[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αφού έχεις εξοικειωθεί κάπως με κάθε κεφαλαιο, μπορείς να δουλέψεις και τον Κατσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά νιώθω ότι ο χειμώνας δεν θα βγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Είναι κανείς τεχνολογική κατεύθυνση κύκλου τεχνολογίας και παραγωγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Δεν είμαι η μόνη τελικά! Να υποθέσω τα τριγωνομετρικά με την αλλαγή μεταβλητής.... :(

Θεωρητική εγώ................ :redface:
Μεταβλητές το πρωί στους υπόλοιπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Και που να δεις η αξιολόγηση των συλλογισμών!!!! Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!!! Έχω ρίξει κάτι τσακωμούς με τον καθηγητή μου....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Και που να δεις η αξιολόγηση των συλλογισμών!!!! Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!!! Έχω ρίξει κάτι τσακωμούς με τον καθηγητή μου....!

:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά για φυσική κατ τι προτείνετε εκτός από μαθιου-παναγ?

Για ταλαντώσεις έχουν βγάλει ένα νέο οι Γεωργακάκος-Χρονόπουλος (εκδόσεις σαβάλλας), αρκετά καλό, αναλυτικό και σωστά δομημένο, εγώ αυτό δουλεύω για ταλαντώσεις, έχω ακούσει ότι θα βγουν φέτος και τα υπόλοιπα :)

Και που να δεις η αξιολόγηση των συλλογισμών!!!! Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!!! Έχω ρίξει κάτι τσακωμούς με τον καθηγητή μου....!

Σε πολλά σχολεία δεν διδάσκουν καν ολόκληρους τους συλλογισμούς, επειδή ακριβώς μπερδεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά!

ΥΓ-Αυτοί οι συλλογισμοί και η πειθώ στην έκθεση απλά δεν υπάρχουν! Λέω πχ είναι παραγωγικός συλλογισμος και το ΑΙΤΙΟΛΟΓΩ κιόλας ενώ είναι το αντίθετο!! Θα τρελαθώ..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Σε πολλά σχολεία δεν διδάσκουν καν ολόκληρους τους συλλογισμούς, επειδή ακριβώς μπερδεύουν[/QUOTE]
Ακριβώς! Όμως Καταλαμβάνουν 4 σελίδες στο σχολικό!!! Το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι απλά μπερδεύουν, αλλά ότι δεν βασίζονται σε κάποια λογική, όπως οι τρόποι ανάπτυξης παραγράφου, τα μέσα πειθούς...

Σε πολλά σχολεία δεν διδάσκουν καν ολόκληρους τους συλλογισμούς, επειδή ακριβώς μπερδεύουν

Ακριβώς! Όμως Καταλαμβάνουν 4 σελίδες στο σχολικό!!! Το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι απλά μπερδεύουν, αλλά ότι δεν βασίζονται σε κάποια λογική, όπως οι τρόποι ανάπτυξης παραγράφου, τα μέσα πειθούς...[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μόλις έβγαλα προγραμματάκι με το διάβασμα!!!!!!!!!!!
Όλα τα τελειώνω τέλος Φεβρουαρίου...μόνη εξαίρεση το γνωστό που πάει 1η βδομάδα Μαρτίου! :)
18 Αυγούστου ξεκινάω :oops:

Εισαι μια χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πάντως πως φέτος είναι η χρονιά τους. συλλογισμοί εχουν καιρό να πέσουν και θα είναι κάτι πιο δύσκολο σε σχέση με τα φετινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως φέτος είναι η χρονιά τους. συλλογισμοί εχουν καιρό να πέσουν και θα είναι κάτι πιο δύσκολο σε σχέση με τα φετινά!

Όπως και μέσα πειθούς!!! Ο θεός μαζί μας!!!:loveangel:loveangel:loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά για φυσική κατ τι προτείνετε εκτός από μαθιου-παναγ?

