[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Και ποιο ήταν το κόστος για 1,5 ώρα μάθημα? Εμένα μου ζητάνε από 30 έως 40 ευρώ για 1,5 ώρα, ανάλογα το μάθημα και τον καθηγητή.

Πες μας και τι βοηθήματα χρησιμοποιούσες αν μπορείς. :)


ΠΟΣΟ; :eek: :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosvog

Νεοφερμένος

Ο christosvog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σου και απο εδω! Κι εγω Ιατρικη θελω,με το καλο,και για τη φυσικη αγχωνομαι περισσοτερο απο ολα τα αλλα μαθηματα. Εσυ που εχεις δει λιγο πολυ την υλη,πως τα βλεπεις? Εγω εχω κανει μονο λιγο στερεο και τωρα ταλαντωσεις.

Οι ταλαντώσεις με καλή εξάσκηση δεν είναι δύσκολες!
Οι ελαστικές κρούσεις με παίδεψαν λίγο παραπάνω, επειδή τις κάναμε λίγο γρήγορα κατά τη διάρκεια της Β Λυκείου. Όταν τις ξαναδούμε επίσημα ως Γ Λυκείου πιστεύω ούτε αυτές θα είναι ιδιαίτερα απαιτητικές.
Τώρα για τα κύματα δεν μπορώ να σου πω κάτι επειδή δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. Πάντως, έχω ακούσει ότι μακράν το δυσκολότερο μέρος της ύλης είναι το στερεό σώμα.

Καλή επιτυχία και σε εσένα στην προσπάθειά σου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελοκρουσμενη

Νεοφερμένος

Η Αγγελοκρουσμενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Να φανταστω οτι μονο εγω βρισκω την φυσικη τελεια και μπορω να την διαβαζω με τις ωρες???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πως πάτε με την ύλη οι θεωρητικοί; Ενθουσιάζεστε το ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Να φανταστω οτι μονο εγω βρισκω την φυσικη τελεια και μπορω να την διαβαζω με τις ωρες???:D
Όχι βέβαια.Που να δεις και τη γενικής ένα μάθημα κάναμε και είναι πώρωση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πως πάτε με την ύλη οι θεωρητικοί; Ενθουσιάζεστε το ξέρω :P

τωρα ερωτευονται τον Πρωταγορα προφανως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
τωρα ερωτευονται τον Πρωταγορα προφανως :P
Ναι καλά. Ο Πρωταγόρας είναι φλώρος και παρλαπίπας.
Big love=Αριστοτέλης :inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία111

Νεοφερμένος

Η Μαρία111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κυριως τα συντακτικα φαινομενα!και τα ρηματα λιγο..ξερω οτι ειναι θεμα διαβασματος περισσοτερο αλλα ολη η διεργασια το να βρεις το θεμα την καταληξη και τα λοιπα με μπερδευει..και πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
6 ωρες μαθηματικα 4 φυσικη 4 χημεια 2 βιολογια κατ 2 βιολογια 2 εκθεση και μια ωρα αν θελει καποιος μαθημα για αποροιες αλλα οκ :P

Αν και πρώην τεχνολογικάριος που έδωσα βιολογία γενικής παιδείας(τη ξεκίνησα Σεπτέμβρη και το μοναδικό λάθος μου ήταν η θερμοκρασία στην οποία παστεριώνεται το γάλα:P,στο αναφέρω γιατί πιθανό είναι να έχεις φτάσει εκεί),φίλε σε συμβουλεύω το εξής:Μείωσε απαραίτητα κατά μία ώρα τουλάχιστον τα μαθηματικά κατεύθυνσης,κατά δύο τη χημεία και κατά μία ώρα τη βιολογία γενικής παιδείας γιατί αλλιώς θα γονατίσεις από την κούραση κατά τις αρχές Δεκέμβρη,διότι έχεις πολύ έντονο πρόγραμμα.Μία ώρα έκανα βιολογία την εβδομάδα και θυμάμαι ότι την τρίτη εβδομάδα Φεβρουαρίου είχα βγάλει ολόκληρη την ύλη.Επίσης,από φίλους γνωστούς κτλ.,με "ευαγγέλιο" τον Σαλτερή και 2 ώρες την εβδομάδα μάθημα κατάλαβα ότι κάποιος είναι πλήρως έτοιμος για τις εξετάσεις(βροχή έπεφταν τα 95% plus...όπως είδα από τα αποτελέσματα φίλων μου πριν λίγες ημέρες).

