Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια bolzano εχετε μπει?
Εγω οχι και ακουω απο πολλους πως εχουν μπει εδω και καιρο..

Υ.γ μεχρι προτεινως δεν τα πιστευα αυτα που λεγανε οι περσυνοι για μερικους συμμαθητες τους αλλα μερικοι που ειναι μπροστα στην υλη το παιζουν λες και ανακαλυψαν νεο θεωρημα στα μαθηματικα
Εγω θα μπω απο βδομαδα Bolzano κλπ.
Οχι μονο στα Μαθηματικα,αλλα και στη φυσικη οσοι ειναι πιο μπροστα εχουν το στυλακι του "υπερανω" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ενώ κοιτάω τις λυμένες του βοηθήματος(Μπάρλας),νομίζω ότι με αυτές μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο,αφού δεν υπάρχει σωστή επεξήγηση των βημάτων για την λύση της άσκησης!
Τις λυμένες ασκήσεις των βοηθημάτων δεν αρκεί να τις ...κοιτάμε ή να τις διαβάζουμε. Τις λύνουμε ξανά μόνοι μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Τις λυμένες ασκήσεις των βοηθημάτων δεν αρκεί να τις ...κοιτάμε ή να τις διαβάζουμε. Τις λύνουμε ξανά μόνοι μας.

μα τις λύνω και μόνος μου, απλά δεν καταλαβαινω μερικες φορές τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_lee

Νεοφερμένος

Η eleni_lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και εγω δεν μπορούσα να τα βάλω σε μια σειρα στο δεύτερο κεφάλαιο, αλλά τελικά το έμαθα καλύτερα απ' όλα στο τέλος.Είχα τεράστιο πρόβλημα με την παπαγαλία και αφιέρωνα στην Ιστορία τουλάχιστον 1 ώρα τη μέρα.Η μέθοδος που εφάρμοσα τελικά τα Χριστούγεννα: 1 ανάγνωση του κεφαλαίου κάθε μερα πριν πάω για ύπνο.Ε σε δύο βδομάδες το ήξερα νερό γιατί θυμόμουν και τη σειρά των σελίδων και ήταν πλέον σα να το διάβαζα από μέσα :D.Άλλη μέθοδος δεν απέδιδε με εμένα. Δοκίμασα επίσης και την ηχογράφηση και το έλεγα στο δρόμο για το σπίτι μετά το σχολείο αλλά παίρνει αρκετό χρόνο και σίγουρα οι περαστικοί νομίζουν ότι τρελάθηκες όταν ακούνε να μιλάς για το Βενιζέλο!:redface:

πολυ καλη ιδεα.. θα το δοκιμασω και εγω.. :clapup: ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχετε ακουστα το khanacademy ειναι μια ιστοσελιδα στην οποια εχει βιντεο που σου εξηγει την θεωρια σου δειχνη πως να της λυσεις και μετα σου βαζει να λυσεις μονο καποιες και αν δεν τα καταφερνεις εχει ενα κουμπι το οποιο σου δειχνει πως να λυσεις την ασκησει αλλα δεν σου την δειχνη ολη την λυση επιτοπου αλλα κομματι κομματι μηπως και θελεις να προσπαθησεις να λυσεις την υπολοιπη μονος σου.
Εχει ευρη φασμα για τα μαθηματικα και φυσικα αυτα που κανουμε εμεις τωρα ορια,παραγωγους,ολοκληρωματα κτλπ.
Προτεινω εαν δεν ξερεται καλα αγγλικα να μπαινετε απο το chrome και να κανεται μεταφραση της ιστοσελιδας,επισης στα βιντεο επειδη ειναι μεσω του youtube μπορειται να μεταφρασεται τους υποτιτλους στα ελληνικα.
Δεν χρειαζεται να κανεται κωδικο,απλα εαν εχετε σκοπο να το επισκεπτεσται συχνα ειναι βολικο να εχεις κωδικο γιατι σου λεει ποια βιντεο ειχες δει τι εχεις λυσει
Η ιστοσελιδα https://www.khanacademy.org
Συγκεκριμενα τα ορια. https://www.khanacademy.org/math/differential-calculus/limits_topic

Προσωπικα απο αυτην την ιστοσελιδα καλυβω καποια κενα,και οπου προβληματιζομαι στα φετινα τα βλεπω και απο εκει και λυνω και ασκησεις.
Πολυ ενδιαφέρον το site! Αναλύει κατανοητά τα βήματα για την επίλυση κάθε άσκησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφέρον το site! Αναλύει κατανοητά τα βήματα για την επίλυση κάθε άσκησης!

