[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

AntiSocial

Νεοφερμένος

Ο AntiSocial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλώς ήρθες Antisocial . Καλή αρχή.

Οι ώρες που διαβάζεις αν δεν είναι παραγωγικές δεν έχουν καμία σημασία . Δηλαδή, να διαβάζεις όσες ώρες σε κάνουν να νιώθεις ότι είσαι έτοιμος και ότι δεν άφησες κάτι. Για τη φυσική, και εγώ των αδερφών Σαββάλα δουλεύω , έχει οργανωμένη θεωρία και μπόλικες ασκήσεις. Το θεωρώ αρκετά καλό βοήθημα, αλλά στις επαναλήψεις σίγουρα των Μαθαδιουδάκη/Παναγιωτακόπουλου θα είναι αρκετά χρήσιμο εργαλείο.

Το μόνο που έχεις να κάνεις για την φυσική είναι να μην αφήνεις κενά στην θεωρία και να κάνεις όλες τις ασκήσεις που σου βάζουν. Αν δεν έχεις κενά όλα θα κυλήσουν όμορφα. Άν έχεις, θα τα καλύψεις. Μην αγχώνεσαι από τώρα με τη φυσική, είναι αρχή. Αν την διαβάσεις και την δουλέψεις όλα θα πάνε καλά. Έχεις μπροστά σου έναν ολόκληρο χρόνο.

Rage,rage against the dying of the light.. :worship:Ιωάννα έδωσες φετος η δίνεις του χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος99

Νεοφερμένος

Ο Πανος99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ από Δευτέρα αρχίζω διάβασμα ?????? έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες χωρίς κανέναν στόχο κ έγραψα 12.000, την δεύτερη φορά δλδ φέτος είχα στόχο μια σχολή του παντειου έγραψα 16,500 αλλά προς το τέλος της χρονιάς συνειδητοποιησα ότι θέλω νομική πάρα πολύ, θα ξαναδώσω 3η φορά ανεξαρτήτως αν πιάσω την σχολή στο παντειο, καλή επιτυχία σ όλους και καλύτερα να αρχίσετε σιγά σιγά την προετοιμασία ειδικά όσοι θέλετε υψηλοβΑθμεσ σχολές ☺
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν και αρχίζω να νιώθω σαν γιαγιούλα γράφοντας στο θερινό των πανελληνίων του '19 ( πωπω το '17 θα μοιάζει μακρινό παρελθόν σε λίγο) , θέλω να ευχηθώ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ! Και καλή δύναμη στον αγώνα σας!!! Να κάνετε ότι καλύτερο πιστεύετε οτι μπορείτε και στο τέλος θα ανταμειφθείτε!
Μέσα στο άγχος, το διάβασμα και τα διαγωνίσματα, μη ξεχάσετε να αφήσετε λίγο χρόνο για ξεκούραση και... όνειρα!

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, είμαι εδώ :)





PS: https://www.youtube.com/watch?v=26U_seo0a1g&t=164s για εμένα το απόλυτο βίντεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos25

