Πανελλήνιες 2019

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά είναι ερωτήσεις οι οποίες είναι καλύτερο να τις απευθύνετε στο Υπουργείο για να είστε σίγουρη... Τώρα ελπίζοντας να μην φανώ αγενής, σκεφτείτε οτι αφού δώσετε, θα δώσετε μηχανογραφικό για κάποια σχολή, με περιορισμένες θέσεις. Το τελικό αποτέλεσμα πιθανότατα θα είναι κάποιο 18χρονο παιδί να χάσει την βάση της σχολής επιλογής του για μερικά μόρια λόγω αυτής της μίας θέσης. Είναι κρίμα να αναγκαστεί να ξαναδώσει πανελλήνιες ή να πάει κάπου που δεν του αρέσει απογοητευόμενος/η από τόσο μικρή ηλικία.
Δεν ξέρω φυσικά ούτε ποια σχολή επιθυμείτε, ούτε τους λόγους σας, απλά σας υπενθυμίζω την συγκεκριμένη λεπτομέρεια, η απόφαση δική σας.


Το 18χρονο παιδί δεν θα "χάσει την θέση του" επειδή θα δώσει και ένας ηλικιακά μεγαλύτερος άνθρωπος. Δεν θα κερδίσει μία θέση επειδή απλά δεν έγραψε αρκετά καλά για την συγκεκριμένη σχολή. Όπως μπορεί να γίνει με άπειρους μαθητές που δηλώνουν σχολές ελαφρά τη καρδία με αποτέλεσμα να μένουν έξω αυτοί που πραγματικά τις ήθελαν (πχ από οδοντιατρικές/κτηνιατρικές που είναι πλέον η "καβάτζα" όσων ήθελαν ιατρική). Είναι λίγο άδικο αυτό που λες.
@Θεοδώρα, δεν βρίσκω λόγο να μην προσπαθήσετε να δώσετε τον καλύτερό σας εαυτό, ανεξαρτήτου αποτελέσματος. Η μόρφωση δεν έχει όρια ηλικίας. Ρωτήστε κάποιον αρμόδιο αν χρειάζεται να κάνετε κάτι έξτρα και ξεκινήστε. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και χρυσα δεν πρεπει να απογοητευομαστε αλλα εαν ειμαστε αποφασισμενες θα τα καταφερουμε...
Και για να γινω ξεκαθαρη παιρνω 5 μαθηματα για τον εξης λογο.....Απο μικρη ειχα μεγαλη τρελα με τις θετικες επιστημες....αργοτερα η τρελα επικεντρωθηκε πρωτιστως στη φυσικη που ειναι η μεγαλη μου αγαπη....ημουν σιγουρη μεχρι πρωτη λυκειου οτι θα παω φυσικο....ομως εχω μανια και με την ψυχολογια....επειδη ομως αρνουμαι φυσικα να αλλαξω κατευθυνση αποφασισα τα δυο τελευταια χρονια να δωσω για ιατρικη και μετα να παρω ειδικοτητα ψυχιατρικη...Ηταν καθαρα συνειδητη επιλογη και οχι επειδη με πιεσαν γονεις ή για το κυρος που υποτιθεται οτι εχει αυτη η σχολη....τα πραγματα ομως δεν ειναι τοσο απλα...τα 19.000 μορια δεν ειναι σιγουρα σε καμια περιπτωση οσο καλος και να ειναι ο αλλος και εγω δεν διακινδυνευω να μεινω εκτος και της ιατρικης και του φυσικου που εξακολουθω να το υπερλατρευω οσο και την ψυχιατρικη...γιατι δυστυχως με το συστημα μας στο φυσικο μπαινεις μονο με μαθηματικα...γιαυτο το λογο επελεξα και μαθηματικα και βιολογια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και χρυσα δεν πρεπει να απογοητευομαστε αλλα εαν ειμαστε αποφασισμενες θα τα καταφερουμε...
Και για να γινω ξεκαθαρη παιρνω 5 μαθηματα για τον εξης λογο.....Απο μικρη ειχα μεγαλη τρελα με τις θετικες επιστημες....αργοτερα η τρελα επικεντρωθηκε πρωτιστως στη φυσικη που ειναι η μεγαλη μου αγαπη....ημουν σιγουρη μεχρι πρωτη λυκειου οτι θα παω φυσικο....ομως εχω μανια και με την ψυχολογια....επειδη ομως αρνουμαι φυσικα να αλλαξω κατευθυνση αποφασισα τα δυο τελευταια χρονια να δωσω για ιατρικη και μετα να παρω ειδικοτητα ψυχιατρικη...Ηταν καθαρα συνειδητη επιλογη και οχι επειδη με πιεσαν γονεις ή για το κυρος που υποτιθεται οτι εχει αυτη η σχολη....τα πραγματα ομως δεν ειναι τοσο απλα...τα 19.000 μορια δεν ειναι σιγουρα σε καμια περιπτωση οσο καλος και να ειναι ο αλλος και εγω δεν διακινδυνευω να μεινω εκτος και της ιατρικης και του φυσικου που εξακολουθω να το υπερλατρευω οσο και την ψυχιατρικη...γιατι δυστυχως με το συστημα μας στο φυσικο μπαινεις μονο με μαθηματικα...γιαυτο το λογο επελεξα και μαθηματικα και βιολογια....


