[Πανελλήνιες 2019] Μηχανογραφικό Δελτίο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Ερώτηση: αν κάποιος περάσει σε σχολή επαρχίας, χρειάζεται να ταξιδέψει για να γραφτεί; Ή όλα πλέον μπορούν να γίνουν και εξ αποστάσεως; Επίσης αν κάποιος δικαιούται και μετεγγραφή, παίζει να είναι αναγκασμένος πάλι να πάει ο ίδιος στη σχολή;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ερώτηση: αν κάποιος περάσει σε σχολή επαρχίας, χρειάζεται να ταξιδέψει για να γραφτεί; Ή όλα πλέον μπορούν να γίνουν και εξ αποστάσεως; Επίσης αν κάποιος δικαιούται και μετεγγραφή, παίζει να είναι αναγκασμένος πάλι να πάει ο ίδιος στη σχολή;


Δεν χρειαζεται να ταξιδεψει, γινονται ηλεκτρονικα και στελνεις τα απαραιτητα χαρτια ταχυδρομικως. Ομοιως, νομιζω, γινεται και με την μετεγγραφη.
 

iria_p

Νεοφερμένος

Η iria_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια κι από εμένα! Προσπαθώ κι εγώ να αποφασίσω τι να βάλω πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό κι έχω χαθεί λιγάκι… Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στη Φιλολογία και στη Ρωσική Φιλολογία (και τα δύο στο ΕΚΠΑ). Υπάρχει κάποιος/α που να φοιτά σε αυτά τα τμήματα ή που να ξέρει κάτι παραπάνω? Ευχαριστώωωω:D
 

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ θέλω να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο φυσικό να βάλω πρώτο! Είμαι ανάμεσα στων Ιωαννίνων, Κρήτης και Θεσσαλονίκης και σαν να μη μου έφταναν αυτά πρόσφατα είδα το νέο πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού που ανοίγει φέτος στη Λαμία και είναι πραγματικά εξαιρετικό!!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Όποια γνώμη δεκτή!!! Πρέπει να ξεμπλεχτώ σύντομα!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά κι εγώ θέλω να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο φυσικό να βάλω πρώτο! Είμαι ανάμεσα στων Ιωαννίνων, Κρήτης και Θεσσαλονίκης και σαν να μη μου έφταναν αυτά πρόσφατα είδα το νέο πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού που ανοίγει φέτος στη Λαμία και είναι πραγματικά εξαιρετικό!!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Όποια γνώμη δεκτή!!! Πρέπει να ξεμπλεχτώ σύντομα!


΄Οποιο είναι πιο κοντά στο σπίτι σου!
 

LTCrete

Νεοφερμένος

Η LTCrete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αλήθεια πόσο μπορεί να ανεβει η διεθνών ευρωπαϊκών σπουδών Θεσσαλονίκης τώρα που μπήκε κ στο 1ο πεδίο; έχω 2.300 μόρια παραπάνω, θεωρούνται ασφαλες όριο;
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αλήθεια πόσο μπορεί να ανεβει η διεθνών ευρωπαϊκών σπουδών Θεσσαλονίκης τώρα που μπήκε κ στο 1ο πεδίο; έχω 2.300 μόρια παραπάνω, θεωρούνται ασφαλες όριο;
Θεωρώ πως θα περάσεις γιατί είσαι πολύ πιο πάνω από την πέρσυ βάση!Άμα δεις αναλυτικά το συγκεκριμένο τμήμα είχε τα τελευταία τέσσερα χρόνια μια κάθοδο οπότε θεωρώ ότι δεν θα ανέβει τόσο πολύ που να το χάσεις!Μιλάμε για πολλά μόρια παραπάνω συγκριτικά με το 2018!
Αναλυτικά:
2018--- 12.738
2017--- 12.876
2016--- 14.066
2015--- 14.244
Εσύ έχεις στο περίπου 15 χιλιάδες μόρια τα τελευταία χρόνια δεν έχει ανέβει!Για εμένα μην αγχώνεσαι! Συγχαρητήρια και όλας!!!
Άσε τι να πούμε και εμείς που έχουμε μόνο 300+ κάτι μόρια από την σχολή που θέλουμε και θα ζούμε με την αγωνία μέχρι τον Αύγουστο! :morning1:

