Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν κάνετε πηγές??
Στη βιολογία ασκήσεις?
Στην έκθεση περίεργα θέματα?
Στη λογοτεχνία διευκρινίσεις?
δεν ξέρω, εγώ δε θέλω να σταματήσω τ μαθήματά μου. Βασικά είμαι πολύ αγχωμένη και όλοι οι καθηγητές έχουν τον τρόπο τους να με ηρεμούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niightdreamer97

Νεοφερμένος

Η niightdreamer97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Είμαι θεωρητική.. Εσύ? Ναι και εμένα πλέον δεν μου προσφέρει κάτι παραπάνω.. Τα μόνα που δεν θέλω να σταματήσω τουλάχιστον προς το παρόν είναι λατινικά και αρχαία. Μόνο σ' αυτά κάνουμε ασκήσεις και επαναλήψεις. Ιστορία για παράδειγμα θεωρώ πως είναι μόνο δικη μου δουλειά πλέον


Kι εγω θεωρητικη ειμαι..Εμας η κατασταση ειναι για γελια και για κλαματα :whistle: αρχαια συγκεκριμενα ΤΩΡΑ κανουμε ευθυ-πλαγιο λογο,αγνωστο εχει να μας βαλει πανω απο εναμιση μηνα ,ιστορια οπως τα λες ,λογοτεχνια και εκθεση εντελως χασιμο χρονου..στο πρωτο μας τα αναλυει ελαχιστα και εχουμε ενα βιβλιαρακι και απλα μας λεει τι να υπογραμμισουμε για να το διαβασουμε ,και στην εκθεση ουτε θεματα αναλυουμε ουτε τιποτα..μονο λεξιλογικες.Ουσιαστικα το 50% το κανω μονη μου και εχω αγχωθει απιστευτα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
nefeli,Αυτα τα αποσπασματα πεσανε στον οεφε:
Manius Curius Dentatus maxima frugalitate utebatur, quo facilius divitias contemnere posset. Nam cum ad eum magnum pondus auri publice missum attulissent, ut eo uteretur, vultum risu solvit et protinus dixit: “Supervacaneae, ne dicam ineptae, legationis ministri, narrate Samnitibus Manium Curium malle locupletibus imperare quam ipsum fieri locupletem;

Sulla, occupata urbe, senatum armatus coegerat ut C. Marius quam celerrime hostis iudicaretur. Cuius voluntati nemo obviam ire audebat; solus Quintus Mucius Scaevola augur de hac re interrogatus sententiam dicere noluit.

Quin, homo inepte, taces, ut consequaris, quod vis? Sed antiquitatem tibi placere dicis, quod honesta et bona et modesta sit. Sic ergo vive, ut viri antiqui, sed sic loquere, ut viri aetatis nostrae; atque id quod a C. Caesare scriptum est, habe semper in memoria et in pectore: «tamquam scopulum, sic fugias verbum

Συντακτικο επεσε:
1)να αναγνωρισετε την προταση "quo facilius...posset" (εισαγωγη,εκφορα,συντακτικη θεση)
2)να μετατρεψετε σε προτασεις τις μετοχες occupata urbe,interrogatus την πρωτη με τον ιστορικο-διηγηματικο cum και τη δευτερη με το simul
3)την προταση cum ad eum magnum pondus auri publice missum attulissent σε μετοχη
4)τις προτασεις narrate Samnitibus Manium Curium malle locupletibus imperare και Sed antiquitatem tibi placere dicis να τις κανετε σε ευθυ λογο
5)στην προταση sed sic loquere να δηλωσετε την απαγορευση και με τους δυο τροπους
6)την προταση atque id quod a C. Caesare scriptum est, habe semper in memoria et in pectore να την εξαρτησετε απο το philoshopus imperat και απο το philosophus adulescentem adhortabatur
7)την προταση tamquam scopulum να την αναλυσετε σε υποθετικη-παραβολικη (δηλαδη tamquam scopulus verbum sit)
8 )την προταση ut C. Marius quam celerrime hostis iudicaretur να την μετατρεψετε σε ενεργητικη και στη συνεχεια να δηλωσετε το σκοπο με την προθεση gratia+αιτιατικη καθως και με την αιτιατικη του σουπινο

γραμματικη και λεξεις για συντακτικη αναγνωριση δεν θυμαμαι,θα σε βοηθησει η niightdreamer97
ελπιζω να βοηθησα και καλη επιτυχια!