Νεοφερμένος

Ο Panos25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Προετοιμαζομαι για τις Πανελλαδικες του χρονου και θα ηθελα ορισμενες συμβουλες:Σε μαθητες που εχουν περασει απο αυτη την διαδικασια πως οργανωνατε το διαβασμα σας ωστε να ειναι αποδοτικο και ποσες ωρες διαβαζατε καθημερινα;Επιπλεον,ποια βοηθηματα χρησιμοποιουσατε και τα θεωρειτε καταλληλο οδηγο για μια σωστη προετοιμασια;Ειμαι στην κατευθυνση των Θετικων Σπουδων εχοντας επιλεξει επιπλεον Μαθηματικα.Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Προετοιμαζομαι για τις Πανελλαδικες του χρονου και θα ηθελα ορισμενες συμβουλες:Σε μαθητες που εχουν περασει απο αυτη την διαδικασια πως οργανωνατε το διαβασμα σας ωστε να ειναι αποδοτικο και ποσες ωρες διαβαζατε καθημερινα;Επιπλεον,ποια βοηθηματα χρησιμοποιουσατε και τα θεωρειτε καταλληλο οδηγο για μια σωστη προετοιμασια;Ειμαι στην κατευθυνση των Θετικων Σπουδων εχοντας επιλεξει επιπλεον Μαθηματικα.Ευχαριστω!!
Αρχικά, καλή αρχή:) Η ώρα διαβάσματος διαφέρει απο μαθητή σε μαθητή και δεν αξίζει να ακούς τους άλλους πόσες ώρες διαβάζουν. Με αυτό τον τρόπο αγχώνεις τον εαυτό σου. Οι ανάγκες του κάθε μαθητή είναι διαφορετικές. Τώρα, επειδή εγώ ήμουν στην κατεύθυνση της οικονομίας, θα σου πω μόνο για τα μαθηματικά. Θεωρώ πολύ καλά βιβλία (1ο + 2ο), του Παπαδάκη (εκδόσεις Σαββάλας).

Υ.Γ. Δώσε βάση απο την αρχή και μην αφήσεις καθόλου κενά μέσα στη χρονιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^Ακριβώς αυτό για τις ώρες ήθελα να σου πω κι εγώ. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία το πόσες ώρες διαβάζεις, αλλά το τι κάνεις αυτές τις ώρες που διαβάζεις. Ο καθένας αφομοιώνει την πληροφορία με τον τρόπο και τον χρόνο του. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να ακούς τους γύρω σου που δηλώνον περήφανα το ωρολόγιο διάβασμά τους και να αγχωθείς.
Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται διάβασμα, προς Θεού, και δεν ξέρω και τι είδους διαβάσματος χρειάζεσαι εσύ, εσύ το ξέρεις. Οπότε διάβασε αρκετά ώστε να νιώθεις εσύ έτοιμος, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.
Ειδικά στα θερινά, μην εξαντλήσεις τον εαυτό σου γιατί σε περιμένει μία ολόκληρη χρονιά. Βάσει αυτού του σκεφτικού όμως μην αμελήσεις και το διάβασμά σου γιατί σκέψου ότι μετά θα έχεις σχολεία, φροντιστήρια κλπ. Βάλε πρόγραμμα να βγάζεις ένα κομμάτι όποτε σε βολεύει (πρωί ή απόγευμα), ακολούθησέ το, και τις άλλες ώρες να ξεσκάς. Δηλαδή μην υπολογίζεις "σήμερα θα διαβάσω χ ώρες" αλλά "σήμερα θα βγάλω το χ κομμάτι της ύλης" και όσο πάρει.
Από βοηθήματα, σου προτείνω οπωσδήποτε για Φυσική τον Μαθιουδάκη και Χημεία τον Σαλτερή. Μαθηματικά δεν είχα, no clue.
Καλή τύχη σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα σήμερα μόνος μου έκθεση.Αυτην την φορά θα πάω τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos25

Νεοφερμένος

Ο Panos25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι και του μιχελη στη χημεια ειναι πολυ καλο για τη χημεια με αναλυτικες μεθοδολογιες οπως και των πενεση-σινοδινου για φυσικη.Για του μιχαηλιδη στα μαθηματικα τι γνωμη εχετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Προετοιμαζομαι για τις Πανελλαδικες του χρονου και θα ηθελα ορισμενες συμβουλες:Σε μαθητες που εχουν περασει απο αυτη την διαδικασια πως οργανωνατε το διαβασμα σας ωστε να ειναι αποδοτικο και ποσες ωρες διαβαζατε καθημερινα;Επιπλεον,ποια βοηθηματα χρησιμοποιουσατε και τα θεωρειτε καταλληλο οδηγο για μια σωστη προετοιμασια;Ειμαι στην κατευθυνση των Θετικων Σπουδων εχοντας επιλεξει επιπλεον Μαθηματικα.Ευχαριστω!!

