[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου!
το 4ο πεδίο δεν είναι τα πολυτεχνεία ;; πώς προκύπτει ότι πρέπει να δώσει κανείς ιστορία γενικής παιδείας για να το ανοίξει;;
Με το νεο συστημα, στο 4ο πεδιο θα υπαρχουν μονο σχολες παιδαγωγικων,βρεφονηπιοκομιας,προσχολικης αγωγης κτλ. Τα τμηματα των πολυτεχνειων θα ανηκουν στο 2ο πεδιο μαζι με τις σχολες θετικων επιστημων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
αα οκ ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου!
το 4ο πεδίο δεν είναι τα πολυτεχνεία ;; πώς προκύπτει ότι πρέπει να δώσει κανείς ιστορία γενικής παιδείας για να το ανοίξει;;

Σύμφωνα με το νέο σύστημα στο 4ο πεδίο ( ομάδα προσανατολισμού όπως λέγεται τώρα) ανήκουν οι σχολές των επιστημών εκπαίδευσης -παιδαγωγικα-.
Οι πολυτεχνικες σχολές ανήκουν πλέον στο 2ο πεδίο. (μαθηματικά,φυσική,χημεία,βιολογια-αν επιλέξεις- και φυσικά νεοελ. γλώσσα) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδια στην βιολογια ειμαι στο τελος του 2ου και κανω 3 ωρες την εβδομαδα. Πολυ μπροστα δεν ειμαι ή μου φαινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Παιδια στην βιολογια ειμαι στο τελος του 2ου και κανω 3 ωρες την εβδομαδα. Πολυ μπροστα δεν ειμαι ή μου φαινεται;


Την παρασκευή αν δεν το τελειώσουμε το πολύ να έχουν μείνει 2-3 σελίδες.Και εγώ πάνω κάτω εκεί είμαι,don't worry:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Θα επαναφέρω την ερωτήση του Γατόπαρδου επειδή ενδιαφέρεται και μια φίλη μου.Γενικά οι ασκήσεις του Σαλτερή πρέπει να γίνουν όλες;

Οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής του σαλτερή πρέπει να γίνουν λέτε? Επειδή η θεωρία του σαλτερή είναι τεράστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδιά εσείς θα κάνετε όλες τις ασκήσεις που σας βάζουν στο φροντιστήριο/ιδιαίτερο, από εκεί και πέρα κάντε όσες περισσότερες μπορείτε από το βοήθημα αν σας μένει χρόνος (που θα σας μένει γιατί έχετε λιγότερη ύλη στο σύνολο απ'ότι με το παλιό σύστημα και λιγότερα μαθήματα). Η επίλυση πολλών ασκήσεων δίνει ταχύτητα και αυτοπεποίθηση.
Στο τέλος όμως μπορεί να σας πέσει άσκηση που δεν έχετε ξαναδεί ποτέ και στόχος στο διάβασμά σας πρέπει να είναι η κατανόηση σε βάθος της ύλης για να μπορείτε να την αντιμετωπίσετε και όχι η υιοθέτηση μηχανικού τρόπου επίλυσης ασκήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Παιδια στην βιολογια ειμαι στο τελος του 2ου και κανω 3 ωρες την εβδομαδα. Πολυ μπροστα δεν ειμαι ή μου φαινεται;
Οντως εισαι αρκετα μπροστα.Φροντισε να τα ξαναδιαβασεις αυτα τα δυο κεφαλαια για να σου μεινουν.Ειναι αρκετα σημαντικα οπως και τα επομενα που θα μαθεις φυσικα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η χημεία είναι πιο δύσκολη από τη φυσική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παιδιά καλή επιτυχία σας εύχομαι!!! ΝΑ σκίσετε όλοι!! :) :) Ο χρόνος περνάει σαν νεράκι...Δεν θα καταλάβετε πότε θα έχετε τελειώσει....!!! Το διάβασμα είναι αρκετο αλλά η ικανοποιήση που θα νιώσετε μετά δεν αντικαθίσταται με τίποτα άλλο!!! Το μόνο που σας συμβουλεύω είναι να μην έχετε άγχος γιατί είναι ππολύ καταστροφικό...Να έχετε το καθημερινό άγχος αλλά αυτό που είναι επικοδομητικό και σας βοηθάει να επιτελέσετε σωστά τον στόχο σας!!! :) :) :) Και κάτι άλλο....Κατά την διάρκεια της χρονιάς θα ακούτε από τους καθηγητές σας καλά λόγια για την απόδοση σας, οτι θα σκίσετε και άλλα κολακευτικά σχόλια...Το γεγονός αυτό όμως δεν θα πρέπει να σας επαναπαύει και να σας καθησυχάζει αλλά να ενισχυει την υπομονή και την προσπάθεια σας!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η χημεία είναι πιο δύσκολη από τη φυσική?