Φέτος μπήκε η σχολή αυτή κοινή με το 1ο πεδίο ή ήταν και παλαιότερα;Αυτό δεν το ήξερα...
Κοίτα κανείς δεν ξέρει τις βάσεις αλλά για εμένα να είσαι αισιόδοξος γιατί πράγματι πιστεύω ότι θα την πιάσεις την σχολή!Τώρα τι να πω...Ακόμα και τελευταίος αλλά θα την πιάσεις νομίζω!!!
Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγω στο δικο μου μηχανογραφικο δηλωσα 20 σχολες και χθες προχθες ηταν που το οριστικοποιησα.

Τωρα αν περασω καπου εστω και ετσι οπως εχουν τα πραγματα δεν ξερω.

Μαλλον, ημουν και εγω γεννημενη να αποτυχω οπως τοσοι και αλλοι φετος.
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγω στο δικο μου μηχανογραφικο δηλωσα 20 σχολες και χθες προχθες ηταν που το οριστικοποιησα.

Τωρα αν περασω καπου εστω και ετσι οπως εχουν τα πραγματα δεν ξερω.

Μαλλον, ημουν και εγω γεννημενη να αποτυχω οπως τοσοι και αλλοι φετος.

Καλά έκανες που οριστικοποίησες το μηχανογραφικό σου γιατί πολλοί που θα ξανά δώσουν δεν θα κάνουν καν μηχανογραφικό...Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!Όμως θεωρώ δύσκολο/σχεδόν αδύνατον με 6-7 χιλιάδες μόρια να περάσεις κάπου από θεωρητικη - με επιπλέον μάθημα βιολογίας.Αμα ήσουν θετική ή οικονομίας σίγουρα θα περνούσες κάπου.
Πάντως να ξέρεις κανείς δεν είναι "γεννημένος για να αποτύχει" ,όλοι καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι την δικιά μας πορεία και το τι θα κάνουμε στην ζωή μας εξαρτάται από εμάς από την προσπάθεια μας,το διάβασμα μας,τις ενέργειες και άλλα πολλά!Σίγουρα γενικά στην ζωή υπάρχει και η τύχη και οι ευκαιρίες και διάφορα άλλα τα οποία δεν εξαρτώνται πάντα από εμάς τους ίδιους.Το να λες όμως ότι είσαι γεννημένη να αποτύχεις και να ρίχνεις τις ευθύνες για το αποτέλεσμα σου το θεωρώ άσχημο και πολύ παιδικό...
Διαβάζω τόσο καιρό αυτά που γράφεις και θεωρώ ότι είσαι μπερδεμένη,έκανες μια προσπάθεια χωρίς φροντιστήριο ή κάποια βοήθεια και μπράβο σου για αυτό,όμως σε αυτή την προσπάθεια σου μάλλον δεν διάβασες αρκετά για το επίπεδο που θέλουν οι πανελλήνιες ή διάβασες με λάθος τρόπο (εγώ για χρόνια στα θεωρητικά μαθήματα διάβαζα με λάθος τρόπο γιατί θεωρούσα ότι άμα κάτσω μια μέρα πριν το κάθε διαγώνισμα και διαβάσω θα μπορέσω να τα μάθω και θα γράψω...μιλάμε για διάβασμα 5-6 ωρών το οποίο ποτέ δεν ήταν αποδοτικό/επιπλέον δεν έκανα καθόλου επαναλήψεις).Το αποτέλεσμα είναι λογικό να είναι αυτό.

Σε παρακαλώ πάντως μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου,είναι άσχημο να ονομάζεις τον εαυτό σου αποτυχημένο/άχρηστο (κλπ.) γιατί έτσι φέρεσαι σαν να είσαι θύμα και κανείς μεγάλο κακό στον εαυτό σου με το να έχεις αυτή την αντίληψη για εσένα!!!
Δεν είσαι γεννημένη για αποτυχίες ούτε τίποτα άλλο...
Εσύ θα αποδείξεις,άμα θέλεις,με μια δεύτερη προσπάθεια,ότι είσαι ικανή να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα στις πανελλήνιες ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ και μονο!
Οπότε σταματά να λες βλακείες και σκέψου να δεις τι θα κάνεις για το μέλλον σου (άμα θα ξανά δώσεις,άμα θα γραφτείς σε κάποια σχολή ιδιωτική κλπ.)!
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω στο δικο μου μηχανογραφικο δηλωσα 20 σχολες και χθες προχθες ηταν που το οριστικοποιησα.