Τα παιδια με εχουν καλυψει πληρως.Αυτο που θελω κι εγω να σου πω ειναι οτι οταν λες θα διαβασω 2 ωρες θα διαβασεις οντως 2 και το μυαλο σου θα ειναι εκει ουτε στο μεσσετζερ(τυχαιο παραδειγμα) ουτε πουθενα αλλου.
Απο μαθηματικα αν και χρησιμοποιουσα πολυ μπαρλα θα σου πω κι εγω παπαδακη λογω πληθωρας ασκησεων.Στο τελος σου προτεινω να παρεις του μπαρλα το επαναληπτικο και ενα που λεγεται το 3ο και 4ο θεμα πανελλαδικων (νομιζω 5 ευρω εχει και εχει 29 θεματα).
Απο φυσικη σιγουρα Μαθιουδακη αν θεωρεις τον εαυτο σου δυνατο.Αν δεν εισαι τοσο δυνατος προτιμησε των αδελφων Σαββαλα(Αγγελος Σαββαλας+).Απο πενεση δεν εχω ιδεα.
Χημεια Σαλτερη στανταρακι.Εχει απλα τα παντα και απειρες ασκησεις.Το μονο κακο ειναι οτι χρειαζεσαι καποιον καθηγητη να σου λεει τι θα κανεις και τι θα διαβαζεις απο μεσα.
Μια τελευταια συμβουλη.Διαβαζεις πολυ καλα την θεωρια (απο το σχολικο εννοειται),ωστε να φτασεις σε ενα σημειο που να μπορεις να την εξηγεις και σε ενα 5χρονο και δινεις εμφαση στις ασκησεις του σχολικου.
Αυτα απο μενα καλη επιτυχια!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Γιατί δεν ξεκινάς από τα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Την δευτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Παιδιά , βοήθεια. Την δευτέρα ξεκινάω 4η εβδομάδα θερινών, και μας είπε ότι στα μαθηματικά θα μπούμε όρια. Νιώθω πως τρέχουμε και δεν δίνουμε την πρέπουσα σημασία. Διαβάζω περισσότερο μόνη μου για να αφιερώνω όσο χρόνο πρέπει, αλλά δεν ξέρω αν είναι "νορμάλ" να προχωράμε τόσο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Οντως πατε γρηγορα λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά , βοήθεια. Την δευτέρα ξεκινάω 4η εβδομάδα θερινών, και μας είπε ότι στα μαθηματικά θα μπούμε όρια. Νιώθω πως τρέχουμε και δεν δίνουμε την πρέπουσα σημασία. Διαβάζω περισσότερο μόνη μου για να αφιερώνω όσο χρόνο πρέπει, αλλά δεν ξέρω αν είναι "νορμάλ" να προχωράμε τόσο γρήγορα.