Στις ταλαντώσεις,εξαιρετική δουλειά έχουν κάνει στο βοήθημά τους οι Αφοι Σαββάλα.Αν και δε τους χρησιμοποίησα στο Στερεό και στις Κρούσεις,πιστεύω ότι έχουν την καλύτερη δομή ασκήσεων σε σύγκριση με τα υπόλοιπα βοηθήματα(Μαθιού,Παλόγος..εξαιρείται το καινούργιο του Πενέση που δε το έχω μελετήσει για να διατυπώσω άποψη).Δε ξέρω αν τις μηχανικές τις έχεις δουλέψει και με κρούσεις,αλλά αν είσαι σε θέση να επεξεργάζεσαι τις ασκήσεις από την ενότητα 6 έως την 8(ρώτησε τον καθηγητή σου για τις ασκήσεις ποιες είναι-να στις βγάλει φωτοτυπία,δεν αξίζει να πληρώνεις για νέο συμπληρωματικό βοήθημα),είσαι έτοιμη για κάθε θέμα που μπορεί να αντιμετωπίσεις.Γενικά,οι Αφοι Σαββάλα έχουν ένα εξαιρετικό Τεύχος Α αλλά δυστυχώς τα κάνουν μαντάρα στο δεύτερο τεύχος τους(ιδιαίτερα στο Στερεό Σώμα) έχοντας ασκήσεις δυσκολίας κάτω από το προσδοκώμενο.Οπότε,θα σου πρότεινα να συντηρήσεις δυνάμεις γιατί δε χρειάζεται κάτι νέο/παράξενο να μελετήσεις.


Τώρα,στις Ηλεκτρικές Ταλαντώσεις αν είσαι σε θέση να:
  • Βρίσκεις την πολικότητα του πυκνωτή και του πηνίου
  • Βρίσκεις αν ο πυκνωτής φορτίζεται ή εκφορτίζεται
  • Επιλύεις ασκήσεις με σύνθετα κυκλώματα
είσαι και εκεί μια χαρά.Φθίνουσες,εξαναγκασμένες και σύνθεση δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα,σωστά;

Πάντως το μάθημα,όσο καλά προετοιμασμένος και να είναι κάποιος,πάντοτε δε θα έχεις εξασφαλισμένο βαθμό.Γι' αυτό απαιτείται ποιοτικό διάβασμα.

Παράδειγμα:

Σώμα εκτελεί ΑΑΤ με εξίσωση χ=Αημ(ωt+π/6) (S.I.).
i)Η αρχική φάση της ταχύτητας u αυτής της ΑΑΤ είναι:

α.π/3rad β.π/6 rad γ.2π/3 rad

ii)Αιτιολογήστε την επιλογή σας.


Αν και το παραπάνω ερώτημα περιπλανάται μεταξύ του χώρου των μαθηματικών και της φυσικής για να είμαστε αντικειμενικοί,δε μπορώ να βρω κάποιο λόγο για να μην αποτελέσει ένα δεύτερο θέμα σε πανελλαδική εξέταση απροσδόκητης δυσκολίας(δηλαδή επιπέδου εφάμιλλου του 2005 και 2013 αν μιλάμε για τις πανελλαδικές εξετάσεις).Σιγά το δύσκολο,η χ=f(t) είναι της μορφής Aημ(ωt+φο),οπότε θα είναι και u=Umaxσυν(ωt+φο),με φο=π/6 rad,άρα όλα κομπλέ και επιλέγω το β.Ή μήπως όχι;

Αν το έριχναν αυτό το ερώτημα(όπως είναι δομημένο) στις πανελλαδικές θα γινόταν σφαγή.Δε ξέρω ποια είναι η γνώμη των υπόλοιπων μελών,αλλά θεωρώ ότι και αριστούχοι εξεταζόμενοι θα την πατούσαν.Μαζί με αυτούς και οι υπόλοιποι,κάνοντας όλοι τους τον ίδιο συλλογισμό που έχω παραπάνω.Ούτε «σφύριγμα» μπορεί να γίνει σε αυτό το ερώτημα για να πιάσει κάποιος το «Επιλέξτε» και να χάσει την αιτιολόγηση..γιατί πάλι θα έχει γίνει ζημιά.Γενικά,αν τη ψυλλιάζεσαι σε τέτοια ερωτήματα,είσαι εξοικειωμένη με τους ρυθμούς μεταβολής των μεγεθών,αναλώσου σε κάποιο άλλο μάθημα ή άλλη δραστηριότητα.