Μήπως τα κάνεις όλα τα μαθήματα στο ίδιο φροντιστήριο;Γιατί τόσες ώρες για τα μαθήματα...μου θυμίζουν τα περίφημα "ολοκληρωμένα πακέτα" τους.

Γενικά,αυτό που συμπέρανα είναι ότι αν κάποιος υποψήφιος κάνει πάνω από 17 ώρες φροντιστήρια/ιδιαίτερα τότε μόνο σε κακό μπορεί να του 'βγει.(εξαιρούνται όσοι δίνουν σχέδια).

Και ποιο ήταν το κόστος για 1,5 ώρα μάθημα? Εμένα μου ζητάνε από 30 έως 40 ευρώ για 1,5 ώρα, ανάλογα το μάθημα και τον καθηγητή.[...]

Για ιδιαίτερο,με εξαιρετικούς καθηγητές,μπορείς να βρεις και με 17-18 € και να είσαι μια χαρά.Δεν υποστηρίζω ότι είναι η πλέον προσιτή τιμή για ένα νοικοκυριό,αλλά σε σύγκριση με τα 25€ που ζητούν κάποιοι είναι κάτι πιο λογικό.Συνήθως,οι ταρίφες των 35-45 € την ώρα είτε ζητούνται από καθηγητές διορισμένους,είτε από 60άρηδες φροντιστηριούχους,για τους οποίους πληρώνεις την "πολυετή πείρα" τους και τις επιτυχίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τονίζω ότι γράφω 1.5 ώρα, οπότε και αυτοί που αναφέρεις πως παίρνουν 20 ευρώ την ώρα για 1.5 ώρα πάνε στα 30. Νομίζω είναι φυσιολογική και λογική τιμή τα 30-35 ευρώ για 1.5 ώρα με ΚΑΛΟ καθηγητή για θεσσαλονίκη πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμένα πάντως η κοπέλα που μου κάνει ιδιαίτερα παίρνει 6€ την ώρα. Μου φαίνεται υπερβολικό 20€ την ώρα. Άμα ψάξεις θα βρεις και άτομα που θα μπορούν να σε βοηθήσουν με λιγότερα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Εμένα πάντως η κοπέλα που μου κάνει ιδιαίτερα παίρνει 6€ την ώρα. Μου φαίνεται υπερβολικό 20€ την ώρα. Άμα ψάξεις θα βρεις και άτομα που θα μπορούν να σε βοηθήσουν με λιγότερα χρήματα.

Εγω το λιγοτερο που πληρωσα περυσι ηταν 13 ευρω στην κυρια που μου εκανε ιστορια και 12 στην κοπελα που μου εκανε βιολογια.Τα αλλα 15. Παιδια, συνελθετε.Οσο καλο μαθημα κι αν κανει καποιος, δεν μοιραζει χρυσο στο μαθημα του για ν' αξιζει 20+ ευρω την ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Διαγώνισμα Λατινικά και τεστ Ιστορία μέσα σε μια μέρα :worry: :( Το μόνο που με ανακουφίζει είναι ότι έμειναν μόνο 2 εβδομάδες ακόμα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
τελειωσα την Παρασκευη τα θερινα!:clapup:
Αρχιζω παλι 18 Αυγουστου και μεχρι τοτε δεν προκειται να ανοιξω βιβλιο!Επιτελους ξεκουραση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
τελειωσα την Παρασκευη τα θερινα!:clapup:
Αρχιζω παλι 18 Αυγουστου και μεχρι τοτε δεν προκειται να ανοιξω βιβλιο!Επιτελους ξεκουραση :D

Καλό καλοκαίρι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Οσοι εχετε ξεκινησει θερινα, πως σας φανηκε το πρωτο μαθημα φυσικης? σας πηρε αρκετο χρονο για να κατανοησετε τη θεωρια? δυσκολευτηκατε καθολου ή σας φανηκε σχετικα ευκολη?
Πέρασαν 2-3 μαθήματα για να αρχίσω να στροφάρω. :P
Είχα αγχωθεί και εγώ, αλλά και με άλλα παιδιά που το συζήτησα, το ίδιο πρόβλημα έχουν τώρα στην αρχή. Λογικό να μην τα καταλαβαίνουμε κατευθείαν, είναι εντελώς καινούριες έννοιες. Πάντως λύσε όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορείς και θα τα κατανοήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S0fiaa