Καλή σου επιτυχία,εύχομαι να επιτύχεις τον στόχο σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά (οι θεωρητικοί) μήπως σας έχουν ενημερώσει οι καθηγητές σας από φροντιστήρια ή ιδιαίτερα για το πως θα γίνει αναλυτικά η εξεταση των αρχαίων ελληνικών; Ρωτάω γιατί από τις μέχρι τώρα γενικόλογες "επίσημες" ανακοινώσεις του Υπουργείου αντε να βγάλεις άκρη ????????????
Επίσης εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας!!! Αισιοδοξία να υπάρχει και στο τέλος οι κόποι μας θα ευοδωθούν!!!!:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα με τον καινούριο τρόπο! Η αλλαγή δεν ήταν τόσο ριζική!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Archaios19, ο χρόνος δηλαδή ηταν επαρκής για την αναλυτική και τεκμηριωμένη απάντηση όλων αυτών των ερμηνευτικών ερωτήσεων; Βασικά δεν με αγχώνουν τόσο οι νέες προσθήκες αυτές καθαυτές, καθώς οι ερμηνευτικές ανέκαθεν ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι, όσο τα χρονικά πλαίσια που φαίνεται να στενεύουν αισθητά σε σχέση με προηγούμενες χρονιές. Αληθεύει επίσης ότι η εισαγωγή θα εξετάζεται αποκλειστικά με ερώτησή κλειστού τύπου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σου! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Έγραψα 11 σελίδες και μου πήρε 2 ώρες! Ο χρόνος ήταν αρκετός πιστεύω! Στην πράξη οι αλλαγή δεν είναι τόσο τραγική όσο πίστευα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έγραψα 11 σελίδες και μου πήρε 2 ώρες! Ο χρόνος ήταν αρκετός πιστεύω! Στην πράξη οι αλλαγή δεν είναι τόσο τραγική όσο πίστευα!!

11 σελίδες;:eek: Σε κόλλες αναφοράς έγραφες;
Πως τις πρόλαβες καλέ μέσα σε δύο ώρες, θέλουμε κι εμείς τιπς:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ναι! Αρχικά τα ερμηνευτικά τα μαθαίνω σχεδόν απ'έξω, χωρίς παπαγαλία όμως! Έτσι μου έρχονται εύκολα στο νου και τα καταγράφω εξίσου γρήγορα! Ξεκινώ από εισαγωγή και ερμηνευτικά, στα οποία αφιερώνω το πολύ 5 λεπτά! Έτσι μου μένει αρκετός χρόνος για διόρθωση του γραπτού! Δεν αποχωρώ δηλαδή στις 2 ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παιδια θελω συμβουλη.ειχα δωσει πανελληνιες πριν απο τρια χρονια και δεν ειχα πατησει ποδι στην σχολη αντιθετως επιασα μια δουλεια γιατι δεν ημουν σιγουρος με τι θελω να ασχοληθω.αποφασισα φετος να δωσω πανελληνιες απο την θετικη κατευθυνση ημουν οικονομιας και πληροφορικης.εχω ηδη αγορασει τα βοηθηματα της α και β λυκειου απο μαθηματικα (αλγεβρα και γεωμετρια) φυσικη και χημεια και εχω βγαλει την υλη τους τωρα εχω ξεκινησει την υλη της γ λυκειου.Το θεμα ειναι οτι θελω να δωσω πανελληνιες στην πολη που μενω τωρα και οχι εκει που εδωσα οταν ημουν 18.η ερωτηση μου ειναι οτι εκτος απο την αιτηση που κανω ιανουαριο-φεβρουαριο χρειαζετε να δωσω και καποιο αλλο εγγραφο πιο νωρις επειδη θα δωσω σε λυκειο διαφορετικο απο αυτο που πηρα το απολυτηριο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδια θελω συμβουλη.ειχα δωσει πανελληνιες πριν απο τρια χρονια και δεν ειχα πατησει ποδι στην σχολη αντιθετως επιασα μια δουλεια γιατι δεν ημουν σιγουρος με τι θελω να ασχοληθω.αποφασισα φετος να δωσω πανελληνιες απο την θετικη κατευθυνση ημουν οικονομιας και πληροφορικης.εχω ηδη αγορασει τα βοηθηματα της α και β λυκειου απο μαθηματικα (αλγεβρα και γεωμετρια) φυσικη και χημεια και εχω βγαλει την υλη τους τωρα εχω ξεκινησει την υλη της γ λυκειου.Το θεμα ειναι οτι θελω να δωσω πανελληνιες στην πολη που μενω τωρα και οχι εκει που εδωσα οταν ημουν 18.η ερωτηση μου ειναι οτι εκτος απο την αιτηση που κανω ιανουαριο-φεβρουαριο χρειαζετε να δωσω και καποιο αλλο εγγραφο πιο νωρις επειδη θα δωσω σε λυκειο διαφορετικο απο αυτο που πηρα το απολυτηριο μου?