Νταξει δεν υπαρχει θεμα και στο φροντιστηριο ενος φιλου μου τα ιδια κανανε και το 16 εγραψε 19,9 μαθηματικα.Το φροντ απλα σου δινεις τις βασεις αλλα δεν αρκει.Την περισσοτερη δουλεια εσυ την κανεις.Εσυ συνεχισε κανονικα οπως κανεις και τωρα και οποτε εχεις απορια ρωτα τον καθηγητη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά , βοήθεια. Την δευτέρα ξεκινάω 4η εβδομάδα θερινών, και μας είπε ότι στα μαθηματικά θα μπούμε όρια. Νιώθω πως τρέχουμε και δεν δίνουμε την πρέπουσα σημασία. Διαβάζω περισσότερο μόνη μου για να αφιερώνω όσο χρόνο πρέπει, αλλά δεν ξέρω αν είναι "νορμάλ" να προχωράμε τόσο γρήγορα.
Το τρέχετε λίγο αλλά εντάξει! Ό,τι δεν καταλαβαίνεις, να ρωτάς, όσες φορές και αν χρειαστεί για να το καταλάβεις τελείως! Αν δεν ρωτάς και ανέχεσαι τους ρυθμούς του φροντιστηρίου (νιώθοντας ότι είναι γρήγοροι), στο τέλος θα έχεις αρκετά κενά. Διέκοψέ τους και πες τους τι συμβαίνει. Σίγουρα το φροντιστήριο είναι υποστηρικτικό για τους μαθητές, όμως οι μαθητές κάνουν το 70% της δουλειάς διαβάζοντας σπίτι μόνοι τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν τρέχετε Αλλά θα εκφράσω πάλι μια άποψη που δεν είναι τόσο αποδεκτή απ'το φόρουμ. Προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι την προετοιμασία για την γ λυκείου να την ξεκινάει κάνεις τον Ιανουαρίου της β Λυκείου. Αυτό, γιατί πιστεύω ότι η πρώτη φορά που θα βγάλεις την ύλη είναι η πιο σημαντική και όχι η επανάληψη. Ισα-ίσα που αν στην επανάληψη νιώθεις ότι τα ξέρεις τότε έχεις και καλύτερη ψυχολογία. Στα μαθηματικά θυμάμαι όταν τελείωσε το καλοκαιρινό είχαμε φτάσει συνεπείες Θ.Μ.Τ. Την ύλη την τελειώσαμε μέσα Δεκεμβρίου της Γ Λυκείου. Μπορεί να την τρέξαμε όμως θυμάμαι ένα αλλο παιδι που ξεκίνησε στα καλοκαιρινά ύλη γ λυκείου και την τελειωσε αρχές Φλεβάρη είχε κάνει ελάχιστες κατηγορίες ασκήσεων και είχε αφήσει αρκετά κενα γιατί έτρεχε την υλη για να βγει σε 6 μήνες. Και το να αφήνεις κενα δεν σημαίνει ότι θα τα καλύψεις στην επανάληψη. Πολλά παιδιά που δεν είχαν ασχοληθεί με ρυθμό μεταβολής την πρωτη φορά δεν τον έμαθαν ούτε στην επανάληψη. Για μενα λοιπόν παιδιά τώρα την πρώτη φορά που βγάζετε την υλη μην αφήνετε κενα, λύστε όσο πιο πολλές και δύσκολες ασκήσεις γίνεται και να ρίχνετε και μια ματιά στην θεωρία. Η επανάληψη μετά δεν είναι τίποτα όταν ξέρεις τέλεια το καθε κεφάλαιο ξεχωριστά που θα κολλήσεις να συνδιασεις ολα μαζί; Αντίθετα όμως αν κάποιος περιμένει την επανάληψη για να βγάλει καλα την υλη θα απογοητεύεται και θα νιώθει και τον χρόνο να τον πιέζει.
Αυτά από εμένα, Καλή επιτυχία στον αγώνα σας και καλό καλοκαίρι μετά τα θερινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι ο δύσκολο ένας μαθητής που δεν έχει κάνει εκθετικές και λογαριθμηκές συναρτήσεις , και δεν έχει τελειώσει τα πολυώνυμα καλά καλά, να μπει στην ύλη γ λυκείου. Προσωπικά, επειδή έκανα κάποια μαθήματα από ιανουάριο για γ , αλλά μετά σταμάτησα, θεωρώ πως δεν ήξερα πως να διαβάζω για γ λυκείου, ούτε ήμουν συνειδητοποιημένη αρκετά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα συνεχίσω να διαβάζω μόνη μου όσο περισσότερο μπορώ. :D :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για τους θεωρητικούς :P





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos25

Νεοφερμένος

Ο Panos25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απλα επειδη τα βιηθηματα της ελληνοεκδοτικης δινουν εμφαση στις μεθοδολογιες και εχω ακουσει σχετικα καλες γνωμες ηθελα να ρωτησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top