[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Συμφωνω. Δεν χρειαζεται παντα να ξερουμε ποιος το εγραψε. Προηγουμενως φανηκες λιγο απολυτος.

Καθολου απολυτος!!! Αυτα που σας εχουν μαθει στο σχολειο λετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky_

Νεοφερμένος

Η vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερετε τι παιζει με αοδε?αυτη ειναι η υλη τελικα??ή παιζει και να αλλαξει??και κατι ακομα που δεν καταλαβαινω...λεει σελιδα 37-43 ειναι μεσα,ομως η σελ 44 ειναι συνεχεια της 42!!!!αρα τι γινεται??μεσα και η 44???
Κεφάλαιο 1: Επιχειρήσεις και Οργανισμοί


1.2 Η Επιχείρηση (σ. 25-29)
1.3 Λειτουργίες της Επιχείρησης (σ. 30-34)
1.4 Η Επιχείρηση και το Περιβάλλον της (σ. 34-37)
1.5 Η Αποτελεσματικότητα των Επιχειρήσεων (σ. 37-43)


Κεφάλαιο 2: Η Επιστήμη της Διοίκησης των Επιχειρήσεων


2.1 Εισαγωγικές Έννοιες (σ. 55)
2.2 Οργάνωση και Διοίκηση (σ. 56-61)


(και οι ερωτήσεις στην σελίδα 63 που αναφέρονται στις σελίδες 55 - 61)


Κεφάλαιο 3: Διοικητικές Λειτουργίες


3.3 Διεύθυνση (σ. 123-156)
3.3.1 Ηγεσία - Βασικές έννοιες
3.3.2 Παρακίνηση
3.3.3 Δυναμική Ομάδων
3.3.4 Επικοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερετε τι παιζει με αοδε?αυτη ειναι η υλη τελικα??ή παιζει και να αλλαξει??και κατι ακομα που δεν καταλαβαινω...λεει σελιδα 37-43 ειναι μεσα,ομως η σελ 44 ειναι συνεχεια της 42!!!!αρα τι γινεται??μεσα και η 44???
Τι εννοείς είναι συνέχεια της 42;Δεν είναι,έχεις μέχρι τη 42 και τις ερωτήσεις που βρίσκονται στη σελίδα 43.Μετά ξεκινάει άλλη ενότητα που είναι εκτός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky_

Νεοφερμένος

Η vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ωχ καταλαβα!προφανως θα εχει αλλαξει το βιβλιο!γιατι εμενα στην 43 εχει πινακακι και στην 44 εχει την συνεχεια απ την 42 (1.6.1 διακρισεις οικονομικων οργανισμων) και οι ερωτησεις ειναι στην 49-50!οποτε τζιφος η δουλεια και για τις αλλες σελιδες αφου εχω το παλιο... αντε να βγαλω ακρη...:(((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ωχ καταλαβα!προφανως θα εχει αλλαξει το βιβλιο!γιατι εμενα στην 43 εχει πινακακι και στην 44 εχει την συνεχεια απ την 42 (1.6.1 διακρισεις οικονομικων οργανισμων) και οι ερωτησεις ειναι στην 49-50!οποτε τζιφος η δουλεια και για τις αλλες σελιδες αφου εχω το παλιο... αντε να βγαλω ακρη...:(((

το βιβλιο το αγορασες ή το πηρες απο καποιον αλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ωχ καταλαβα!προφανως θα εχει αλλαξει το βιβλιο!γιατι εμενα στην 43 εχει πινακακι και στην 44 εχει την συνεχεια απ την 42 (1.6.1 διακρισεις οικονομικων οργανισμων) και οι ερωτησεις ειναι στην 49-50!οποτε τζιφος η δουλεια και για τις αλλες σελιδες αφου εχω το παλιο... αντε να βγαλω ακρη...:(((
Ναι αν το έχεις πολλά χρόνια το πιο πιθανό είναι να έχει αλλάξει.Συγνώμη δεν είδα την ηλικία σου οπότε δεν φαντάστηκα ότι μπορεί να έχεις παλιό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Θέλω και επίσημα να ευχηθώ σε όλους μας καλή επιτυχία :D Καλή μας δύναμη και προσπάθεια, πολλή ψυχική αντοχή, υπομονή και επιμονή! Να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας και να πάμε όλοι μπροστά :happy:.

Καλή ξεκούραση το υπόλοιπο καλοκαίρι που μας έμεινε :flowers:.

