[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panossalonika

Νεοφερμένος

Ο panossalonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω. εμεις ειμαστε οι τελευταιοι του παλιου συστηματος. αν αποφασισω να ξαναδωσω πανελληνιες θα δωσω με το καινουριο η το παλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω. εμεις ειμαστε οι τελευταιοι του παλιου συστηματος. αν αποφασισω να ξαναδωσω πανελληνιες θα δωσω με το καινουριο η το παλιο?

Απ' όσο ξέρω θα ισχύσει για 2-3 χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panossalonika

Νεοφερμένος

Ο panossalonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ποιο θα ισχυσει για 2-3 χρονιες?

Θα μπορεις εως 3 χρονιές να δίνεις με το δικο μας σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ποιο θα ισχυσει για 2-3 χρονιες?

Εννοώ ότι παράλληλα με τις πανελλήνιες που θα δίνουν τα παιδιά με το νέο εκπαιδευτικό σύστημα, θα διεξάγονται παράλληλα και πανελλήνιες εξετάσεις με το παλιό εκπαιδευτικό σύστημα για τους μαθητές που επιθυμούν να ξαναδώσουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αυτή την απορία έχω και εγώ φίλε.Τις τελευταίες μέρες το σκέφτομαι πάρα πολύ έντονα το συγκεκριμένο θέμα,όποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήσει.Αν και δεν νομίζω να έχει ανακοινωθεί επίσημα ακόμα τι θα ισχύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μας πάντως λένε: θα πάτε Μια κι έξω... Και συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω θα ισχύσει για 2-3 χρονιές.
2 χρονιές if I'm right,μετά σαν τη γενιά του'98 και πάνω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Εχω αγχωθεί ιδιαίτερα με τη λογοτεχνία και δη με τη ποίηση. Ας μου πει κάποιος θεωρητικος τι πρέπει να κάνω στη λογοτεχνία για να νιώθω ψιλό σίγουρος; Ας πούμε, βλέπω κάποιες ερωτήσεις στο ίντερνετ και οι απαντήσεις τους είναι εξεζητημένες και με αγχώνουν γιατί δεν μπορώ να απαντάω σαν φιλόλογος. Αν κάποιος απαντάει με δικά του λόγια αλλά δεν είναι σαν τις απαντήσεις που δίνουν κάποια διαδικτυακά φροντιστήρια είναι κακό και ανησυχητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Εχω αγχωθεί ιδιαίτερα με τη λογοτεχνία και δη με τη ποίηση. Ας μου πει κάποιος θεωρητικος τι πρέπει να κάνω στη λογοτεχνία για να νιώθω ψιλό σίγουρος; Ας πούμε, βλέπω κάποιες ερωτήσεις στο ίντερνετ και οι απαντήσεις τους είναι εξεζητημένες και με αγχώνουν γιατί δεν μπορώ να απαντάω σαν φιλόλογος. Αν κάποιος απαντάει με δικά του λόγια αλλά δεν είναι σαν τις απαντήσεις που δίνουν κάποια διαδικτυακά φροντιστήρια είναι κακό και ανησυχητικό;
εγω παλι προτιμουσα τα ποιηματα απο τα πεζα για καποιο λογο. εσυ διαβαζε πολυ καλα τα σχολια σου και μερικα απο το βιβλιο που ειναι σημαντικα οχι σε στυλ παπαγαλιας αλλα να τα κατονοεις.. δεν πειραζει για τις απαντησεις, φιλολογος τις εχει γραψει οχι μαθητης γ λυκειου ,οποτε λογικο να ειναι λιγο πιο εξηζητημενες. παντως να διαβαζεις ενδεικτικες απαντησεις γιατι θα βελτιωσεις το λογο και την εκφραση σου και βλεπεις και αλλες πτυχες και ερμηνειες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
εγω παλι προτιμουσα τα ποιηματα απο τα πεζα για καποιο λογο. εσυ διαβαζε πολυ καλα τα σχολια σου και μερικα απο το βιβλιο που ειναι σημαντικα οχι σε στυλ παπαγαλιας αλλα να τα κατονοεις.. δεν πειραζει για τις απαντησεις, φιλολογος τις εχει γραψει οχι μαθητης γ λυκειου ,οποτε λογικο να ειναι λιγο πιο εξηζητημενες. παντως να διαβαζεις ενδεικτικες απαντησεις γιατι θα βελτιωσεις το λογο και την εκφραση σου και βλεπεις και αλλες πτυχες και ερμηνειες:)

