Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρα!!! Παιδια, ειχα αυτές τις μέρες την ιστορια επαναληψη εφ'ολης της ύλης! Ξεκίνησα με καθε κεφάλαιο χωριστά, και τωρα που τα πηρα απο την αρχή βλεπω οτι αρκετά πράγματα είτε τα αποδιδω με δικά μου λογια είτε δεν τα λεω καθόλου !!! Πως ειναι δυνατόν να τα θυμόμαστε ολα στο τελος; Εσείς πως τα διαβάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Καλημέρα!!! Παιδια, ειχα αυτές τις μέρες την ιστορια επαναληψη εφ'ολης της ύλης! Ξεκίνησα με καθε κεφάλαιο χωριστά, και τωρα που τα πηρα απο την αρχή βλεπω οτι αρκετά πράγματα είτε τα αποδιδω με δικά μου λογια είτε δεν τα λεω καθόλου !!! Πως ειναι δυνατόν να τα θυμόμαστε ολα στο τελος; Εσείς πως τα διαβάζετε;

θα τα θυμάστε στο τέλος. ο μόνος τρόπος για να τα ξεχάσετε είναι να πάθετε αμνησία. απλά ηρέμισε, και κάνε πολλές επαναλήψεις. προσπάθησε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, και όχι απλά να παπαγαλίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
θα τα θυμάστε στο τέλος. ο μόνος τρόπος για να τα ξεχάσετε είναι να πάθετε αμνησία. απλά ηρέμισε, και κάνε πολλές επαναλήψεις. προσπάθησε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, και όχι απλά να παπαγαλίζεις.

Κάποια κομμάτια ασυνείδητα μου εχουν αποτυπωθεί οπως ακριβώς ειναι διατυπωμένα στο βιβλιο! Κάποια αλλα όμως πχ στο προσφυγικό τα λεω πιο ελεύθερα ! Βεβαια, επειδη εχω πολυ υψηλό στόχο φοβαμαι μήπως αυτή η ελευθερία μου στερήσει μορια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. τουλάχιστον τα ξέρεις! δούλεψε περισσότερο αυτά τα κομμάτια και θα τα θυμάσαι αυτολεξεί σίγουρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις: το βιβλιο λεει : "αποφασιστική, ιδιαιτερα για την ιατρική περίθαλψη και την παροχή φαρμάκων υπήρξε η δραστηριοποίηση στην ελλαδα ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων." Και εγώ λεω: επίσης πολυ σημαντική ηταν η συμβολή των ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων με την παροχή φαρμάκων" αυτο ειναι τρομερό λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις: το βιβλιο λεει : "αποφασιστική, ιδιαιτερα για την ιατρική περίθαλψη και την παροχή φαρμάκων υπήρξε η δραστηριοποίηση στην ελλαδα ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων." Και εγώ λεω: επίσης πολυ σημαντική ηταν η συμβολή των ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων με την παροχή φαρμάκων" αυτο ειναι τρομερό λάθος;

Χρειαζεται ομως να αναφερεις και την ιατρικη περιθαλψη. Αυτο ειναι βασικο , αλλα το να αλλαζεις τα ρηματα ή καποιες λεξεις με συνωνυμα δεν ειναι θεμα .
Εγω ξεκινησα επαναληψη στο φιλοσοφικο και φοβαμαι μηπως δεν προλαβω να τα βγαλω ολα! Ειναι πολλα τα ατιμα ! Ευτυχως εβγαλα την ιστορια( εννοειται πως θελει ξανα βεβαιως βεβαιως)
Πως τα πατε οι της θεωρητικης;
Κουραγιο παιδια! Το καλοκαιρι ειναι προ των πυλων!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Λογικό αυτό που λέτε ότι κουράζεστε...απλά προσοχή ε?? μην εξαντληθείτε υπερβολικά και έχουμε άλλα.....κάντε ''οικονομία'' στις δυνάμεις σας και λίγο κουράγιο ακόμη...και να σκέφτεστε ότι αυτά που κάνετε τώρα είναι επαναλήψεις...την ύλη την έχετε ήδη βγάλει...
όσο για τη σκέψη '' Πώς θα γράψω αφού δεν το ξέρω αυτό??", τι να σας πω?? Το βάσανο των απανταχού μαθητών....προσπαθήστε τουλάχιστον να σκέφτεστε ότι αυτά που τελικά θυμόμαστε καλύτερα είναι τα λάθη μας,οπότε αν τυχόν πέσει στο τέλος, θα το θυμάστε τέλεια!! ;)

