Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Παιδια,στα μαθηματικα κατευθυνσης εχω 2ο τευχος Νακη..Αξιζει να παρω και το 2ο τευχος του Μπαρλα ή με τα φροντιστηρια και τα αλλα μαθηματα(βιολογια κατευθυνσης) δεν θα προλαβαινω να λυνω ασκησεις και απο τα 2???

κοίτα εγώ προσωπικά έχω του μπάρλα αλλά ξέρω ότι δεν θα προλαβαίνω να λύνω και απο τον μπάρλα και απο το ένα άλλο βοήθημα. σκέψου ότι έχεις και αλλα μαθήματα και άλλα βοηθήματα να λύσεις.
δηλαδή δεν βγαίνει.εκτός και αν είσαι σουπερ μυαλό και ξεπετάς της ασκήσεις του νάκη σε δυο λεπτά και στα υπόλοιπα 3 λεπτά κάνεις και του μπάρλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς..:hmm: λες ότι από την εκφώνηση που θα βγάλεις δηλαδή σε βάζει σε σκέψη για τη χρησιμότητα του κάθε τρόπου ανάπτυξης και το λόγο που την επιλέγεις?? ή κάνω λάθος; :confused::worry:
μάλλον λάθος

Όχι, σωστά το κατάλαβες. Πέρα από το κλασικό "Ποια λύση χρειάζεται για αυτό το πρόβλημα" μαθαίνεις και "Τι πρόβλημα λύνει αυτή η λύση".
Θεωρητικά, τέτοιου είδους ασκήσεις μπορούν να βοηθήσουν το μαθητή να αναπτύξει κριτική σκέψη στους αλγόριθμους. Πρακτικά, δεν έχω ιδέα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Όχι, σωστά το κατάλαβες. Πέρα από το κλασικό "Ποια λύση χρειάζεται για αυτό το πρόβλημα" μαθαίνεις και "Τι πρόβλημα λύνει αυτή η λύση".
Θεωρητικά, τέτοιου είδους ασκήσεις μπορούν να βοηθήσουν το μαθητή να αναπτύξει κριτική σκέψη στους αλγόριθμους. Πρακτικά, δεν έχω ιδέα...:D
Θεωρητικά σαφώς και θα βοηθάνε..στην κατανόηση του μαθήματος και της λογικής που έχει και πρέπει να ακολουθεί κι ο μαθητής..αλλά να ζητηθεί τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
παιδια εσεις της τεχνολογικης εχετε κανει ασκηση που να σας δινουν ενα διαγραμμα ροης και θα πρεπει να το μετατρεψετε αρχικα σε αλγοριθμο και στη συνεχεια να πρεπει να γραψετε και την πιθανη εκφωνηση της ασκησης;;;;

Και εγώ έχω κάνει ασκήσεις με μετατροπή...τώρα για εκφώνηση, όπως και τα παιδιά, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αντε την Πεμπτη ξεκινανε τα σχολεια.
Απο την μια θελω γιατι ειναι η τελευταια χρονια αλλα το θεμα ειναι να μην κουραστω στα μεσα της χρονιας και τον μαιο ειμαι ψοφημι και δε δωσω 100% των δυνατοτητων μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδια,στα μαθηματικα κατευθυνσης εχω 2ο τευχος Νακη..Αξιζει να παρω και το 2ο τευχος του Μπαρλα ή με τα φροντιστηρια και τα αλλα μαθηματα(βιολογια κατευθυνσης) δεν θα προλαβαινω να λυνω ασκησεις και απο τα 2???

Σε ποιο σημείο της ύλης βρίσκεσαι,δουλεύεις κιόλας το 2ο τεύχος?

ΥΓ:Μια χαρά τα βολέψαμε προς το παρόν.Να δω τώρα που θα ανοίξουν τα σχολεία τι θα κάνουμε και τι θα προλαβαίνουμε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αντε την Πεμπτη ξεκινανε τα σχολεια.
Απο την μια θελω γιατι ειναι η τελευταια χρονια αλλα το θεμα ειναι να μην κουραστω στα μεσα της χρονιας και τον μαιο ειμαι ψοφημι και δε δωσω 100% των δυνατοτητων μου
Δε θα δωσετε το 100% του εαυτου σας απο την αρχη της σχολικης χρονιας..κρατηστε δυναμεις για αργοτερα..τωρα δε σας χρειαζονται οσο νομιζετε..διαβαζετε σωστα και μην αφηνετε κενα και αποριες..και στο τελος θα δωσετε το καλυτερο των δυνατοτητων σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σορι λεω οτι φοβαμαι αν κουραστω δε θα δωσω στο τελος το 100%.
Εννοειται βεβαια ξεκιναω χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Λογικο ειναι να φοβασαι :P..αλλα τι να κανουμε; μην το σκεφτεσαι..ολοι στην ιδια κατασταση ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ευχαριστω θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Σκεψου οτι θα εχεις κανει εναν αγωνα ολη τη χρονια και θα δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο..πρεπει να αμειφθεις..πεισμωσε και θα τα καταφερεις;)
σε ολους παει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
5 φροντιστήρια και ένα ιδιαίτερο...
Μαθηματικά και Φυσική δεν καταλαβαίνω τίποτα, όλο τον χρόνο που θα φάω στα θετικά μαθήματα, εάν τον αφιερόσω στις παπαγαλίες των άλλων 4 μαθημάτων, παιρνάω πρώτος -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σορι λεω οτι φοβαμαι αν κουραστω δε θα δωσω στο τελος το 100%.
Εννοειται βεβαια ξεκιναω χαλαρα

Μη φοβού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.

