[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
^Ωραία φατσούλα.. :angel:

Μία ακόμα απορία. Την εισαγωγή στα Αρχαία πρέπει να την ξέρουμε παπαγαλία; Μου φαίνεται τεράστια (κι έχω κάνει μόνο Πλάτωνα-Πρωταγόρα) και σχετικά δύσκολη για την μάθεις παπαγαλία κι έχω αγχωθεί ότι δεν θα την μάθω ποτέ.

Η εισαγωγή γενικά θέλει πολλές επαναλήψεις. Βέβαια από την στιγμή που έβγαλες την εισαγωγή του Πρωταγόρα μετά οι άλλες είναι πιο
βατές. Επειδή έχω βγάλει και την εισαγωγή στην πολιτεία στο μοναδικό σημείο που θα δυσκολευτείς είναι προς το τέλος που αναφέρεται στην δικαιοσύνη και στις φαύλες πολιτείες. Για Αριστοτέλη δεν ξέρω, αλλά λέγεται ότι είναι πιο εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στην αρχή θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να τις μάθεις, γιατί πραγματικά ειναι δύσκολες. Του Αριστοτέλη η εισαγωγή είναι μικρότερη, σαφέστερη και καλύτερα διατυπωμένη. Αναφορικά με τις πρώτς εισαγωγές (Πλάτωνας-Πρωταγόρας) θα καταφέρεις να τις μάθεις παπαγαλία, αλλά ύστερα απο πολλές επαναλήψεις! Είναι βέβαιο ότι θα τις μάθεις τέλεια. Κάθε χρόνο, τέτοιο καιρό όλοι οι μαθητές της θεωρητικής έχουν ακριβώς την ίδια φοβία με τις εισαγωγές! Μην ανησυχείς! Καλή επιτυχία!
Μου έδωσες δύναμη και μου έφυγε λίγο άγχος! Σε ευχαριστώ παρά πολύ

Η εισαγωγή γενικά θέλει πολλές επαναλήψεις. Βέβαια από την στιγμή που έβγαλες την εισαγωγή του Πρωταγόρα μετά οι άλλες είναι πιο βατές. Επειδή έχω βγάλει και την εισαγωγή στην πολιτεία στο μοναδικό σημείο που θα δυσκολευτείς είναι προς το τέλος που αναφέρεται στην δικαιοσύνη και στις φαύλες πολιτείες. Για Αριστοτέλη δεν ξέρω, αλλά λέγεται ότι είναι πιο εύκολη.
Δεν έχω βγάλει Πρωταγόρα..:( Σήμερα τον κάναμε και φρίκαρα, γι' αυτό ήρθα εδώ να κλαφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ηρέμησε και μην αγχώνεσαι, έχεις μέρες μπροστά σου για να τον βγάλεις. Ξεκουράσου και λίγο γιατί τώρα είναι μόνο η αρχή που να δεις την συνέχεια..καλό κουράγιο, τα πέρασα εγώ πέρσι αυτά. Πραγματική φρίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
9 μηνες ακόμη θα σας σκεφτομαι απο το σπίτι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
^Ωραία φατσούλα.. :angel:
Μία ακόμα απορία. Την εισαγωγή στα Αρχαία πρέπει να την ξέρουμε παπαγαλία; Μου φαίνεται τεράστια (κι έχω κάνει μόνο Πλάτωνα-Πρωταγόρα) και σχετικά δύσκολη για την μάθεις παπαγαλία κι έχω αγχωθεί ότι δεν θα την μάθω ποτέ.
Εγώ προσωπικά παπαγαλία παπαγαλία δεν πέφτει,αλλά δεν μπορώ να σου πω πως ξεφεύγω από τη διατύπωση του βιβλίου ούτω πως δεν χρησιμοποιώ τις φράσεις που έχει μέσα (το βιβλίο). Συγγνώμη αλλά ειδικά τα πρώτα πρώτα (στην εισαγωγή του Σωκράτη) που λέει πώς ξεκίνησε να φιλοσοφεί ο Σωκράτης (με το χρησμό και τις αηδίτσες εκεί),τα γράφει με μορφή ρητορικών ερωτήσεων.Ε,οκ όποιος γουστάρει να κάθεται να παπαγαλίζει τις ρητορικές ερωτήσεις και δεν μπορεί να αλλάξει την διατύπωση για να το κάνει κείμενο σε γ'ενικό είναι χαζός.:P
Μη φτάσεις και στο άλλο άκρο του να ξεφεύγεις από το νόημα να κόβεις στοιχεία. Θέλει κάτι ενδιάμεσο,μία "μεσότητα",όπως λέει και ο φίλτατος Αριστοτέλης:hehe:
Εγώ δεν έχω αγχωθεί με τις εισαγωγές,αλλά φοβάμαι μην ξεχάσω να γράψω στοιχεία σε μία ερώτηση,που αν δω μετά το βιβλίο θα πω "Αχ ναι μωρέ,ήταν και αυτό." Γενικά στο πρώτο διαγώνισμα της εισαγωγής του Πλάτωνα και του Πρωταγόρα δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένη μ'αυτό που έγραψα,αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που θα φτιάξει γιατί θα ξαναγράψω σύντομα.:P
Δεν έχω βγάλει Πρωταγόρα..:( Σήμερα τον κάναμε και φρίκαρα, γι' αυτό ήρθα εδώ να κλαφτώ.
Ούτε εγώ έχω βγάλει Πρωταγόρα,chill,κανείς βασικά.:P
Αριστοτέλη εισαγωγή μπορεί κάποιοι να έχουν βγάλει,κείμενο όμως όχι.;)

