[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

StavRaf!

Νεοφερμένος

Ο StavRaf! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κι εγώ 3 Αυγούστου! Από που είσαι αν επιτρέπεται;

Είμαι από τη Ρόδο! :) Καλό κουράγιο, λοιπόν... έχουμε έναν μήνα περίπου να περάσουμε καλά αυτό το καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδιά εσείς των επιστημών υγείας πού είστε στην ύλη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Είμαι από τη Ρόδο! :) Καλό κουράγιο, λοιπόν... έχουμε έναν μήνα περίπου να περάσουμε καλά αυτό το καλοκαίρι!
Καλή μας επιτυχία!Κι εγώ νόμιζα ότι ήσουν από Βόρεια Ελλάδα γιατί οι νότιοι άρχισαν ήδη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavRaf!

Νεοφερμένος

Ο StavRaf! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάνω φυσική από το βοήθημα του μαθιουδάκη και ο καθηγητής μου επιλέγει κάποιες ασκήσεις να κάνω όχι όλες..Λέτε εγώ να τις κάνω όλες?

Θα συμφωνήσω με τον Μάριο. Απ'όσο ξέρω από συγγενείς στην επανάληψη κατά τον Ιανουάρη-Φεβρουάρη τα φροντιστήρια δίνουν περισσότερη έμφαση σε πιο δύσκολες ασκήσεις μέσα στο βοήθημα. Θα δεις ότι θα έχεις λύσει τις περισσότερες ασκήσεις στο βοήθημα μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.
Εξάλλου αν νιώθεις εσύ ότι οι ασκήσεις που βάζει το φροντιστήριο από το βοήθημα δεν σε καλύπτουν μπορείς τα Χριστούγεννα (χωρίς βέβαια να χαλάσεις τις διακοπές σου!) να ασχοληθείς μια βδομάδα λύνοντας ασκήσεις.

Καλή μας επιτυχία!Κι εγώ νόμιζα ότι ήσουν από Βόρεια Ελλάδα γιατί οι νότιοι άρχισαν ήδη!:P

Εξαρτάται.. Νομίζω ότι κι εδώ στο μέρος μου το 70% των φροντιστηρίων ξεκινούν από τις αρχές Αυγούστου. Οπότε θα διαψεύσω τις πληροφορίες σου, για εδώ τουλάχιστον! :P Υπάρχουν βέβαια και τα ιδιαίτερα τα οποία κάνουν εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα, δεν έχω ιδέα πραγματικά! :P Ένας φίλος μου τώρα τον Ιούλιο κάνει διακοπές και δεν θα αρχίσει στις αρχές Αυγούστου (θα ξεκινήσει αργότερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να τις κάνεις όλες. Ειδικά στην φυσική όλες οι ασκήσεις. Το θέμα είναι να κάνεις κάνα δυο μεγάλες και δύσκολες που να έχουν μέσα πολλές μεθοδολογίες, αν δεις ότι τις βγάζεις μόνος σου άνετα είσαι κομπλέ. Αφού δηλαδή σου βάλει όποιες ασκήσεις θεωρεί καλές ο φυσικός σου κοίτα και μόνος σου 2 από τις τελευταίες του κεφαλαίου που έχει ο μαθιουδάκης. Επίσης καλό θα ήταν αν έχεις χρόνο να κοιτάξεις και κάποιες πιο περίεργες που μπορεί να έχει ο μαθιουδάκης, ειδικά στο στερεό μπορεί να δεις και κάποια άλλη μεθοδολογία. Επίσης και οι συνδυαστικές είναι καλές, και αυτές που έχουν διαγράμματα. Γενικά όμως μην αναλώνεσαι κάνοντας τις ίδιες ασκήσεις, δεν έχει νόημα, αυτό που έχει νόημα είναι να συγκρατείς την μεθοδολογία.

