[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nks13

Νεοφερμένος

Ο nks13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειδα καποιους να λενε οτι η χημεια κατ. ειναι δυσκολη. Ενας καθηγητης μου ειπε οτι ειναι αρκετα ευκολο μαθημα αν το προσεξεις απο την αρχη και μπορει να σε βοηθησει πολυ στο τελος. Εγω βεβαια δεν εχω διαβασει ακομα χημεια για να δω πως μου φαινεται αν και ειχα ενα θεμα με αυτη τα τελευταια 2 χρονια, κυριως λογω της καθηγητριας που ειχαμε. Φετος φανταζομαι θα εχουμε αλλο καθηγητη αλλα εαν εχουμε την ιδια θα υπαρξει προβλημα!! Η φυσικη πως σας φαινεται; Εχω αρχισει ιδιαιτερα και μπορω να πω οτι ειναι ψιλοευκολη αλλα δεν παυει να ειναι φυσικη. Το προβλημα ειναι οτι νομιζεις οτι την καταλαβαινεις και κανεις λαθος...αυτο αποκομισα απο τις αλλες χρονιες αλλα ελπιζω να μην ισχυει και φετος..!! Αυτο που βρηκα περιεργο ειναι οτι εχουμε μονο 3 ωρες την εβδομαδα φυσικη και 5 μαθηματικα. Μου φανηκε περιεργο εως παρεξηγηθηκα γιατι μου αρεσει η φυσικη. Νομιζετε πως βγαινει φετος; Και τι γνωμη εχετε εσεις του 2ου πεδιου για τα μαθηματα;

Απο οσο γνωρίζω η χημεία ειναι το πιο εύκολο απο τα τρία. Και εγω ειχα πρόβλημα καθηγητή τα προηγούμενα δυο χρονια αλλα ετσι κι αλλιώς θα εχω άλλον στο φροντιστήριο και θα διαβαζω και μόνος πολυ περισσότερο. Η φυσική εώς τωρα φαίνεται καλη αλλα μετα δυσκολεύει αρκετά. Οσο για τις ώρες πιστεύω ειναι αρκετές ενω τα μαθηματικα σαφώς χρειάζονται περισσότερες αφου ειναι πιο δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τα μαθηματικα απο περισυ τα εχω παρεξηγησει λιγο ενω ειναι ωραια. Δεν τα αντεχα στην β'. Αλλα τωρα εχω πολλη ορεξη για αυτα... Φυσικη πιστευω πως οι ταλαντωσεις ειναι το πιο δυσκολο. Την πρωτη φορα που ανοιξα το βοηθημα και ειδα κατι περιεργους τυπους πελαγωσα αλλα στη συνεχεια εξοικειωθηκα. Χημεια κι εγω μαλλον πρεπει να κανω μαθηματα ακομα κι αν ηθελα να το αποφυγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Η Ιστορία κατεύθυνσης μια χαρά βγαίνει. Ρίξτε βάρος στα αρχαία!
(Κόψτε το κεφάλι σας να μάθετε απ'έξω και ανακατωτά και νεράκι τη γραμματική!!! Χωρίς να μάθετε γραμματική, μην μπείτε καν στην αίθουσα εξέτασης :P)
Τζι-τζι,γιατί μιλάς; :P
(Επίσης,το 12άρι/20 του γνωστού κοιτάς να πιάσεις πρώτα και σε 2η φάση το άγνωστο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τέλοςςςςςς κι από μένα η θερινή προετοιμασία! Καιρός ήταν!! :D
Καλή ξεκούραση και καλές διακοπές σε όσους τελείωσαν και καλή αρχή σε όσους αρχίζουν τώρα τον Αύγουστο. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Τζι-τζι,γιατί μιλάς; :P
(Επίσης,το 12άρι/20 του γνωστού κοιτάς να πιάσεις πρώτα και σε 2η φάση το άγνωστο).


Τελικά το γνωστό θα πιάνει δωδεκάρι ή δεκάρι. Επίσης για την έκθεση τι θα ισχύσει, οι ασκήσεις δωδεκάρι ή δεκάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Τέλοςςςςςς κι από μένα η θερινή προετοιμασία! Καιρός ήταν!! :D
Καλή ξεκούραση και καλές διακοπές σε όσους τελείωσαν και καλή αρχή σε όσους αρχίζουν τώρα τον Αύγουστο. :clapup:

Καλή ξεκούραση :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Στην ύλη των Λατινικών έχει διάφορα κείμενα στα οποία δεν είναι μέσα η μετάφραση τους αλλά είναι μέσα η γραμματική και το συντακτικό τους..
Μπορούν να μας βάλουν ένα τέτοιο κείμενο, στο οποίο δεν θα μας ζητήσουν την μετάφραση του αλλά ασκήσεις πάνω στην γραμματική και το συντακτικό του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Στην ύλη των Λατινικών έχει διάφορα κείμενα στα οποία δεν είναι μέσα η μετάφραση τους αλλά είναι μέσα η γραμματική και το συντακτικό τους..
Μπορούν να μας βάλουν ένα τέτοιο κείμενο, στο οποίο δεν θα μας ζητήσουν την μετάφραση του αλλά ασκήσεις πάνω στην γραμματική και το συντακτικό του;

Από μτφρ μπορούν μόνο να σου ζητήσουν κάτι από τα 22 κείμενα. Από τα άλλα κείμενα μόνο την θεωρία τους στην γραμματική και στο συντακτικό θα μελετήσεις. Ουσιαστικά δλδ η εξέταση και της γραμματικής και του συντακτικού γίνεται στα 22 κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αξιζει να κανω βιολογια Γ λυκειου απο την Β, ή ειναι υπερβολικο?Δεν ξερω και ποσο δυσκολη θα ειναι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αξιζει να κανω βιολογια Γ λυκειου απο την Β, ή ειναι υπερβολικο?Δεν ξερω και ποσο δυσκολη θα ειναι........

