Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι να ξανδωσω πανελληνιες με το παλιο συστημα για τριτη φορα αλλα να φοιτω παραλληλα και στην σχολη.Εννοειται οτι δεν θα παω φρο σε περιπτωση που δωσω και βεβαια θα δωσω κρυφα αν δωσω κρυφα απο τους γονεις μου.Το θεμα ειναι τι θα γινει με τη μετεγγραφη για να ξεκαθαρισουν τα πραγματα.Λετε προλαβαινω να προετιμαστω αν ξεκινιησω 15 ιαουναριου διαβασμα?παρεμπιντως να πω οτι ειχα επιλεξει τεχνολογικη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έδωσα πανελλήνιες το 2008. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να δώσω με το νέο η το παλιό σύστημα; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Και με τα δύο μπορείς, προτείνω το νέο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και με τα δύο μπορείς, προτείνω το νέο σύστημα.

Μου πε ένας φίλος ότι το παλιό είναι μόνο για όσους δώσανε πέρυσι. Εγώ είχα δώσει το 2008, άρα υποχρεωτικά δίνω με το καινούργιο.

Γιατί να δώσω με το καινούργιο; Έχω κάποια συν πιστεύεις;

Αν γίνεται θα θελα με το παλιό γιατί (πάλι ο φίλος) μου πε ότι στο καινούργιο αυξήσανε ύλη σε μαθ κατ και υπολογιστές και τα κάνανε παλούκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ό,τι να'ναι σου λέει ο φίλος σου!

Μπορείς να δώσεις με όποιο σύστημα θέλεις. Στα μαθηματικά η ύλη είναι ίδια και με τα δύο συστήματα και έχει μειωθεί σε σχέση με πέρισυ. Παλούκι δεν είναι κανένα μάθημα αν δεν έχεις κενά και το διαβάζεις συστηματικά! Σε προγραμματισμό δεν γνωρίζω τι άλλαξε.

Για ποιο λόγο να βασανίζεσαι με 6 μαθήματα τι στιγμή που μπορείς να δώσεις μόνο 4 και από τι στιγμή που έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε που αποφοίτησες, άρα δεν θυμάσαι τίποτα; (εκτός αν είχες ανάλογα μαθήματα στην σχολή)

Δεν μας λες βασικά πράγματα όπως τι σχολή θέλεις και σε ποια κατεύθυνση ήσουν. Με όποιο σύστημα και να δώσεις πάντως έχεις τις ίδιες πιθανότητες. Ααα και με το παλιό σύστημα δεν θα ισχύουν οι προφορικοί σου, άρα έχεις ένα μειον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Με το καινούργιο θα ισχύουν οι προφορικοί του 2008;

Κοίτα, ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση, είχα δώσει 7 μαθήματα (6+ΑΟΘ).

Επειδή το ΑΟΘ μου άρεσε, θέλω να το ξαναδώσω αν γίνεται.

Ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό, αλλά είμαι από την παλιά τεχνολογική κατεύθυνση και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω φέτος θεωρητικά, δεν τα χω.

Τι μαθήματα θα δώσω; Ο φίλος μου (!!!) μου πε ότι χάνω πολλά μόρια αν δεν είμαι θεωρητικός γιατί τα παιδαγωγικά είναι για θεωρητικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Με το νέο σύστημα δεν ισχύουν για ΚΑΝΕΝΑΝ οι προφορικοί βαθμοί, δηλαδή η βαθμολογία θα κριθεί μόνο από τα γραπτά. Με το παλιό ισχύουν ΜΟΝΟ για δύο χρόνια μετά την αποφοίτηση, επομένως όχι για εσένα. Αυτό είναι το μοναδικό μείον που ίσως να μην σε επηρεάσει αν γράψεις σε όλα πολύ καλά. Επίσης, με το παλιό ανταγωνίζεσαι μόνο απόφοιτους που όσο να'ναι έχουν μια εμπειρία και ξεκινούν από ένα επίπεδο, σε σχέση με τα παιδιά την γ' που τα βλέπουν 1η φορά. Ωστόσο, και πάλι αν προετοιμαστείς κατάλληλα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Εγώ ήμουν θετική και ξαναδίνω από θετική. Και εγώ 7 μαθήματα είχα δώσει. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τις άλλες κατευθύνσεις τι ισχύει.
Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα εδώ: https://xkfilippidis.blogspot.gr/2013/08/blog-post_12.html?m=1

