Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ιστορία Γενικής μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι εκτός τα παρακάτω:

- Οργάνωση και έκρηξη της Επανάστασης,
- Η επανάσταση στις Ηγεμονίες,
- Η εδραίωση της επανάστασης,
- Οι πρώτες αντιδράσεις στην επανάσταση,
- Η εξέλιξη της Επανάστασης

Άλλοι λένε όχι, άλλοι ναι.

Ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά μήπως μπορείτε να γράψετε πια συντακτικα φαινομένα στα λατινικά ειναι στην ύλη και όσοι δίνουν Βιολογία Γενικής ποιες ασκήσεις μπορουν να μας ζητήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
με εκνευρίζει το ότι είναι υποκειμενικό μάθημα, ως ένα βαθμό... αλλά αν δεν ήταν υποκειμενικό μάθημα, θα ήταν σίγουρα τυποποιημένο μάθημα, οπότε δεν θα 'πρεπε να λεγόταν καν ΕΚΦΡΑΣΗ-Έκθεση :confused:

Ηλίθιο θεωρητικό μάθημα. Έχει καταστρέψει ένα σωρό παιδιά που θέλουνε θετικές σχολές μόνο και μόνο για να διοριστούν παραπάνω φιλόλογοι να την διδάσκουν.

Θα πρεπε να υπήρχαν και τίποτα μαθηματικά στους θεωρητικούς, να δούμε πόσο θα τους άρεσε να χάνουν πχ Νομική η Φιλολογία επειδή δεν κατάλαβαν πως βρίσκουν διακύμανση ή πως παραγωγίζουν την συνάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairi98

Νεοφερμένος

Η Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ηλίθιο θεωρητικό μάθημα. Έχει καταστρέψει ένα σωρό παιδιά που θέλουνε θετικές σχολές μόνο και μόνο για να διοριστούν παραπάνω φιλόλογοι να την διδάσκουν.

Θα πρεπε να υπήρχαν και τίποτα μαθηματικά στους θεωρητικούς, να δούμε πόσο θα τους άρεσε να χάνουν πχ Νομική η Φιλολογία επειδή δεν κατάλαβαν πως βρίσκουν διακύμανση ή πως παραγωγίζουν την συνάρτηση.

Αυτο που λες δεν ισχύει καθώς η εκφραςη και η οργάνωση ενός γραπτού κειμένου δε συνιστά προϋπόθεση μονο για τους θεωρητικούς
Οκ ειναι πιο εύκολο για εμάς καθώς αποστηθιζουμε σελίδες επι σελίδων αλλα αυτο δε σημαίνει ότι ισοδυναμεί η έκθεση με τα μαθηματικά
Για αυτο ειναι και γενικής παιδείας μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όσες εκθέσεις κ να γράψετε μεσα στη χρονια αν δε σας ερθει έμπνευση εκείνη τη στιγμή δε θα κάνετε κ πολλά πράγματα ....εγω για παράδειγμα διάβαζα τις σημειώσεις για τα μνημεία λιγο πριν παω να γράψω ...ήξερα ακριβώς τι πρπ να γράψω ,αλλα το θέμα δεν με ενέπνεε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να γράψω 14 ....δεν μπορούσα να το αναπτύξω καθόλου ,έγραφα βλακείες :(

Καλό είναι να ξέρεις όμως πως να γράψεις μία έκθεση, τι πρέπει να γράψεις αναλόγος το είδος της (άρθρο κλπ), πως να αναπτύξεις μια παράγραφό. Όλα αυτά μετράνε. Και όλας αυτά έρχονται με την εξάσκηση.
Βεβαίως μετράει και το θέμα!