Όταν λές έγγραφο, εννοείς κάποιο χαρτί που να επιβεβαιώνει ότι άλλαξες τόπο διαμονής στο μεσοδιάστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τα εγγραφα που χρειαζονται για να δωσεις δευτερη φορα πανελληνιες ειναι ενα αντιγραφο του απολυτηριου σου και την βεβαιωση προσβασης.εγω που θα δωσω πανελληνιες σε διαφορετικο λυκειο απο αυτο που εδωσα την πρωτη φορα, χρειαζομαι και καποιο αλλο εγγραφο η απλα κανω την αιτηση μου στο λυκειο που θα δωσω και καταχωρω εκει τα παραπανω εγγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Χρειάζεσαι το απολυτηριο λυκείου και μια φωτογραφία.
Τα άλλα τα συμπληρώνεις στο λύκειο,
δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, απλά να έχεις όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι (τ.κ. e mail κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
δηλαδη μπορω να δωσω πανελληνιες σε οποιο λυκειο ειναι καθορισμενο σαν εξεταστικο κεντρο ανεξαρτητως της πολης και διχως εξτρα εγγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
τα εγγραφα που χρειαζονται για να δωσεις δευτερη φορα πανελληνιες ειναι ενα αντιγραφο του απολυτηριου σου και την βεβαιωση προσβασης.εγω που θα δωσω πανελληνιες σε διαφορετικο λυκειο απο αυτο που εδωσα την πρωτη φορα, χρειαζομαι και καποιο αλλο εγγραφο η απλα κανω την αιτηση μου στο λυκειο που θα δωσω και καταχωρω εκει τα παραπανω εγγραφα.

Ακριβώς αυτά τα 2 που ανέφερες χρειάζεσαι.Αν θέλεις να είσαι απόλυτα σίγουρος μπορείς να κάνεις και ένα τηλεφώνημα στο λύκειο για να το επιβεβαιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ειχα σκοπο να παρω ενα τηλεφωνο στο υπουργειο αλλα αν ειναι θα παρω και στο λυκειο να το επιβεβαιωσω, ευχαριστω παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olympea ragnar

Νεοφερμένος

Η olympea ragnar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έτσι για να σας ανεβάσω λίγο το ηθικό θα σας πω ότι έδωσα Πανελλαδικές το 2000. Δεκαεπτά (ναι 17) μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα. Θεωρητική κατεύθυνση και έπρεπε να δώσω μαθηματικά, φυσική, χημεία. Γενικής Παιδείας βέβαια, αλλά πάλι... Οι εξετάσεις κράτησαν έναν ολόκληρο μήνα. Έδωσα, μέσα σ'ολα, Ιστορία Γενικής Παιδείας, Ιστορία Κατεύθυνσης και Ιστορία Επιστημών Γ.Π. Ο κλαυθμός και ο οδυρμός!! Να κάθεται η απουσιολόγος με βλέμμα απλανές στα σκαλιά και να μην έχει καταλάβει τι κακό μας είχε βρει.. Και όμως τα καταφέραμε!!

Γι' αυτό πάρτε βαθιά ανάσα και δώστε του να καταλάβει. Αφού μπόρεσε η γενιά του 2000 τότε μπορείτε και εσείς!
Εύχομαι σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά, πιστέψτε με, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην έχει σκεφτεί έστω και 1 φορά το ενδεχόμενο της αποτυχίας :P Αλλά τουλάχιστον τίποτα δεν το περνάμε μόνοι μας :) Τη διαδικασία των Πανελληνίων την περάσαν πολλοί πριν από εμάς, θα την περάσουμε εμείς και πιθανόν και πολλοί ακόμα μετά από εμάς (ίσως με διαφορετικό τρόπο, αλλά διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω γραπτών εξετάσεων πάντα και παντού υπήρχε). Θα βάλουμε τα δυνατά μας, και από εκεί και πέρα σημασία έχει εκείνη την ώρα να γράψουμε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που έχουμε διαβάσει. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι σε όλους μας τα καλύτερα και μην ξεχνάτε, η διαδικασία των Πανελληνίων για τους υποψήφιους φοιτητές στην Ελλάδα είναι αναπόφευκτη, στη ΧΡΟΝΙΑ όμως των Πανελληνίων θα δώσουμε εμείς το χρώμα που θέλουμε με την προσπάθεια και τη ψυχολογία μας ;)


