Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
.Κλαίω κάθε μέρα πλέον...βιολογια την εχω βγάλει όλη μαζί 3-4 φορές κ πάλι δεν την θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ κρατάω τα πολύτιμα δάκρυα μου για μετά τις πανελλήνιες είτε είναι επειδή τελικά αν και αδιάβαστη κατάφερα να περάσω κάπου είτε επειδή θα διαβάζω το καλοκαίρι για να δώσω πάλι (καλά αυτό παίζεται) αλλά μωρέ όλα καλά θα πάνε στο τέλος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Για ποιον ακριβως λογο πηρατε βιολογια :P ? Δεν υπαρχει πιο τραγικο μαθημα, ακομα και η ιστορια γενικης μου φαινεται πιο σοβαρη σαν μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Αναφερθηκε παραπανω το ενδεχομενο δευτερης φορας.Εχοντας ζησει την εμπειρια αυτη φετος εχω να πω οτι θελει κοτσια.Ειναι καπως να βλεπεις φιλους σου να εχουν περασει στις σχολες που θελουν,αλλα εσυ κοιτας τον δικο σου δρομο.Και ισα ισα αυτο σε πεισμωνει περισσοτερο για να γινεις και εσυ ενας παλαιμαχος φοιτητης.Το θετικο ειναι οτι εχεις αρκετο χρονο ωστε να οργανωσεις το διαβασμα σου και να ξεκουραστεις.Το μειονεκτημα ειναι πως μπορεις πολυ ευκολα να παρασυρθεις απο τον αρκετο ελευθερο χρονο και να 'χαλαρωσεις'.Κατα τα αλλα δεν ειναι κατι.Αν θελεις κατι πολυ το πετυχαινεις ο,τι και αν γινει.
Για να κλεισω καλη επιτυχια σε ολους και σε ολες που δινουν για πρωτη ή νιοστη φορα!:P
Και να θυμαστε γερα με τσαμπουκα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ναι ειδικά τα παιδιά της θεωρητικής που έχουν ήδη αρκετά πράγματα να αποστηθίσουν θα έπαιρναν και ιστορία γενικής για να τα μπερδέψουν με της κατεύθυνσης και όσον αφορά τις άλλες κατ αν δεν θέλουν σχολή από το 1ο πεδίο τότε γιατί να επιλέξουν ιστορία; Θα πήγαιναν κατευθείαν θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα να παρουν ιστορια. Ειπα οτι απο τα 2 αυτα μαθηματα η βιολογια ειναι το πιο τραγικο αφου καποιος που "δεν νιωθει" να λυσει ασκηση ΤΕΛΙΚΑ παιρνει βιολογια (και τα τελευταια χρονια ζητανε τα μαλια της κεφαλης τους απο ασκησεις και λεπτα σημεια στη θεωρια). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ αν καποιος εστω νιωθει να λυσει 2-3 απλες ασκησεις παιρνει ΦΥΣΙΚΗ γενικης και ,αν νιωθει απο μαθηματικα παιρνει μαθηματικα γενικης. Με την λογικη οτι ηδη εχετε πολλα εσεις οι θεωρητικοι ΓΙΑ ΝΑ "ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΕΤΕ" και οτι εχετε γνωσεις μαθηματικων δημοτικου δεν βλεπω το λογο που δεν πηρατε φυσικη γενικης (μικροτερη υλη απ'ολα τα υπολοιπα μαθηματα). Μαλον φταιει το ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Στη βιολογια αναφερεσαι ή γενικά;

Ας ήταν μόνο η βιολογία .. πουθενά δεν την έχω βγάλει.. Μάλιστα αρχαία μάλλον δεν θα διαβάσω καθόλου τα ηθικά με την ελπίδα ότι δεν θα πέσουν . Εδώ και 2 μέρες έχω ξεσκιστεί και δεν βλέπω θεαματικά αποτελέσματα. Να φανταστείτε 1 μέρα πριν την έκθεση θα διαασω μονο βιολογία και αν καταφέρω και την βγαλω θα ασχοληθώ αυτή την μιάμιση μέρα κυρίως ασκήσεις που δεν τις έχω αγγίξει ποτε γενικά (εκτός του 1ου κεφαλαίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ειλικρινά εσείς της θεωρητικής απορω πως την παλευετε με τόσες θεωρίες.Τα πιο πολλά απο Βιολογία και Αοδε ουτε εγώ τα θυμάμαι και αμφιβάλλω αν τα ξαναβγαλω σε 2 μέρες και τα θυμάμαι τέλεια πριν γράψω.Με βλέπω να μαθαίνω τα μισά και οτι γίνει μετα,δεν βλέπω αλλη λύση.Δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο 3-4 φορες έχω βγάλει το καθένα και παλι τα πιο πολλά είναι σαν να τα βλέπω πρωτη φορά και μου παίρνει τον ίδιο χρονο να τα μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Για ποιον ακριβως λογο πηρατε βιολογια :P ? Δεν υπαρχει πιο τραγικο μαθημα, ακομα και η ιστορια γενικης μου φαινεται πιο σοβαρη σαν μαθημα.