--> Αυτό που εμένα με αγχώνει είναι η Ιστορία. Την θεωρώ πιο δύσκολη από το Άγνωστο.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
με "μεσότητα" στην αποστήθιση, θα είναι και το αποτέλεσμα μέσο/μέτριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δε ήμουν θεωρητική, αλλά η εμπειρία μου λέει πως διάβαζε-διάβαζε, σου μένει η διατύπωση του βιβλίου και μετά όταν τα λες σου βγαίνει εμπειρικά. Δεν υπάρχει χειρότερο από το να προσπαθείς να τα μάθεις από την αρχή λέξη-λέξη χωρίς να έχεις πιάσει το νόημα του κομματιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
με "μεσότητα" στην αποστήθιση, θα είναι και το αποτέλεσμα μέσο/μέτριο.
You misunderstood me. Μεσότητα εννοούσα στο τι πρέπει να μάθεις αυτολεξεί από το βιβλίο και τι σηκώνει δική σου διατύπωση,χωρίς να παραλείπεις στοιχεία που έχει το βιβλίο.:)
Τώρα αν κανείς γουστάρει να παπαγαλίζει και τις ρητορικές ερωτήσεις,με γεια του με χαρά του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικότερα, ανθρωπιστικές σπουδές=μαθαίνω απ' έξω. Τώρα μπορεί κάποια πράγματα να μην είναι όπως το βιβλίο, όπως λέει και η fairygirl, αλλά είναι επιτακτικό, αλλιώς ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ (που λέει και ο φίλος μας ο Τσουκαλάς :-p).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex98

