Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Kαλά, ελπίζω να αστειεύεσαι.

α) Στο πανεπιστήμιο το 5 μπαίνει πιο εύκολα ενώ εδώ δεν αγωνίζεσαι για 5 αλλά για άριστα.
β) Στο πανεπιστήμιο υπάρχουν sos ενώ τα θέματα ανακυκλώνονται.
γ) Στο πανεπιστήμιο δεν ανταγωνίζεσαι 100000 υποψήφιους για 100 θέσεις εισαγωγής.


Γενικότερα τα μαθήματα του πανεπιστημίου είναι πολύ πιο εύκολα από αυτά των πανελληνίων.
Θα διαφωνήσω καθέτως. Εξαρτάται κατα πολύ απο την σχολή και την δυσκολία των επιμέρους μαθημάτων. Τώρα ας πουμε βλεπω καποια επαναληπτικά και προτεινόμενα θέματα για τις πανελληνιες και μου φαινονται τουλαχιστόν αστεια. Τι λεμε τωρα; Καμία σχεση, για αυτο και πολλοι πελαγωνουν στο πανεπιστημιο.Που θελει το καθε καημενο να μπαινει στο πανεπιστημιο και να κανει dolce vita(γλυκια ζωη).Τελος παντων να ευχηθώ και εγω επιτυχία σε ολους τους υποψηφιους και τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα διαφωνήσω καθέτως. Εξαρτάται κατα πολύ απο την σχολή και την δυσκολία των επιμέρους μαθημάτων. Τώρα ας πουμε βλεπω καποια επαναληπτικά και προτεινόμενα θέματα για τις πανελληνιες και μου φαινονται τουλαχιστόν αστεια. Τι λεμε τωρα; Καμία σχεση, για αυτο και πολλοι πελαγωνουν στο πανεπιστημιο.Που θελει το καθε καημενο να μπαινει στο πανεπιστημιο και να κανει dolce vita(γλυκια ζωη).Τελος παντων να ευχηθώ και εγω επιτυχία σε ολους τους υποψηφιους και τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα!
Σιγά ρε τρελέ μάγκα που είναι και εύκολα! Άρα και εσύ γιατί δεν μπήκες ρε αστέρι Ιατρική στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Σιγά ρε τρελέ μάγκα που είναι και εύκολα! Άρα και εσύ γιατί δεν μπήκες ρε αστέρι Ιατρική στην Αθήνα?

Και ποιος σου ειπε ότι δεν ειχα τα μόρια για να μπω στην Αθήνα; Αμα έχω στην πολη μου το τμημα που θέλω γιατί να παώ μακριά και δη στην Αθήνα που όλοι γνωρίζουμε τις παθογένειες του πανεπιστημίου;!Και να σε ενημερώσω η Αθηνα εχει 6 εκ. πληθυσμό για αυτο είναι λογικό οι βασεις της να είναι υψηλότερες των αντίστοιχων τμηματων.Αυτό ομως δεν υποδεικνύει σε ουδεμία περιπτωση ότι είναι και πιο υψηλου επιπεδου απο τις υπολοιπες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης της δυσκολίας από την μια των πανελληνίων και από την άλλη των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο,διότι "απευθύνονται" σε διαφορετικό κοινό.Για αυτό εξάλλου ο φοιτητής του σήμερα ,έχει προηγουμένως περάσει από το στάδιο των πανελλαδικών(το κατά πόσο "αστεία" και "γελοία" βλέπει ο σημερινός φοιτητής τα θέματα στα οποίο εξετάζονται 103.000 μαθητές είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες :P)
Το ότι οι πανελλήνιες θεωρούνται "κόκκινο πανί" από τους μαθητές είναι γιατί τα τελευταία χρόνια οι επιτροπές μας έχουν συνηθίσει σε θέματα "τρελά" σε κάποια μαθήματα,που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα της παρεχόμενης σχολικής γνώσης(...συχνά και της φροντιστηριακής).
Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι οι πανελλήνιες προσφέρουν ή όχι μια θέση σε ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα,πράγμα που τις κάνει μια από τις πιο ψυχοφθόρες και δύσκολες διαδικασίες και για αυτό χαίρουν αυτής της αντιμετώπισης(και όχι άδικα) από εμάς τους υποψήφιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Το διάβασμα στο Πανεπιστήμιο θα είναι διαφορετικό...όχι παπαγαλία όπως στο Λύκειο....Και επιπλέον μπορεί να συντρέχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους κάποιος επιλέγει σχολή κοντά στον τόπο διαμονής τ...( οικονομικοί ας πούμε κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
σε λιγότερο από 4 μέρες γράφεται νιώθεται έτοιμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
σε λιγότερο από 4 μέρες γράφεται νιώθεται έτοιμοι


