Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Γενικα τις παραθεσεις παραδειγματων στην εκθεση τις αποφευγετε ;
Για παραδειγμα : Η Ελλαδα μπορει να αποτελεσει θεματοφυλακα των αξιων στις οποιες οικοδομειται η Ευρωπη, οπως η δημοκρατια και ο ανθρωπισμος.
Προσωπικά βάζω συχνά παραδείγματα,δεν μου εχει πει ο φιλόλογος να τα αποφεύγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
me too
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γενικά η βαθμολόγηση της πηγής έχει κάποια υποκειμενικοτητα. Μπορεί δηλαδή με τον πιο ευκολο τροπο, να παραθετεις δηλαδη τα στοιχεια του βιβλίου και εντευθεν τα στοιχεια της πηγης, ο ένας διορθωτής να σου βάλει 25/25 και ο άλλος λογου χάρη 19 /25 γιατί του κακοφανηκε ο συγκεκριμένος τροπος ανάλυσης. Γνώμη μου είναι, όταν και όσο μπορείς, να το κανεις συνδυαστικά. Εαν δυσκολεύεται ζητα βοήθεια απο τον καθηγητή σου ή από τον φροντιστή σου. Εαν στις πανελλήνιες, βέβαια, αισθάνεσαι οτι δυσκολεύεται ή δεν γίνεται να την αναλύσεις συνδυαστικα, προτίμησε τον κλασικό τρόπο. Μην τέλειωσει ο χρονος και δεν εχεις προλάβει.
Αναθεώρησα ..τωρα ο συνδυαστικός μ φενεται πιο εύκολος :P

Δεν είναι λογική όμως αυτή. Εγώ έδωσα 3 φορές και δε το μετάνιωσα στιγμή. Η προσπάθεια στο τέλος πάντα θα ανταμείβεται! ;)
Μιλαμε εσεις που δίνετε δυο τρις τέσσερις και δε ξερω πόσες φορές πραγματικά Μπαράβο σας....εγω πάντως που φέτος δίνω για δεύτερη φορά ,λόγου του οτι ο καθιστικος τρόπος ζωής δεν αποτελούσε ποτε κομμάτι της ζωής μου ,αντε να καθόμουνα σπίτι κανα 2 ωρο κ μετα βόλτα ...φέτος που κάθομαι ολη μέρα ..έχω εμφανίσει άπειρα προβλήματα υγείας ....πιστεύω πως αν δίναμε τον Αύγουστο θα πηγαίνω με το αναπηρικό καροτσάκι και αυτο δεν θα οφειλόταν σε κάποιο ατύχημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Να ρωτησω ρε παιδια στις πανελληνιες επιτρεπεται να κυκλωνω σε τετραγωνο τα αποτελεσματα πχ στη φυσικη? Να υπογραμμιζω στο τετραδιο επιτρεπεται?
Όπως ειπώθηκε και νωρίτερα, κανονικά δεν επιτρέπεται να κυκλώσεις ή να υπογραμμίσεις απαντήσεις σύμφωνα με την ευρύτερη ερμηνεία του κανόνα περί "συνθηματικών".
Σε κάθε περίπτωση, οι επιτηρητές είναι οι αρμόδιοι (κατά την παράδοση του γραπτού) να ελέγξουν γενικά το γραπτό πριν το παραλάβουν από τον μαθητή και να επισημάνουν πιθανές παρατυπίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θετικόπουλα στην χημεία έχετε ασχοληθεί με άλλο βιβλίο εκτός από σαλτερή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εχω απορια τι μπορει να παθει καποιος απο εξαντλητικο διαβασμα?γτ πλεον ο υπνος εχει γινει σπανιο αγαθο και εχω αρχισει να πιστευω οτι οι πανελληνιες ετος απο ψυχοφθορες εχουν επιπτωσεις και στη σωματικη υγεια :/ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Εχω απορια τι μπορει να παθει καποιος απο εξαντλητικο διαβασμα?γτ πλεον ο υπνος εχει γινει σπανιο αγαθο και εχω αρχισει να πιστευω οτι οι πανελληνιες ετος απο ψυχοφθορες εχουν επιπτωσεις και στη σωματικη υγεια :/ :/