ΥΓ. Δεν σας αγχώνει να γράφετε σε αυτό το θέμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaqi31

Νεοφερμένος

Η Evaqi31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω και επίσημα να ευχηθώ σε όλους μας καλή επιτυχία :D Καλή μας δύναμη και προσπάθεια, πολλή ψυχική αντοχή, υπομονή και επιμονή! Να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας και να πάμε όλοι μπροστά :happy:.

Καλή ξεκούραση το υπόλοιπο καλοκαίρι που μας έμεινε :flowers:.

ΥΓ. Δεν σας αγχώνει να γράφετε σε αυτό το θέμα; :P



ΓΕΙΑ! Ειμαι και γω μια απο τις μαθήτριες π θα δώσω φέτος πανελλήνιες ..θα ηθελα ν πω σχετικά μ αυτο οτι σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια κ ψυχική αντοχή ομως οταν κάποιος αγχωνεται πολυ (λόγου χαρη εγω!!) όσο κ να διαβάσει μπορει ν αποτύχει ...
Μιας που θίγω το συγκεκριμένο ζήτημα , σχετικά με το αγχος των εξετάσεων ν αναφέρω πως ειμαι θετική κατεύθυνση , θα παρω ως μαθημα επιλογής Βιολογια γ.π και στοχεύω πολυ υψηλά ...διάβαζα απο μικρή ώστε να μην εχω κενά κ περσυ ξεκίνησα πρωτη φρ φροντιστήριο ( δλδ στην β' λυκειου) ..κ παρατηρούσα οτι ενώ διάβαζα αγχωνομουν τόσο πολυ που στ τελος δν έγραφα ικανοποιητικά... Προφανώς έφταιγε το αγχος μ (γενικά διακατέχομαι απο μια τελειομανια χωρις αυτο να παραπέμπει στο οτι ειμαι " φυτό" )
Τελος πάντων για να μην τα πολυλογο ...τ προβλημα μ τώρα πια ΕΙΝΣΙ στην εκθεση ,... Δν μ εχουν διδάξει ίσως το πως ν διαβάζω εκθεση ... Γιατι στο φροντιστήριο δουλεύουμε με διαγράμματα ομως ειμσι πολυ ανασφαλής ...και δεν το πολυ εχω με την εκθεση οποτε καθομουν κ προσπαθούσα να τ διαβάζω κ να τα μαθαίνω απέξω ολα τα σχεδιαγραμματα ομως ξερω πολυ καλα οτι αυτο δν βοηθάει καθόλου γτ προσφάτως είδα την υλη της γ´ λυκειου κ ειναι ήδη αρκετή ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ..αν μπορει κάποιος ( εν γενει) ν μ δώσει κάποια συμβουλή ... Θα σας ημουν υπόχρεα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
τι γινεται παιδια ? :) εσεις που τελιωσατε διαβαζετε καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου στο φροντιστηριο μας λεει απο τα σχεδιαγραμματα να μαθαινουμε ο, τι δεν μπορουμε να διαχειριστουμε μονοι μας ... και γενικοτερα να ξερουμε 5 επιχειρηματα για το καθε κομματι . Πχ αν εχουμε ρατσισμο να ξερουμε 5 αιτια 5 συνεπειες κτλ ;) Γενικα δεν εχει νοημα να τα μαθαινεις απέξω ολα γιατι αμα δεις πολλα κομματια ειναι κοινα π.χ ανθρωπισμος και ανθρωπινα δικααιωματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaqi31

Νεοφερμένος

Η Evaqi31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω και επίσημα να ευχηθώ σε όλους μας καλή επιτυχία :D Καλή μας δύναμη και προσπάθεια, πολλή ψυχική αντοχή, υπομονή και επιμονή! Να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας και να πάμε όλοι μπροστά :happy:.

Καλή ξεκούραση το υπόλοιπο καλοκαίρι που μας έμεινε :flowers:.

ΥΓ. Δεν σας αγχώνει να γράφετε σε αυτό το θέμα; :P

Η καθηγητρια μου στο φροντιστηριο μας λεει απο τα σχεδιαγραμματα να μαθαινουμε ο, τι δεν μπορουμε να διαχειριστουμε μονοι μας ... και γενικοτερα να ξερουμε 5 επιχειρηματα για το καθε κομματι . Πχ αν εχουμε ρατσισμο να ξερουμε 5 αιτια 5 συνεπειες κτλ ;) Γενικα δεν εχει νοημα να τα μαθαινεις απέξω ολα γιατι αμα δεις πολλα κομματια ειναι κοινα π.χ ανθρωπισμος και ανθρωπινα δικααιωματα :D