Αχαχαχα ευτυχώς που δεν μας αγχώνεις Σωτήρη...:P
Πάντως σοβαρά τώρα δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που να νιώθει ολοκληρωτικά έτοιμος όταν πάει για εξετάσεις.Σίγουρα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά πιστεύω πως και δυο χρόνια προετοιμασίας να είχαμε την μέρα των μαθηματικών κατεύθυνσης πχ θα σκεφτόμασταν ότι δεν λύσαμε κάποια υποπεριπτωση που υπήρχε σε ένα από τα επαναληπτικά του Μπάρλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παμε λιγο αγαπηη ρε παιδια λιγη θετικη ενεργειαα σε 4 μερες δινουμεε..παντως εγω δεν εχω καθολουυ αγχοςς..εσειςς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παμε λιγο αγαπηη ρε παιδια λιγη θετικη ενεργειαα σε 4 μερες δινουμεε..παντως εγω δεν εχω καθολουυ αγχοςς..εσειςς?

το άγχος μπορεί να σου έρθει και το τελευταίο βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αγαπη θελω μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Να πω και εγω την αληθεια δεν εχω το αγχος το τρομερο που νομιζα οτι θα εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Την τελευταία μέρα, κλείστε βιβλία, κλείστε facebook, τηλεόραση, τα πάντα όλα. Βγείτε μια βόλτα έξω να ηρεμίσετε, δεν χρειάζεται να είστε με παρέα. Και μόνοι μια χαρά είναι. Και το βράδυ να κοιμηθείτε νωρίς. Είναι πολύ σημαντικά αυτά, κι εμένα όταν έδινα μου τα έλεγαν σαν μικρά tips. Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε είναι το βράδυ πριν δώσετε, να διάβαζετε μέχρι αργά. Και το μυαλό σας θα είναι κουρασμένο το επόμενο πρωί, και θα αγχωθείτε πιο πολύ. Τέλος, όποιος έχει διαβάσει θα γράψει. Να σας έχει ο θεός καλά, και να θυμάστε ότι η ζωή σας δεν κρίνεται σε καμία περίπτωση από το τι θα γράψετε σε 3 ώρες. Γίνομαι κουραστικός και γραφικός, αλλά μεγαλώνοντας θα διαπιστώσετε αυτά που σας λέω. Να σας έχει ο θεός όλους καλά. Πάμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τι δινουμε σε λιγοτερο απο 4 μερες;Α ναι,πανελληνιες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Έχω γράψει ένα σωρό εκθεσεις και περιληψεις και την θεωρια την γνωρίζω πολύ καλά..
Και πάλι όμως νιώθω κάπως περιεργα με αυτο το μαθημα..