Η αλήθεια είναι ότι το 1ο κεφάλαιο της χημείας είναι αρκετά δυσνόητο.
Προσωπικά χρειάστηκε αρκετός καιρός για να το κατανοήσω πλήρως και μπερδευόμουν συνεχώς στις ασκήσεις.
Η "πραγματική" χημεία είναι στα επόμενα κεφάλαια, αυτό το κεφάλαιο είναι κυρίως θεωρητικό και ό,τι πιο βλακεία μπορούσαν να βάλουν στην ύλη... πέφτει κυρίως σε πολλαπλής, Σ-Λ και ανάπτυξη.
Μην ανησυχείς στο τέλος θα σου φαίνεται εύκολο.

Ο χρόνος περνάει σαν νεράκι...Δεν θα καταλάβετε πότε θα έχετε τελειώσει....!!!
Αυτό πραγματικά δεν συνέβη με εμένα και απορώ γιατί όλοι το λένε. :P Ο χρόνος περνούσε βασανιστικάαα αργά και δύσκολα ιδιαίτερα μετά τον Φεβρουάριο.

Παιδια στην βιολογια ειμαι στο τελος του 2ου και κανω 3 ωρες την εβδομαδα. Πολυ μπροστα δεν ειμαι ή μου φαινεται;


Καλά μου φαίνεται, πρόσεχε να ακολουθείς τους ρυθμούς του φροντιστηρίου. π.χ. είχα συμμαθητές που έλεγαν ότι είναι στο τάδε κεφάλαιο στην ύλη στο φροντιστήριο, αλλά αυτοί είχαν μείνει πιο πίσω στο διάβασμά τους.
Για την βιολογία συγκεκριμένα αν πας για 20 φρόντισε προς το παρόν να λες απ'έξω λέξη προς λέξη τα 2 αυτά κεφάλαια (σιγά-σιγά γίνεται αυτό βέβαια) και να λύσεις πολλές ασκήσεις ιδιαίτερα στο 2ο κεφ για να κατανοήσεις την λογική τους και τους μηχανισμούς. Οι ασκήσεις ίσως στην αρχή σου φαίνονται λίγο παράξενες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω και εγώ με τη σειρά μου καλή επιτυχία. Η χρονιά αυτή για μένα τουλάχιστον πέρασε γρήγορα. Μη κάνετε υπερβολές και μην ακούτε αυτά που λένε οι γύρω σας. Θυμάμαι να μου λένε εμείς έχουμε βγάλει τόσα κεφάλαια από πέρσι και τα ξέρουμε τέλεια δε βγαίνουν όλα σε μια χρονιά και τα λοιπά. Αυτά είναι χαζομάρες μια χαρά βγαίνουν γι αυτό μη πεθάνετε και στο διάβασμα από το καλοκαίρι.και της θεωρητικής επειδή ακούω να λέγονται πολλά για το άγνωστο μη τρελαίνεστε η μετάφραση και το συντακτικό θέλουν προπόνηση θα πρότεινα να πάρετε ένα βιβλίο με βιβλιογραφία για εξάσκηση. δε χρειάζεται να τα λύσετε όλα όποτε έχετε χρόνο κάντε και από ένα .