Εγω εκθεση μαθαινω λιγα πραγματα απ εξω... (δεν μου εφταναν ολα τα αλλα :P ) Κυριως ομως τη διαβαζω επειδη λεει πραγματα που ποτε δεν θα σκεφτομουν να γραψω. Ας πουμε για να αναπτυξεις το θεμα της κλωνοποιησης σαφως και πρεπει κατι να εχεις διαβασει. Οπως και για την επιστημη. Μου αρεσει επισης να μαθαινω και ιστορικα γεγονοτα που σχετιζονται με τα θεματα ειναι ενα συν οσο να ναι στην εκθεση :P Παραλληλα ομως διαβαζω πολλα αρθρα, δοκιμια, ε θες δε θες καποια στιγμη την εκφραση σου την αναβαθμιζεις. Ειδικα μεσα απο τα θεωρητικα μαθηματα!

Η έκθεση είναι ένα ωραίο μάθημα. Κουβεντιάζεις, ψάχνεσαι, σκέφτεσαι!

Καλή επιτυχία παιδιά σε όλους...
Μια ερώτηση/διαπίστωση να κάνω όσον αφορά τις αστυνομικες σχολές..
Πέρυσι έπαιρναν 290 άτομα από ένα πεδίο και η βάση έφτασε 16200 σχεδόν.
Φέτος που τις έχουν βάλει σε ΤΡΙΑ πεδία, τι στο καλό θα γίνει... Πάμε για 17+++ (;)

Μην πολύ ελπίζεις στην Αστυνομία. Υπάρχουν παιδιά που πέρασαν πριν 2-3 χρόνια και ακόμα δεν τους έχουν πάρει...

Παιδιά μήπως μπορείτε να γράψετε πια συντακτικα φαινομένα στα λατινικά ειναι στην ύλη και όσοι δίνουν Βιολογία Γενικής ποιες ασκήσεις μπορουν να μας ζητήσουν?

Ασκήσεις στην βιολογία διάφορα. Σίγουρο 4ο θέμα θα πέσει να κάνεις καμιά πυραμίδια, να βρεις καμιά ενέργεια - μάζα, τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Αν είχατε την επιλογή να πάτε σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπως το ΜΙΤ, θα το προτιμούσατε από το ΕΜΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αυτο που λες δεν ισχύει καθώς η εκφραςη και η οργάνωση ενός γραπτού κειμένου δε συνιστά προϋπόθεση μονο για τους θεωρητικούς
Οκ ειναι πιο εύκολο για εμάς καθώς αποστηθιζουμε σελίδες επι σελίδων αλλα αυτο δε σημαίνει ότι ισοδυναμεί η έκθεση με τα μαθηματικά
Για αυτο ειναι και γενικής παιδείας μαθημα

Γλυκό μου κορίτσι, διδασκόμαστε 12 χρόνια έκθεση στο σχολείο. Ότι ήταν να μάθουμε από έκφραση, το μάθαμε. Δεν χρειάζεται να μας καταστρέφουν την καριέρα σε θετικές σχολές μόνο και μόνο επειδή θέλουν να διορίσουν φιλολόγους.

Τα μαθηματικά, με την ίδια λογική είναι εξίσου χρήσιμα, γιατί δεν είναι δυνατόν να θες να πας σε θεωρητική σχολή και να μην ξέρεις μαθηματικά, στα οποία στηρίζονται όλες οι επιστήμες.

Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Αν είχατε την επιλογή να πάτε σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπως το ΜΙΤ, θα το προτιμούσατε από το ΕΜΠ;

Το ΜΙΤ δεν είναι "ένα" πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έστω. Αν μπορούσες να πας στο ΜΙΤ ή στο ΕΜΠ πού θα πήγαινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν υφίσταται τέτοιο δίλημμα, εννοείται στο MIT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος εδώ που δίνει Ιστορία Γενικής Παιδείας;


Έστω. Αν μπορούσες να πας στο ΜΙΤ ή στο ΕΜΠ πού θα πήγαινες;

Σα να ρωτάς αν σου χαρίζανε Gucci ή Zara τι θα διάλεγες.