Θα σας πω στο τέλος εντυπώσεις :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Oύτε εγώ το πίστευα όταν μου το έλεγαν, αλλά δεν αρχίζουν ούτε τελειώνουν όλα στις πανελλήνιες. Για πολλούς λόγους.
Δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα τότε... Η ημέρα που βγήκαν τα αποτελέσματα ήταν από τις χειρότερες που έχω ζήσει. Είναι αστείο πώς στα φέρνει η ζωή τελικά ώρες ώρες, δε θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου σε άλλη σχολή απο αυτήν που έτυχε να περάσω, 7η επιλογή, έχοντας χάσει τις τρεις προηγούμενες για κάτω από 50 μόρια...
Καλή επιτυχία και καλή ψυχραιμία παιδιά! Η ζωή είναι γεμάτη ευκαιρίες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Peace_ οτι δεν τελειωνει τιποτα με τις πανελλήνιες. Γενικα,πρεπει να τις απομυθοποιήσουμε. Ειναι απλα εξετασεις,απο αυτες που θα δωσετε παρα πολλες φορές στη ζωή σας. Ούτε που θα καταλάβετε πώς θα περάσουν αυτές οι δυο εβδομάδες που θα γράφετε,και μετά θα λέτε "Τι; Αυτό ήταν τώρα;". Και αν κάτι πάει στραβά,δεν τρέχει τίποτα. Υπάρχουν άπειρες επιλογές,να ξαναδώσετε, να περάσετε σε μια σχολή και αργότερα να δώσετε κατατακτήριες, να πάτε σε κάποιο ΙΕΚ...
Και ναι,δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι οι πανελλήνιες δεν είναι τίποτα μπροστά στο πανεπιστήμιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακό που έχετε άγχος, είναι λογικό, υπάρχει μεγάλη πίεση από το σχολείο,τα φροντιστήρια,ίσως από γονείς... Εξετάσεις είναι,λογικό να υπάρχει άγχος. Αλλά μην νομίζετε ότι το πανεπιστήμιο θα είναι περίπατος. Αν θέλετε μονο να κάνετε φοιτητική ζωή, να τα περνάτε όλα με 5 και να τελειώσετε κααααποτε στο μακρινό μέλλον, τότε ναι,μια χαρά θα περάσετε. Αλλά αν περάσετε σε σοβαρή σχολή ή σε κάποια δύσκολη, με ζόρικους καθηγητές κτλ, μην νομίζετε ότι θα είστε χαλαρά συνέχεια. Προσωπικά, οι πανελλήνιες δεν ήταν τίποτα. Τότε είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο :look: Περίμενα ότι θα περάσω στο πανεπιστήμιο και οκ, όλα θα ήταν πιο χαλαρά. Ναι μεν υπάρχει ελευθερία και κάνεις ό,τι θες, αλλά αν έχετε για παραδειγμα πολλά εργαστηριακά μαθήματα με υποχρεωτικές παραδόσεις στο καθένα, κάθε εβδομάδα,όπως σε εμάς, δεν μένει και πολύς ελεύθερος χρόνος. Σίγουρα έχει να κάνει με τη σχολή που θα επιλέξετε, αλλά να ξέρετε ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Την Κυριακή το απόγευμα κλείστε τα βιβλία και βγείτε για μια χαλαρή βόλτα και φυσικά,ύπνος νωρις. Για την έκθεση, διαβάστε παλιές εκθέσεις να δείτε τα λάθη σας και σημειώσεις από το φροντιστήριο, υπογραμμίστε εκφράσεις που σας αρέσουν για πρόλογο και επίλογο ώστε να έχετε κάποιο στανταράκι που θα μπορείτε να γράψετε για να σας έρθει αμέσως χωρίς να αγχωθείτε. Δεν είναι αναγκη να τα μάθετε απ'έξω, αν τα διαβάσετε πολλές φορές θα σας μείνουν στο μυαλό και θα σας βγουν πολύ εύκολα την ώρα που θα γράφετε. Εμένα με βοηθάει να γράφω κάπου αλλού αυτό που θέλω να θυμάμαι, όπως έκανα και στο ΑΟΔΕ και κάνω και τώρα σε θεωρητικά μαθήματα,τα μαθαίνω καλύτερα έτσι.
Θα δείτε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κάτι σπουδαίο, απλά το έχουμε μεγαλοποιήσει το θέμα. Καλη σας επιτυχιααα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η ύλη της ιστορίας ειναι 122 σελίδες βέβαια .....

Αν βγαλεις πηγες και εικονες ειναι καθαρα περιπου 95 σελιδες.

να χαμε 122 σελιδες υλη και στο πανεπιστημιο... νομιζω δεν ξερετε που βρισκεστε.. ας ειχαμε 122 σελιδες υλη να διαβάσουμε 9 μήνες κι όχι 300+ σε 2. Θέλω να πω οτι αν σας φαινεται αυτό το πράγμα μεγάλο δεν ξέρω τι θα κάνετε στο πανεπιστήμιο