Σκοπεύεις να δώσεις το 2016 ή το 2017;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σχετικά με τη θεωρητική,εχουν δημοσιεύσει την ύλη για τα μαθήματα με το παλαιό σύστημα αλλά δε βρίσκω τη λογοτεχνία κατεύθυνσης.Ξέρει κανείς τι ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σχετικά με τη θεωρητική,εχουν δημοσιεύσει την ύλη για τα μαθήματα με το παλαιό σύστημα αλλά δε βρίσκω τη λογοτεχνία κατεύθυνσης.Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Η ύλη δεν έχει αλλάξει . Αλλά , αν επιτρέπεται πωα και δεν επελεξες το καινουργιο συστημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Επίσης, με το παλιό ανταγωνίζεσαι μόνο απόφοιτους που όσο να'ναι έχουν μια εμπειρία και ξεκινούν από ένα επίπεδο, σε σχέση με τα παιδιά την γ' που τα βλέπουν 1η φορά.
Nαι, αλλά κοινές βάσεις δεν θα έχουν όλοι; Δηλαδή είτε 6 είτε 4 μαθήματα δώσω, θα ανταγωνιστώ με τις ίδιες βάσεις Σκοπεύω να δώσω το 2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Nαι, αλλά κοινές βάσεις δεν θα έχουν όλοι; Δηλαδή είτε 6 είτε 4 μαθήματα δώσω, θα ανταγωνιστώ με τις ίδιες βάσεις.
Προφανώς, οι βάσεις θα είναι τελείως διαφορετικές του νέου συστήματος με αυτές του παλιού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Προφανώς, οι βάσεις θα είναι τελείως διαφορετικές του νέου συστήματος με αυτές του παλιού.

Mεγαλε δια προλαβαινω λες να προετιμαστω για πανελληνιες αν ξεκινησω διαβασμα απο 15 γεναρη χωρις φρο βεβαια.Να σου ειπισημανω οτι θα δωσω αλλου παννεληνιες γτ δεν εχω σκοπο να το πω στους γονεις μου και θα παρακουλουθω παραλληλα και την σχολη.Τεχνολογικη ειχα επιλεξει + αοθ.7μαθηματα 3 μαθηματα βατα αοθ,αοδε .αεεπ.Αν διαβαζω φυσικη κατ απο το yliko.net ειναι καλα?Εχεις να προτεινεις κανενα καλο βοηθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Προφανώς, οι βάσεις θα είναι τελείως διαφορετικές του νέου συστήματος με αυτές του παλιού.


Ωχ ναι, το είδα. Πάντως ο νόμος που ψηφίστηκε λέει αυτο:

Άρθρο 58
Απόφοιτοι Λυκείου προηγούμενων ετών
1. Η παράγραφος 9 του άρθρου 58 του ν.4310/2014 αντικαθίσταται ως εξής:
«9. Απόφοιτοι ΓΕΛ, ΕΠΑΛ ή άλλου τύπου Λυκείου, οι οποίοι είχαν δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλαδικού τύπου εξετάσεις για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση με το σύστημα που ίσχυσε το σχ. έτος 2014-2015, μπορούν, αν το επιθυμούν, να διαγωνισθούν με το ανωτέρω σύστημα εισαγωγής κατά το επόμενο σχολικό έτος 2015-2016, προκειμένου να διεκδικήσουν ποσοστό των θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης, το οποίο θα ορισθεί με Απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Πολιτισμού και Θρησκευμάτων.
Εναλλακτικά, οι ανωτέρω υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίσθηκε με το ν.4327/2015 (Α΄ 50). Στην περίπτωση αυτή: α) οι υποψήφιοι δεν έχουν δικαίωμα εισαγωγής με κάποιο ειδικό ποσοστό θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης και β) οφείλουν να καταθέσουν εντός της προθεσμίας που θα ισχύσει για τους μαθητές που θα φοιτούν στη Γ Λυκείου το συγκεκριμένο σχολικό έτος ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν την Ομάδα Προσανατολισμού που επιθυμούν να καταταχθούν καθώς και σε ποια μαθήματα θα διαγωνισθούν πανελλαδικά.» 2. Η παράγραφος 4 του άρθρου 45 του ν.4186/2013 (Α’ 193) καθώς και η παράγραφος 7 του άρθρου 43 του ν.4186/2013 που προστέθηκε με την παράγραφο 12 του άρθρου 58 του ν.4310/2014 καταργούνται.
3. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του ν.4186/2013 (Α’ 193) καταργείται.


Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση, και με τα 4 μαθήματα πρέπει να δώσω Ιστορία, Έκθεση, Μαθηματικά Κατ και υπολογιστές. Επίσης, αν δώσω ΑΟΘ (που χα γράψει 20) ΔΕΝ θα μετρήσει γιατί θέλω 4ο επιστημονικό πεδίο.
Οι πιθανότητες να γράψω πάνω από 10 με αυτό το σύστημα είναι 0 %.

