Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ωραία,εγώ που ξαναδίνω,πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν στη αρχή του 1ου.Επέμεναν από το φροντιστήριο,οπότε
μου φαίνεται περίεργο όταν ακούω κάποιους γνωστούς, που τώρα είναι στο 2ο να νομίζουν ότι είναι πίσω.:)

Μπα μια χαρά είναι νομίζω... Εξάλλου κάποια από τα επόμενα κεφάλαια είναι πολύ μικρότερα από ότι κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Μπα μια χαρά είναι νομίζω... Εξάλλου κάποια από τα επόμενα κεφάλαια είναι πολύ μικρότερα από ότι κατάλαβα

Όντως,αν και το 6ο όπως και το 8ο,έχουν λεπτομέρειες στη θεωρία τους.Έκανες καθόλου προετοιμασία ή τώρα ξεκίνησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Η μαγεια της Βιολογιας Κατ ειναι πως μονο οταν κανεις ολη την υλη, θα καταλαβεις πως συνδεοντε τα κεφαλαια μεταξυ τους!!!Ειναι το πιο ενδιαφερον μαθημα πιστευω απο ΟΛΟ το λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, οποιος δινει φετος και δεν καταφερει να περασει στη σχολη που θελει, τι θα γινει ; Θα εχει δυνατοτητα να ξαναδωσει ; Γιατι απο την επομενη σχολικη χρονια αλλαζει ο τροπος εξετασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, οποιος δινει φετος και δεν καταφερει να περασει στη σχολη που θελει, τι θα γινει ; Θα εχει δυνατοτητα να ξαναδωσει ; Γιατι απο την επομενη σχολικη χρονια αλλαζει ο τροπος εξετασης

Καλη ερωτηση...κανεις δεν μπορει να σου απαντησει.Στο Ελλαδισταν ζεις...ολα ειναι πιθανα.Εδω ακομα δεν εχουν βγαλει την υλη των μαθηματων για το νεο συστημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, οποιος δινει φετος και δεν καταφερει να περασει στη σχολη που θελει, τι θα γινει ; Θα εχει δυνατοτητα να ξαναδωσει ; Γιατι απο την επομενη σχολικη χρονια αλλαζει ο τροπος εξετασης
Θα ξαναδώσει με το παλιό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μάλλον με το παλιό, ένας καθηγητής μου είχε πει ότι το 99 όταν άλλαζε το σύστημα από δέσμες σε αυτό που έχουμε τώρα, οι τελευταία γενιά που έδινε με δέσμες άμα ήθελε να ξαναδώσει έδινε με το παλιό, δηλαδή με δέσμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εεε.....αν βάλουν πάλι Κρητικό :mad: :mad: :mad:
Εγώ θέλω ποιηματάκι :redface:


Θες μήπως Δημουλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Θες μήπως Δημουλά;

Υπέροχη! Προς τι η απέχθεια;


Άσχετο. Πήγα Αθήνα να δω το περιβόητο άγαλμα στην Τοσίτσα και έχασα πάσα ιδέα. Το έχουν καταζωγραφίσει και είναι μια αηδία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπέροχη! Προς τι η απέχθεια;


Καμία απέχθεια. Δεν αμφισβητώ την αξία της. Αλλωστε έχει διακριθεί αρκετές φορές φορές στο παρελθόν και έχει τιμηθεί πολύ περισσότερες. Δεν είναι τυχαίο που ποιήματά της έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες. Ωστόσο, είναι δικαίωμά μου να προτιμώ ένα έργο του Καρυωτάκη, του Εγγονόπουλου, του Ρίτσου, του Καζαντζάκη και άλλων πολλών ως εξεταστέα ύλη, καθώς η ανάλυση που γίνεται στο μάθημα της λογοτεχνίας στη γ' λυκείου είναι αρκετά προσεγμένη. Γενικά, δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η Κική Δημουλά, αλλά αυτό είναι κάτι το υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καμία απέχθεια. Δεν αμφισβητώ την αξία της. Αλλωστε έχει διακριθεί αρκετές φορές φορές στο παρελθόν και έχει τιμηθεί πολύ περισσότερες. Δεν είναι τυχαίο που ποιήματά της έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες. Ωστόσο, είναι δικαίωμά μου να προτιμώ ένα έργο του Καρυωτάκη, του Εγγονόπουλου, του Ρίτσου, του Καζαντζάκη και άλλων πολλών ως εξεταστέα ύλη, καθώς η ανάλυση που γίνεται στο μάθημα της λογοτεχνίας στη γ' λυκείου είναι αρκετά προσεγμένη. Γενικά, δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η Κική Δημουλά, αλλά αυτό είναι σχετικό.

