Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
ή γνωριζονται καλα με τους υπαλληλους στον οαεδ.

Πάντως προχθές με τις αιτήσεις για Αναπληρωτές Καθηγητές στην Μέση εκπαίδευση, είχαν έρθει και αρκετοί πτυχιούχοι από μη "καθηγητικά" Τμήματα, π.χ. Πολυτεχνείο, επειδή η αγορά εργασίας έχει τρομερή ζήτηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πού είναι τα αλάνια της Τεχνολογικής? Γιατί δεν ακούω γκρίνιες για το ΑΟΔΕ ακόμη??? Άντε να ξεκινάμε σιγά-σιγά!
:clapup::clapup::clapup:

Ούτε καν άρχισα Αοδέ και Προγραμματισμό ακόμα.:P

Ειδικά για τον Προγραμματισμό δεν ξέρω γιατί,αλλά έχω ένα φόβο.Ανησυχώ για το συγκεκριμένο μάθημα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κανείς μεγαλύτερος (απόφοιτος δηλαδή!) τι συμβουλές έχει να μας δώσει σχετικά με τη διαχείριση της κούρασης και του άγχους.

Εγώ ήδη από τη Β Λυκείου κουράστηκα επειδή στόχευα σε πολύ καλό βαθμό προαγωγής (όπως κι έγινε;) ), αλλά η κούραση της Γ Λυκείου, έχω την εντύπωση ότι είναι εντελώς διαφορετική.

Ακούω λοιπόν παραινέσεις! :)

@the plant
εμένα μου έχει περάσει από το μυαλό η ιδέα της Στρατιωτικής Φαρμακευτικής. Ποια είναι η άποψή σου;

Με τσαμπουκά, θα πεις "εχω δουλέψει πολυ αυτη και τις προηγούμενες χρονιες, εχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στις ικανότητες μου και γι'αυτο δεν θα αφήσω το άγχος να με επηρεάσει. Δεν εκανα τοσο κόπο για να αφήσω το άγχος να τα καταστρέψει ολα! Θα τους δείξω τι μπορω να κανω. Και αν κατι παει στραβά, θα ξέρω οτι εκανα ο,τι καλύτερο μπορουσα" :P Σοβαρά, βοηθάει. Να εισαι συνηδειτοποιημενος, να γνωρίζεις μέχρι πού μπορείς να φτάσεις και απο εκει και πέρα, να εχεις αυτοπεποίθηση. Εγω με τετοιο σκεπτικό πηγαινα και έγραφα :P Δεν εκανα τόση προσπάθεια για να παω να δώσω και να καταρρευσω απο το άγχος.
Για την κούραση όμως, δεν μπορω να σε βοηθήσω... Σε αυτο το θεμα ειχα τεράστιο πρόβλημα, μερικές φορές ειχα την πολυτέλεια να κοιμηθώ λιγο παραπανω το πρωι μόνο δυο φορές τον μήνα :hehe: Να μην ξενυχτας για να διαβάσεις και αν εχεις χρόνο, αν νιώθεις πολυ κουρασμένος, κοιμησου λιγο το μεσημέρι (εγω ούτε αυτη την πολυτέλεια ειχα :( ). Και να τρως καλό φαγητό για να εχεις δυνάμεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosvog

Νεοφερμένος

Ο christosvog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Την κούραση τη ''φοβάμαι'' ιδιαίτερα..

Σκέφτομαι: "Αφού τύχαινε να ξενυχτάω πού και πού στη Β Λυκείου, στη Γ Λυκείου το ξενύχτι θα είναι μόνιμο".

Η αλήθεια είναι ότι φέτος έχω οργανωθεί καλύτερα σε σχέση με το πώς/πόσο θα διαβάσω, αλλά ακόμη δεν έχουμε μπει στον αγώνα, για να δω αν το πρόγραμμά μου θα δουλέψει.

Όλοι οι καθηγητές μου μου λένε ότι πρέπει να κοιμάμαι από τις 12 και μετά. Ναι, αλλά αν ο καθένας βάζει από 30 ασκήσεις για το επόμενο μάθημα, πώς θα κοιμηθείς;; :mad:
Βέβαια έχω καταλάβει ότι το κλειδί βρίσκεται στο διάβασμα του Σαββατοκύριακου, που θα είναι από τη μία πιο ξεκουραστο σε σχέση με τις καθημερινές και από την άλλη πιο διαρκές (αφού τα Σ/Κ δεν έχω φροντιστήρια)... θα δείξει!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Κάποιοι θέλουν να ασχοληθούν με την εργαστηριακή φαρμακευτική.