Μου φαίνεται το παλιό σύστημα θα ναι καλύτερο για μένα. Ισχύει αυτό που είπε η κοπέλα πιο πάνω, ότι η ύλη των μαθ κατ με το παλιό σύστημα είναι μεγαλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που είπε η κοπέλα πιο πάνω, ότι η ύλη των μαθ κατ με το παλιό σύστημα είναι μεγαλύτερη;

Ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
H ύλη των Μαθηματικών Προσανατολισμού είναι ΚΟΙΝΗ τόσο για τους τελειόφοιτους ή απόφοιτους που επιλέγουν το σύστημα των τεσσάρων μαθημάτων, όσο και για τους απόφοιτους που επιλέγουν το σύστημα των έξι μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πάντως παιδιά το μεγαλύτερο θετικό του νέου συστήματος για εμένα είναι ότι τα μαθήματα είναι μόνο 4 που απευθείας σημαίνει ότι είναι λιγότερο ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ σε σχέση με το παλιό που 3 εβδομάδες γράφαμε εξετάσεις. Τώρα 1,5 εβδομάδα και τέλος.

Είδα σε ένα site με αντίστροφη μέτρηση πιθανή ημερομηνία έναρξης 19 Μαιου, τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Χρόνια πολλά! Καλή χρονιά! Εύχομαι σε όλους μας επιτυχία! Το 2016 να μας φέρει μόνο επιτυχία στις Πανελλήνιες και φυσικά την πρώτη επιλογή!!! Formio4,πιστεύω αυτή η ημερομηνία καλή ακούγεται,αλλά μου φαίνεται περίεργο να ξεκινήσουμε ημέρα Πέμπτη.Εγώ θα έλεγα Δευτέρα 16. Πώς πάτε με τις επαναλήψεις παιδιά; Ξεκουραστηκατε καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Χρόνια πολλά τέκνα και ευτυχισμένο το νέο έτος.Όσοι δίνετε πρώτη φορά σας εύχομαι να περάσετε στη πρώτη σας επιλογή.Όσο για μας που ξαναδινουμε λίγο κουράγιο ακόμα και θα βρεθούμε εκεί που θέλουμε!
Προσωπικά υπήρξαν μέρες που δεν άνοιξα βιβλίο,έπρεπε να αφιερώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου,γιορτές έχουμε άλλωστε :P Κατά τ'άλλα έκανα και τις επαναλήψεις μου έγραψα και τα διαγωνίσματα μου και ξεκινάω δυναμικά από βδομάδα (δίνω με το παλιό σύστημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Χρόνια πολλά τέκνα και ευτυχισμένο το νέο έτος.Όσοι δίνετε πρώτη φορά σας εύχομαι να περάσετε στη πρώτη σας επιλογή.Όσο για μας που ξαναδινουμε λίγο κουράγιο ακόμα και θα βρεθούμε εκεί που θέλουμε!
Προσωπικά υπήρξαν μέρες που δεν άνοιξα βιβλίο,έπρεπε να αφιερώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου,γιορτές έχουμε άλλωστε :P Κατά τ'άλλα έκανα και τις επαναλήψεις μου έγραψα και τα διαγωνίσματα μου και ξεκινάω δυναμικά από βδομάδα (δίνω με το παλιό σύστημα)
ελα ρε παμε δυνατα και εγω θα δωσω παραλληλα με την σχολη.Θα ξεκινησω διαβασμα μονος μου βεβαια και μεσω ιντερνετ υποστηρικτικο υλικο και οτι βοηθηματα ειχα αγορασει για να δωσω τριτη φορα αλλα δεν θα το πω σε κανεναν.Αοδε βατο,αοθ βατο,αεεπ παλευεται εκθεση επισης φυσικη θα δωσω το καλυτερο ευατο για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα μαθ δεν ξερω τωρα πρεπει να τα οργανωσω ειναι και οι μιγαδικοι μεσα ουλτρα?μαθ γεν με ενα βοηθημα που θα αγορασω θα την βγαλω του σαβαλλα του στεργιου και νακη.Καλη μας επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
ελα ρε παμε δυνατα και εγω θα δωσω παραλληλα με την σχολη.Θα ξεκινησω διαβασμα μονος μου βεβαια και μεσω ιντερνετ υποστηρικτικο υλικο και οτι βοηθηματα ειχα αγορασει για να δωσω τριτη φορα αλλα δεν θα το πω σε κανεναν.Αοδε βατο,αοθ βατο,αεεπ παλευεται εκθεση επισης φυσικη θα δωσω το καλυτερο ευατο για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα μαθ δεν ξερω τωρα πρεπει να τα οργανωσω ειναι και οι μιγαδικοι μεσα ουλτρα?μαθ γεν με ενα βοηθημα που θα αγορασω θα την βγαλω του σαβαλλα του στεργιου και νακη.Καλη μας επιτυχια

Το σκέφτηκες καλά; Θα σου έλεγα να το σκεφτείς λίγο παραπάνω.
Όχι οι μιγαδικοί είναι εκτός ύλης.Στα μαθηματικά έχουμε ίδια ύλη με αυτούς που δίνουν με το νέο.Εφόσον σε ενδιαφέρει το 5ο πεδίο,γιατί δε δίνεις με το νέο σύστημα;( ΑΟΘ-ΑΕΠΠ-Μαθηματικά κατεύθυνσης-Έκθεση ).Ψάξε το μπορεί να σε συμφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top