άσε τις υπερβολές και άκου το σώμα σου. αν νιώθεις κουρασμένος, απλά κοιμήσου. αν το κεφάλι σου πάει να σπάσει, βγες μια βόλτα έξω. αν ψυχολογικά δεν είσαι οκ, αφιέρωσε το σ/κ ένα δίωρο κάνοντας κάτι που σου αρέσει. οι υπερβολές ποτέ δεν βγαίνουν σε καλό, να το ξέρεις αυτό. μην πιέζεις τόσο τον εαυτό σου. το σωστό κι οργανωμένο διάβασμα πάντοτε ανταμείβεται οπότε χαλάρωσε και keep going :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συμφωνω απειρα!! (αν και δεν το τηρω παντα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω για να περασω ΑΣΤΕΡ ροδο ξερετε αν πρεπει να γραψω 10 στα αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω για να περασω ΑΣΤΕΡ ροδο ξερετε αν πρεπει να γραψω 10 στα αγγλικα?
ναι θέλει τουλάχιστον 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Η φαση που κοιμασαι 7 ωρες,ξυπνας στις 9 και σκέφτεσαι το ποσα μαθήματα θα ειχες βγάλει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φαση που κοιμασαι 7 ωρες,ξυπνας στις 9 και σκέφτεσαι το ποσα μαθήματα θα ειχες βγάλει :P
Ε και μια μέρα πιο χαλαρά δε τρέχει κάτι! Εκτός από υποψήφιοι, άλλωστε, είμαστε και άνθρωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
panosgp ξαναδίνεις; ποια σχολή θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τις καλημέρες μου! Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Αποφοίτησα πέρσι, ξεκινάω προετοιμασία φέτος, από Ιούλη-Αύγουστο, και ενδιαφέρομαι για Πληροφορική ΕΚΠΑ και ΑΠΘ, αλλά και για Κινηματογράφο και Φωτοφραφία.. 5ο πεδίο, δηλαδή. Είχα ακολουθήσει τεχνολογική κατεύθυνση και συγκέντρωσα περί 16000 μόρια, αλλά έκανα του πισινού επιλογές..

Anyway! Για πείτε, όσ@ παλαιοσυστημιτ@ δίνετε με το νέο σύστημα για 5ο πεδίο, παλεύεται η φάση με προσωπικό διάβασμα; Ακόμη, τι έχει αλλάξει ως προς το μοτίβο εξέτασης σε Μαθηματικά Προσανατολισμού και Έκφραση-Έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
άσε τις υπερβολές και άκου το σώμα σου. αν νιώθεις κουρασμένος, απλά κοιμήσου. αν το κεφάλι σου πάει να σπάσει, βγες μια βόλτα έξω. αν ψυχολογικά δεν είσαι οκ, αφιέρωσε το σ/κ ένα δίωρο κάνοντας κάτι που σου αρέσει. οι υπερβολές ποτέ δεν βγαίνουν σε καλό, να το ξέρεις αυτό. μην πιέζεις τόσο τον εαυτό σου. το σωστό κι οργανωμένο διάβασμα πάντοτε ανταμείβεται οπότε χαλάρωσε και keep going :)
:D χαχα αν ακολουθούσα την τακτική σου δεν θα περνούσα όυτε ιχθυοκαλλιέργειες στο Μεσολόγγι .....αντιθέτως πιστεύω πως απο τη στιγμή που πήρες την απόφαση να αφιερώσεις την χρονια αυτη στο διάβασμα ,καντω με πάθος για μη στεναχωριέσαι μετα για τις ώρες που ξόδεψες τζάμπα σε περίπτωση ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
:D χαχα αν ακολουθούσα την τακτική σου δεν θα περνούσα όυτε ιχθυοκαλλιέργειες στο Μεσολόγγι .....αντιθέτως πιστεύω πως απο τη στιγμή που πήρες την απόφαση να αφιερώσεις την χρονια αυτη στο διάβασμα ,καντω με πάθος για μη στεναχωριέσαι μετα για τις ώρες που ξόδεψες τζάμπα σε περίπτωση ......