Η διαφορα ομως εγκειται στο οτι στο πανεπιστημιο διαβαζεις με εντελως διαφορετικο τροπο. Δεν αποστηθιζεις. Και εαν χρειιαστει να αποστηθισεις, αυτο θα συμβαινει λιγες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Peace_ οτι δεν τελειωνει τιποτα με τις πανελλήνιες. Γενικα,πρεπει να τις απομυθοποιήσουμε. Ειναι απλα εξετασεις,απο αυτες που θα δωσετε παρα πολλες φορές στη ζωή σας. Ούτε που θα καταλάβετε πώς θα περάσουν αυτές οι δυο εβδομάδες που θα γράφετε,και μετά θα λέτε "Τι; Αυτό ήταν τώρα;". Και αν κάτι πάει στραβά,δεν τρέχει τίποτα. Υπάρχουν άπειρες επιλογές,να ξαναδώσετε, να περάσετε σε μια σχολή και αργότερα να δώσετε κατατακτήριες, να πάτε σε κάποιο ΙΕΚ...
Και ναι,δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι οι πανελλήνιες δεν είναι τίποτα μπροστά στο πανεπιστήμιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακό που έχετε άγχος, είναι λογικό, υπάρχει μεγάλη πίεση από το σχολείο,τα φροντιστήρια,ίσως από γονείς... Εξετάσεις είναι,λογικό να υπάρχει άγχος. Αλλά μην νομίζετε ότι το πανεπιστήμιο θα είναι περίπατος. Αν θέλετε μονο να κάνετε φοιτητική ζωή, να τα περνάτε όλα με 5 και να τελειώσετε κααααποτε στο μακρινό μέλλον, τότε ναι,μια χαρά θα περάσετε. Αλλά αν περάσετε σε σοβαρή σχολή ή σε κάποια δύσκολη, με ζόρικους καθηγητές κτλ, μην νομίζετε ότι θα είστε χαλαρά συνέχεια. Προσωπικά, οι πανελλήνιες δεν ήταν τίποτα. Τότε είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο :look: Περίμενα ότι θα περάσω στο πανεπιστήμιο και οκ, όλα θα ήταν πιο χαλαρά. Ναι μεν υπάρχει ελευθερία και κάνεις ό,τι θες, αλλά αν έχετε για παραδειγμα πολλά εργαστηριακά μαθήματα με υποχρεωτικές παραδόσεις στο καθένα, κάθε εβδομάδα,όπως σε εμάς, δεν μένει και πολύς ελεύθερος χρόνος. Σίγουρα έχει να κάνει με τη σχολή που θα επιλέξετε, αλλά να ξέρετε ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Την Κυριακή το απόγευμα κλείστε τα βιβλία και βγείτε για μια χαλαρή βόλτα και φυσικά,ύπνος νωρις. Για την έκθεση, διαβάστε παλιές εκθέσεις να δείτε τα λάθη σας και σημειώσεις από το φροντιστήριο, υπογραμμίστε εκφράσεις που σας αρέσουν για πρόλογο και επίλογο ώστε να έχετε κάποιο στανταράκι που θα μπορείτε να γράψετε για να σας έρθει αμέσως χωρίς να αγχωθείτε. Δεν είναι αναγκη να τα μάθετε απ'έξω, αν τα διαβάσετε πολλές φορές θα σας μείνουν στο μυαλό και θα σας βγουν πολύ εύκολα την ώρα που θα γράφετε. Εμένα με βοηθάει να γράφω κάπου αλλού αυτό που θέλω να θυμάμαι, όπως έκανα και στο ΑΟΔΕ και κάνω και τώρα σε θεωρητικά μαθήματα,τα μαθαίνω καλύτερα έτσι.
Θα δείτε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κάτι σπουδαίο, απλά το έχουμε μεγαλοποιήσει το θέμα. Καλη σας επιτυχιααα :D
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω Βασια.Τα ειπες πολυ καλα,αλλα σκεψου εμεις ως φοιτητες τωρα τις εχουμε απομυθοποιησει τις πανελληνιες,τα παιδια που δινουν τωρα δεν εχουν ιδεα πως ειναι το πανεπιστημιο οποτε λογικο απο την μια να αγχωνονται.Σιγουρα δεν ειναι σκοπος της ζωης μονο οι πανελληνιες,απλα σου ανοιγουν την πορτα για να μπεις σε ενα αει ή τει.Αν δεν συμβει αυτο τοτε οκ υπαρχουν και αλλες επιλογες.
Χαλαρη φοιτητικη ζωη και 5 δεν πανε μαζι ειδικα σε δυσκολες.Σε μερικα μαθηματα με δυσκολους καθηγητες και απαιτητικα μαθηματα ορισμενες φορες φτυνεις και αιμα για ενα 5αρακι.Οχι σε ολα φυσικα,αλλα 2-3 μαθηματα θα σου βγει η ψυχη.Κατα τα αλλα ναι αν θες να ζησεις χαλαρη φοιτητικη ζωη ειναι πολυ ευκολο να το κανεις.Αν θες να τελειωσεις σε συντομο χρονικο διαστημα αυτο ειναι λιγο πιο απαιτητικο και απαιτει θυσιες.Σε καμια περιπτωση παντως δεν θα γυριζα πισω στις πανελληνιες.Προτιμω να ειμαι στο πανεπιστημιο με την διπλασια υλη και τα χοντρα βιβλια γιατι υπαρχει διαφορετικος τροπος διαβασματος και σκεψης.Οσο μεγαλωνεις τοσο καταλαβαινεις και με αλλον τροπο τα πραγματα.
Να μην σας κουραζω ακολουθειστε τις συμβουλες της Βασιας ειναι πολυ σημαντικο και σας ευχομαι καλη επιτυχια και με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Διάβαζα τωρα κατι άρθρα σχετικά με τους αριστούχους των πανελλαδικών και βλέπω βαθμούς 19-20 μαθ.κατευ 20 μαθ γεν 20 αεεπ 19 αρχαια 19φυσικη 19χημεια 19βιολογια κατευ. και μετα σχεδόν σε όλους ενα 16 15 17 στην έκθεση απο το πουθενα ντοοον!! ,,, μιλαμε άδικο μάθημα ρε πουστη , αναρωτιέμαι αν αυτοί που τα διορθώνουν , αν τους δινόταν ευκαιρία να γράψουν, ποσο θα έγραφαν άραγε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top