Είναι κανείς τεχνολογική κατεύθυνση κύκλου τεχνολογίας και παραγωγής;

Συγχαρητήρια για την επιλογή σου!Δες κι αν θες το post #1242 αυτού του topic ώστε να μην το κάνω repost,από έναν που έκανε τη χαζομάρα να μη τη διαλέξει.:whistle:

Και που να δεις η αξιολόγηση των συλλογισμών!!!! Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!!! Έχω ρίξει κάτι τσακωμούς με τον καθηγητή μου....!

[...]Σε πολλά σχολεία δεν διδάσκουν καν ολόκληρους τους συλλογισμούς, επειδή ακριβώς μπερδεύουν

[...]ΥΓ-Αυτοί οι συλλογισμοί και η πειθώ στην έκθεση απλά δεν υπάρχουν! Λέω πχ είναι παραγωγικός συλλογισμος και το ΑΙΤΙΟΛΟΓΩ κιόλας ενώ είναι το αντίθετο!! Θα τρελαθώ..! :P

Σε πολλά σχολεία δεν διδάσκουν καν ολόκληρους τους συλλογισμούς, επειδή ακριβώς μπερδεύουν
Ακριβώς! Όμως Καταλαμβάνουν 4 σελίδες στο σχολικό!!! Το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι απλά μπερδεύουν, αλλά ότι δεν βασίζονται σε κάποια λογική, όπως οι τρόποι ανάπτυξης παραγράφου, τα μέσα πειθούς....

Νομίζω πάντως πως φέτος είναι η χρονιά τους. συλλογισμοί εχουν καιρό να πέσουν και θα είναι κάτι πιο δύσκολο σε σχέση με τα φετινά!

Αξιολόγηση επιχειρημάτων μπορεί να σας ζητήσουν(δε νομίζω να έχουν ζητήσει ποτέ),αξιολόγηση τεκμηρίων μπορεί να σας ζητήσουν(δεν έχει ζητηθεί ποτέ),εντοπισμό συλλογιστικής πορείας μπορεί να σας ζητήσουν,αξιολόγηση επαγωγικού συλλογισμού δεν πρόκειται να ζητήσουν λόγω του ότι είναι εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία και συχνά οι διδάσκοντες φιλόλογοι εκφράζουν διαφωνία για αυτήν,επιστολή ως κειμενικό είδος για σύνταξη της έκθεσης μπορεί να ζητήσουν...ε ρε τι κλάμα έχει να πέσει(μόνο μία φορά είχαν ζητήσει αν θυμάμαι καλά και δε ξανά ζητήθηκε...guess why).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι ψιλοασχετο νιωθετε καθολου τυψεις που δεν προλαβαινετε να πλυνετε ουτε ενα πιατο λογω διαβασματος?

Ειναι καλοκαιρι ακομα, ενα-δυο πιατακια μπορεις να τα πλυνεις, πιστεψε με :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα στο παραδειγμα του thanoukos
Το Φο=π/6rad δεν ειναι σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια ισως φανει χαζο αλλα οταν εννουμε φτιαχνουμε προγραμμα εννουμε ποσες ωρες θα διαβαζουμε η μεχρι ποτε θα εχουμε βγαλει την υλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μαλλον πόσες ώρες διαβάζετε. Αλλα γιατι να βγάλετε προγραμμα και να αγχωνεστε αν δεν το τηρήσετε πιστα μια φορά; Δεν σας βολεύει καλύτερα χωρίς προγραμμα; Αν οχι, τότε εντάξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μαλλον πόσες ώρες διαβάζετε. Αλλα γιατι να βγάλετε προγραμμα και να αγχωνεστε αν δεν το τηρήσετε πιστα μια φορά; Δεν σας βολεύει καλύτερα χωρίς προγραμμα; Αν οχι, τότε εντάξει :P
Εγω ειμαι της λογικης μεχρι κατι να το μαθω πρεπει να κατσω να το διαβασω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top