Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.


Και εμετό ενίοτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ρε παιδια διαβαζα κατι συνεντευξεις των πρωτων των πρωτων που ειχαν βγαλει 19.800 μορια και ελεγαν οτι διαβαζαν 10 ωρες τη μερα(υπαρχουν και πολλοι που το παραδεχονται) .και εγω νιωθω καπως που διαβαζω σχεδον τις μισες

Προκειμένου να αναπληρώσω τα τεράστια κενά που είχαν δημιουργηθεί τόσα χρονια που έκανα τα βιβλία σαϊτες απο Οκτώβρη μέχρι κ σημερα διαβάζω απο 9 το πρωι μέχρι 12 το βράδυ με δυο ώρες κενό :D χαχα εξόντωση το ξερω αλλα τουλάχιστον μετα θα ξερω τα έδωσα ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και σου βγαινει; εννοω δεν αισθανεσαι εξαντλημενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Και σου βγαινει; εννοω δεν αισθανεσαι εξαντλημενος;

Συγνωμη κιολας αλλα πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να διαβασει 15 ωρες? 1 στις 10000 και λιγο ειπα..

Απλα πολλοι απο εδω μεσα κανουν τα πραγματα να φαινονται τραγικα ενω δεν ειναι. Ενας μαθητης με καλες βασεις και κυριως ΜΥΑΛΟ με 3-4 ωρες την ημερα καθε μερα ειναι κυριος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
παιδιά πιστεύω ότι υπάρχουν και άτομα που διαβάζουν 15 ώρες την ημέρα (ο 2ος στην Ιατρική αθηνών για παράδειγμα που μπήκε και έδινε στη χρονιά μου),
Εγώ να πω την αλήθεια η θα διάβαζα και 6-7 ώρες την ημέρα η 4-5 αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συγνωμη κιολας αλλα πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να διαβασει 15 ωρες? 1 στις 10000 και λιγο ειπα..

Απλα πολλοι απο εδω μεσα κανουν τα πραγματα να φαινονται τραγικα ενω δεν ειναι. Ενας μαθητης με καλες βασεις και κυριως ΜΥΑΛΟ με 3-4 ωρες την ημερα καθε μερα ειναι κυριος.

Μωρε ποτε δεν ξερεις... αλλα οντως προσωπικα πιστευω πως ειναι παραλογο! Συμφωνω μαζι σου πως οι 4 ωρες κατα μεσο ορο ειναι καλα! Απλα προς το τελος θελει ετσι λιγο μια πιεση... Ξεκουραση παιδια ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε καλη σωματικη κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μωρε ποτε δεν ξερεις... αλλα οντως προσωπικα πιστευω πως ειναι παραλογο! Συμφωνω μαζι σου πως οι 4 ωρες κατα μεσο ορο ειναι καλα! Απλα προς το τελος θελει ετσι λιγο μια πιεση... Ξεκουραση παιδια ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε καλη σωματικη κατασταση
το βασικό δεν είναι τι διαβάζεις αλλά πως το διαβάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
15 ώρες δεν τις βρίσκεις στην γ' λυκείου όλη μέρα σχολείο, φροντιστήριο, κούραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ρε παιδια μιας και θεσατε το θεμα των ωρων διαβασματος θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.Χωρις σχολειο εχω ολη την μερα για διαβασμα,περα απο 2 φορες που παω φροντιστηριο.Θελω να πιεσω τον εαυτο μου να διαβασει περισσοτερο αλλα πανω απο 4-5 ωρες δεν μπορω.Εχετε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα;Πως ακριβως δουλευετε εσεις;(Να διευκρινησω οτι εχω βγαλει υλη και απλα κανω επαναληψεις τωρα.Μονο στα λατινικα εχω μεινει πισω οσον αφορα καποια πραγματα της θεωριας των ασκησεων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μίλησα πιστεύω με απόλυτη σαφήνεια ,για ποιο λόγο κανω κατι τέτοιο ...τωρα οποίος δεν καταλαβαίνει λυπάμαι δε μπορω να κανω κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ρε παιδια μιας και θεσατε το θεμα των ωρων διαβασματος θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.Χωρις σχολειο εχω ολη την μερα για διαβασμα,περα απο 2 φορες που παω φροντιστηριο.Θελω να πιεσω τον εαυτο μου να διαβασει περισσοτερο αλλα πανω απο 4-5 ωρες δεν μπορω.Εχετε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα;Πως ακριβως δουλευετε εσεις;(Να διευκρινησω οτι εχω βγαλει υλη και απλα κανω επαναληψεις τωρα.Μονο στα λατινικα εχω μεινει πισω οσον αφορα καποια πραγματα της θεωριας των ασκησεων)