Ευχαριστώ πάρα, πάρα πολύ!!! Οι πληροφορίες σου φτάνουν και περισσεύουν! :clapup: Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neo_melos

Νεοφερμένος

Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
με τις απουσιες τι θα κανετε; πως θα τις δικαιολογειτε; εχετε σκοπο να πεταγεστε που και που στο σχολειο (για καμια ωριτσα σα ξεμουδιασμα);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavyrey

Νεοφερμένος

Η stavyrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει και μ' εμάς. Έχω αγχωθεί πολύ και εγώ, ποτέ δεν θα βγάλω τις επαναλήψεις που θέλω και ο καιρός όλο και περισσότερο λιγοστεύει..

Όσον αφορά τις απουσίες, προσωπικά θα πηγαίνω μόνο Δευτέρα και Παρασκευή μόνο και μόνο για να γράψω τα διαγωνίσματα και κάθομαι μέχρι και την τέταρτη ώρα. Έτσι θα λειτουργήσω και την επόμενη εβδομάδα. Μετά δεν θα πατήσω καν, με σκοπό να κάνω μόνη μου διάβασμα. Πόσες ακριβώς απουσίες σου υπολείπονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niightdreamer97

Νεοφερμένος

Η niightdreamer97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
με τις απουσιες τι θα κανετε; πως θα τις δικαιολογειτε; εχετε σκοπο να πεταγεστε που και που στο σχολειο (για καμια ωριτσα σα ξεμουδιασμα);;;

εχω αλλες 75 να κανω ,θα πηγαινω 2 φορες τη βδομαδα και μου περισσευουν κιολας.Τωρα αν θελησω να κανω περισσοτερες θα τις δικαιολογησω με χαρτι γιατρου :clapup:

Αυτό συμβαίνει και μ' εμάς. Έχω αγχωθεί πολύ και εγώ, ποτέ δεν θα βγάλω τις επαναλήψεις που θέλω και ο καιρός όλο και περισσότερο λιγοστεύει..

Όσον αφορά τις απουσίες, προσωπικά θα πηγαίνω μόνο Δευτέρα και Παρασκευή μόνο και μόνο για να γράψω τα διαγωνίσματα και κάθομαι μέχρι και την τέταρτη ώρα. Έτσι θα λειτουργήσω και την επόμενη εβδομάδα. Μετά δεν θα πατήσω καν, με σκοπό να κάνω μόνη μου διάβασμα. Πόσες ακριβώς απουσίες σου υπολείπονται?

Κι εγω εχω μεινει πολυ πισω στις επαναληψεις :worry: ακουω αλλους εχουν τελειωσει την τριτη επαναληψη και κανουν τεταρτη (σε ολα τα μαθηματα) και εγω δεν εχω τελειωσει ουτε την πρωτη..κι εκει ειναι που αγχωνομαι και μετα ασε..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
εχω αλλες 75 να κανω ,θα πηγαινω 2 φορες τη βδομαδα και μου περισσευουν κιολας.Τωρα αν θελησω να κανω περισσοτερες θα τις δικαιολογησω με χαρτι γιατρου :clapup:

Έχεις λεπτομέρειες για το θέμα; Εγώ σήμερα που ρώτησα μια καθηγήτρια μου είπε να κάνω όσες είναι να κάνω και στο τέλος αν δω ότι μου περισσεύουν μέρες και δεν έχω να κάνω απουσίες να πάω χαρτί γιατρού. Αλλά λέει είναι καλό να το αποφύγουμε γιατί η έγκριση γίνεται τον Ιούνιο (με άλλα λόγια μέχρι τότε θα έχεις θεωρητικά "μείνει" μέχρι να πάρεις το οκ ότι σου δικαιολογούν τις παραπάνω απουσίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niightdreamer97