Ναι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όντως έχει αρκετά λάθη αλλά μην αγχώνεσαι. Καλύτερα τώρα που είναι αρχή να κοιτάς παράλληλα και το βοήθημα και το studyforexams για να δεις αν συγκλίνουν και να διορθώνεις το βοήθημα.
μηπως να παρω καποιο αλλο να μην χανω χρονο? εχεις καποιο να μου προτεινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni.n.1

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ποια σχολή στοχεύετε?
.
Δυναμικά για ιατρική Θεσσαλονίκης ...Αν οχι Χημεια !!!

Παιδια bolzano εχετε μπει?
Εγω οχι και ακουω απο πολλους πως εχουν μπει εδω και καιρο..

Υ.γ μεχρι προτεινως δεν τα πιστευα αυτα που λεγανε οι περσυνοι για μερικους συμμαθητες τους αλλα μερικοι που ειναι μπροστα στην υλη το παιζουν λες και ανακαλυψαν νεο θεωρημα στα μαθηματικα


Μην αγχωνεσαι εγω ακομη συνέχεια ειμαι ... Έχουμε χρόνο ...έχουμε εναν που εχει μπει ήδη ρυθμούς μεταβολής και μας το παίζει υπεράνω αλλα μολις ηρθε το πρώτο διαγωνισμα πάτωσε...σίγουρα οι καθηγητές έχουν υπολογίσει για την ύλη !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ναι νταξει και σε μας καποιοι υποτιθεται πως στην φυσικη τα χουν βγαλει ολα εκτος απο κρουσεις (sic!). Αρχιδια θυμουνται βεβαια. Ουτε τους τυπους. Γενικα υπαρχει η ταση "αντεεε παμεεε να βγαλουμε την υλη" χωρις να μενει τιποτα.
Μαθηματικα κατ. και γω τωρα θα μπω παραγωγους παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ναι νταξει και σε μας καποιοι υποτιθεται πως στην φυσικη τα χουν βγαλει ολα εκτος απο κρουσεις (sic!). Αρχιδια θυμουνται βεβαια. Ουτε τους τυπους. Γενικα υπαρχει η ταση "αντεεε παμεεε να βγαλουμε την υλη" χωρις να μενει τιποτα.
Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "βγάζω την ύλη" σε ένα μάθημα. Υπάρχει και ο τρόπος να "περάσει" κάποιος γρήγορα όλη την ύλη "πρώτο χέρι" σε επίπεδο light, δηλαδή θεωρία και ασκήσεις σχολικού βιβλίου και μετά να αρχίσει πάλι από την αρχή πιο βαθιά και με δύσκολες ασκήσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Έχει κάποιος βοήθημα αρχαίας θεματογραφίας να μου προτείνει?
Σκέφτομαι να πάρω ένα... :)
Είδα αυτό: https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR
Εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni.n.1

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "βγάζω την ύλη" σε ένα μάθημα. Υπάρχει και ο τρόπος να "περάσει" κάποιος γρήγορα όλη την ύλη "πρώτο χέρι" σε επίπεδο light, δηλαδή θεωρία και ασκήσεις σχολικού βιβλίου και μετά να αρχίσει πάλι από την αρχή πιο βαθιά και με δύσκολες ασκήσεις.