Η αλήθεια είναι ότι με την νευροβιολογια θέλω να ασχοληθώ απλά προσπαθώ πρώτα από όλα να μην χρειαστεί να περάσω τα κλινικά έτη της ιατρικής και δεύτερον δεν με χαλάει καθόλου το γεγονός του να έχω φαρμακείο σε περίπτωση που δεν κάτσει αυτό το σενάριο... Φαρμακείο έχουμε ήδη στην οικογένεια οπότε από αυτή την άποψη είμαι καλυμμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Να μην ξενυχτας καθόλου γιατι θα ειναι πολυ δύσκολη η υπόλοιπη μέρα σου. Αν μια φορά δεν προλαβεις να λύσεις μια ασκηση, δεν θα γίνει τιποτα. Εξάλλου δεν βάζουν 30 ασκησεις για την επόμενη μέρα, αντε να βάλουν 10 ή 15 (με την προϋπόθεση οτι ειναι φυσιολογικοί καθηγητές και δεν εχουν τρελές απαιτήσεις φυσικα). Εγω δεν ξενύχτησα ούτε μια φορά, μέχρι τις 1 ήμουν σίγουρα στο κρεβάτι, και ήμουν πάντα συνεπής. Ειχα και ένα εξάωρο την εβδομάδα σχεδιο, και μερικές φορές ένα επιπλέον εξάωρο τις Κυριακές, αλλα προλαβαινα,δεν άφηνα κενά. Επειδή ειχα μαθηματα και το σ/κ, ξυπνούσα παντα στις 7,κοιμόμουν στις 1 το βράδυ και πάλι ένιωθα κουρασμένη. Φαντάσου αν ξενυχτουσα :P Εχω ακούσει τρέλα ωράρια, ένα παιδί ξενυχτουσε ολη τη νύχτα και κοιμόταν μια ωρα πριν παει στο σχολειο. Ε, μετα απο λιγο καιρό δεν άντεξε αλλο και άρχισε να κανει απουσίες απο πολυ νωρις. Μπορείς να λυνεις κάποιες ασκησεις στο σχολειο αν δεν εχεις προβλημα αν γίνεται λίγη φασαρία και αν συγκεντρώνεσαι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.


@the plant
εμένα μου έχει περάσει από το μυαλό η ιδέα της Στρατιωτικής Φαρμακευτικής. Ποια είναι η άποψή σου;

Προσωπικά δεν θα την δηλώσω... Ωστόσο δεν νομίζω ότι κακή επιλογή από οικονομική άποψη τουλάχιστον... Συν το ότι αποκτά κάνεις τις γνώσεις αυτής της επιστήμης και άρα μπορεί να ασχοληθεί και εκτός στρατού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosvog

Νεοφερμένος

Ο christosvog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Να μην ξενυχτας καθόλου γιατι θα ειναι πολυ δύσκολη η υπόλοιπη μέρα σου. Αν μια φορά δεν προλαβεις να λύσεις μια ασκηση, δεν θα γίνει τιποτα. Εξάλλου δεν βάζουν 30 ασκησεις για την επόμενη μέρα, αντε να βάλουν 10 ή 15 (με την προϋπόθεση οτι ειναι φυσιολογικοί καθηγητές και δεν εχουν τρελές απαιτήσεις φυσικα). Εγω δεν ξενύχτησα ούτε μια φορά, μέχρι τις 1 ήμουν σίγουρα στο κρεβάτι, και ήμουν πάντα συνεπής. Ειχα και ένα εξάωρο την εβδομάδα σχεδιο, και μερικές φορές ένα επιπλέον εξάωρο τις Κυριακές, αλλα προλαβαινα και δεν άφησα πουθενά κενά. Επειδή ειχα μαθηματα και το σ/κ, ξυπνούσα παντα στις 7,κοιμόμουν στις 1 το βράδυ και πάλι ένιωθα κουρασμένη. Φαντάσου αν ξενυχτουσα :P Εχω ακούσει τρέλα ωράρια, ένα παιδί ξενυχτουσε ολη τη νύχτα και κοιμόταν μια ωρα πριν παει στο σχολειο. Ε, μετα απο λιγο καιρό δεν άντεξε αλλο και άρχισε να κανει απουσίες απο πολυ νωρις. Μπορείς να λυνεις κάποιες ασκησεις στο σχολειο αν δεν εχεις προβλημα αν γίνεται λίγη φασαρία και αν συγκεντρώνεσαι εύκολα.