Νεοφερμένος

Ο alex98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Επειδη εχουμε φαει ολες τις αλλαγες στην μαπα, ισχυει οτι τα θεματα θα ειναι αρκετα ευκολα και δεν θα ανεβουν πολυ οι βασεις? Πιο συγκεκριμενα για το 5ο πεδιο ενδιαφερομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ολοι αναμενουν πτωσεις βασεων φετος! Και οσο για του χρονου ακους διαφορες αποψεις... μαλλον δυσκολα θα εχουμε παλι, γιατι γραφουμε 4 μαθηματα με ελαφρως μειωμενη υλη. Απο τα νεα κομματια που μας εβαλαν για φετος λογικα θα βαλουν κατι ευκολο... Και οντως πολλες αλλαγες, σε εμας πεφτουν παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ισχυει οτι τα θεματα θα ειναι αρκετα ευκολα και δεν θα ανεβουν πολυ οι βασεις?
Πώς γίνεται αυτό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Συμφωνώ με την cygnus.e. Η ύλη παραείναι μικρή για να εξεταστούμε σε εύκολα θέματα. Εάν βάλουν εύκολα οι βάσεις θα πάνε στο θεό. Εγώ πιστεύω ότι θα είναι τσιμπημένα τα θέματα σε εμάς. Εγώ έχω μια απορία σχετικά με τον αριθμό των εισακτέων στα πανεπιστήμια του χρόνου. Θα υπάρξει μείωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ολα αυτά είναι αδύνατον να διαλευκανθούν τώρα έχοντας ορίσει εκλογές για τις 20 σεπτέμβρη ενω θα έχουν ανοίξει τα σχολεία ήδη μια εβδόμαδα.Θα πρέπει να εκλεγεί η όποια κυβέρνηση να διορισουν υπουργό παιδείας (όποιος είναι να γίνει ) για να ρυθμίσει ολα αυτά τα πράγματα με υπουργική απόφαση.Εϊναι πολλά τα ερωτήματα για τις πανελλήνιες 2016:Μετράει το απολυτήριο στις πανελλήνιες?Αν ναι πόσο θα μετράει ο βαθμός απολυτηρίου στις πανελλήνιες?Οι μαθητές θα δίνουν πρώτα ενδοσχολικές εξετάσεις και μετά πανελλήνιες?Τρόπος υπολογισμού μορίων για τις πανελλήνιες 2016?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι θα υπάρξει πλήρης διαχωρισμός απολυτηρίου-πανελλαδικών, τουλάχιστον με βάση τον νόμο. Για τα υπόλοιπα μόνον 'ακούγονται' πράγματα, τίποτε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregory29

Νεοφερμένος

Ο Gregory29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Σε ποιο σημείο της ύλης βρίσκεστε τα παιδιά της θεωρητικής στα μαθήματα των λατινικών και της ιστορίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στα λατινικά είμαι στο κείμενο 21. Ιστορία έχω ολοκληρώσει τα πολιτικά κόμματα, το κρητικό (σχεδόν, κάτι λίγο μου μένει) και το πρώτο όμως μόνο αυτό που είναι από το αγροτικό και μετά. Βέβαια είχα ξεκινήσει προετοιμασία από πέρσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
άκουσα ότι πιθανότατα θα γράφετε πρώτα ενδοσχολικές και μετά πανελλήνιες, απλά τραγικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
άκουσα ότι πιθανότατα θα γράφετε πρώτα ενδοσχολικές και μετά πανελλήνιες, απλά τραγικό!

Αυτό μου ακούγεται πολύ κουφό για να συμβεί. Εδώ μέχρι σήμερα τα παιδιά δεν διαβάζουν για τις ενδοσχολικές, ενώ έχουν ξεφορτωθεί υποτίθεται το άγχος των πανελληνίων. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει κανείς να συγκεντρωθεί και να διαβάσει για τις ενδοσχολικές, ενώ το μόνο που θα μας απασχολεί θα είναι οι πανελλήνιες; Αυτό θα ήταν καταστροφικό. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάντως επί δεσμών πρώτα έγραφαν απολυτήριες και μετά πανελλήνιες. Και καλά με αυτό τον τρόπο αποσυνδέεται το λύκειο από τις εισαγωγικές εξετάσεις. Εάν γίνει αυτό, σημαίνει ότι θα εξεταζόμαστε τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα διπλή φορά, δηλαδή και ενδοσχολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top