Διαβάζω σχόλια απο 3 βοηθήματα συν του ότι η καθηγήτρια μου φέρνει και δικές της αλλά πολλές φορές σε όλες αυτες τις πληροφορίες μπορεί να μην αναφέρονται όσα βλεπω στο ιντερνετ και στη προσπάθεια μου να απαντήσω, δεν σκέφτομαι όσα λένε οι απαντήσεις των διαδικτυακών φροντιστηρίων... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
πιστευω οτι εισαι υπερκαλυμμενος με τρια βοηθηματα μην σου πω οτι δεν χρειαζεται και τοσο .καλο ειναι να ξερεις πολλα για το κειμενο αλλα μην τα μπερδεψεις .και μην σε απασχολει για τις απαντησεις των φροντ ,ο καθενας αναλυτης εχει δια φορετικη αποψη δεν γινεται να συμπεριλαβεις οσα ξερεις σε μια απαντηση . να γραφεις κατανοητα ομορφα γιατι λογοτεχνια ειναι εχει σημασια αυτο. αν διαβαζεις θα τα πας καλα δεν υπαρχει αμφιβολια σε αυτο οποτε ηρεμησε και μην εχεις αγχος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
πιστευω οτι εισαι υπερκαλυμμενος με τρια βοηθηματα μην σου πω οτι δεν χρειαζεται και τοσο .καλο ειναι να ξερεις πολλα για το κειμενο αλλα μην τα μπερδεψεις .και μην σε απασχολει για τις απαντησεις των φροντ ,ο καθενας αναλυτης εχει δια φορετικη αποψη δεν γινεται να συμπεριλαβεις οσα ξερεις σε μια απαντηση . να γραφεις κατανοητα ομορφα γιατι λογοτεχνια ειναι εχει σημασια αυτο. αν διαβαζεις θα τα πας καλα δεν υπαρχει αμφιβολια σε αυτο οποτε ηρεμησε και μην εχεις αγχος:)


Βρε διαβάζω και πολύ γιατί έχω υψηλούς στόχους, αλλά με προβληματίζει λίγο το πως θα με αντιμετωπίσουν οι βαθμολογητές. Δηλαδή μπορεί να έχω διαβάσει τα πάντα αλλά να μην τους αρέσει η απόδοση και να κόβουν βαθμούς φουλλλ... Υπάρχει περίπτωση βαθμολογητής στη λογοτεχνία να πει βαζω 15/15, 20/20 κλπ κλπ; Νομίζω όχι.. Θεωρώ πως πάντα κόβουν απο κάθε άσκηση. Είναι έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Βρε διαβάζω και πολύ γιατί έχω υψηλούς στόχους, αλλά με προβληματίζει λίγο το πως θα με αντιμετωπίσουν οι βαθμολογητές. Δηλαδή μπορεί να έχω διαβάσει τα πάντα αλλά να μην τους αρέσει η απόδοση και να κόβουν βαθμούς φουλλλ... Υπάρχει περίπτωση βαθμολογητής στη λογοτεχνία να πει βαζω 15/15, 20/20 κλπ κλπ; Νομίζω όχι.. Θεωρώ πως πάντα κόβουν απο κάθε άσκηση. Είναι έτσι;
ναι αμε γινεται να παρεις 20 αλλα ειναι πιο σπανιο .εμενα μια κοπελα απο το σχολειο μου ειχε γραψει 20 στην λογοτεχνια .ακατορθωτο δεν ειναι, απλα λιγο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
ναι αμε γινεται να παρεις 20 αλλα ειναι πιο σπανιο .εμενα μια κοπελα απο το σχολειο μου ειχε γραψει 20 στην λογοτεχνια .ακατορθωτο δεν ειναι, απλα λιγο δυσκολο

Και μένα μου φαίνεται ακατόρθωτο. Γιατί σίγουρα όλοι ακόμα και οι αριστα προετοιμασμένοι, κάτι θα χάσουν απο το παράλληλο. Στα αλλά λες εντάξει ίσως να μην μου κόψουν. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα τους αρέσει η έκφραση μου, η διατύπωση μου κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τι βοήθεια σας σε κάτι για τη λογοτεχνία!!! Αυτό το ποίημα σε ποιον ανήκει; Ψαχνω google δεν λέει τίποτα. Και το νόημα του με δυσκολέυει λίγο. Ποιο νομίζετε ότι ειναι το νόημα του; Το έχω σαν πράλληλο στον Σαχτούρη και ρωταει να συγκρίνουμε τον τρόπο με τον οποίο οι 2 ποιητές χρησιμοποιούν τα στοιχεία της φύσης και τι εννούν... Την ρώτησα να μου πει ποιητή αλλά δεν μου είπε όχι επειδή δεν ήξερε αλλά επειδή λέει δεν το ανέγραφε στο βιβλίο της. Το ποίημα ειναι αυτό:



Η βροχή

Έβρεξε
Και η γη ανάβρασε από αναστεναγμούς, αναφιλητά
Τα φυτά φιλιούνται
Οι πέτρες ξε μαυρίζουν
Μαγική η εικόνα τούτη
Κρατούσες ομπρέλα, μα γιατί!
Οι σταγόνες έφυγαν, το ουράνιο τόξο και αυτό.
Πρέπει να περιμένεις την επόμενη βροχή
Τα επόμενα πρωτοβρόχια
Και αν δεν φανούν;
Ίσως ο Θεος να φέρει κατακλεισμό, ίσως όμως να αποφασίσει αλλιώτικα
Σαν στεγνός δικαστής.
Δεν έβρεψε και η ομπρέλα δεν ξανα άνοιξε, γιατί ποια χέρια να τη κρατήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τι βοήθεια σας σε κάτι για τη λογοτεχνία!!! Αυτό το ποίημα σε ποιον ανήκει; Ψαχνω google δεν λέει τίποτα. Και το νόημα του με δυσκολέυει λίγο. Ποιο νομίζετε ότι ειναι το νόημα του; Το έχω σαν πράλληλο στον Σαχτούρη και ρωταει να συγκρίνουμε τον τρόπο με τον οποίο οι 2 ποιητές χρησιμοποιούν τα στοιχεία της φύσης και τι εννούν... Την ρώτησα να μου πει ποιητή αλλά δεν μου είπε όχι επειδή δεν ήξερε αλλά επειδή λέει δεν το ανέγραφε στο βιβλίο της. Το ποίημα ειναι αυτό:



Η βροχή

Έβρεξε
Και η γη ανάβρασε από αναστεναγμούς, αναφιλητά
Τα φυτά φιλιούνται
Οι πέτρες ξε μαυρίζουν
Μαγική η εικόνα τούτη
Κρατούσες ομπρέλα, μα γιατί!
Οι σταγόνες έφυγαν, το ουράνιο τόξο και αυτό.
Πρέπει να περιμένεις την επόμενη βροχή
Τα επόμενα πρωτοβρόχια
Και αν δεν φανούν;
Ίσως ο Θεος να φέρει κατακλεισμό, ίσως όμως να αποφασίσει αλλιώτικα
Σαν στεγνός δικαστής.
Δεν έβρεψε και η ομπρέλα δεν ξανα άνοιξε, γιατί ποια χέρια να τη κρατήσουν;

Απλα ΔΕΝ εχει σημασια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Απλα ΔΕΝ εχει σημασια ;)

Μου είπε απλά ότι ως βροχή θα θεωρήσω την αγάπη που κάποιος/α κρατώντας μια ομπρέλα = εγωισμός κλπ κλπ δεν κατάφερε να νιώσει και πέθανε καθώς δεν ξανα βρέθηκε ποτέ κάποια άλλη βροχή = αγάπη! Σκέφτομαι και εγώ αυτό να γράψω. Αλλωστε δεν με ρωτησε αν εχουν ομοιότητες αλλά πως προσλαμβάνει καθείς απο τους ποιητές τα στοιχεία της φυσης.. Αυτό λετε να γράψω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μου είπε απλά ότι ως βροχή θα θεωρήσω την αγάπη που κάποιος/α κρατώντας μια ομπρέλα = εγωισμός κλπ κλπ δεν κατάφερε να νιώσει και πέθανε καθώς δεν ξανα βρέθηκε ποτέ κάποια άλλη βροχή = αγάπη! Σκέφτομαι και εγώ αυτό να γράψω. Αλλωστε δεν με ρωτησε αν εχουν ομοιότητες αλλά πως προσλαμβάνει καθείς απο τους ποιητές τα στοιχεία της φυσης.. Αυτό λετε να γράψω;:hmm:

Δεν ειμαι σιγουρος για το ρολο της ομπρελας αλλα ισως εχεις δικιο καθως αυτη "προστατευει" απο την αγαπη .. Ισως εχεις δικιο .. Μπορεις και να κανεις λογο για την χρηση των εντονων χρωματων και τη συμμετοχη της φυσης οπως και στον ελεγχτη που εχουν πολλες αλληγοριες..

Οσο αναφορα εσενα Ελευθεριακο με εκτιμηση λεω πως δεν εχει σημασια ΠΑΝΤΑ ΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ και ειναι εντελως λαθος να το εντασσοουμε σε εποχες,ανθρωπους κλπ κλπ κλπ γιατι το ΠΟΙΗΜΑ,ΝΙΩΘΕΤΑΙ.!! Οταν μαλιστα υπαρχει ερωτημα που δε θιγει την εποχη ή την ταυτοτητα του ποιητη αχρειαστη ειναι η προελευση του εκτος και αν ειστε ποιηματοφαγοι και θελετε να τα ξερετε ολα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Συμφωνω. Δεν χρειαζεται παντα να ξερουμε ποιος το εγραψε. Προηγουμενως φανηκες λιγο απολυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top