Αχα !! Δίκιο εχει ...τουλάχιστον κατι ειναι κ αυτο ...απλα πιστεύω έκανα λαθος π προσπαθούσα ν τ μαθω απο μεσα κ φέτος στην εκθεση ξεκίνησα φροντιστήριο στα μισά Τ χρονου για την εκθεση γτ δν ειχα τόσο προβλημα στην α λυκειου ( οπως έδειχναν τα γραπτά μ ) ομως φέτος εμφανίστηκε αυτο ..κ προσπαθώ ν παρω αρκετές γνώμες για να δώ πως θα πράξω ... Άλλωστε δεν ειναι καιρός για λαθη... :$£¥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
:warn:Σημείωση Συντονιστή:warn:


Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν θέματα για όλα τα μαθήματα όλων των κατευθύνσεων στα οποία εξετάζεστε Πανελλαδικά στις αντίστοιχες κατηγορίες του φόρουμ.
Θα σας παρακαλούσαμε να γράφετε τις απορίες σας στα αντίστοιχα θέματα για δική σας διευκόλυνση από τη μία, αφού θα μπορέσετε να βρειτε ευκολότερα απάντηση στα ερώτηματά σας από το αντίστοιχο θέμα που ήδη υπάρχει και που πιθανώς να λύσει και άλλες σας απορίες, αλλά και για καλύτερη οργάνωση και συνοχή του forum από την άλλη, ώστε να μπορεί κάθε χρήστης ανά πάσα στιγμή να βρίσκει αυτό που χρειάζεται και να μην χάνεται σε ενότητες με πολλά θέματα, που πραγματεύονται το ίδιο πράγμα.


Οι κατηγορίες για την Γ' Λυκείου:



Από την Ομάδα Διαχείρισης του iSchool

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Είναι κανείς τεχνολογική κατεύθυνση κύκλου τεχνολογίας και παραγωγής;
Ναι εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
τι γινεται παιδια ? :) εσεις που τελιωσατε διαβαζετε καθολου?

Ουτε καν :P :clapup:
Θα ανοιξω βιβλια στις 19 αυγούστου.
16 μερες ξεκουρασης ακομα..μετα δεν θελω να σκεφτομαι τι με περιμενει:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
τι γινεται παιδια ? :) εσεις που τελιωσατε διαβαζετε καθολου?
εγω διαβαζω ιστορια...πρεπει να εχω βγαλει τουαλχιστον την μιση υλη μεχρι τον σεπτεμβρη...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

Πώς σου φαίνονται τα μαθήματα; Στα θερινά έκανες και ηλεκτρολογία; Στο φροντιστήριο μας είπαν ότι είναι πολύ απλή και βγαίνει άνετα μέσα στη χρονιά, όμως ένας φίλος μου τα 'χει βρει σκούρα...:hmm: Η χημεία και η βιοχημεία είναι νομίζω μια χαρά. Απλά η χημεία θέλει την ίδια προετοιμασία που θα έκανε ένας θετικός...(πολλές ασκήσεις δλδ και θεωρία για να είμαστε 100% καλυμμένοι, αν και πέφτουν σαφώς ευκολότερα θέματα).

ΓΕΙΑ! Ειμαι και γω μια απο τις μαθήτριες π θα δώσω φέτος πανελλήνιες ..θα ηθελα ν πω σχετικά μ αυτο οτι σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια κ ψυχική αντοχή ομως οταν κάποιος αγχωνεται πολυ (λόγου χαρη εγω!!) όσο κ να διαβάσει μπορει ν αποτύχει ...
Μιας που θίγω το συγκεκριμένο ζήτημα , σχετικά με το αγχος των εξετάσεων ν αναφέρω πως ειμαι θετική κατεύθυνση , θα παρω ως μαθημα επιλογής Βιολογια γ.π και στοχεύω πολυ υψηλά ...διάβαζα απο μικρή ώστε να μην εχω κενά κ περσυ ξεκίνησα πρωτη φρ φροντιστήριο ( δλδ στην β' λυκειου) ..κ παρατηρούσα οτι ενώ διάβαζα αγχωνομουν τόσο πολυ που στ τελος δν έγραφα ικανοποιητικά... Προφανώς έφταιγε το αγχος μ (γενικά διακατέχομαι απο μια τελειομανια χωρις αυτο να παραπέμπει στο οτι ειμαι " φυτό" )
Τελος πάντων για να μην τα πολυλογο ...τ προβλημα μ τώρα πια ΕΙΝΣΙ στην εκθεση ,... Δν μ εχουν διδάξει ίσως το πως ν διαβάζω εκθεση ... Γιατι στο φροντιστήριο δουλεύουμε με διαγράμματα ομως ειμσι πολυ ανασφαλής ...και δεν το πολυ εχω με την εκθεση οποτε καθομουν κ προσπαθούσα να τ διαβάζω κ να τα μαθαίνω απέξω ολα τα σχεδιαγραμματα ομως ξερω πολυ καλα οτι αυτο δν βοηθάει καθόλου γτ προσφάτως είδα την υλη της γ´ λυκειου κ ειναι ήδη αρκετή ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ..αν μπορει κάποιος ( εν γενει) ν μ δώσει κάποια συμβουλή ... Θα σας ημουν υπόχρεα !