Τωρα αν περασω καπου εστω και ετσι οπως εχουν τα πραγματα δεν ξερω.

Μαλλον, ημουν και εγω γεννημενη να αποτυχω οπως τοσοι και αλλοι φετος.


Μην κοιτας τι κανουν οι αλλοι,καθε φορα που βλεπω αναρτηση σου ειναι κατι τυπου "εγω....αλλα και πολλοι αλλοι".
Δεν εισαι το θυμα σε ολη αυτη την υποθεση.
Εχεις χρονο να σκεφτεις το καλοκαιρι και αν αποφασισεις να ξαναδωσεις καλως,αλλιως εχεις την δυνατοτητα να πας σε ιδιωτικο ( νομιζω κατι τετοιο ελεγες) .
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλά έκανες που οριστικοποίησες το μηχανογραφικό σου γιατί πολλοί που θα ξανά δώσουν δεν θα κάνουν καν μηχανογραφικό...Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!Όμως θεωρώ δύσκολο/σχεδόν αδύνατον με 6-7 χιλιάδες μόρια να περάσεις κάπου από θεωρητικη - με επιπλέον μάθημα βιολογίας.Αμα ήσουν θετική ή οικονομίας σίγουρα θα περνούσες κάπου.
Πάντως να ξέρεις κανείς δεν είναι "γεννημένος για να αποτύχει" ,όλοι καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι την δικιά μας πορεία και το τι θα κάνουμε στην ζωή μας εξαρτάται από εμάς από την προσπάθεια μας,το διάβασμα μας,τις ενέργειες και άλλα πολλά!Σίγουρα γενικά στην ζωή υπάρχει και η τύχη και οι ευκαιρίες και διάφορα άλλα τα οποία δεν εξαρτώνται πάντα από εμάς τους ίδιους.Το να λες όμως ότι είσαι γεννημένη να αποτύχεις και να ρίχνεις τις ευθύνες για το αποτέλεσμα σου το θεωρώ άσχημο και πολύ παιδικό...
Διαβάζω τόσο καιρό αυτά που γράφεις και θεωρώ ότι είσαι μπερδεμένη,έκανες μια προσπάθεια χωρίς φροντιστήριο ή κάποια βοήθεια και μπράβο σου για αυτό,όμως σε αυτή την προσπάθεια σου μάλλον δεν διάβασες αρκετά για το επίπεδο που θέλουν οι πανελλήνιες ή διάβασες με λάθος τρόπο (εγώ για χρόνια στα θεωρητικά μαθήματα διάβαζα με λάθος τρόπο γιατί θεωρούσα ότι άμα κάτσω μια μέρα πριν το κάθε διαγώνισμα και διαβάσω θα μπορέσω να τα μάθω και θα γράψω...μιλάμε για διάβασμα 5-6 ωρών το οποίο ποτέ δεν ήταν αποδοτικό/επιπλέον δεν έκανα καθόλου επαναλήψεις).Το αποτέλεσμα είναι λογικό να είναι αυτό.

Σε παρακαλώ πάντως μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου,είναι άσχημο να ονομάζεις τον εαυτό σου αποτυχημένο/άχρηστο (κλπ.) γιατί έτσι φέρεσαι σαν να είσαι θύμα και κανείς μεγάλο κακό στον εαυτό σου με το να έχεις αυτή την αντίληψη για εσένα!!!
Δεν είσαι γεννημένη για αποτυχίες ούτε τίποτα άλλο...
Εσύ θα αποδείξεις,άμα θέλεις,με μια δεύτερη προσπάθεια,ότι είσαι ικανή να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα στις πανελλήνιες ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ και μονο!
Οπότε σταματά να λες βλακείες και σκέψου να δεις τι θα κάνεις για το μέλλον σου (άμα θα ξανά δώσεις,άμα θα γραφτείς σε κάποια σχολή ιδιωτική κλπ.)!