To ότι θα λύνω και στο σχολείο το θεωρώ δεδομένο...!! :clapup:
Άλλωστε ποιος νοιάζεται για τα Γενικής;; :P
Ελπίζω να καταφέρνω να κοιμάμαι επαρκώς όπως μου προτείνεις!

Προς το παρόν...πάω για ύπνο (αμέσως εκτελώ τις συμβουλές σου!!)....καληνύχτα!! :D

@the plant Προτείνω να ρίξεις μια ματιά και σε αυτή τη σχολή!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Νομίζω συν το κεφάλαιο πρέπει να έχει κάποιον γνωστό της Φαρμακοποιό που να θέλει να της μεταβιβάσει την άδεια λειτουργίας (με πληρωμή) του καταστήματος. Επειδή το επάγγελμα είναι συντεχνειακά* κλειστό (και θέλει να το ανοίξει η Τρόϊκα), οι άδειες είναι λιγάκι ένα θέμα.

*μόνο σε χώρες του τρίτου κόσμου συμβαίνουν αυτά

Είχα την εντύπωση πως το άνοιγμα επαγγέλματος των φαρμακοποιών σήμαινε πως όποιος ήθελε (απόφοιτος φαρμακευτικής ή μη) μπορεί να ανοίξει φαρμακείο και πως στην υπάρχουσα κατάσταση φαρμακεία ανοίγουν μόνο οι απόφοιτοι φαρμακευτικής (χωρίς να απαιτείται να αγοράσουν άδεια λειουργίας από κάποιον άλλο).
Υπάρχουν και οι ακραίες περιπτώσεις βέβαια όπως στην Δανία όπου 1 φαρμακείο αντιστοιχεί σε 50000 κατοίκους (ή κάπου τόσο δεν θυμάμαι ακριβώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Όλοι οι καθηγητές μου μου λένε ότι πρέπει να κοιμάμαι από τις 12 και μετά. Ναι, αλλά αν ο καθένας βάζει από 30 ασκήσεις για το επόμενο μάθημα, πώς θα κοιμηθείς;; :mad:
Είναι απλό δεν θα τις κάνεις.Μου είχε τύχει πολλές φορές να μου είχαν βάλει πάρα πολλές ασκήσεις και όποτε κουραζόμουνα σταματούσα και τις άφηνα πήγαινα για ύπνο.Επίσης πολλές είναι ολόιδιες και δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις συνέχεια ίδιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Την κούραση τη ''φοβάμαι'' ιδιαίτερα..

Σκέφτομαι: "Αφού τύχαινε να ξενυχτάω πού και πού στη Β Λυκείου, στη Γ Λυκείου το ξενύχτι θα είναι μόνιμο".

Η αλήθεια είναι ότι φέτος έχω οργανωθεί καλύτερα σε σχέση με το πώς/πόσο θα διαβάσω, αλλά ακόμη δεν έχουμε μπει στον αγώνα, για να δω αν το πρόγραμμά μου θα δουλέψει.

Όλοι οι καθηγητές μου μου λένε ότι πρέπει να κοιμάμαι από τις 12 και μετά. Ναι, αλλά αν ο καθένας βάζει από 30 ασκήσεις για το επόμενο μάθημα, πώς θα κοιμηθείς;; :mad:
Βέβαια έχω καταλάβει ότι το κλειδί βρίσκεται στο διάβασμα του Σαββατοκύριακου, που θα είναι από τη μία πιο ξεκουραστο σε σχέση με τις καθημερινές και από την άλλη πιο διαρκές (αφού τα Σ/Κ δεν έχω φροντιστήρια)... θα δείξει!! ;)