για τη γραμματική πρέπει να μπείτε στο νόημα της. Μια φίλη μου έλεγε ότι είχε μάθει 180 ανώμαλα ρήματα. Ακόμη και αλήθεια να έλεγε (που δεν το νομίζω) δε ήταν ανάγκη και φάνηκε και από τα αποτελέσματα της. Λίγα ανώμαλα πρέπει να ξέρετε και τα υπόλοιπα κλίνονται όπως αυτά ή ίσως με κάποιες παραλλαγές που θα μάθετε να τις ξεχωρίζετε . Γενικά η ύλη είναι μικρή και δε χρειάζεται άγχος:whistle::whistle::whistle:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ο βιολόγος μας δεν μας είχε πει να πάρουμε κάποιο συγκεκριμένο(βασικά δεν μας είπε να πάρουμε :P). Στο βιβλιοπωλείο μου δείξανε ποια έχουν, τα ξεφύλλισα όλα και πήρα ένα του Σαβάλλα που το έχουν γράψει οι Ηλίας Αρδίτης, Παναγιώτης Γκιργκινούδης, Δημήτρης Νοταράς, Μιχάλης Πιταροκοίλης. Έχει πράσινο εξώφυλλο με μια πεταλούδα. Το πήρα γιατί είχε αρκετές ασκήσεις σε κάθε κεφάλαιο και πάνω απ'όλα πολλές ερωτήσεις θεωρίας απαντημένες αρκετά αναλυτικά ώστε να περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία και με το παραπάνω αλλά αρκετά συνοπτικά ώστε να μπορείς να τις μάθεις. Επίσης είχε παραδείγματα από κάθε κατηγορία ασκήσεων λυμένα αναλυτικά. Αυτά τα δυο στοιχεία δεν τα βρήκα σε άλλο βοήθημα, μου είπε και η βιβλιοπώλης ότι το προτιμούν πολλοί οπότε το πήρα.
Οι ασκήσεις του βοηθήματος αυτού, τόσο οι λυμένες όσο και οι άλυτες, σε τι επίπεδο δυσκολίας βρίσκονται σε σύγκριση με αυτές που θα συναντήσουμε στις εξετάσεις; Υπάρχουν ασκήσεις συνδυαστικές που να κυμαίνονται στο επίπεδο των εξετάσεων ή απαιτούν μόνο απλή εφαρμογή μιας ενδεικτικής μεθοδολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pene_

Νεοφερμένος

Η pene_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ρε παιδιά εμείς με το ζόρι τελειώσαμε το 1ο κεφάλαιο στη βιολογία:(.......έχω αρχίσει και ανησυχώ...από την άλλη το καλό είναι ότι μας τα παραδίδει αναλυτικά και υπάρχει κατανόηση...ρωτάω ,όμως, άλλα παιδιά που είτε έιναι σε γκρουπάκια είτε σε φροντιστήριο και είναι πιο μπροστά...πχ οι περισσότεροι βρίσκονται στα ένζυμα της αντιγράφης του DNA.....ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα στην πορεία...... και κάτι άλλο ρε παιδιά έχει κανείς αυτό το βοήθημα του σαββάλα https://savalas.gr/wordpress/viologia-g΄-lukeiou-thetikis-kateythunsis/....και αν ναι είναι καλό?...γιατί σκοπεύω να αγοράσω.

ωππ το λινκ είναι λάθος σορρυ:P........αυτό είναι https://e-glykoriza.gr/index.php?opt...art_product_id=3712&Itemid=0&ref=bestprice.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BreakingGood