Τέσπα, το ΜΙΤ δεν είναι ακριβώς αυτό που φαντάζεσαι και είναι πρακτικά σχεδόν αδύνατο να εισαχθείς εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς σαν να σου χαρίζαν Gucci ή Zara. Θα έλεγα είναι σαν να σου χαρίζανε μια φεράρι και ένα yaris. Μπορεί η φεράρι να είναι πολύ καλύτερη, έχει όμως και πολύ μεγαλύτερη ανάγκη συντήρησης και δεν μπορεί να τη συντηρήσει ο οποιοσδήποτε. Εγώ δεν ξέρω αν θα προτιμούσα το MIT. Απ'ότι φαντάζομαι, η επιλογή του MIT συνεπάγεται πολύ μικρότερη εως καθόλου διασκέδαση στα φοιτητικά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλησπερα,λοιπον,στη φυσικη ειμαστε στον θεμελιωδη νομο και μας τον περασε πολυ επιφανειακα,ουτε καρουλι μας εκανε ουτε κινηση με ολισθηση και γενικα μας τα περασε αρκετα γρηγορα.Μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα καλος στη φυσικη και μαρεσει να μελεταω καθε κατηγορια ασκησεων εξονυχιστικα ωστε να καταλαβαινω τυχον εξαιρεσεις κ.τ.λ,αλλα ο καθηγητης δεν βοηθαει κ πολυ σε αυτον τον στοχο.Εδω κατσαμε στισ ταλαντωσεις κοντα σους 5 μηνες και τωρα τρεχει κ δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη.Λετε να ξεκινησω ιδιαιτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
kluader διαφωνω καθετα. Εμεις οτι χρειαζομασταν να μαθουμε στα μαθηματικα τα μαθαμε! Ξερουμε πλεον πως να κανουμε πραξεις (αυτο δηλαδη που μας ειναι απαραιτητο στη καθημερινη μας ζωη. Ολα τα αλλα ειναι γενικουρες που θα χρειαστουν μονο ολοι οσοι θα ασχοληθουν με τους ευρυτερους κλαδους.) Το να μιλας ομως, να ξερεις πως να ενισχυσεις την επιχειρηματολογια σου και να μαθεις μερικα πραγματα παραπανω ειναι κατι που σε αναβαθμιζει και ως ανθρωπο. Αυτο κανει η εκθεση και προσωπικα πιστευω πως ειναι ενα αρκετα παρεξηγημενο μαθημα. Εχω μαθει απειρα πραγματα μεσα απο το μαθημα της εκθεσης, και γενικα μου αρεσει αρκετα. Το μονο προβλημα ειναι ο τροπος με τον οποιο εξεταζεται. Και μην νομιζεις πολλα παιδια της θεωρητικης δεν μπηκαν εκει που ηθελαν εξαιτιας της εκθεσης. Δεν παυει ομως να ειναι ενα μαθημα κομβικης σημασιας. Γι'αυτο και ειναι και γενικης παιδειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπερα,λοιπον,στη φυσικη ειμαστε στον θεμελιωδη νομο και μας τον περασε πολυ επιφανειακα,ουτε καρουλι μας εκανε ουτε κινηση με ολισθηση και γενικα μας τα περασε αρκετα γρηγορα.Μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα καλος στη φυσικη και μαρεσει να μελεταω καθε κατηγορια ασκησεων εξονυχιστικα ωστε να καταλαβαινω τυχον εξαιρεσεις κ.τ.λ,αλλα ο καθηγητης δεν βοηθαει κ πολυ σε αυτον τον στοχο.Εδω κατσαμε στισ ταλαντωσεις κοντα σους 5 μηνες και τωρα τρεχει κ δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη.Λετε να ξεκινησω ιδιαιτερα?