Καλό θα ήταν να μην το αφήνεις για τις διακοπές αν θες να κάνεις κάτι μόνος σου από το βοήθημα, μόλις τελειώνετε το κεφάλαιο είναι καλύτερα, στις διακοπές όλο και κάποιος (για να μην πω όλοι) καθηγητής θα βρεθεί να σου βάλει κάτι έξτρα και πάνε οι διακοπές, λίγος χρόνος για ξεκούραση θα μείνει, μην φύγει κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Το διάβασμα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Αν κάποιος κρίνει ότι είναι αδύναμος σε κάποιο σημείο ή αν δεν έχει καταλάβει και εξοικειωθεί πλήρως με κάποια μεθοδολογία καλό θα ήταν να λύσει περισσότερες ασκήσεις μόνος του, ώστε να αφομοιώσει την μεθοδολογία και να του φύγει και η ανασφάλεια. Πάντως μέχρι το τέλος της χρονιά πιστεύω ότι θα έχουμε λύσει τις περισσότερες ασκήσεις και ειδικά μέσω των επαναλήψεων, οπότε δεν χρειάζεται να κουραστούμε άδικα από τώρα. Επίσης δεν έχει σημασία τόσο η ποσότητα, όσο το είδος των ασκήσεων. Συνήθως προτιμώ και εγώ τις συνδυαστικές, εφόσον έχω τελειώσει βέβαια με όλη την θεωρία του κεφαλαίου, αλλιώς τα πράγματα θα είναι σκούρα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδιά , όσοι είστε της θεωρητικής και ενδιαφέρεστε για ιδιαίτερο στα αρχαία ( γνωστό και άγνωστο ) πείτε το μου γιατί σας έχω την τέλεια καθηγήτρια ( έδωσα φέτος πανελλαδικές και έγραψα 18.1 αρχαία ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά όσοι δίνετε Πανελλήνιες κοιτάξτε να ξεκουραστείτε το Καλοκαίρι όσο μπορείτε. Αν έχετε μαθήματα, πάρτε τα λίγο ήρεμα και από Σεπτέμβρη ξεκινάτε κανονικά. Μη κάνετε υπερβολές, κρατάτε δυνάμεις. Προσωπικά, δε διάβαζα ποτέ τρομερά (π.χ 6 ώρες τις καθημερινές ή να ξενυχτάω. Δε χρειάστηκε ποτέ να πάω το διάβασμα μου μετά τις 12-12:30) και δεν είχα πρόβλημα. Θα ακούτε διάφορες υπερβολές, απλώς αγνοήστε τες! Κάνετε ότι σας λένε οι καθηγητές, μην αφήνετε κενά (Οπωσδήποτε σε Μαθ & Φυσ φρεσκάρετε γνώσεις) και μην αγχώνεστε άσκοπα. Μη μπαίνετε στη διαδικασία να υπολογίζετε μόρια ή να λύνετε θεματα πανελληνίων. Αφήστε τα αυτά για το τέλος!

Εάν στα διαγωνίσματα δε γράφετε καλά, μην αγχώνεστε. Σας φέρνω ένα παράδειγμα από μένα: Στα Μαθηματικά στο φροντιστήριο δεν τα πήγαινα ποτέ πολύ καλά. Θυμάμαι, πρώτο διαγώνισμα είχα γράψει 54% και τα επόμενα τρία ήταν μεταξύ 77-80%. Στο τέλος όμως, με τα πιο δύσκολα θέματα της 15ετίας (σύμφωνα με τη Μαθηματική Εταιρεία) έγραψα 84%. Δε ξέρετε τι θα σας τύχει, μην απογοητεύεστε όσο και να γράφετε!

Φροντίστε να συνδυάσετε αυτούς τους δύο μήνες σε χαλαρωτικές διακοπές και παράλληλα ήρεμο διάβασμα. Κάντε (για τώρα) όσα σας δίνουν οι καθηγητές σας. Ούτε περισσότερα, ούτε λιγότερα.

Ο καιρός θα περάσει πολύ γρήγορα. Απλώς, όταν θέλετε να τα παρατήσετε (Σίγουρα θα υπάρξουν αυτές τις στιγμές), σκεφτείτε τους στόχους σας. Σφίξτε τα δόντια σας και συνεχίστε.

