματικά και οχι βιολογία . Τωρα πια εχω κατασταλαξει χημικο (μου αρεσει περισσοτερο πια και γραφω πολυ καλα) αλλα φοβαμαι οτι με τα μαθηματικα που εχω παρει αποκλειεται να βγαλω 17000 περιπου μορια που θελει το χημικο. Τι κανω; λιωνω μαθηματικα ή προλαβαινω την βιολογια ;
Χημικό νομίζω περνάς και από 3ο πεδίο αλλά εκεί έχεις διαφορετικούς συντελεστές. Εκεί το μεγαλύτερο συντελεστή τον έχει η βιολογία, ενώ τον αμέσως μεγαλύτερο τον έχει η χημεία. Στο 2ο πεδίο, Μαθηματικά και Φυσική αντίστοιχα αν δε κάνω λάθος. Αν γράφεις καλύτερα Χημεία, μπορείς να διαλέξεις το 3ο πεδίο. Αν όμως δεν έχεις ξεκινήσει πια βιολογία, είναι δύσκολο να προλάβεις την ύλη και να κάνεις και 1 φορά επανάληψη τουλάχιστον. Για μένα, δώσε για 2ο πεδίο εφόσον προετοιμαζόσουν με μαθηματικά. Λύνε πολλές ασκήσεις ώστε να εξοικειωθείς, διάβασε άψογα τη θεωρία για να πάρεις όλο το 25ρι και λύνε όλες τις απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν την εναρξη της προετοιμασίας για τις πανελληνιες στοχευα για χημικο και φυσικο. Για αυτό πήρα μαθηματικά και οχι βιολογία . Τωρα πια εχω κατασταλαξει χημικο (μου αρεσει περισσοτερο πια και γραφω πολυ καλα) αλλα φοβαμαι οτι με τα μαθηματικα που εχω παρει αποκλειεται να βγαλω 17000 περιπου μορια που θελει το χημικο. Τι κανω; λιωνω μαθηματικα ή προλαβαινω την βιολογια ;


Είναι λίγο αργά για να αλλάξεις πεδίο, ειδικά αν δεν έχεις καμία ιδέα από βιολογία. Ξαναξεκινάς από το μηδέν, στην ουσία, αρχές δεκέμβρη.
Επιπλέον ούτε στην βιολογία είναι εύκολο να γράψεις "βαθμάρες". Το μάθημα έχει πάρα πολλές λεπτομέρειες και θέλει απόλυτη κατανόηση της θεωρίας και όχι στείρα παπαγαλία.
Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με μαθηματικά αφού έχεις ήδη ξεκινήσει με το μάθημα αυτό, να συγκεντρωθείς και να στοχεύσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά προλαβαίνεις να αρχίσεις την βιολογία. Έχεις 5 μήνες γεμάτους να την βγάλεις όσο καλά θέλεις και είναι σαφώς πιο εύκολη απ τα μαθηματικά σε επίπεδο πανελληνίων (πλιζ, μην παρεξηγηθείτε οι της βιολογίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά προλαβαίνεις να αρχίσεις την βιολογία. Έχεις 5 μήνες γεμάτους να την βγάλεις όσο καλά θέλεις και είναι σαφώς πιο εύκολη απ τα μαθηματικά.

Fixed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fiftysenia

Νεοφερμένος

Η fiftysenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος/-α να μου πει πόσα μόρια ήταν η βάση για την Λογιστική ΤΕΙ Πάτρας;Ευχαριστώ.Ψάχνω και δεν βρίσκω.Δεν ήξερα καν ότι η Πάτρα έχει λογιστική χαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος/-α να μου πει πόσα μόρια ήταν η βάση για την Λογιστική ΤΕΙ Πάτρας;Ευχαριστώ.Ψάχνω και δεν βρίσκω.Δεν ήξερα καν ότι η Πάτρα έχει λογιστική χαχαχα.


Δεν έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Και να ρωτήσω κάτι. :)
Έστω δίνουμε πανελλήνιες, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μετά ποια η διαδικασία που ακολουθούμε για να δηλώσουμε τις σχολές;
Ας πούμε εποχές 2007 - 2008 πηγαίναμε σε κάποια κέντρα του υπουργείου παιδείας και κάναμε το μηχανογραφικό.

Πλέον τι ισχύει; Πχ τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά από το σπίτι μας ή πάμε πάλι σε τέτοια κέντρα ή μας το κάνουν το μηχανογραφικό και τα φροντιστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Και να ρωτήσω κάτι. :)
Έστω δίνουμε πανελλήνιες, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μετά ποια η διαδικασία που ακολουθούμε για να δηλώσουμε τις σχολές;
Ας πούμε εποχές 2007 - 2008 πηγαίναμε σε κάποια κέντρα του υπουργείου παιδείας και κάναμε το μηχανογραφικό.