Τραγικό είναι, αλλά δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις "μη σοβαρό". Προσωπικά το 3ο κεφάλαιο το λάτρεψα. Δεν είχα ιδέα για το πως λειτουργεί η εξέλιξη, τώρα μου είναι ξεκάθαρο (στα πλαίσια του βιβλίου πάντα) και θέλω να διαβάσω περισσότερα σχετικά με τη θεωρία της εξέλιξης. Πέρα από το "εκπαιδευτικό" κομμάτι, ισχύει ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. Για αυτούς που τα πάνε καλά με την αποστήθηση και έχω τη στοιχειώδη κριτική λογική και γνώσεις διαιρέσεων και δυνάμεων, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην το πάρουν. Εγώ, που ομολογουμένως δεν το έχω με την αποστήθηση, έκανα μεγάλο λάθος που την επέλεξα. Ο λόγος που κατέληξα εκεί είναι ότι άκουγα που μου έλεγαν "Καλά και θα ρισκάρεις να χάσεις μονάδες από καμία άσκηση στα Μαθηματικά και τη Φυσική; Βιολογία θα τη μάθεις απ' έξω και τελείωσες". Δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα λένε, βέβαια.
Αν διάλεγα τώρα, θα έπαιρνα Φυσική, νομίζω, γιατί η ύλη ασχολείται με ένα κομμάτι της Φυσικής για το οποίο θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα να παρουν ιστορια. Ειπα οτι απο τα 2 αυτα μαθηματα η βιολογια ειναι το πιο τραγικο αφου καποιος που "δεν νιωθει" να λυσει ασκηση ΤΕΛΙΚΑ παιρνει βιολογια (και τα τελευταια χρονια ζητανε τα μαλια της κεφαλης τους απο ασκησεις και λεπτα σημεια στη θεωρια). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ αν καποιος εστω νιωθει να λυσει 2-3 απλες ασκησεις παιρνει ΦΥΣΙΚΗ γενικης και ,αν νιωθει απο μαθηματικα παιρνει μαθηματικα γενικης. Με την λογικη οτι ηδη εχετε πολλα εσεις οι θεωρητικοι ΓΙΑ ΝΑ "ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΕΤΕ" και οτι εχετε γνωσεις μαθηματικων δημοτικου δεν βλεπω το λογο που δεν πηρατε φυσικη γενικης (μικροτερη υλη απ'ολα τα υπολοιπα μαθηματα). Μαλον φταιει το ονομα...

Η βιολογία γενικής δεν θέλει ιδιαίτερα μαθηματικά .. το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις (εκτός από την μεθοδολογία φυσικά) είναι πράξεις με δυναμεις που δεν είναι κάτι το τρελό θεωρώ :P άσε που δεν σημαίνει ότι γτ είμαστε θεωρητική δεν ξέρουμε μαθηματικά ...αντίθετα στην φυσική ή τα μάθηματικα ένας θεωρητικός καλείται να συναγωνιστεί τους τεχνολογικοθετικους που εννοείται πως θα έχουν άπειρα μεγαλύτερη άνεση σε αυτα γτ είναι η κατεύθυνση τους. Καλά για ιστορία εξυπακούεται πως είναι μακραν το πιο καμένο μάθημα επιλογής :P

ΥΓ δεν βγάζω και πολύ νόημα στο παραπάνω μνμ που έγραψα αλλά βαριέμαι να το διορθώσω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αν διάλεγα τώρα, θα έπαιρνα Φυσική, νομίζω, γιατί η ύλη ασχολείται με ένα κομμάτι της Φυσικής για το οποίο θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

Προφανως αναφερεσαι στα πυρηνικα. Τρομερο κεφαλαιο , παρ'ολο που δεν ανοιγεται σε νεες τρελες λεπτομερειες (βομβες υδρογονου που ειναι απλα 9 φορες πιο καταστροφικες απο τις ουρανιου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Η βιολογία γενικής δεν θέλει ιδιαίτερα μαθηματικά .. το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις (εκτός από την μεθοδολογία φυσικά) είναι πράξεις με δέκαδικούς που δεν είναι κάτι το τρελό θεωρώ :P άσε που δεν σημαίνει ότι γτ είμαστε θεωρητική δεν ξέρουμε μαθηματικά ...αντίθετα στην φυσική ή τα μάθηματικα ένας θεωρητικός καλείται να συναγωνιστεί τους τεχνολογικοθετικους που εννοείται πως θα έχουν άπειρα μεγαλύτερη άνεση σε αυτα γτ είναι η κατεύθυνση τους. Καλά για ιστορία εξυπακούεται πως είναι μακραν το πιο καμένο μάθημα επιλογής :P

ΥΓ δεν βγάζω και πολύ νόημα στο παραπάνω μνμ που έγραψα αλλά βαριέμαι να το διορθώσω :Ρ