Νεοφερμένος

Η niightdreamer97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έχεις λεπτομέρειες για το θέμα; Εγώ σήμερα που ρώτησα μια καθηγήτρια μου είπε να κάνω όσες είναι να κάνω και στο τέλος αν δω ότι μου περισσεύουν μέρες και δεν έχω να κάνω απουσίες να πάω χαρτί γιατρού. Αλλά λέει είναι καλό να το αποφύγουμε γιατί η έγκριση γίνεται τον Ιούνιο (με άλλα λόγια μέχρι τότε θα έχεις θεωρητικά "μείνει" μέχρι να πάρεις το οκ ότι σου δικαιολογούν τις παραπάνω απουσίες).

Μας ειπαν οτι εαν εχεις Μ.Ο πανω απο 15,μιση μπορεις να παρεις χαρτι γιατρου που να λεει οτι επαθες κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο :P ) πχ πνευμονια,γαστρεντεριτιδα,σκωληκοειδιτιδα και να παρεις + 50 απουσιες,δηλαδη μιαμιση βδομαδα :angelnot: .Τυπικα θα κανουν συμβουλιο οι καθηγητες αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εγκρινουν ρε συ..Ειδικα εφοσον δεν προκαλεις στο σχολειο.Στο δικο μου σχολειο τουλαχιστον το εκαναν και θα το κανουν παρα πολλοι μαθητες και δεν εχουν αφησει κανεναν.. Ρωτα καποιον που εχει αποφοιτησει απο το λυκειο σου αν στο προτεινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μας ειπαν οτι εαν εχεις Μ.Ο πανω απο 15,μιση μπορεις να παρεις χαρτι γιατρου που να λεει οτι επαθες κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο :P ) πχ πνευμονια,γαστρεντεριτιδα,σκωληκοειδιτιδα και να παρεις + 50 απουσιες,δηλαδη μιαμιση βδομαδα :angelnot: .Τυπικα θα κανουν συμβουλιο οι καθηγητες αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εγκρινουν ρε συ..Ειδικα εφοσον δεν προκαλεις στο σχολειο.Στο δικο μου σχολειο τουλαχιστον το εκαναν και θα το κανουν παρα πολλοι μαθητες και δεν εχουν αφησει κανεναν.. Ρωτα καποιον που εχει αποφοιτησει απο το λυκειο σου αν στο προτεινει..

Ναι, και εμάς μας είπαν ότι δεν θα αφήσουν κανέναν, αλλά πάλι δεν ξέρω αν θέλω να το ρισκάρω. Προς το παρών θα πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ και αν μου μείνουν στο τέλος μέρες και δεν προλαβαίνω να πάω θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κατα τα άλλα όλα μια χαρά χάλια :hehe:

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει να μου πει πως θα μάθω την περιοχή που δίνουμε σχέδιο (ελεύθερο κ γραμμικό).

Να ρωτήσω στο σχολείο ή να περιμένω ανακοίνωση στο σάιτ του υπουργείου παιδείας?

Θα το ανακοινώσουν στο σχολείο σας,αλλά είναι νωρίς ακόμα.Σε εμάς είχε ανακοινωθεί κατά τις ενδοσχολικές νομίζω,δηλαδή μετά τις πανελλήνιες. Εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά,αλλά θα το ανακοινώσουν σίγουρα στο σχολείο σας κάποια στιγμη. Μπορείς να παρακολουθείς και το σάιτ όμως.
Καλη σας επιτυχίαααα :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Οι χειροτερες μερες της χρονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει λίγα και νιώθω τύψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
εχω αλλες 75 να κανω ,θα πηγαινω 2 φορες τη βδομαδα και μου περισσευουν κιολας.Τωρα αν θελησω να κανω περισσοτερες θα τις δικαιολογησω με χαρτι γιατρου :clapup:



Κι εγω εχω μεινει πολυ πισω στις επαναληψεις :worry: ακουω αλλους εχουν τελειωσει την τριτη επαναληψη και κανουν τεταρτη (σε ολα τα μαθηματα) και εγω δεν εχω τελειωσει ουτε την πρωτη..κι εκει ειναι που αγχωνομαι και μετα ασε..:whistle:

Μη τους ακούς και αγχώνεσαι τζάμπα....δεν ξέρεις πως εννοεί ο καθένας την επανάληψη, ούτε πόσες επαναλήψεις χρειάζεται ο καθένας.
Αν σε παρηγορεί, είχα κάνει τις λιγότερες επαναλήψεις από όλους στο τμήμα, και πέρασα εκεί που ήθελα ;)
κουράγιο και ψυχραιμία σε όλους παιδιά...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElwCma

Νεοφερμένος

Η ElwCma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!λοιπόν επειδή υπάρχει θεματάκι στα λατινικά :redface:, ξέρει κανείς κάποια σελίδα που να είναι συγκεντρωμένες ΟΛΕΣ οι συντακτικές αναλύσεις όλων των κειμένων (γερουνδιακη έλξη,σκοπός,μετοχές κτλ) ? Έχω βρει 2-3 ,αλλά δεν με ικανοποίησαν πλήρως. (αν δεν υπάρχει θα ζητούσα να μου γράφατε εδώ ή να μου τα στέλνατε,άλλα ξέρω ότι δεν υπάρχει χρόνος:worry: ) Όπως και να χει η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν ρωτήθηκε και παραπάνω,αλλά αρχαία ο.ε.φ.ε. τί έπεσε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!λοιπόν επειδή υπάρχει θεματάκι στα λατινικά :redface:, ξέρει κανείς κάποια σελίδα που να είναι συγκεντρωμένες ΟΛΕΣ οι συντακτικές αναλύσεις όλων των κειμένων (γερουνδιακη έλξη,σκοπός,μετοχές κτλ) ? Έχω βρει 2-3 ,αλλά δεν με ικανοποίησαν πλήρως. (αν δεν υπάρχει θα ζητούσα να μου γράφατε εδώ ή να μου τα στέλνατε,άλλα ξέρω ότι δεν υπάρχει χρόνος:worry: ) Όπως και να χει η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν ρωτήθηκε και παραπάνω,αλλά αρχαία ο.ε.φ.ε. τί έπεσε ?

Από ιστοσελίδα δεν γνωρίζω, έχω μόνο βοήθημα.
ΟΕΦΕ αρχαία γράφουν 3 Μαΐου. στην πρώτη φάση έπεσε Πρωταγόρας 5-6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει λίγα και νιώθω τύψεις..
Εγώ σκέφτομαι πόσα ''λάθη'' έχω κάνει μες στη χρονιά και αισθάνομαι πιο αδιάβαστη από ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εγώ θα πάω να δώσω και Αγγλικά πάντως, έτσι χωρίς διάβασμα κλπ. ούτε μαθήματα, λέτε να πιάσω κανά δεκάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ θα πάω να δώσω και Αγγλικά πάντως, έτσι χωρίς διάβασμα κλπ. ούτε μαθήματα, λέτε να πιάσω κανά δεκάρι;

εξαρτάται από το επίπεδο αγγλικών που έχεις. γιατί να μην κάνεις ένα φρεσκάρισμα? ένας φίλος μου πέρυσι ήταν θετική κατεύθυνση αλλά έδωσε και αγγλικά. έκανε μόνο δύο μαθήματα και έγραψε 17,2 (είχε βέβαια και το proficiency του cambridge)! να ξέρεις ότι έχει λεξιλογικές ασκήσει για τις οποίες δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, π.χ. πρέπει να συμπληρώσεις κενά με τις κατάλληλες λέξεις αλλά είναι να σου έρθει η λέξη εκείνη την στιγμή! εν τέλει, ρίξε μια απλή ματιά σε παλιά θέματα, καλό θα σου κάνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavyrey

Νεοφερμένος

Η stavyrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πότε είναι η β' φάση Έκθεσης στον ΟΕΦΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top