Μια διόρθωση. Η μόνη περίοδος του Ελληνικού κράτους όπου δεν υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις αλλά μετρούσε ο βαθμός απολυτηρίου λυκείου ήταν επί της Βαυαροκρατίας (Όθωνας). Έκτοτε για συντεχνιακούς και πολιτικούς κυρίως λόγους η Ελλάδα, ακολούθησε την ιδεολογική γραμμή της Γαλλίας περί "εξετάσεων" και ολοένα υποσχέσεις υπουργών περί κατάργησής τους. Σκεφτείτε πόσα παιδιά πριν από εσάς, έχουν φάει τέτοια παραμύθα περί κατάργησης των "πανελλαδικών" εξετάσεων.

* Επίσης ο όρος είναι πανελλαδικές καθώς αν οι εξετάσεις ήταν πανελλήνιες, θα έπρεπε να εξετάζονται την ίδια μέρα και τα παιδιά των απανταχού Ελλήνων του πλανήτη. Δεν εξετάζεται το πανελλήνιο αλλά μόνο το κομμάτι Ελλήνων εντός της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olympea ragnar

Νεοφερμένος

Η olympea ragnar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή δύναμη στη γενιά του 2001! Τώρα, θα με πιστέψετε ότι θέλω να δώσω πανελλήνιες και είμαι η γενιά του 1955;;; και το εννοώ! Να τολμήσω ή θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι; Άσε που δεν ξέρω από που ν΄αρχίσω που το δικό μου απολυτήριο είναι 6ταξιου Γυμνασίου! Θα βοηθήσετε ή θα με διαγράψετε ως " κατάσκοπο" της τρίτης ηλικίας;


Καλή επιτυχία!! Για ποιο τμήμα ενδιαφέρεστε αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έτσι για να σας ανεβάσω λίγο το ηθικό θα σας πω ότι έδωσα Πανελλαδικές το 2000. Δεκαεπτά (ναι 17) μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα. Θεωρητική κατεύθυνση και έπρεπε να δώσω μαθηματικά, φυσική, χημεία. Γενικής Παιδείας βέβαια, αλλά πάλι... Οι εξετάσεις κράτησαν έναν ολόκληρο μήνα. Έδωσα, μέσα σ'ολα, Ιστορία Γενικής Παιδείας, Ιστορία Κατεύθυνσης και Ιστορία Επιστημών Γ.Π. Ο κλαυθμός και ο οδυρμός!! Να κάθεται η απουσιολόγος με βλέμμα απλανές στα σκαλιά και να μην έχει καταλάβει τι κακό μας είχε βρει.. Και όμως τα καταφέραμε!!

Γι' αυτό πάρτε βαθιά ανάσα και δώστε του να καταλάβει. Αφού μπόρεσε η γενιά του 2000 τότε μπορείτε και εσείς!
Εύχομαι σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία!


Koπέλα μου πρέπει να κατανοήσεις και να το πάρεις απόφαση ότι στην Ελλάδα οι μαθητές βιώνουν μια πειραματοζωϊκού τύπου εκπαίδευση. Δεν υπάρχουν διδακτικοί και παιδαγωγικοί στόχοι. Γιατί διδασκόμαστε Μαθηματικά, Αρχαία κλπ με διπλή έκδοση (γενικής παιδείας, κατεύθυνσης και δεν συμμαζεύεται) κανείς δεν έχει σαφή επιχειρηματολογική απάντηση. Θυμάμαι ότι στη Χημεία Κατεύθυνσης κάναμε κάτι από τις τροχιές Pauli με τα spin των ηλεκτρονίων λες και θα πηγαίναμε μετά σε κανένα εργαστήριο Κβαντικής Οπτικής να πούμε. Ότι να ναι. Η συγκεκριμένη θεωρία βόλευε το παπαγαλιστάν με όσους τα μάθαιναν κατεβατά να σώσουν το τομάρι τους να μπουν σε καμία σχολή για τα μάτια της κοινωνίας, αλλά αργότερα στο Πανεπιστήμιο, στο ομώνυμο μάθημα της Κβαντομηχανικής ή Κβαντικής Χημείας ή Φυσικοχημείας Ι-ΙΙΙ όπου εμβαθύνουν σε τέτοια θέματα, ο Pauli δεν αποτελεί από τα εύπεπτα κεφάλαια της ύλης. Πάει το 3άρι σύννεφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top