Μάλλον καλό θα ήταν αν έχεις την οικονομική ευχέρεια. Το πιο σημαντικό από όλα βέβαια είναι το προσωπικό διάβασμα. :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
kluader διαφωνω καθετα. Εμεις οτι χρειαζομασταν να μαθουμε στα μαθηματικα τα μαθαμε! Ξερουμε πλεον πως να κανουμε πραξεις (αυτο δηλαδη που μας ειναι απαραιτητο στη καθημερινη μας ζωη. Ολα τα αλλα ειναι γενικουρες που θα χρειαστουν μονο ολοι οσοι θα ασχοληθουν με τους ευρυτερους κλαδους.) Το να μιλας ομως, να ξερεις πως να ενισχυσεις την επιχειρηματολογια σου και να μαθεις μερικα πραγματα παραπανω ειναι κατι που σε αναβαθμιζει και ως ανθρωπο. Αυτο κανει η εκθεση και προσωπικα πιστευω πως ειναι ενα αρκετα παρεξηγημενο μαθημα. Εχω μαθει απειρα πραγματα μεσα απο το μαθημα της εκθεσης, και γενικα μου αρεσει αρκετα. Το μονο προβλημα ειναι ο τροπος με τον οποιο εξεταζεται. Και μην νομιζεις πολλα παιδια της θεωρητικης δεν μπηκαν εκει που ηθελαν εξαιτιας της εκθεσης. Δεν παυει ομως να ειναι ενα μαθημα κομβικης σημασιας. Γι'αυτο και ειναι και γενικης παιδειας.

Ξαναλέω, και ο Φυσικός, ο Μηχανικός ή ο Μαθηματικός έμαθε ότι έμαθε από έκθεση στα 12 χρόνια εκπαίδευσης, όπως ισχυρίζεσαι ότι εσύ έμαθες πράξεις. Δεν χρειάζεται να τον αποκλείσεις από το μαθηματικό επειδή δεν ξέρει κάτι που στην επιστήμη του δεν θα του χρειαστεί.
Και μη μου λες ότι χρειάζεται στην γενικότερη ζωή του, γιατί στην γενικότερη ζωή σου χρειάζεσαι και συ να έχεις και μαθηματική λογική η οποία σε βοηθά να επιλύεις με λογικό τρόπο καθημερινά προβλήματα.


Γι'αυτο και ειναι και γενικης παιδειας.
Είναι πιο πεζός ο λόγος από ότι νομίζεις. Απλά θέλουν να διορίζουν φιλολόγους. Αν μεθαύριο οι μαθηματικοί πιέσουν ανάλογα, θα δεις πως θα αρχίσεις να δίνεις και μαθηματικά στις πανελλήνιες. Just to mention, κάποτε (πριν χρόνια) έδινες και μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δεν συμφωνω. Στο Δημοτικο ναι εκανες εκθεση και ουαου εγραφες εκθεσεις για το πως περασες το καλοκαιρι. Τωρα μαθαινεις για τα ανθρωπινα δικαιωματα για το ποσο πληττονται πλεον, το πολεμο, τη φτωχεια και ολα οσα συμβαινουν γυρω σου. Δεν υποτιμαω σε καμμια περιπτωση τα μαθηματικα. Προφανως και χρειαζονται αλλα σου ειπα πως αυτα που χρειαζονται στη δικη μου καθημερινη ζωη οσον αφορα τα μαθηματικα τα εχω αφομιωσει πληρως. Σκεψου επισης ποσο πιο πολυ χρησιμοποιεις καθημερινα τη γλωσσα σου απο οτι τα μαθηματικα. Η εκθεση δεν ειναι μονο θεωρια, συλλογισμοι και εκθεσεις. Ειναι ολα αυτα που βλεπεις γυρω σου γι'αυτο και προσωπικα τη θεωρω αρκετα σημαντικη. Οχι πως δεν με δυσκολευει θεωρω πως ολους μας μας δυσκολευει αλλα ειναι σημαντικη για ολους τους λογους που προανεφερα. Αλλα peace εγω εχω τη δικια μου γνωμη και εσυ τη δικια σου :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν συμφωνω. Στο Δημοτικο ναι εκανες εκθεση και ουαου εγραφες εκθεσεις για το πως περασες το καλοκαιρι. Τωρα μαθαινεις για τα ανθρωπινα δικαιωματα για το ποσο πληττονται πλεον, το πολεμο, τη φτωχεια και ολα οσα συμβαινουν γυρω σου. Δεν υποτιμαω σε καμμια περιπτωση τα μαθηματικα. Προφανως και χρειαζονται αλλα σου ειπα πως αυτα που χρειαζονται στη δικη μου καθημερινη ζωη οσον αφορα τα μαθηματικα τα εχω αφομιωσει πληρως. Σκεψου επισης ποσο πιο πολυ χρησιμοποιεις καθημερινα τη γλωσσα σου απο οτι τα μαθηματικα. Η εκθεση δεν ειναι μονο θεωρια, συλλογισμοι και εκθεσεις. Ειναι ολα αυτα που βλεπεις γυρω σου γι'αυτο και προσωπικα τη θεωρω αρκετα σημαντικη. Οχι πως δεν με δυσκολευει θεωρω πως ολους μας μας δυσκολευει αλλα ειναι σημαντικη για ολους τους λογους που προανεφερα. Αλλα peace εγω εχω τη δικια μου γνωμη και εσυ τη δικια σου :beer:

Eντάξει, ναι, γνώμες είναι αλλά όπως και να το κάνουμε, το να δώσεις έκθεση για να μπεις μαθηματικό είναι σα να βάλουν εσένα να δώσεις φυσική και μαθηματικά. Άκυρα τελείως. Σου χρειάζονται στην ζωή (για αυτό και τα διδάσκεσαι 12 χρόνια) αλλά είναι τραγικό να σου στερούν την σχολή για να διορίσουν φιλολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θα μας τρελάνετε τελείως σε αυτό το φόρουμ! :P

Εννοείται πως η έκθεση όσο και τα μαθηματικά είναι το ίδιο σημαντικό να διδάσκονται στο σχολείο.
Και μάλιστα στην καθημερινότητά μας περισσότερο θα μας χρειαστεί η έκθεση παρά τα μαθηματικά.
Ωστόσο, ο ρόλος του σχολείου δεν είναι να μας μεταδώσει γνώσεις με κριτήριο ΜΟΝΟ την χρησιμότητα τους στην καθημερινή ζωή!
Το πρόβλημα έγκειται στον τρόπο εξέτασης του μαθήματος και στον τρόπο βαθμολόγησης.

Υ.Γ. Περισσότεροι φιλόλογοι διορίζονται για να διδάξουν τα αρχαία ελληνικά, που για μένα είναι τελείως άχρηστα έτσι όπως τα μαθαίνουμε, παρά για την έκθεση που είναι σημαντικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairi98

Νεοφερμένος

Η Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Eντάξει, ναι, γνώμες είναι αλλά όπως και να το κάνουμε, το να δώσεις έκθεση για να μπεις μαθηματικό είναι σα να βάλουν εσένα να δώσεις φυσική και μαθηματικά. Άκυρα τελείως. Σου χρειάζονται στην ζωή (για αυτό και τα διδάσκεσαι 12 χρόνια) αλλά είναι τραγικό να σου στερούν την σχολή για να διορίσουν φιλολόγους.

Έχεις χρησιμοποιήσει το επιχείρημα ότι η εκθεση συνιστά γενικής παιδείας και πανελλαδικώς εξεταζόμενο μαθημα μονο και μονο για να διορίζονται φιλόλογοι πολλές φορές .. Πρόκειται για μια απλή καραμέλα η οποία δεν ευσταθεί διότι και θεωρητικής κατεύθυνσης μαθημα να ήταν παλι επιπλέον φιλόλογοι θα διορίζονταν κι όχι μαθηματικοί. Επομένως μάλλον κάποια άλλη χρησιμότητα έχει το μαθημα αυτο :confused::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπερα. Η στοιχειομετρία είναι στην υλη της χημειας γ λυκειου με νεο συστημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top