Δύσκολο. Δεν έχουμε κανένα μετρητή :P
Προσπαθώ να βγάζω κάθε μέρα αυτά που μου βάζουν από το φροντιστήριο, και παράλληλα να κάνω επανάληψη στο μάθημα που γράφω συν 3 σελίδες ΑΟΔΕ. Επομένως, δύσκολο να μην κουράζομαι. Δεν με πειράζει να κουράζομαι, με πειράζει να κουράζομαι χωρίς να αποδίδω. Σήμερα ξεκίνησα το διάβασμα στις 8. Το μόνο που έκανα μέχρι τώρα είναι μια κουτσουρεμένη έκθεση, ελάχιστες ασκήσεις επανάληψη μιγαδικούς και 3/4 μιας σελίδα; ΑΟΔΕ. Και είμαι ήδη πτώμα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos977

Νεοφερμένος

Ο manos977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βρε παιδια τι θα γινει μαυτο το αοδε;...δεν λεω οτι δεν μαθαινεται αλλα απτο 3ο κεφαλαιο τα περισσοτερα δεν παπαγαλιζονται ευκολα και ειδικα η επικοινωνια σε αντιθεση με 1ο και 2ο που τα παπαγαλιζεις με σχετικη ευκολια..καμια συμβουλη; Το λεω γιατι η βαθμολογηση ειναι αυστηρη και απαιτει καλη διατυπωση. Και αν συγκρινουμε με βιολογια γενικης, τα πράγματα εκει είναι πολυ πιο ελευθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,802 μηνύματα.
Θα τον πιουμε στο ΑΟΔΕ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Θα τον πιουμε στο ΑΟΔΕ :P

Όλοι έτσι λένε και στο τέλος γράφουν.Άμα έχεις διαβάσει θα γράψεις .Δεν πρόκειται να ξεχάσεις τίποτα .
Καλό διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Βρε παιδια τι θα γινει μαυτο το αοδε;...δεν λεω οτι δεν μαθαινεται αλλα απτο 3ο κεφαλαιο τα περισσοτερα δεν παπαγαλιζονται ευκολα και ειδικα η επικοινωνια σε αντιθεση με 1ο και 2ο που τα παπαγαλιζεις με σχετικη ευκολια..καμια συμβουλη; Το λεω γιατι η βαθμολογηση ειναι αυστηρη και απαιτει καλη διατυπωση. Και αν συγκρινουμε με βιολογια γενικης, τα πράγματα εκει είναι πολυ πιο ελευθερα.

Μη προκαλείς. Θα σε λιθοβολήσουν οι απανταχού "όπωσστοβιβλιο"-τες.

Θα τον πιουμε στο ΑΟΔΕ :P

Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι η Α ομάδα (που αν έχεις διαβάσει δύσκολα χάνεις) πιάνει 10 μονάδες. Ε, τι στο καλό, με λίγη τύχη κάτι θα γράψεις και στην Β.
Ο Μάνος έχει δίκιο. Το τρίτο είναι αρκετά δύσκολο για αποστήθηση και έχει έννοειες και όρους που επαναλαμβάνονται συνέχεια. Είναι πολύ δύσκολο να μην τα μπερδέψεις.

Όλοι έτσι λένε και στο τέλος γράφουν.Άμα έχεις διαβάσει θα γράψεις .Δεν πρόκειται να ξεχάσεις τίποτα .
Καλό διάβασμα

Μα, Κύριε Καθηγητά :P
όπως γράφω και πιο πάνω, εξαρτάται και από την τύχη σου. Αν πέσει θέμα που θυμάσαι, καλώς. Αν τύχει και κολλήσεις, όμως, και δεν μπορείς να θυμηθείς "πως το λέει εκείνο", δύσκολα θα γράψεις. Δε διαφωνώ πως "αν διαβάσεις θα γράψεις", αλλά δώσε μου έναν σαφή ορισμό για το "διαβάζω ΑΟΔΕ", ώστε να μπορέσω να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω. Σε διαβεβαιώ, ότι άτομα σαν και εμένα, με αρκετά "κοντή" μνήμη σε πράγματα που δεν τους αφορούν ή/και δεν τα χρησιμοποιούν, μετά από μια εβδομάδα των Πανελληνίων δεν θα θυμόνται να σου πουν μια παράγραφο του βιβλίου. Το ίδιο συμβαίνει και μέσα στη χρονιά, αν δεν κάνεις τακτικές επαναλήψης (που είναι αρκετά πιθανό μια και δεν θα προλαβαίνεις). Δεν στα λέω για να σε αγχώσω. Αυτή είναι η εμπειρία μου με το ΑΟΔΕ, ίσως λίγο φουσκωμένη λόγω της κατάστασης. Ως μελλοντικό θύμα του ΑΟΔΕ, σου προτείνω να μην κάνεις όσα έκανα εγώ μέσα στη χρονιά. Είτε κάνεις φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα (που θα σου πρότεινα το 2ο, όσο χαζό και αν ακούγεται για ένα μάθημα σαν το ΑΟΔΕ), φρόντισε να εξασφαλίσεις ότι θα το έχεις βγάλει το συντομότερο δυνατόν (Κατά το Φεβρουάριο είναι το ιδανικό), έτσι ώστε μετά να έχεις όσο χρόνο χρειάζεται για επαναλήψεις. Αυτό μπορεί να σώσει και τον χειρότερο μαθητή - ο άφθονος χρόνος για επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στην επαναληψη στο φροντιστηριο και κυριως στα μαθηματικα κατευθηνσης βλεπετε μονο συνδιαστηκες ασκησεις η ασκησεις ανα κεφαλαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Στην επαναληψη στο φροντιστηριο και κυριως στα μαθηματικα κατευθηνσης βλεπετε μονο συνδιαστηκες ασκησεις η ασκησεις ανα κεφαλαιο;