Πλέον τι ισχύει; Πχ τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά από το σπίτι μας ή πάμε πάλι σε τέτοια κέντρα ή μας το κάνουν το μηχανογραφικό και τα φροντιστήρια;
Κάνεις ηλεκτρονικά το μηχανογραφικό πλέον. Ανοίγει η πλατφόρμα-αν δε κάνω λάθος-1 εβδομάδα μετά την ανακοίνωση της βαθμολογίας και έχεις αρκετές μέρες για να αποφασίσεις τις σχολές αλλά και την σειρά επιλογής. Αυτές τις μέρες, μπορείς να αποθηκεύεις προσωρινά το μηχανογραφικό και όταν σου δοθεί η δυνατότητα απο το σύστημα, μπορείς να το οριστικοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Πάντως το μηχανογραφικό μπορείς να το συμπληρώσεις και στο φροντιστήριο σου, πάλι ηλεκτρονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και να ρωτήσω κάτι. :)
Έστω δίνουμε πανελλήνιες, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μετά ποια η διαδικασία που ακολουθούμε για να δηλώσουμε τις σχολές;
Ας πούμε εποχές 2007 - 2008 πηγαίναμε σε κάποια κέντρα του υπουργείου παιδείας και κάναμε το μηχανογραφικό.

Πλέον τι ισχύει; Πχ τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά από το σπίτι μας ή πάμε πάλι σε τέτοια κέντρα ή μας το κάνουν το μηχανογραφικό και τα φροντιστήρια;


Πέτρο ισχύει ακριβώς ό,τι σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Το μηχανικό φυσικά μπορείς να το συμπληρώσεις και στο φροντιστήριο, με την έννοια ότι κάποιος καθηγητής σου υποδεικνύει ποιες σχολές και με ποια σειρά να τις δηλώσεις, αν και προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ ούτε και σκοπεύω :P

Σου εύχομαι με την καρδιά μου να πετύχεις τον στόχο σου Πέτρο!! Καλή μας επιτυχία, το'χουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Πάντως το μηχανογραφικό μπορείς να το συμπληρώσεις και στο φροντιστήριο σου, πάλι ηλεκτρονικά!
Ναι, θα μπει με τους κωδικούς σου και θα σου δηλώσει τις σχολές εκείνος. Ναι μεν να πάρει κάποιος συμβουλές για τις σχολές αλλά τελικά πρέπει να αποφασίσει ο ίδιος τι θέλει να κάνει και όχι να επιλέξει απλά αυτό που του λέει ο καθηγητής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Το περυσινο ΘΕΜΑ Β στα Μαθηματικα Κατευθυνσης του 2018 ηταν οπως αυτό εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Και λοιπόν, τι πιο φυσιολογικό; Μέσα στον ωκεανό των ασκήσεων σε φροντιστηριακές σημειώσεις, βοηθήματα και δημοσιεύσεις (έντυπες και ηλεκτρονικές), είναι πολύ πιθανό να πέσουν στις εξετάσεις κάποια ερωτήματα ή και ολόκληρα θέματα (παρόμοια, αλλά και αυτούσια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω μία ερώτηση στα παιδιά των ανθρωπιστικών σπουδών! Αν έχετε δει τα προτεινόμενα θέματα του ΙΕΠ για τα Αρχαία Ελληνικά, πόσο εύκολα ή δύσκολα σας φάνηκαν;
Εγώ τα βρήκα σχετικά απλά στο γνωστό, αλλά με κάποιες "αμήχανες" ερωτήσεις, ενώ τα άγνωστα κείμενα μέτρια προς απαιτητικά στη μετάφραση, αλλά απλά στις γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις. Περιμένω εντυπώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω μία ερώτηση στα παιδιά των ανθρωπιστικών σπουδών! Αν έχετε δει τα προτεινόμενα θέματα του ΙΕΠ για τα Αρχαία Ελληνικά, πόσο εύκολα ή δύσκολα σας φάνηκαν;
Εγώ τα βρήκα σχετικά απλά στο γνωστό, αλλά με κάποιες "αμήχανες" ερωτήσεις, ενώ τα άγνωστα κείμενα μέτρια προς απαιτητικά στη μετάφραση, αλλά απλά στις γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις. Περιμένω εντυπώσεις!


Και εγώ συμφωνώ πάνω κάτω. Βατά θέματα στο γνωστό και πολύ ενδιαφέροντα παράλληλα(π.χ. Αυτοβιογραφία του Φωτός). Στο Άγνωστο κάποια κείμενα μου φάνηκαν περίεργα και εξεζητημένα( π.χ. το κείμενο με τον Ξενοφώντα που πάει με το στρατό του σε ένα χωριό είχε κάποιες περίεργες λέξεις) ενώ γραμματική και συντακτικό όντως είναι εύκολα. Δεν είναι τραγικά δύσκολα τα θέματα,απλά θέλουν μία παραπάνω προσοχή,κριτική ικανότητα και καλύτερο διάβασμα σε γραμματική και συντακτικό τώρα με τους καινούριους τύπους ασκήσεων που θέλουν αιτιολόγηση και όχι μόνο να σου δίνουν ένα ουσιαστικό ή ρήμα και να το βάζεις εκεί που σου λένε. Αν δεν κάνω λάθος ζητάει και να επιλέξουμε τύπους στο κείμενο και μετά να μετατρέψουμε. Τι εννοείς με το <<αμήχανες>> ερωτήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top