Nιώθεις ετοιμος και σιγουρος με το διαβασμα σου? Νιωθεις οτι εχεις κατανοησει την υλη? Τοτε δεν τιθεται θέμα ωρών οποτε no worries. Όσο αντεχεις και όσο νομίζεις εσυ ότι αρκεί. Ίσως να μοιράσεις κάπως τις ώρες και να κάνεις τακτικά διαλείμματα ανάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι εννοειται πως εχω κατανοησει την υλη,μονο καποια πταγματακια στα λατινικα μενουν,οπως ειπα.Απλα απομενει λιγο και θελω να κανω κατι παραπανω,μη μετανιωσω τιποτα μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Γενικά εννοείται πως είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό κι ο καθένας λειτουργεί όπως τον βολεύει, απλά η μόνη μου σκέψη είναι ότι κάποιος που χρειάζεται 15 ώρες τη μέρα για Πανελλήνιες, πόσο θα χρειαστεί μετά στις εξεταστικές του;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Στις πανελλήνιες δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό προκειμένου να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα και να έχεις πολλές επιλογές στο μηχανογραφικό. Αυτό σημαίνει ότι διαβάζεις όσο το δυνατόν περισσότερο. Αν κάποιος μπορεί να διαβάζει 15 ώρες τη μέρα χωρίς να επηρεάζεται η σωματική του κατάσταση, αυτό είναι πλεονέκτημα όχι μειονέκτημα. (εννοείται ότι το παράδειγμα είναι ακραίο..)
Αυτό δε σημαίνει όμως ότι και στο πανεπιστήμιο θα διαβάζει τόσο, στο πανεπιστήμιο είναι τελείως άλλη η φάση. Δεν υπάρχει πίεση (και να αφήσεις 1-2 μαθήματα για σεπτέμβρη δεν τρέχει τίποτα) ενώ εμβαθύνεις όσο θέλεις εσύ. Αν σε ενδιαφέρει το μάθημα διαβάζεις κάτι παραπάνω, αν το απεχθάνεσαι διαβάζεις για να το περάσεις. Επίσης οι ώρες συνολικά διαλέξεων και εργαστηρίων είναι αρκετά λιγότερες από τις ώρες σχολείου και φροντιστηρίου. Επίσης αλλάζει και ο τρόπος διαβάσματος, δεν κάθεσαι να δώσεις σημασία και στην παραμικρή ασήμαντη λεπτομέρεια όπως στις πανελλήνιες. Σίγουρα κανείς δεν θα χρειαστεί τόσο διάβασμα στο πανεπιστήμιο για να πάρει πτυχίο, από κει και πέρα όμως μπορεί κάποιος να γουστάρει την επιστήμη του και να θέλει να διαβάσει τόσες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το οτι θα εχω λιγότερο διάβασμα στο πανεπιστήμιο ηταν το μεγαλύτερο ψέμα που είχα ακούσει ποτε. Οι πανελλήνιες ηταν πιο εύκολες :confused: Ισχύει οτι το πανεπιστήμιο ειναι αλλη φάση αλλα αν θες αξιοπρεπείς ή καλούς βαθμούς και να τα'χεις καλα με τον εαυτό σου, και ειδικά αν τα περισσότερα μαθήματα ειναι εργαστήρια και δεν μπορείς να λείπεις, θα ρίξεις αρκετό διάβασμα και δουλειά... Προσωπικά για εμένα οι εξεταστικές ειναι πολυ χειρότερες. Γενικα είτε σε πανελλήνιες είτε σε εξεταστικές χρειάζεται καλό προγραμμα για να μην το μετανιώσεις μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ πάντως στο ά εξάμηνο αυτό είδα. Ίσως είναι νωρίς ακόμα. Στις πανελλήνιες είχα γύρω στις 5-6 ώρες σχολείο, 2-3 ώρες φροντιστήριο και 4-5 ώρες διαβάσματος καθημερινά.
Στη σχολή είχα γύρω στις 3-4 ώρες αμφιθέατρο (και την παρασκευή δεν είχα καθόλου, αλλά ντάξει αυτό ήταν μόνο στο ά εξάμηνο :P ) , γύρω στα 10 εργαστήρια συνολικά, από 2-3 ώρες το καθένα και διάβαζα 3-4 ώρες τη βδομάδα. Από τα χριστούγεννα και μετά βέβαια άρχισα να λιώνω στο διάβασμα (υπήρχαν και μέρες που διάβαζα 6-7 ώρες) αλλά και πάλι, το συνολικό διάβασμα ήταν πολύ λιγότερο ενώ έγραψα σε όλα πάρα πολύ καλά.