Δεν ξερω πραγματικά τι φταιει.
Καθομουν μεχρι και μετα το πασχα και εκανα επαναληψεις και ειδικα την εβδομαδα πριν αρχισουμε τις εξετασεις διαβαζα εκθεση και αρχαια γιατι ηταν τα πρώτα μαθηματα που διναμε.

Για το καθενα διαβαζα 5 ωρες μεχρι και σε σημειο αρρωστιας και τρελας.

Μετα απο την ιστορία και μετα, αρχισα να κουραζομαι και σκεφτηκα να τα παρατησω γιατι ηξερα πως δε θα τα καταφερω.

Και μαλλον δεν υπαρχει ελπιδα να περασω εχοντας δωσει βιολογια παρολο που ορισμενες σχολες βρισκονται και στο 3ο επιστημονικο πεδιο περα οτι βρίσκονται και στα αλλα 3. Με 5.497 μορια πουθενα δεν μπορω να παω.

Δεν ξερω βεβαια αν θα ξαναδωσω πανελληνιες γιατι ηταν και αυτο οτι για μενα ηταν οτι πιο επωδυνο εχω ξανα αντιμετωπισει.

Μην κοιτας τι κανουν οι αλλοι,καθε φορα που βλεπω αναρτηση σου ειναι κατι τυπου "εγω....αλλα και πολλοι αλλοι".
Δεν εισαι το θυμα σε ολη αυτη την υποθεση.
Εχεις χρονο να σκεφτεις το καλοκαιρι και αν αποφασισεις να ξαναδωσεις καλως,αλλιως εχεις την δυνατοτητα να πας σε ιδιωτικο ( νομιζω κατι τετοιο ελεγες) .

Ναι οντως καποια φαση μιλησα για ιδιωτικο. Αλλα δεν ξερω σε ποια πολη να παω. Δεν ειμαι ακομα αποφασισμενη ποσο μαλλον δεν ειμαι αποφασισμενη σε τι ιδιωτικο να παω.

Οσο για την επιλογη του να ξαναδωσω πανελληνιες δεν ξερω. Δεν το εχω αποφασισει πληρως ακομα. Και δεν ειμαι σιγουρη κιολας γιατι για μενα ηταν ο,τι πιο επωδυνο εχω αντιμετωπίσει ποτε στη ζωη μου. Και ο κοπος μου τελικά πηγε χαμενος.

Αφου πηγε χαμενος μια φορα μπορει να ξαναπαει και δευτερη. Ακομα σε φροντηστηριο να πηγαινα, δε θα γινοταν κάποιο θαυμα οποτε χαμενα θα πηγαιναν και τα δικα μου τα λεφτα οπως και αλλων που πηγαιναν φροντηστηριο. Αλλα επειδη εγω δεν μπορεσα να παω φροντηστηριο για τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα, διαβαζα μονη μου παίρνοντας βοηθεια απο το σχολειο.

Και τελικα δεν ειμαι ευχαριστημένη με τα μορια που πηρα στην πραγματικότητα οπως ελεγα στην αρχη οτι οσα μορια και να συγκεντρωσω θα ειμαι ευχαριστημενη.

Ασε που οι πανελλήνιες καθοριζουν ενα αβεβαιο μελλον για ολους μας, πραγμα που ισχυει αφου ειναι ακοτορθωτο κανεις να περασει με πανελληνιες. Ετσι λοιπον, θεωρησα καλυτερα να ξεχασω την πρωτη μου επιλογη γιατι πολυ απλα, δεν θα παω ποτε εκει και θα αναγκαστω να μην παω ποτε και τα παρατησα. Χαμενη ειμαι ηδη απο πρωτο χερι. Και εξαιτιας αυτου, νιωθω πως ποτε δε θα πραγματοποιηθουν τα ονειρα μου να γινω καρτουνιστας ή Animator και γραφιστας μαζι. Ηταν απλα ονειρα και προσδοκιες για ενα καλυτερο μελλον και εχω φτασει σε σημειο να τα πεταξω στα σκουπίδια και να μην σπουδασω τιποτα ουτε μεχρι και σε ιδιωτικη και να παω κατευθειαν για δουλεια. Οπως ηταν και η πρωτη μου επιλογη μια προσδοκια που ποτε δε θα πραγματοποιηθει γιατι ηταν ακοτορθωτο τελειως και δεν ηταν πανω στις δικες μου δυναμεις να το πετυχω.