Νεοφερμένος

Η BreakingGood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι να παρω το βοηθημα του κατσικα φυσικη (αυτο που ειναι σε 1 τομο), γιατι ακουσα οτι εχει ασκησεις ανεβασμενου επιπεδου σε σχεση με το σαββαλα, αλλα ψαχνω να το βρω και μου βγαζει 2 συν τα βιβλια που ειναι σε τευχη...Μπορει καποιος να με κατατοπισει;;; Επισης, ποιες ειναι οι διαφορες των βιβλιων που ειναι σε 1 τομο και αυτων που ειναι σε τευχη, τι συμφερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Επισης, ποιες ειναι οι διαφορες των βιβλιων που ειναι σε 1 τομο και αυτων που ειναι σε τευχη, τι συμφερει;
Πρακτικής φύσεως είναι το θέμα .Σε περίπτωση που δεν έχεις σκοπό να μεταφέρεις το βοήθημα (σε σχολείο,φροντιστήριο),πιστεύω ότι ο τόμος συμφέρει .Σε αντίθετη περίπτωση, τα τεύχη αποτελούν την πρακτικότερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Φυσική: Το μωβ επίτομο του Κατσίκα είναι πολύ ωραίο και βασανιστικό, όμως οι λύσεις (τουλάχιστον στη δική μου έκδοση του 2008 που τους είχε ξεμείνει στο βιβλιοπωλείο και μου τη δώσανε) είχαν πολλά λάθη.


Επίσης το πιο παλιό (2003) δίτομο του Κατσίκα που δυστυχώς δεν κυκλοφορεί πλέον (γιατί άραγε; ) είναι φοβερό (μάλλον το πιο δύσκολο που έχω συναντήσει), το είχε ο καθηγητής μου και το έπαιρνα, όμως για αρχή δε θα το συνιστούσα σε κανέναν, μάλλον μετά το πρώτο πέρασμα της ύλης. Άσε που ασχολείται αρκετά με πράγματα και τύπους εκτός ύλης που δεν αναφέρονται καν στο σχολικό για παράδειγμα μελετά διεξοδικά τις εξαναγκασμένες (και του μαθιουδάκη-παναγιωτακόπουλου έχει ένα ένθετο παρατηρήσεων που αναφέρει αυτούς τους τύπους αλλά ο κατσίκας στο συγκεκριμένο βοήθημα έχει και ασκήσεις με αυτά) και γενικά ξεφεύγει πολύ από το πνεύμα τον εξετάσεων. Πάντως και στα εντός ύλης κομμάτια έχει ομορφιές και δυσκολίες.
Έτσι κι αλλιώς μόνο το ebooks βλέπω πως το χει (κι αυτό αν, γιατί είναι λίγο ότι να ναι με την παρακολούθηση των αποθεμάτων), η ελληνοεκδοτική δεν το χει καν στο σάιτ της πια, δεν τυπώνονται άλλα, μόνο από κανά καθηγητή σας αν το βρείτε.
Δε ξέρω αν αξίζει και να το αγοράσει κανείς, είναι αρκετά παράξενο για προετοιμασία για πανελλήνιες. Πάντως έχει κάποια πολύ ωραία σημεία.


Για το καινούργιο δίτομο του Κατσίκα δεν έχω άποψη, δεν το έχω δει καν εσωτερικά.

Προσωπικά μέσα στη χρονιά δούλεψα όλη την ύλη από το μωβ επίτομο του Κατσίκα, και ταλαντώσεις κύματα από Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο (Α' τόμος από το δίτομό τους) και μηχανική στερεού από Πενέση-Συνοδινό (Β' τόμος από το δίτομό τους).
Τώρα στην επανάληψη έκανα και από διάφορα άλλα, όμως είχα αγοράσει μόνο τα παραπάνω συν τον Β' τόμο Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου με τον οποίο ασχολήθηκα πολύ λίγο.

Τώρα δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς και με την προσθαφαίρεση ύλης στα βοήθηματα.

Πάντως αν ψάχνετε για δύσκολα βοηθήματα σε φυσική και μαθηματικά, κοιτάξτε κάποια παλιά των καθηγητών σας.
Αλλά μην ξεχνάτε να δουλεύετε και τα σχολικά, γιατί έχουν κάποια καλά σημεία.