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνεις αυτό, ειδικά στο μάθημα της βιολογίας. Η ύλη βγαίνει άνετα μέσα στη χρονιά πιστεύω και ειδικά τώρα που δίνουμε λιγότερα μαθήματα μπορείς να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με την βιολογία σε σχέση με τα παιδιά που είχαν δώσει με το παλιό σύστημα. Επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να ξεκινάει Βιολογία από την Β Λυκείου. Συνήθως αυτό γίνεται με μαθηματικά και φυσική που απαιτούν να λύσεις αρκετές ασκήσεις. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου, αν και πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι για τις Πανελλήνιες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Από μτφρ μπορούν μόνο να σου ζητήσουν κάτι από τα 22 κείμενα. Από τα άλλα κείμενα μόνο την θεωρία τους στην γραμματική και στο συντακτικό θα μελετήσεις. Ουσιαστικά δλδ η εξέταση και της γραμματικής και του συντακτικού γίνεται στα 22 κείμενα.

δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν στις πανελλήνιες κείμενο που δεν έχει μετάφραση; δεν λέω να μας ζητήσουν να το μεταφράσουμε, αλλά να μας βάλουν ασκήσεις πάνω σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν στις πανελλήνιες κείμενο που δεν έχει μετάφραση; δεν λέω να μας ζητήσουν να το μεταφράσουμε, αλλά να μας βάλουν ασκήσεις πάνω σε αυτό

Όχι. Μόνο στα 22 κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παιδιά πόσα κείμενα έχετε στο σύνολο στα λατινικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Όχι. Μόνο στα 22 κείμενα.
Οκ, σε ευχαριστώ πολύ!

Παιδιά πόσα κείμενα έχετε στο σύνολο στα λατινικά;
22, 9 από την παλιά ύλη της Β' και 13 από την Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τελικά το γνωστό θα πιάνει δωδεκάρι ή δεκάρι. Επίσης για την έκθεση τι θα ισχύσει, οι ασκήσεις δωδεκάρι ή δεκάρι;
Επί ΝΔ και όταν έσκασε η μπόμπα περί νέου συστήματος θυμάμαι πως στη Β' θα'ταν 10-10 γνωστό και άγνωστο εκάστοτε και στη Γ' 8 άγνωστο και 12 γνωστό. Και στην έκθεση 10-12. Αν και αυτά ακόμη που δε μας έχουνε βομβαρδίσει από διαγωνίσματα και πάμε λίγο στα τυφλά είναι λεπτομέρειες. Γιατί μπορεί κανείς πολύ απλά να εστιάζει στο κάθε κομμάτι το ίδιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Η χημεια ειναι ενα ευκολο και αρκετα ενδιαφερον μαθημα . Οσον αφορα τη φυσικη ειναι υπουλη και απαιτει εξασκηση και κατανοηση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, καλή επιτυχία σε όλους. Όποιος απο την θεωρητική δεν πηγαίνει φροντιστήριο για διάφορους λόγους μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου, καθώς μπορώ να προσφέρω πολλές σημειώσεις και σημαντική βοήθεια σε θεωρητικά μαθήματα! Είναι ευχαρίστησή μου μιας και εχω βιώσει την αντίστοιχη εμπειρία των πανελληνίων!

Τζι-τζι,γιατί μιλάς; :P
(Επίσης,το 12άρι/20 του γνωστού κοιτάς να πιάσεις πρώτα και σε 2η φάση το άγνωστο).


Σωστό, αλλά η καλή γνώση της γραμματικής θα σε βοηθήσει και στο γνωστό! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Η χημεια εχει αρχισει να μου αρεσει τωρα ειδικα που ειμαι στην οξειοδοαναγωγη.
Η φυσικη ειναι παρα πολυ ωραια και απαιτει βαθια κατανοηση της θεωριας και μηδεν παπαγαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μία ακόμα απορία. Την εισαγωγή στα Αρχαία πρέπει να την ξέρουμε παπαγαλία; Μου φαίνεται τεράστια (κι έχω κάνει μόνο Πλάτωνα-Πρωταγόρα) και σχετικά δύσκολη για την μάθεις παπαγαλία κι έχω αγχωθεί ότι δεν θα την μάθω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
^Ωραία φατσούλα.. :angel:

Μία ακόμα απορία. Την εισαγωγή στα Αρχαία πρέπει να την ξέρουμε παπαγαλία; Μου φαίνεται τεράστια (κι έχω κάνει μόνο Πλάτωνα-Πρωταγόρα) και σχετικά δύσκολη για την μάθεις παπαγαλία κι έχω αγχωθεί ότι δεν θα την μάθω ποτέ.

Στην αρχή θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να τις μάθεις, γιατί πραγματικά ειναι δύσκολες. Του Αριστοτέλη η εισαγωγή είναι μικρότερη, σαφέστερη και καλύτερα διατυπωμένη. Αναφορικά με τις πρώτς εισαγωγές (Πλάτωνας-Πρωταγόρας) θα καταφέρεις να τις μάθεις παπαγαλία, αλλά ύστερα απο πολλές επαναλήψεις! Είναι βέβαιο ότι θα τις μάθεις τέλεια. Κάθε χρόνο, τέτοιο καιρό όλοι οι μαθητές της θεωρητικής έχουν ακριβώς την ίδια φοβία με τις εισαγωγές! Μην ανησυχείς! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top