Πιστεύω πως πιο αποδοτικό ειναι να βγάλεις κάτι μεχρι τέλους .να δεις όλες τις περιπτώσει και μετα να προχωρήσεις γιατι μετα οταν 'βγαλειςς την ύλη (για τι θα την βγάλεις ολόκληρη ) θα τα θεωρείς ολα γνωστά ενώ οταν θα τα δεις σε ενα μάθημα και μετα θα έρθεις αντιμέτωπος με τα παλούκια θα ειναι δύσκολα ολα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Έχει κάποιος βοήθημα αρχαίας θεματογραφίας να μου προτείνει?
Σκέφτομαι να πάρω ένα... :)
Είδα αυτό: https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR
Εσείς τι λέτε?
Πολύ καλό. Έχει θεωρία, δύσκολες περιπτώσεις και πολλά κείμενα για εξάσκηση σε κάθε συντακτικό φαινόμενο χωριστά.Να το πάρεις, δε θα το μετανιώσεις. Εγώ το είχα από το Πάσχα και μετά και με βοήθησε πάρα πολύ στην μετάφραση και το συντακτικό του αγνώστου.Στα πρόχειρα έπιανα 17 και μετά από αυτό στις Πανελλήνιες έπιασα 19 γιατί μπόρεσα να βάλω σε μια σειρά αυτά μου είχα μάθει και να τα κατανοήσω καλύτερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
μηπως να παρω καποιο αλλο να μην χανω χρονο? εχεις καποιο να μου προτεινεις?

Δυστυχώς αυτό είχα κι εγώ γιατί είναι το καλύτερο. Άσε που έτσι μαθαίνεις σε βάθος τις ασκήσεις, με το να σκέφτεσαι αν και για ποιο λόγο ισχύει η εκάστοτε απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "βγάζω την ύλη" σε ένα μάθημα. Υπάρχει και ο τρόπος να "περάσει" κάποιος γρήγορα όλη την ύλη "πρώτο χέρι" σε επίπεδο light, δηλαδή θεωρία και ασκήσεις σχολικού βιβλίου και μετά να αρχίσει πάλι από την αρχή πιο βαθιά και με δύσκολες ασκήσεις.


Ακριβώς, απλά πέρα απ το επίπεδο των ασκήσεων που γίνεται αυτό που λες, όταν δε ξέρεις/θυμάσαι ούτε τους τύπους δε νομίζω ότι μπορείς να πεις με το οποιονδήποτε τρόπο ότι τα χεις βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πολύ καλό. Έχει θεωρία, δύσκολες περιπτώσεις και πολλά κείμενα για εξάσκηση σε κάθε συντακτικό φαινόμενο χωριστά.Να το πάρεις, δε θα το μετανιώσεις. Εγώ το είχα από το Πάσχα και μετά και με βοήθησε πάρα πολύ στην μετάφραση και το συντακτικό του αγνώστου.Στα πρόχειρα έπιανα 17 και μετά από αυτό στις Πανελλήνιες έπιασα 19 γιατί μπόρεσα να βάλω σε μια σειρά αυτά μου είχα μάθει και να τα κατανοήσω καλύτερα.:)

Ακούγεται πολύ δελεαστικό.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "βγάζω την ύλη" σε ένα μάθημα. Υπάρχει και ο τρόπος να "περάσει" κάποιος γρήγορα όλη την ύλη "πρώτο χέρι" σε επίπεδο light, δηλαδή θεωρία και ασκήσεις σχολικού βιβλίου και μετά να αρχίσει πάλι από την αρχή πιο βαθιά και με δύσκολες ασκήσεις.


Ναι αλλά μέσα σε 6-7 μήνες θα μπορέσει να το καταφέρει αυτό?Και άντε στη Φυσική ίσως ναι.Στα Μαθηματικά η ύλη είναι τεράστια,που όσες ασκήσεις και να έχεις κάνει σε ένα κεφάλαιο,πάλι δεν αισθάνεσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ρε με τα μαθηματικα καντε ερωτα..και οχι πολεμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά είναι οκ, ΑΟΔΕ δε παλεύεται. Τι θα γίνει με αυτό το μάθημα; Μου βγαίνει η ψυχή μέχρι να το μάθω. Έλεος!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Πολύ καλό. Έχει θεωρία, δύσκολες περιπτώσεις και πολλά κείμενα για εξάσκηση σε κάθε συντακτικό φαινόμενο χωριστά.Να το πάρεις, δε θα το μετανιώσεις. Εγώ το είχα από το Πάσχα και μετά και με βοήθησε πάρα πολύ στην μετάφραση και το συντακτικό του αγνώστου.Στα πρόχειρα έπιανα 17 και μετά από αυτό στις Πανελλήνιες έπιασα 19 γιατί μπόρεσα να βάλω σε μια σειρά αυτά μου είχα μάθει και να τα κατανοήσω καλύτερα.:)

Λέω να το πάρω! :redface: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top