Καλή προετοιμασία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτοί που θέλουν να ξανά δώσουν πανελλήνιες μπορούν να δώσουν με το νέο σύστημα; αν ναι οι προφορικοί βαθμοί προσμετρώνται στο αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Καλυτερα με το νεο συστημα
Οι προφορικοι ετσι και αλλιως λιγα δινουν
Εγω τελη αυγουστου θα δω αν θα ξαναδωσω η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλυτερα με το νεο συστημα
Οι προφορικοι ετσι και αλλιως λιγα δινουν
Εγω τελη αυγουστου θα δω αν θα ξαναδωσω η οχι
μονο 600 μορια δινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κάτι άκουσα ότι όσοι μαθητές έχουν γραφτεί συνδικαλιστές με το κκε παίρνουν 5 μόρια bonus στις πανελλήνιες :P (ένα παιδί στο σχολείο ισχυρίζεται ότι το έκανε :P) Τι άλλο θα ακούσω δεν ξέρω...
Ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κάτι άκουσα ότι όσοι μαθητές έχουν γραφτεί συνδικαλιστές με το κκε παίρνουν 5 μόρια bonus στις πανελλήνιες :P (ένα παιδί στο σχολείο ισχυρίζεται ότι το έκανε :P) Τι άλλο θα ακούσω δεν ξέρω...
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Εγώ πιστεύω ότι είναι τρολ.
Μάλλον το κάνουν για να κερδίσουν ψήφους.
Με άλλα λόγια οι συνδικαλιστές στο Σύριζα ή Νδ ποτάμι γιατί να μην κερδίζουν εε αυτό πρέπει να ναι ψέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κάτι άκουσα ότι όσοι μαθητές έχουν γραφτεί συνδικαλιστές με το κκε παίρνουν 5 μόρια bonus στις πανελλήνιες :P (ένα παιδί στο σχολείο ισχυρίζεται ότι το έκανε :P) Τι άλλο θα ακούσω δεν ξέρω...
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Χαχαχαχα, να το προσθέσει ο Δίας στους 10+1 μύθους για τις πανελλήνιες παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Πιθανόν να ισχύει και για τα υπόλοιπα κόμματα, δεν ξέρω, απλά ο συγκεκριμένος γράφτηκε στη νεολαία του κκε
Ακόμα κι αν ισχύει βέβαια, μόνο και μόνο το γεγονός ότι δίνουν 5 ακριβώς μόρια είναι από μόνο του troll... πάλι καλά που δεν τους δίνουν 3 :P
Απλά είχα την περιέργεια αν ισχύει όντως, το ισχυρίστηκαν και οι γονείς του παιδιού μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν ισχυουν τετοια πραγματα. Σας κανουν πλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petros98

Νεοφερμένος

Ο Petros98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα...ήρθε επιτέλους η σειρά μας.Είμαι θετική κατεύθυνση και θα επιλέξω τις σχολές υγείας ,έχω όμως ενδοιασμούς για το αν θα επιλέξω να δώσω και μαθηματικά κατεύθυνσης στις πανελλήνιες. :hmm: ,θέλω πολύ να ασχοληθώ με τις επιστήμες υγείας όμως σε περίπτωση που αποτύχω και δεν περάσω στις σχολές του πεδίου μου τα ΤΕΙ θα είναι μονόδρομος ,διότι όλα τα ΑΕΙ είναι υψηλόβαθμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα...ήρθε επιτέλους η σειρά μας.Είμαι θετική κατεύθυνση και θα επιλέξω τις σχολές υγείας ,έχω όμως ενδοιασμούς για το αν θα επιλέξω να δώσω και μαθηματικά κατεύθυνσης στις πανελλήνιες. :hmm: ,θέλω πολύ να ασχοληθώ με τις επιστήμες υγείας όμως σε περίπτωση που αποτύχω και δεν περάσω στις σχολές του πεδίου μου τα ΤΕΙ θα είναι μονόδρομος ,διότι όλα τα ΑΕΙ είναι υψηλόβαθμα

Νομίζω επειδή είναι καινούργιο το σύστημα δε ξέρεις τι θα κάνουν οι βάσεις να το ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κατ'αρχάς με τα μαθηματικά έχεις καλή σχέση? Μπορεί να σε καταστρέψουν, τα θέματα που πέφτουν στις πανελλήνιες είναι υψηλής δυσκολίας και στους περισσότερους υποψηφίους ρίχνουν το μέσο όρο.
Επίσης οι πολυτεχνικές σχολές σου αρέσουν? Ή οι θετικές επιστήμες?
Στις επιστήμες υγείας πάντως υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα ΤΕΙ με καλές επαγγελματικές προοπτικές όπως φυσιοθεραπείας ή νοσηλευτικής ή ιατρικών εργαστηρίων ενώ υπάρχουν και ΑΕΙ όπως μοριακής βιολογίας, βιολογίας,νοσηλευτικής με ελαφρώς πιο χαμηλές βάσεις. Σίγουρα πάντως υπάρχουν λιγότερα ΑΕΙ απ'ότι στα άλλα πεδία, εσύ θες μόνο ΑΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλα ρε παιδες το να εχετε μαθηματικα και να διαλεγετε μαθημα επιλογης βιολογια παει στο διαλο το καταλαβενω.Αλλα να εχεις βιολογια και να διαλεγεις μαθηματικα ως μαθημα επιλογης απο που και ως που?Δλδ σε περιπτωση που δεν γραψετε καλα βιολογια θα εχετε για καβαντζα τα μαθηματικα?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top