Πράγματι ο καλύτερος τρόπος για να προσεγγίσεις την έκθεση δεν είναι η παπαγαλία των σχεδιαγραμμάτων, αλλά η κατανόηση τους. Άλλωστε, το πιο δύσκολο κομμάτι του μαθήματος αυτού δεν είναι η εύρεση των ιδεών, αλλά η τεκμηρίωσή τους με το κατάλληλο αποδεικτικό υλικό( επιχειρήματα, παραδείγματα κτλ) Αυτό που πρέπει να προσπαθήσεις είναι να βρίσκεις μόνη σου αρχικά μερικές ιδέες για το κάθε ζητούμενο κι έπειτα να διαλέγεις 2-3 και να τις αναπτύσσεις. Δεν ζητούν από το μαθητή να γνωρίζει πολλά αίτια ή συνέπειες ενός φαινομένου, αλλά να μπορεί να τεκμηριώσει, αυτά που διδάχτηκε. Έτσι, επειδή η έκθεση αποτελείται από 2 ζητούμενα, θα πρέπει να απαντήσεις σε κάθε ένα απ' αυτά με τρεις παραγράφους. Συνολικά δηλαδή η έκθεσή σου θα πρέπει να αποτελείται από 8 παραγράφους. :) Το ζητούμενο είναι να μάθουμε να σκεφτόμαστε και όχι να παπαγαλίζουμε. Άλλωστε, αν δεν καταλαβαίνουμε τι γράφουμε το αποτέλεσμα αποκλείεται να είναι ικανοποιητικό, εφόσον δεν θα μπορούμε να υποστηρίξουμε τις έτοιμες ιδέες που παπαγαλίσαμε. Μπορείς να αγοράσεις και το βοήθημα του Μητσέλου (Ελληνοεκδοτική). Εμένα με βοήθησε πολύ πέρυσι και γι' αυτό το αγόρασα ξανά. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evaqi31

Νεοφερμένος

Η Evaqi31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αχ να σαι καλα !!!! Σε ευχαριστωωωωωωωωω παρα πολυ ... Πιστεύω οτι μεγάλο λαθος π έκανα ειναι π δν έδωσα τόσο μεγάλη βάση στην εκθεση ενώ στην ουσια ειναι το μαθημα που φοβάμαι παρα πολυ ...!!! Θα παρω και το βιβλιο !!! Σε ευχαριστώ παρα πλ!!! Εσυ έδωσες ; Πέρασες καπου ; :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγω διαβαζω ιστορια...πρεπει να εχω βγαλει τουαλχιστον την μιση υλη μεχρι τον σεπτεμβρη...!!!

Γιατι καλε να αγχωθεις τοσο για να βγαλεις τη μιση υλη μεχρι το Σεπτεμβρη; εγω μεχρι τον Σεπτεμβρη ειχα βγαλει το 1ο και το 2ο και τα Χριστουγεννα την ειχα βγαλει ολη.
Φυσικα εσυ ξερεις καλυτερα, απλα θα σε συμβουλευα να μη τρεχεις με την υλη(οχι μονο στην ιστορια), αλλα να τη βγαζεις σωστα και οταν τελειωνεις καθε κεφαλαιο να νιωθεις σιγουρη οτι το ξερεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Γιατι καλε να αγχωθεις τοσο για να βγαλεις τη μιση υλη μεχρι το Σεπτεμβρη; εγω μεχρι τον Σεπτεμβρη ειχα βγαλει το 1ο και το 2ο και τα Χριστουγεννα την ειχα βγαλει ολη.
Φυσικα εσυ ξερεις καλυτερα, απλα θα σε συμβουλευα να μη τρεχεις με την υλη(οχι μονο στην ιστορια), αλλα να τη βγαζεις σωστα και οταν τελειωνεις καθε κεφαλαιο να νιωθεις σιγουρη οτι το ξερεις :)