Εχω εξαντληθει και δεν αντεχω αλλο ουτε να ελπιζω, ουτε να περιμενω για το καλυτερο. Νιωθω σαν η ζωη μου να με αδικησε για αλλη μια φορα και να μου εβαλε ενα τελος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπως ειπα,εχεις ακομα το καλοκαιρι να σκεφτεις.
Ισως οι πανελλαδικες να μην ειναι για σενα,και ιδιωτικο δεν ειναι ασχημα.
2η φορα δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο θεμα,γιατι δεν θα εχει σημασια σε λιγα χρονια αν εδωσες μια η δυο φορες.
Υπαρχει και κοινωνικο φροντιστηριο αν υπαρχουν οικονομικα προβληματα.
 

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι κάτοχος πτυχίου ήδη και ξανάδωσα πανελλαδικές. Γνωρίζω πως δε δικαιούμαι μεταγραφή αλλά έχω γνωστό ο οποίος ισχυρίζεται πως το έχει κάνει ο ίδιος ενώ είχε πτυχίο και πήγε από Ρόδο στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζετε κάτι επ’ αυτού;
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γεια κι από εμένα! Προσπαθώ κι εγώ να αποφασίσω τι να βάλω πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό κι έχω χαθεί λιγάκι… Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στη Φιλολογία και στη Ρωσική Φιλολογία (και τα δύο στο ΕΚΠΑ). Υπάρχει κάποιος/α που να φοιτά σε αυτά τα τμήματα ή που να ξέρει κάτι παραπάνω? Ευχαριστώωωω:D


Μακριά από Ρωσική, εκτός αν ξέρεις ήδη Ρώσικα. Η συγκεκριμένη σχολή γίνεται εξαιρετικά απαιτητική, με την πάροδο των εξαμήνων. Όχι ένας, αλλά δύο γνωστοί μου την παράτησαν.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι κάτοχος πτυχίου ήδη και ξανάδωσα πανελλαδικές. Γνωρίζω πως δε δικαιούμαι μεταγραφή αλλά έχω γνωστό ο οποίος ισχυρίζεται πως το έχει κάνει ο ίδιος ενώ είχε πτυχίο και πήγε από Ρόδο στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζετε κάτι επ’ αυτού;
Μηπως εχει καποιο αλλο πτυχιο και οχι τριτοβαθμιας εκπαιδευσης;
στην εγκυκλιο λεει ξεκαθαρα οτι δεν δικαιουνται μετεγγραφη οσοι ειναι ηδη κατοχοι πτυχιου.
μπορεις βεβαια να παρεις τηλεφωνο καποιο λυκειο να ρωτησεις.
 

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Μηπως εχει καποιο αλλο πτυχιο και οχι τριτοβαθμιας εκπαιδευσης;
στην εγκυκλιο λεει ξεκαθαρα οτι δεν δικαιουνται μετεγγραφη οσοι ειναι ηδη κατοχοι πτυχιου.
μπορεις βεβαια να παρεις τηλεφωνο καποιο λυκειο να ρωτησεις.


Όχι όχι. Μιλούσε για τριτοβάθμια. Γι’ αυτό απόρησα, αφού στην εγκύκλιο αναγράφεται πως απαγορεύεται. Σε ευχαριστώ!!
 