Εμείς, είδαμε τα θέματα προηγούμενων ετών απο το 2002 μέχρι τα περσινά θέματα συν μερικά απο τις επαναληπτικές.

Ακόμα ο μαθηματικός μας, μας δίνει επιπλέον και θέματα οεφέ που έχουν πέσει καθώς και άλλα συνδυαστικά που βρίσκει.

Mε λίγα λόγια, λα καταστασιόν τρε τρε τουρλού τουρλού :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,802 μηνύματα.
Όλοι έτσι λένε και στο τέλος γράφουν.Άμα έχεις διαβάσει θα γράψεις .Δεν πρόκειται να ξεχάσεις τίποτα .
Καλό διάβασμα
Μιλας εκ του ασφαλούς..

Και ένα τραγούδι για να πάνε κάτω τα φαρμάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriaki_an

Νεοφερμένος

Η kiriaki_an αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μη σκας για την παπαγαλία....προσπάθησε να θυμάσαι όλες τις πληροφορίες του βιβλίου ή έστω όσο το δυνατόν περισσότερες, με δικά σου λόγια!! Λατινικά, πώς είσαι με τη γραμματική?? τα έχεις ξεκαθαρίσει?? αν ναι, μια χαρά...διαφορετικά δώσε βάση σε μετάφραση και συντακτικό..και μόνο με αυτά γράφεις ένα 70 και κάτι που θα πάρεις από γραμματική 75-80!! ;)
Καλή επιτυχία και σε εσένα και σε όλα τα παιδιά...

στα λατινικα τα καταφερνω και στην γραμματικη και στο συντακτικο..οχι αριστα αλλα τα περισσοτερα σωστααα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos977

Νεοφερμένος

Ο manos977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μη προκαλείς. Θα σε λιθοβολήσουν οι απανταχού "όπωσστοβιβλιο"-τες.

Ας γραψω εγω και ελατε να με λιθοβολησετε ελευθερα χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις: το βιβλιο λεει : "αποφασιστική, ιδιαιτερα για την ιατρική περίθαλψη και την παροχή φαρμάκων υπήρξε η δραστηριοποίηση στην ελλαδα ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων." Και εγώ λεω: επίσης πολυ σημαντική ηταν η συμβολή των ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων με την παροχή φαρμάκων" αυτο ειναι τρομερό λάθος;

αχ, τι μου θύμησες!! η συγκεκριμένη πρόταση κι εμένα με μπέρδευε στο να την διατυπώσω αυτολεξεί... επανέλαβέ το από μέσα σου όσες φορές χρειαστεί για να το μάθεις ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις: το βιβλιο λεει : "αποφασιστική, ιδιαιτερα για την ιατρική περίθαλψη και την παροχή φαρμάκων υπήρξε η δραστηριοποίηση στην ελλαδα ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων." Και εγώ λεω: επίσης πολυ σημαντική ηταν η συμβολή των ξένων φιλανθρωπικών οργανώσεων με την παροχή φαρμάκων" αυτο ειναι τρομερό λάθος;

Χειρότερα για μένα ήταν τα νούμερα στο ποντιακό. :P Μπορεί να τα μάθαινα τη μια μέρα αλλά μετά από λίγο τα ξεχνούσα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω νιώθω τόσοοο χαμένη, νιώθω ότι δε μένει καιρός να τελειώσω τις επαναλήψεις :Ο :(
Κανείς άλλος από θετική εδώ;; Σε τι κατάσταση βρίσκεστε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
στα λατινικα τα καταφερνω και στην γραμματικη και στο συντακτικο..οχι αριστα αλλα τα περισσοτερα σωστααα :redface:

ε τοτε γιατι μιλαμε?? :) μια χαρα!!! αν εισαι οκ στα λατινικα, την ιστορια, τη βιολογια, την εκθεση που την ειχες και στην προηγουμενη σου κατευθυνση, εχεις περιθωριο για οσα λαθη θες σε αρχαια και λογοτεχνια!! -βεβαια, ευχομαι να μη το χρειαστεις το περιθωριο!! ;)-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top