Ρώτησα απλώς γιατί και πολλοί συμμαθητές μου δεν ενθουσιάστηκαν με αυτό το ποίημα ενώ εγώ το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Όντως έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής και έκφρασης των σκέψεών της που θα σε κάνει να τη μισήσεις ή να τη λατρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώτησα απλώς γιατί και πολλοί συμμαθητές μου δεν ενθουσιάστηκαν με αυτό το ποίημα ενώ εγώ το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Όντως έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο γραφής και έκφρασης των σκέψεών της που θα σε κάνει να τη μισήσεις ή να τη λατρέψεις.


Προσωπικά πιστεύω πως σε πολλούς δεν αρέσει γιατί η Δημουλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι τόσο γνωστή όπως πχ ο Καβάφης. :P Δεν ξέρω αν παρατήρησες πώς αντιδρούσαν οι μαθητές όταν ο καθηγητής έκανε ανάλυση στα ποιήματα του Καβάφη και πώς σε εκείνο της Δημουλά. :angelnot: Θεωρώ, όμως, ότι η Δημουλά εντάσσεται στην εξεταστέα ύλη για να μην κατηγορηθεί κανείς από τους αρμόδιους που την καθορίζουν ως σεξιστές. Δεν υπάρχει άλλη ποιήτρια στην ύλη. :P Για παράδειγμα, το 2013 υπήρχε το "Μόνο γιατί μ' αγάπησες" της Μαρίας Πολυδούρη. Το 2014 το αφαίρεσαν και το αντικατέστησαν με το "Σημείο Αναγνωρίσεως". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, οποιος δινει φετος και δεν καταφερει να περασει στη σχολη που θελει, τι θα γινει ; Θα εχει δυνατοτητα να ξαναδωσει ; Γιατι απο την επομενη σχολικη χρονια αλλαζει ο τροπος εξετασης

θα εχεις την δυνατοτητα να ξανα δωσεις με το τωρινο σύστημα και το 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως σε πολλούς δεν αρέσει γιατί η Δημουλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι τόσο γνωστή όπως πχ ο Καβάφης. :P Δεν ξέρω αν παρατήρησες πώς αντιδρούσαν οι μαθητές όταν ο καθηγητής έκανε ανάλυση στα ποιήματα του Καβάφη και πώς σε εκείνο της Δημουλά. :angelnot: Θεωρώ, όμως, ότι η Δημουλά εντάσσεται στην εξεταστέα ύλη για να μην κατηγορηθεί κανείς από τους αρμόδιους που την καθορίζουν ως σεξιστές. Δεν υπάρχει άλλη ποιήτρια στην ύλη. :P Για παράδειγμα, το 2013 υπήρχε το "Μόνο γιατί μ' αγάπησες" της Μαρίας Πολυδούρη. Το 2014 το αφαίρεσαν και το αντικατέστησαν με το "Σημείο Αναγνωρίσεως". ;)

Εντάξει το ότι δεν είναι γνωστή ποιήτρια δεν αναιρεί την αξία της. Ακόμη και ο Καβάφης δεν είχε αναγνωριστεί στην εποχή του λόγω της...ιδιαιτερότητας του. Ήταν αρκετά αμφιλεγόμενος ποιητής. Μόνο πολύ αργότερα ο Ξενόπουλος αν δεν κάνω λάθος μίλησε εγκωμιαστικά για εκείνον. Τώρα για το θέμα του σεξισμού δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αλλά εξάλλου οι ποιήτριες με σημαντικό έργο είναι ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εσεις οι <<παλιοί>>, κανενα κολπάκι για το αοδε εχουμε?

δεν μπορω να το μαθω με τιποτα, και αμα μαθω καμια παραγραφο την ξεχναω πολυ γρηγορα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει το ότι δεν είναι γνωστή ποιήτρια δεν αναιρεί την αξία της. Ακόμη και ο Καβάφης δεν είχε αναγνωριστεί στην εποχή του λόγω της...ιδιαιτερότητας του. Ήταν αρκετά αμφιλεγόμενος ποιητής. Μόνο πολύ αργότερα ο Ξενόπουλος αν δεν κάνω λάθος μίλησε εγκωμιαστικά για εκείνον. Τώρα για το θέμα του σεξισμού δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αλλά εξάλλου οι ποιήτριες με σημαντικό έργο είναι ελάχιστες.