θελω να τελειωνω την υλη των μαθηματων που δεν ειναι τοσο δυσκολα σε σχεση με τα αλλα (ιστορια,βιολογια,λατινικα)οσο το δυνατον πιο γρηγορα ,ετσι ωστε να αφιερωσω περισσοτερο χρονο στα μαθηματα που με δυσκολευουν η που ενδεχομενως να εχω αφησει καποια κενα...ειναι λαθος αυτο???γενικα εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι δεν τηρησα το προγραμμα που ειχα βγαλει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
θελω να τελειωνω την υλη των μαθηματων που δεν ειναι τοσο δυσκολα σε σχεση με τα αλλα (ιστορια,βιολογια,λατινικα)οσο το δυνατον πιο γρηγορα ,ετσι ωστε να αφιερωσω περισσοτερο χρονο στα μαθηματα που με δυσκολευουν η που ενδεχομενως να εχω αφησει καποια κενα...ειναι λαθος αυτο???γενικα εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι δεν τηρησα το προγραμμα που ειχα βγαλει!!

Τα προγραμματα γι' αυτο ειναι, για να τα χαλαμε :P
Αυτο που λες δεν ισχυει, απο το Σπτεμβρη μεχρι το Μάιο εχεις απειρο χρονο να δωσεις την απαραιτητη προσοχη σε καθε μαθημα... Μην κανεις υπερβολες, θα κουραστεις και αυτο δε θα σου βγει σε καλο. Η ιστορια ειναι αδυνατο να βγει μεσα στα θερινα μαθηματα 1-2 μηνων. Κανε εν νεο προγραμμα και προσπαθησε να το τηρησεις χωρις αγχος :)

ΓΕΙΑ! Ειμαι και γω μια απο τις μαθήτριες π θα δώσω φέτος πανελλήνιες ..θα ηθελα ν πω σχετικά μ αυτο οτι σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια κ ψυχική αντοχή ομως οταν κάποιος αγχωνεται πολυ (λόγου χαρη εγω!!) όσο κ να διαβάσει μπορει ν αποτύχει ...
Μιας που θίγω το συγκεκριμένο ζήτημα , σχετικά με το αγχος των εξετάσεων ν αναφέρω πως ειμαι θετική κατεύθυνση , θα παρω ως μαθημα επιλογής Βιολογια γ.π και στοχεύω πολυ υψηλά ...διάβαζα απο μικρή ώστε να μην εχω κενά κ περσυ ξεκίνησα πρωτη φρ φροντιστήριο ( δλδ στην β' λυκειου) ..κ παρατηρούσα οτι ενώ διάβαζα αγχωνομουν τόσο πολυ που στ τελος δν έγραφα ικανοποιητικά... Προφανώς έφταιγε το αγχος μ (γενικά διακατέχομαι απο μια τελειομανια χωρις αυτο να παραπέμπει στο οτι ειμαι " φυτό" )
Τελος πάντων για να μην τα πολυλογο ...τ προβλημα μ τώρα πια ΕΙΝΣΙ στην εκθεση ,... Δν μ εχουν διδάξει ίσως το πως ν διαβάζω εκθεση ... Γιατι στο φροντιστήριο δουλεύουμε με διαγράμματα ομως ειμσι πολυ ανασφαλής ...και δεν το πολυ εχω με την εκθεση οποτε καθομουν κ προσπαθούσα να τ διαβάζω κ να τα μαθαίνω απέξω ολα τα σχεδιαγραμματα ομως ξερω πολυ καλα οτι αυτο δν βοηθάει καθόλου γτ προσφάτως είδα την υλη της γ´ λυκειου κ ειναι ήδη αρκετή ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ..αν μπορει κάποιος ( εν γενει) ν μ δώσει κάποια συμβουλή ... Θα σας ημουν υπόχρεα !

Το μονο που θα σου πω για την εκθεση ειναι να προσπαθεις να την κατανοεις και οχι να την παπαγαλιζεις, δεν εχουμε ολοι το ιδιο βοηθημα επομενως και οι εξεταστες δεν θα εχουν ενα συγκεκριμενο εγχειριδιο ως μπουσουλα για την διορθωση. Επικεντρωσου στην εξασκηση, να γραφεις απλα και κατανοητα γιατι στην διατυπωση χανουν μοναδες οσοι ειναι καλα διαβασμενοι κι απο πουθενα αλλου.

Οσον αφορα το αγχος, ΑΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ. Αν εισαι αγχωμενη απο τη β' λυκειου, τη μερα που θα πιασεις το γραπτο στα χερια σου τι θα κανεις? Το υπερβολικο αγχος μονο να σε βλαψει μπορει. Επομενως, χαλαρωσε και εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου. Εχω να σου φερω παραδειγματα παιδιων με τετοιο αγχος, που θα σε κανουν να αναθεωρησεις :P Αν μελετησεις και προοετοιμαστεις σωστα (και φυσικα αν εισαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση), ολα καλα θα πανε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top