Βέβαια με βάση τη λογική θα έπρεπε κανείς να τα δίνει όλα στο πανεπιστήμιο αντί στις εισαγωγικές εξετάσεις αλλά έτσι όπως είναι το σύστημα εγώ το αντίθετο βλέπω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Από Οκτώβριο 15 ώρες την ημέρα(και 2 ώρες κενό οκ)? Και έχοντας κάνει τα βιβλία σαΐτες όπως λέει τον προηγούμενο καιρό? Καλά... :whistle:
Το να διατηρήσεις αυτό το πρόγραμμα για λίγες μέρες οκ, αλλά τόσο καιρό? Μπαα, δεν παίζει. Η ποιότητα του διαβάσματος θα έχει πέσει σε δραματικά επίπεδα. Αναρωτιέμαι άραγε πόσες ώρες είναι αυτές που πραγματικά διαβάζει...
Τέσπα ο καθένας ας κοροϊδεύει τον εαυτό του ελεύθερα... Εμείς όμως δε φταίμε σε κάτι νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairi98

Νεοφερμένος

Η Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Συγνωμη κιολας αλλα πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να διαβασει 15 ωρες? 1 στις 10000 και λιγο ειπα..

Απλα πολλοι απο εδω μεσα κανουν τα πραγματα να φαινονται τραγικα ενω δεν ειναι. Ενας μαθητης με καλες βασεις και κυριως ΜΥΑΛΟ με 3-4 ωρες την ημερα καθε μερα ειναι κυριος.

Συμφωνώ ότι 15 ώρες ειναι υπερβολικές και πιθανότατα μη παραγωγικές αλλα και οι 4 μου φαίνονται πολύ λίγες αναφορικά με τα μαθήματα που πρέπει να διαβάσω (θεωρητική)ειδικά εφόσον μένω σπίτι όλη την μέρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
κοπελια και γω σαν εσενα ειμαι 3-4 ωρες διαβαζω..και δεν εχω σχολειο..πιστευω ειναι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τουλαχιστον βλεπω οτι υπαρχουν και αλλοι που δεν πανε σχολειο και δε χτυπανε 10ωρα!Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει αλλα αν διαβαζεις σταθερα και με προγραμμα και εισαι εκει δε νομιζω πως χρειαζεται να προβεις σε υπερβολες.Βεβαια τωρα που κοντευουμε ισως καποιος να αυξησει ρυθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top