Μαθηματικά: είχα μόνο Μπάρλα τους δύο τόμους αλλά ενίοτε μου έδινε ο καθηγητής κάτι δικά του φευγάτα. Όμως δεν ήμουν τόσο πρόθυμη να ασχοληθώ με τρέλες όσο στη φυσική (γενικά με είχαν ξενερώσει αρκετά τα φετινά μαθηματικά), άρα καταλήξαμε στον κλασσικό Μπάρλα όπως όλος ο κόσμος.


ΑΕΠΠ: Φώτης Λαζαρίνης και άπειρες φωτοτυπίες και κριτήρια από άλλα βοηθήματα της καθηγήτριάς μου. Μου είχαν δώσει και του Τσιωτάκη αλλά δεν το πολυδούλεψα μιας και η καθηγήτριά μου ζήτησε του Λαζαρίνη, αλλά έτσι κι αλλιώς δε μ' ενθουσίασε τρομερά. Δυστυχώς δε ξέρω από ποια βοηθήματα μου έδινε φωτοτυπίες τα κριτήρια αξιολόγησης, ένα ήταν πάρα πολύ καλό.
Να ασχοληθείτε και με το Τετράδιο εργασιών στο ΑΕΠΠ, μην το αμελήσετε. Έχει λίγα δύσκολα σημεία και κάποιους ωραίους αλγορίθμους που καλό είναι να έχετε υπ' όψιν γιατί δεν υπάρχουν και όλα στα βοηθήματα, ή και να υπάρχουν άι βρέστα με τόσες λυμένες που έχουν.

Για την Έκθεση δεν έχω να πω και πολλά, είχα ένα βοήθημα, συνηθώς μου δίναν ένα κριτήριο φωτοτυπία κάθε βδομάδα και έκανα. Ε, καλό είναι κι εδώ να δουλέψει και το σχολικό κανείς. Τώρα ΑΟΔΕ και φυσική ΓΠ απ' ότι κατάλαβα παίρνουν πόδι απ' όλες τις κατευθύνσεις, άρα δε χρειάζεται να πω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ρε παιδιά εμείς με το ζόρι τελειώσαμε το 1ο κεφάλαιο στη βιολογία:(.......έχω αρχίσει και ανησυχώ...από την άλλη το καλό είναι ότι μας τα παραδίδει αναλυτικά και υπάρχει κατανόηση...ρωτάω ,όμως, άλλα παιδιά που είτε έιναι σε γκρουπάκια είτε σε φροντιστήριο και είναι πιο μπροστά...πχ οι περισσότεροι βρίσκονται στα ένζυμα της αντιγράφης του DNA.....ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα στην πορεία...... και κάτι άλλο ρε παιδιά έχει κανείς αυτό το βοήθημα του σαββάλα https://savalas.gr/wordpress/viologia-g΄-lukeiou-thetikis-kateythunsis/....και αν ναι είναι καλό?...γιατί σκοπεύω να αγοράσω.

ωππ το λινκ είναι λάθος σορρυ:P........αυτό είναι https://e-glykoriza.gr/index.php?opt...art_product_id=3712&Itemid=0&ref=bestprice.gr


Έχει γενικά πολύ εύκολες ασκήσεις και ερωτήσεις, αλλά είναι καλό σε 1η φάση, γιατί έχει καλή μεθοδολογία και θα καταλάβεις την λογική των ασκήσεων. Δεν σε καλύπτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι ασκήσεις του βοηθήματος αυτού, τόσο οι λυμένες όσο και οι άλυτες, σε τι επίπεδο δυσκολίας βρίσκονται σε σύγκριση με αυτές που θα συναντήσουμε στις εξετάσεις; Υπάρχουν ασκήσεις συνδυαστικές που να κυμαίνονται στο επίπεδο των εξετάσεων ή απαιτούν μόνο απλή εφαρμογή μιας ενδεικτικής μεθοδολογίας;