Θανάσης-13-

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ηρεμια ολα θα πανε καλα μην αγχώνεστε δωστε το καλυτερο σας εαυτο και θα πετυχετε!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδες ειμαι θετικη και σκεφτομαι εκανα βλακεια η οχι που δεν πηρα το αοθ για να μου ανεβασει το βαθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδες ειμαι θετικη και σκεφτομαι εκανα βλακεια η οχι που δεν πηρα το αοθ για να μου ανεβασει το βαθμο;

Κοίτα,εύκολο λένε ότι είναι, αλλά για ποιο λόγο να έχεις κι άλλο διάβασμα σ'αυτό και να κάνεις επιπλέον φροντιστήριο (αν κάνεις),αν δεν σε ενδιαφέρει το 5ο πεδίο; Είσαι θετική, έχεις ήδη αρκετό διάβασμα. Πάντως αν αλλάξεις γνώμη, δεν είναι αργά. Οι αιτήσεις που δηλώνεις ποια μαθήματα θα δώσεις,γίνονται τον Φεβρουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αυτο σκεφτομαι και γω οτι θα πιεστω αρκετα αμα το παρω..μαθηματα εχουν ξεκινησει στο φροντ. για αυτο ελεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Παιδες ειμαι θετικη και σκεφτομαι εκανα βλακεια η οχι που δεν πηρα το αοθ για να μου ανεβασει το βαθμο;
Θα ζοριστείς πάρα πολύ ειδικά αν δε σ' ενδιαφέρει το 5ο πεδίο..όσοι το κάνουν από θετική είναι είτε απειδή δεν ξέρουν καθόλου τι θέλουν και για να έχουν όλα τα πεδία ανοιχτά το παίρνουν είτε γιατί ενδιαφέρονται για 5ο πεδίο..νομίζω πως δε χρειάζεται να δώσεις ΑΟΘ..επικεντώσου καλύτερα στα υπόλοιπα μαθήματα..
μια κοπέλα πέρσι θετική κατεύθυνση απ' το σχολείο μου είχε πάρει αρχικά και ΑΟΘ για να έχει όλα τα πεδία ανοιχτά γιατί δεν ήξερε τι ήθελε ακριβώς και μετά από μια βδομάδα φροντηστηρίων το σταμάτησε..και για μάθημα επιλογής πήρε βιολογία γενικής και δεν κράτησε τα μαθηματικά γενικής που είναι υποχρεωτικά μαζί με ΑΟΘ..
σκέψου καλά πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο χρόνος που απαιτείται να αφιερώσεις στο ΑΟΘ είναι ελάχιστος, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Το πρώτο κεφάλαιο έχει το μεγαλύτερο μέρος της θεωρίας (σε μορφή μπλα-μπλα/παπαγαλία). Τα υπόλοιπα 4 κεφάλαια έχουν ελάχιστη θεωρία, αλλά απαιτούν χρήση διαγραμμάτων.
Δεδομένου ότι είσαι απόφοιτος (και άρα δεν έχεις 6 ώρες το πρωί σχολείο), πιστεύω ότι οι επιπλέον ώρες του ΑΟΘ δεν θα είναι βάρος.
Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θέλεις να αλλάξεις το μάθημα γενικής που έδωσες με τα Μαθηματικά. Αν πέρσυ έδωσες, για παράδειγμα, βιολογία γενικής, έχει μια πολύ χρήσιμη εμπειρία για τον τρόπο μελέτης και εξέτασης του εν λόγω μαθήματος. Ωστόσο, η εμπειρία αυτή, δεν μεταφέρεται στα μαθηματικά, στα οποία πρέπει να ξεκινήσεις από το μηδέν.
Επομένως, η επιλογή του ΑΟΘ δεν σε φορτώνει με 1, αλλά με 2 καινούργια μαθήματα. Απαραίτητη προϋπόθεση εδώ είναι να γράψεις στα μαθηματικά γενικής βαθμό τουλάχιστον αντίστοιχο με το εναλλακτικό μάθημα γενικής. Διότι, αν είναι να χάσεις 200 μόρια από την επιλογή των μαθηματικών και να κερδίσεις 150 από το ΑΟΘ, προφανώς και δεν σε συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top