Δεν είπα ότι η αξία ενός ποιητή/συγγραφέα πηγάζει από την αναγνωρισιμότητά του. Πολλοί όμως είναι εκείνοι που δεν το καταλαβαίνουν. Τέλος πάντων, μπορεί όντως να έχουμε λίγες ποιήτριες, αλλά αν ήθελαν θα μπορούσαν να βάλουν δύο ποιήματα μίας ποιήτριας (όπως έχουν βάλει δύο ποιήματα του Καβάφη ;)).


Νομίζω πως αρκετά βγήκαμε εκτός θέματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
εσεις οι <<παλιοί>>, κανενα κολπάκι για το αοδε εχουμε?

δεν μπορω να το μαθω με τιποτα, και αμα μαθω καμια παραγραφο την ξεχναω πολυ γρηγορα....
Κοίτα δεν ξέρω τι κολπάκι διάβασμα θέλει και συνεχείς επαναλήψεις.Λογικό είναι να ξεχνάς αυτά που διαβάζεις γρήγορα,με τον καιρό θα τα μάθεις και θα σου έρχονται με το που τα ξαναδιαβάζεις.Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διαβάζεις και τον καθένα τον βολεύει κάτι διαφορετικό.Εγώ συνήθως έκανα 5-6 αναγνώσεις συνεχόμενες σε μισή ή μία σελίδα(ή νοηματική ενότητα) ή και περισσότερες αναγνώσεις αν ήταν απαραίτητο και μετά προσπαθούσα σιγά σιγά να το λέω απ έξω μέχρι να το μάθω καλά και όταν κόλλαγα σε κάποιο σημείο το κοιτούσα από το βιβλίο.Ε αυτό το έκανα μέχρι να το πω 2 φορές χωρίς λάθος και χωρίς να κοιτάξω το βιβλίο.Στην αρχή πριν ανοίξουν τα σχολεία το έγραφα κιόλας αφού μάθαινα όλο το μάθημα που είχα,γιατί είχα χρόνο.
Πάντως ο τρόπος του διαβάσματος δεν είναι στάνταρ.Υπάρχουν παιδιά που προσπαθούν πρόταση πρόταση ή παράγραφο παράγραφο.Εξαρτάται από την ικανότητα του καθενός να απομνημονεύει και από το πόσο έχει συνηθίσει να το κάνει αυτό.Αν δεν έχεις ξαναδιαβάσει ποτέ για παράδειγμα κάποιο μάθημα προκειμένου να το μάθεις λέξη προς λέξη σαφώς και θα σου είναι πιο δύσκολο από κάποιον που το έκανε πολλές φορές αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιάάάά!!! Σήμερα έγραψα το πρώτο διαγώνισμα στην έκθεση με τον καθηγητή που σας έχω αναφέρει τόσες φορές!!! Δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος και αν δεν έχω πάει όντως καλά, θα έχει κάτι να μου χτυπάει αν του πω κάτι για την κακή βαθμολόγησή του.!!! Έχω αγχωθεί πάρα πολύ, γιατί είναι ικανός να μου πει ότι έχω γράψει 50/100 και να με αποθαρρύνει εντελώς. Και όταν μου το κάνουν αυτό, δεν έχω όρεξη για τίποτα και πολύ πιθανόν ούτε και για διάβασμα και θα θέλω να τα παρατήσω πάλι!!! Τι να κάνω; Δεν λέω ότι έγραψα και 99/100, αλλά αυτός αναφορικά με αυτό που έγραψα θα μου αφαιρέσει 20 μόρια.. Οπότε αν έχω γράψει 85-90 θα μου βάλει πάλι 65-70 και θα στεναχωρηθώ! Τι μου προτείνετε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μου φάνηκε τόσο δύσκολο τις τελευταίες μέρες να κάτσω να κάνω λίγη επανάληψη. Ελπίζω να φταίει απλά το καλοκαίρι και οι ζέστες και μετά να στρωθώ πιο δυναμικά :P Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Έτοιμοι για τα φροντιστήρια πάλι αύριο και το σχολείο σε λίγο καιρό; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top