Δεν χρειάζονται ξενύχτια Χρήστο, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Εγώ που γυρνούσα αργά από το σχολείο (4 το απόγευμα) ξεκινούσα διάβασμα κατά τις 5-5μιση. Έπειτα είχα ένα 2ωρο μάθημα μετά το οποίο έκανα μισή-μία ώρα διάλειμμα και κατά τις 10 σταματούσα καμιά ώρα για φαγητό/ξεκούραση. Ύστερα συνέχιζα διάβασμα μέχρι τις 12μιση περίπου. Φυσικά σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (όχι πάνω από 10 φορές τη χρονιά) το τράβηξα λίγο παραπάνω μέχρι τις 1μιση-2. Άλλες φορές σταματούσα νωρίτερα και έβλεπα τηλεόραση. (Λίγες ήταν αυτές οι φορές βέβαια, κυρίως τις Παρασκευές όπου σταματούσα στις 9-9μιση) Το διάβασμα βέβαια εσύ θα το ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Μην ακούς τους άλλους που θα σου λένε για το πόσο πολύ διαβάζουν. Το μυστικό είναι η σωστή αυτοκριτική. Όποτε αισθάνεσαι πως έχεις την παραμικρή έλλειψη, θα τρέχεις να την καλύπτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πολυκαλημερες παιδακια :P
Πώς και δεν επιλέγεις Νομική; :P
για τους ιδιους λογους που δε θελω κι εγω ιατρικη :P
Γενικά οι περισσότεροι πριν πάνε στο Πανεπιστήμιο ονειρεύονται ότι θα εργαστούν στην Pfizer, καλά κάνουν, ωραία είναι τα όνειρα. Μόλις τελειώσουν κατά γενική πλειοψηφία προσγειώνονται σε κάποιο Φαρμακείο. :) Ή ψάχνουν να ανοίξουν ένα Φαρμακείο.
κοίτα σε μερικές περιπτωσεις χω συναντησει ατομα τα οποια εχουν το potential να εργαστουν στην pfizer, gsk, abbott etc αλλά δεν το κυνηγουν. Απ την αλλη υπαρχουν και ανθρωποι που απλα αναζητουν την ερευνα :P
Η αλήθεια είναι ότι με την νευροβιολογια θέλω να ασχοληθώ απλά προσπαθώ πρώτα από όλα να μην χρειαστεί να περάσω τα κλινικά έτη της ιατρικής και δεύτερον δεν με χαλάει καθόλου το γεγονός του να έχω φαρμακείο σε περίπτωση που δεν κάτσει αυτό το σενάριο... Φαρμακείο έχουμε ήδη στην οικογένεια οπότε από αυτή την άποψη είμαι καλυμμένη...
neurobiology :inlove: βασικα προτεινω να παρατησεις το ενδεχομενο της φαρμακευτικης και να κοιταξεις κατι αλλο :P
[...]
Άλλωστε ποιος νοιάζεται για τα Γενικής;; :P
[....]
μα γιατι; φετος τα γενικης ειναι πολυ ενδιαφεροντα πιστευω. και στα αρχαια θα κανουμε παρα πολυ ωραιο εργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Τάσο συμφωνώ μ' αυτό που λες, αλλά τέτοιες απόψεις διαβάζω μόνο στο ischool. Καλώς ή κακώς, μετά τις Πανεπιστημιακές σπουδές αλλάζουν αρκετοί γνώμη. Η φράση «θέλω να κάνω έρευνα» μου φαίνεται λιγάκι αόριστη, από τη στιγμή που δεν είναι μια χειροπιαστή επαγγελματική επιλογή μαζικής δυνατότητας. Νομίζω ότι όσοι έχουν περάσει από τα Πανεπιστημιακά θρανία, έχουν μια ιδέα για το πόσο «διαλλακτικός» είναι ο (διεθνής) κόσμος των Ακαδημαϊκών-Ερευνητών σε νέους που θέλουν να ερευνήσουν. Μάλιστα αν τους πει κανείς ότι «θέλει να κάνει έρευνα», εκεί είναι που θα πέσει δούλεμα. :crazy: Αλλά ρε παιδιά, για έφηβοι καλά το πάτε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τάσο συμφωνώ μ' αυτό που λες, αλλά τέτοιες απόψεις διαβάζω μόνο στο ischool. Καλώς ή κακώς, μετά τις Πανεπιστημιακές σπουδές αλλάζουν αρκετοί γνώμη. Η φράση «θέλω να κάνω έρευνα» μου φαίνεται λιγάκι αόριστη, από τη στιγμή που δεν είναι μια χειροπιαστή επαγγελματική επιλογή μαζικής δυνατότητας. Νομίζω ότι όσοι έχουν περάσει από τα Πανεπιστημιακά θρανία, έχουν μια ιδέα για το πόσο «διαλλακτικός» είναι ο (διεθνής) κόσμος των Ακαδημαϊκών-Ερευνητών σε νέους που θέλουν να ερευνήσουν. Μάλιστα αν τους πει κανείς ότι «θέλει να κάνει έρευνα», εκεί είναι που θα πέσει δούλεμα. :crazy: Αλλά ρε παιδιά, για έφηβοι καλά το πάτε...:P
γενικως πολλοι το σκεφτονται για ερευνα αλλα στο πανεπιστημιο αλλαζουν γνωμη και αυτη τη στιγμη με εχεις βαλει πραγματικα σε σκεψη γιατι γινεται αυτο.... :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Η Νευροβιολογία θέλει αρκετή καλή γνώση προχωρημένων Μαθηματικών και (θεωρητικής) Πληροφορικής σε ερευνητικό επίπεδο εκτός από Βιολογία και άλλα συναφή αντικείμενα π.χ. Βιοχημεία. Επειδή είναι υβριδικός ερευνητικός τομέας συγκεντρώνει μεγάλη διεπιστημονικότητα, όπου μπορεί κανείς και από Χημικός Μηχανικός ή και Φυσικός να ασχοληθεί για παράδειγμα ερευνητικά, με τον τομέα αυτό.