Aν νιωθεις πιεσμενος ψυχολογικα σε σημειο που να μην αντέχεις άλλο ή αν είσαι τοσο κουρασμενος που δεν βλεπεις μπροστα σου απο την κουραση, νομιζω πως επιβαλεται το διαλειμμα... Εγω προσωπικα αυτη την τακτικη ακολουθησα γιατί ναι,διαβαζα συστηματικα και πολυ αλλα σε μερικες φασεις μαζευοταν ολο αυτο και ξεσπούσα ασχημα. Το κολπο μου ηταν να αφιερωνω μια μέρα το σκ όσο μπορούσα σε κάτι άλλο, να βγω με φίλους, να μην ασχοληθώ με τίποτα σχολικό για λίγο,κτλ. Και τελικα ετσι καταφερα να αποδώσω καλύτερα και να περασω εκει που ήθελα (μην ακούσω "ααα μα επαρχία είσαι" :P καποιοι πιανουμε και Αθηνα αλλα κανουμε συνειδητά αλλες επιλογες.) Ο καθενας εχει το συστημα του, αν εσυ νομιζεις οτι έτσι χάνεις χρόνο τι να σου πω, αν νομίζεις ότι θα αποδώσεις καλύτερα με άλλο τρόπο, ακολούθησε τον άλλο τρόπο. Απλα δεν πρέπει να κάνουμε τους άλλους να αισθάνονται άσχημα αν χρειάζονται μια μέρα (ή ακόμα και λίγες ώρες) διαλείμματος και δεν ξημεροβραδιάζονται στο διάβασμα γιατί ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά. Το θέμα είναι να κανεις ποιοτικό διάβασμα, είδα και άλλους που διαβαζαν μερα νυχτα και καλα και τελικά περασαν σε εντελώς ακυρη σχολη σε σχεση με αυτή που ήθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
έχει δίκιο η methexys. ας μην τους βάζουμε όλους σε καλούπια, δεν ξέρεις τι τραβάει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ρε παιδια διαβαζα κατι συνεντευξεις των πρωτων των πρωτων που ειχαν βγαλει 19.800 μορια και ελεγαν οτι διαβαζαν 10 ωρες τη μερα(υπαρχουν και πολλοι που το παραδεχονται) .και εγω νιωθω καπως που διαβαζω σχεδον τις μισες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ρε παιδια διαβαζα κατι συνεντευξεις των πρωτων των πρωτων που ειχαν βγαλει 19.800 μορια και ελεγαν οτι διαβαζαν 10 ωρες τη μερα(υπαρχουν και πολλοι που το παραδεχονται) .και εγω νιωθω καπως που διαβαζω σχεδον τις μισες

Μην πολύ πιστεύεις τι λένε. Πριν δώσουν εξετάσεις σου λένε διαβάζουν όλη μέρα και όταν περάσουν σου λένε διάβαζαν λίγο και έβγαιναν και βόλτες ανά δύο ημέρες, μόνο και μόνο για να φανούν ότι τα παίρνουν εύκολα και είναι ξύπνιοι..

Για να γράψει κάποιος πολύ καλά σημαίνει πως σε όλη του την "σχολική καριέρα" ήταν καλός μαθητής και πάντα διάβαζε. Λίγα είναι τα παιδιά που τελείωσαν την 2α λυκείου με 12 και μετά έγραψαν 19 χιλιάρικα, αυτοί ναι διάβαζαν όλη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ρε παιδια διαβαζα κατι συνεντευξεις των πρωτων των πρωτων που ειχαν βγαλει 19.800 μορια και ελεγαν οτι διαβαζαν 10 ωρες τη μερα(υπαρχουν και πολλοι που το παραδεχονται) .και εγω νιωθω καπως που διαβαζω σχεδον τις μισες
Συμφωνω με οσα ανεφερε ο Γκρινιαρης και να προσθεσω πως τελικα δεν εχει σημασια η συγκριση με αλλα ατομα.Καθε ατομο εχει διαφορετικο τροπο διαβασματος,ας πουμε μια διανοια μπορει να διαβαζει 3 ωρες ενω καποιος που εχει μια μεση φυσιολογικη νοημοσυνη να ξεσκιζεται στο διαβασμα.Οποτε δεν εχει νοημα να συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις.Οσο για αυτους που υπερηφανευονται στο τελος των πανελλαδικων δεν υπαρχει ατομο που να μην εχει κανει θυσιες.Ολοι θα σου πουν,εγω διαβασα;Και μπαλετο πηγαινα και εξω ημουν καθε Σαββατο στα μπαρακια.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι η πλειοψηφια δεν παραδεχεται ποσο διαβασμα εριχνε,ισως για να το παιξουν κουλ μετα.
Για αυτο οσοι δινετε πρωτη ή ν-οστη φορα μην ακουτε τι λενε οι αλλοι,σημασια εχει να αισθανεστε εσεις σιγουροι με τον εαυτο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top