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Φέτος έδινα και εγώ Πανελλήνιες, 2ο επιστημονικό πεδίο. Στην αρχή της χρονιάς ήθελα Χημικό, μετά άρχισε να μου αρέσει η Φυσική, και από Νοέμβριο περίπου είχα ως στόχο το Φυσικό του ΕΚΠΑ. Όμως κατά τη διάρκεια της χρονιάς έβλεπα ο ίδιος και μου έλεγαν και οι καθηγητές μου ότι εύκολα θα μπορούσα να μπω στη σχολή αυτή. Τελικά συγκέντρωσα 18.255 μόρια, που είναι σχετικά χαμηλό συγκριτικά με αυτό που περίμενα, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι "πιάνω" τελικά το Φυσικό. Μετα λοιπόν άρχισαν γνωστοί, συγγενείς, καθηγητές, να μου λένε για Πολυτεχνείο. Και έχω φτάσει στο σημείο να έχω ως πρώτες επιλογές Φυσικό στο ΕΚΠΑ και Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΕΜΠ (οι Ηλεκτρολόγοι δε μου αρέσουν). Η αλήθεια είναι ότι λίγοι υποστήριξαν με βάσιμες πληροφορίες γιατί η σχολή των Μηχ.Μηχ. είναι "καλύτερη" από το Φυσικό. Εμένα μου αρέσουν αρκετά τα Μαθηματικά και η Φυσική και αυτό που ήθελα από το Φυσικό είναι να ασχοληθώ με την έρευνα και μόνο (συγκεκριμένα με την Πυρηνική Φυσική). Μου λένε όμως ότι οι Μηχ.Μηχ έχουν περισσότερες διεξόδους, μπορείς να ασχοληθείς και εκεί με την έρευνα και ότι είναι πιο εύκολο να ενταχθείς σε μια ερευνητική ομάδα. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με τη Μηχανολογία, όμως πιστεύω ότι αν εξοικειωθώ με αυτή θα μου προσελκύσει το ενδιαφέρον, όπως έκανε και η καθαρά θεωρητική Φυσική. Μπορείτε και εσείς εδώ να με συμβουλεύσετε; :scratchhead:Πόσο εφικτό είναι αντικειμενικά να ασχοληθεί κανείς με την έρευνα μέσω του Φυσικού; (δεν εννοώ στην Ελλάδα πάντως :loltooth:)
 

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ίσως να αρχίζεις να κοιτάς και εδώ, πιστεύω θα είναι καλό fit από τη στιγμή που σου αρέσουν μαθηματικά/φυσική.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που ανέφερες, έχει επικρατήσει η ιδέα τα τελευταία χρόνια πως Φυσικό=Ιδιωτική εκπαίδευση, το οποίο ναί μεν είναι αντιπροσωπευτικό της γενικής εικόνας ωστόσο πάντα υπάρχουν και υπήρχαν διέξοδοι για έρευνα, ασφαλώς σε μικρότερο βαθμό απο ότι στο εξωτερικό, αλλά υπάρχουν(βεβαίως για τους άριστους).
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ίσως να αρχίζεις να κοιτάς και εδώ, πιστεύω θα είναι καλό fit από τη στιγμή που σου αρέσουν μαθηματικά/φυσική.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που ανέφερες, έχει επικρατήσει η ιδέα τα τελευταία χρόνια πως Φυσικό=Ιδιωτική εκπαίδευση, το οποίο ναί μεν είναι αντιπροσωπευτικό της γενικής εικόνας ωστόσο πάντα υπάρχουν και υπήρχαν διέξοδοι για έρευνα, ασφαλώς σε μικρότερο βαθμό απο ότι στο εξωτερικό, αλλά υπάρχουν(βεβαίως για τους άριστους).
Ναι, αλλά το θέμα είναι πόσο εύκολο είναι να ασχοληθείς με την έρευνα; Άλλοι λένε ότι άμα το θες πραγματικά το κάνεις, και άλλοι λένε ότι ακόμα και οι καλύτεροι των καλύτερων βρήκαν μεγάλες δυσκολίες. Επειδή έχω αυτογνωσία, μπορώ να πω ότι δεν είμαι υπερτρελαμένος με τη Φυσική, και αν είναι τόσο δύσκολο να γίνω ερευνητής καλύτερα να πάω Μηχ.Μηχ. Η Φυσική μου αρέσει σε κανονικά πλαίσια, και διαβάζω κάποια εξωσχολικά βιβλία, αλλά δεν είμαι κολλημένος. Άλλωστε αν ήμουν δεν θα το σκεφτόμουν καν για Μηχ.Μηχ. Επιπλέον σχετικά με το ΣΕΜΦΕ, θα προτιμούσα να πάω Φυσικό.
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το τμημα Δημοσιας και κοινοτικης υγειας παδα.Τι μου προτεινετε να επιλεξω αναμεσα σε νηπιαγωγων εκπα που και δημοσιας και κοινοτικης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top