Τάσο δυστυχώς η κοινωνία μας δεν είναι τόσο δεκτική και καλοπροαίρετη. Η επιβίωση ως νόμος της ζωής, στηρίζεται στον ανταγωνισμό των ειδών. Ειδικά όσο ανεβαίνει κανείς levels στη γνώση και στις επαγγελματικές προσδοκίες, η στρόφιγγα από τους εργοδότες (ακόμη και στην έρευνα) κλείνει...πόσο μάλλον όταν η έρευνα προωθείται (οικονομικά) από ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα ή/και βιομηχανίες. Σε κάποια επίπεδα συνήθως προωθούνται οι γνωριμίες περισσότερο από τα έργα ακόμη και στις ΗΠΑ.

Η κόρη του Γ.Παπανδρέου είναι Βιολόγος και θα κάνει το Ph.D της στη Βιολογία του Πανεπ.Κρήτης. Αυτή δεν θα έχει καλύτερη "αποδοχή" από εσένα τον ανώνυμο Έλληνα, που δεν σε ξέρει κανείς; Δεν δαιμονοποιώ κάτι. Η κοπέλα μπορεί να το αξίζει και μπράβο της. Όμως και πάλι, λόγω της προϊστορίας (βλ. Πασοκ, οικογενειακό όνομα) έχει κάποια δεδομένα που είναι υπέρ της σε κάθε βήμα. Θέλω να πω ότι καλώς ή κακώς, υπάρχει κοινωνική ανισότητα η οποία επηρεάζει και την επαγγελματική εξέλιξη. Βέβαια παίζει ρόλο και πόσο ρεαλιστικές προσδοκίες έχει κάποιος για τη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι τωρα καταλαβα πως το θετεις και μπορω να πω οτι ειναι οντως σωστο. Οσο και να λεμε βρισκομαστε στον 21ο αιωνα εχουμε μεινει (παγκοσμιως) λιγο πιο πισω. Καποιες φορες ομως πιστευω εχει να κανει και με τους ανθρωπους (για να μην τσουβαλιαζουμε τους παντες) που βρισκονται στα πανεπιστημια/ερευνητικα κεντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ναι τωρα καταλαβα πως το θετεις και μπορω να πω οτι ειναι οντως σωστο. Οσο και να λεμε βρισκομαστε στον 21ο αιωνα εχουμε μεινει (παγκοσμιως) λιγο πιο πισω. Καποιες φορες ομως πιστευω εχει να κανει και με τους ανθρωπους (για να μην τσουβαλιαζουμε τους παντες) που βρισκονται στα πανεπιστημια/ερευνητικα κεντρα.

Aκριβώς. Θέλει αρκετό ψάξιμο χωρίς να σου εγγυάται κανείς για το αποτέλεσμα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις εξασφαλίσει πόρους αξιοπρεπούς επιβίωσης μέχρι να βρεις κάτι που να είναι στα μέτρα σου. :)

Το λέω συνέχεια ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα η αγορά εργασίας και η καθημερινή επιβίωση, εκτός και αν έχετε λυμένο το βιοποριστικό και σπουδάζετε για το χόμπι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]
Το λέω συνέχεια ότι άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα η αγορά εργασίας και η καθημερινή επιβίωση, εκτός και αν έχετε λυμένο το βιοποριστικό και σπουδάζετε για το χόμπι σας.
aka εχω λεφτα και δεν ξερω τι αλλο να τα κανω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εχει μπει κανενας στο ψηφιακο σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top