Έχει δύσκολες ασκήσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου, όχι όμως κάτι το τρομερό, ο βιολόγος μας έβαζε πιο δύσκολες ασκήσεις. Δεν νομίζω όμως να έχεις χρόνο και για δύσκολες ασκήσεις, το φροντιστήριο αναλαμβάνει αυτό το ρόλο συνήθως. Αυτό που είχα εγώ ανάγκη είναι την καθοδήγηση, πως να λύσω έναν τύπο ασκήσεων, πως να τις παρουσιάσω, κάποιες ερωτήσεις κρίσεως όπως στο 1ο κεφάλαιο ''Με πόσους διαφορετικούς τρόπους είναι δυνατόν να διαπιστώσετε με βάση το γενετικό υλικό ότι δυο ευκαρυωτικοί οργανισμοί ανήκουν σε διαφορετικά είδη?'' και την θεωρία σε μορφή σχεδιαγράμματος. Αν κάποιος το θέλει κυρίως για δύσκολες ασκήσεις δεν νομίζω ότι είναι το ιδανικό, δείτε όμως και τα άλλα πριν αποφασίσετε.
Οι λυμένες ασκήσεις που έχει μέσα σε κάθε κεφάλαιο είναι αρκετά εύκολες, όπως είπα όμως σου δίνουν τον τρόπο παρουσίασης. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου έχει συνδυαστικές που καμιά φορά, ειδικά καθώς περνάν τα κεφάλαια συνδυάζουν και προηγούμενα κεφάλαια. Αυτές είναι και αρκετά δύσκολες,είναι όμως λυμένες.

ρε παιδιά εμείς με το ζόρι τελειώσαμε το 1ο κεφάλαιο στη βιολογία:(.......έχω αρχίσει και ανησυχώ...από την άλλη το καλό είναι ότι μας τα παραδίδει αναλυτικά και υπάρχει κατανόηση...ρωτάω ,όμως, άλλα παιδιά που είτε έιναι σε γκρουπάκια είτε σε φροντιστήριο και είναι πιο μπροστά...πχ οι περισσότεροι βρίσκονται στα ένζυμα της αντιγράφης του DNA.....ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα στην πορεία......

Μην αγχώνεσαι καθόλου, κι εγώ ακριβώς στο ίδιο σημείο ήμουν. Άκουγα παντού παιδιά να λένε ότι σε άλλα φροντιστήρια ή σε ιδιαίτερα είχαν τελειώσει το 2ο, άλλοι έλεγαν ότι άρχισαν από πέρυσι την ύλη(!!!!!!!!) και τώρα είναι στο 5ο, γενικά ο καθένας ότι να ναι έλεγε... μην σε αγχώνει τίποτα απ'όλα αυτά. Ο κάθε καθηγητής έχει την δική του μέθοδο, εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τον εμπιστευτείς και να την ακολουθήσεις. Αυτό που έχει σημασία είναι να κατέχεις ότι κάνεις, δηλαδή αφού πηγαίνετε σχετικά αργά πρέπει να τα μαθαίνεις πολύ καλά και να κάνεις όλες τις ασκήσεις, αν έχεις χρόνο και παραπάνω. Η συχνή επανάληψη επίσης ειδικά στην βιολογία είναι η μητηρ της μαθησεως, χωρίς επαναλήψεις θα τα ξεχνάς 100%.
Εγώ που πήγαινα με παρόμοιους ρυθμούς πάντως τελείωσα την ύλη μέσα στο πάσχα και κάναμε επανάληψη μόνο μια βδομάδα πριν το επαναληπτικό διαγώνισμα (ήταν η βδομάδα του πάσχα που δεν είχαμε σχεδόν τίποτα άλλο), γι αυτό σου λέω πρέπει να κατέχεις καλά όποιο κομμάτι της ύλης κάνετε, διαφορετικά δεν πρόκειται να σου βγει η επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pene_

Νεοφερμένος

Η pene_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εσύ γνωρίζεις κάποιο πιο αξιόλογο που να περιλαμβάνει απαιτητικές ασκήσεις?.......διότι όσα κοίταξα κινούνται στο ίδιο επίπεδο...δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά....γενικά απ' ότι έχω καταλάβει δεν κυκλοφορούν ιδιαίτερα αξιόλογα βοηθήματα στη βιολογία καταύθυνσης:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top