Χαχα, καταλαβαίνω γιατί το σκέφτηκες αυτό, αλλά τα μαθηματικά μας δεν έχουν καμία σχέση με αυτές τις πράξεις. Εγώ ιδιότητες δυνάμεων και γενικά να χειρίζομαι κλάσματα και δεκαδικούς έμαθα πέρυσι από τη Φυσική (και μόνο).
(Προπαίδεια δεν έμαθα ποτέ μου. Ο υπολογιστής που κάνει μόνο προσθέσεις χαζός είναι; :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πιο πανω ειδα αναφορα φυσικης γενικης και βιολογιας γενικης. Όχι οτι στη βιολογια δυσκολευομαι ας πουμε κτλ (ενα θεμα με τη παπαγαλια το'χω βασικα), απλά αν ηξερα περι τινος προκειται η φυσικη γενικης θα την διαλεγα οπωσδηποτε, αυτη τη στιγμη πιστευω πως ειναι το πιο ευκολο και το πιο ενδιαφερον μαθημα γενικης παιδειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Πιο πανω ειδα αναφορα φυσικης γενικης και βιολογιας γενικης. Όχι οτι στη βιολογια δυσκολευομαι ας πουμε κτλ (ενα θεμα με τη παπαγαλια το'χω βασικα), απλά αν ηξερα περι τινος προκειται η φυσικη γενικης θα την διαλεγα οπωσδηποτε, αυτη τη στιγμη πιστευω πως ειναι το πιο ευκολο και το πιο ενδιαφερον μαθημα γενικης παιδειας

Έχω ακούσει ότι βάζουν δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Οχι ιδιαιτερα αλλα εμενα μου φαινεται αστεια η φυσικη κατευθυνσης οποτε και η αποψη μου ειναι υποκειμενικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VoTheGreat

Νεοφερμένος

Ο VoTheGreat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πιο πανω ειδα αναφορα φυσικης γενικης και βιολογιας γενικης. Όχι οτι στη βιολογια δυσκολευομαι ας πουμε κτλ (ενα θεμα με τη παπαγαλια το'χω βασικα), απλά αν ηξερα περι τινος προκειται η φυσικη γενικης θα την διαλεγα οπωσδηποτε, αυτη τη στιγμη πιστευω πως ειναι το πιο ευκολο και το πιο ενδιαφερον μαθημα γενικης παιδειας

η φυσικη γενικης μπορει για καποιους να εχει αρκετα ενδιαφεροντα κομματια ομως ειναι πολυ δυσκολη ειδικα στις πανελληνιες...σε σχεση παντα με τα αλλα μαθηματα γενικης που συνηθως επιλογονται (μαθηματικα γενικης-βιολογια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι βάζουν δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει...
Επειδη το ειχα ψαξει τότε, ο φυσικος μου ειπε οτι παλια ηταν τοσο ευκολο που μεχρι και παιδια θεωρητικης το επαιρναν αλλα επειδη μια χρονιά εβαλαν παλούκια και πήγαν όλοι χάλια, της βγήκε η κακή φήμη και εκτοτε βαζουν ευκολα!Έτσι μου'χει πει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackRazor97

Νεοφερμένος

Ο BlackRazor97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Βασικα ο υπολογιστης δεν ειναι χαζος, βλακας ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι βάζουν δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει...

Επειδή κάναμε φέτος στη γενική 2 κεφάλαια της γενικής της Γ (φως,ατομικα φαινομενα) μπορώ να πω ότι είναι σχετικά εύκολη αν ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ομως.Αυτοί που την επιλέγουν στην γ ως επιλογή γράφουν καλά επειδή τους αρέσει και την διαβάζουν.Κοίταξα τα θέματα των παλαιότερων ετών και τα βρήκα σχετικά εύκολα.Δεν υπάρχει κάτι που δεν το έχεις ξαναδεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Επειδή κάναμε φέτος στη γενική 2 κεφάλαια της γενικής της Γ (φως,ατομικα φαινομενα) μπορώ να πω ότι είναι σχετικά εύκολη αν ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ομως.Αυτοί που την επιλέγουν στην γ ως επιλογή γράφουν καλά επειδή τους αρέσει και την διαβάζουν.Κοίταξα τα θέματα των παλαιότερων ετών και τα βρήκα σχετικά εύκολα.Δεν υπάρχει κάτι που δεν το έχεις ξαναδεί.

Ναι, πιστεύω πως και εμένα θα μου άρεσε να την διαβάζω. Σε αντίθεση με τη Βιολογία, που όσο ωραία και αν είναι (δεν είναι, εκτός από το 3ο), όταν ξέρεις ότι πρέπει να το αποστηθίσεις χάνεται η ουσία. Φυσική θα μου ήταν πιο χρήσιμη. Μεγάλη μαλακία που πήρα Βιολογία. Αν και το κατάλαβα νωρίς, δεν ήθελα να "ρισκάρω" να αλλάξω. Οπότε εγώ φταίω xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top