Νεοφερμένος

Η S0fiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πέρασαν 2-3 μαθήματα για να αρχίσω να στροφάρω. :P
Είχα αγχωθεί και εγώ, αλλά και με άλλα παιδιά που το συζήτησα, το ίδιο πρόβλημα έχουν τώρα στην αρχή. Λογικό να μην τα καταλαβαίνουμε κατευθείαν, είναι εντελώς καινούριες έννοιες. Πάντως λύσε όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορείς και θα τα κατανοήσεις.
Λες ε??? :hmm:Μακαρι να ναι οπως τα λες! Ειμαστε στην θεωρια και δεν εχουμε αρχισει ακομα ασκησεις..ανησυχω μηπως θα εχω προβλημα με την επιλυση...παντως εχω κατανοησει την θεωρια ελπιζω να μην αντιμετοπισω σοβαρο προβλημα στην επιλυση. ευχαριστω για την απαντηση, με καθησυχασες καπως!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neo_melos

Νεοφερμένος

Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Φυσική Κατεύθυνσης Β':
Κινητική θεωρία αερίων: τίποτα
Θερμοδυναμική: τίποτα
Ηλεκτρικό πεδίο: να ξέρεις τι είναι πυκνωτής και τους τύπους που μπλέκουν V,I,R,Q
Μαγνητικό πεδίο: να ξέρεις τι είναι πηνίο,
Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή: τον τύπο Εεπ=Ν*ΔΦ/Δt (αν και δεν είναι απόλυτα απαραίτητος, έχω την αίσθηση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί, σε περίπτωση που ζητηθεί ρυθμός μεταβολής σε ηλεκτρικές ταλαντώσεις), καλή ανάγνωση το 5.7 Εναλλασόμενο Ρεύμα

Φυσική Γενικής Β':
Καμπυλόγραμμες κινήσεις: τα πάντα όλα
Διατήρηση της ορμής: τα πάντα όλα
Δυνάμεις μεταξύ ηλεκτρικών φορτίων: δεν σε ενδιαφέρει το 3.1 και το 3.3
Ηλεκτρομαγνητισμός: δεν σε ενδιαφέρει το 4.4 και το 4.5
Μηχανικές Ταλαντώσεις: δεν το διδαχθήκαμε καν. Ξεκινήσαμε κατευθείαν ταλαντώσεις Γ' λυκείου:P

Γενικά, η Φυσική Γενικής Β' χρειάζεται περισσότερο από τη Φυσική Κατεύθυνσης Β', για τους σκοπούς της Γ'. Η Φυσ.Κατ. Β' δίνει, μόνο, ένα μικρό τυπολόγιο για τον ηλεκτρομαγνητισμό, το οποίο χρησιμοποιείται στις ηλεκτρικές ταλαντώσεις. Από εκεί και πέρα σταματάς να χρησιμοποιείς Φυσ.Κατ. Β'.

Σημείωση1: Όποιος δεν θυμάται το τυπολόγιο για τις Κινήσεις (ευθύγραμμη ομαλή, επιταχυνόμενη, επιβραδυνόμενη, νόμους νεύτωνα από την Α' και καμπυλόγραμμη από τη Β') ή δεν έχει κατανοήσει την Ορμή, θα τα βρει μπαστούνια στο τελευταίο κεφάλαιο της Φυσικής Γ': Μηχανική Στερεού Σώματος.
Σημείωση2: Μάθετε να κάνετε καλά σχήματα με μπλε στυλό. Όλη τη χρονιά χρησιμοποιούσα χρωματιστά μαρκαδοράκια, έκανα τζαμάτα σχήματα και στο τέλος ζωγράφισα μια μπλε σκατούλα, που ούτε εγώ δεν μπορούσα να διακρίνω!:D


απο β λυκειου τι γνωσεις χρειαζονται για τα μαθηματικα κατευθυνσης και μαθηματικα γενικης;;

θετικη ή τεχνολογικη ησουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πως πάτε με την ύλη οι θεωρητικοί; Ενθουσιάζεστε το ξέρω :P
Κοιτα,εγω προσωπικα δεν την πα-λευ-ω! για την ακριβεια αναρωτιεμαι τον λογο που πηγα θεωρητικη ... αν ηξερα τι με περιμενε θα πηγαινα ασυζητητι τεχνολογικη!! :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Κοιτα,εγω προσωπικα δεν την πα-λευ-ω! για την ακριβεια αναρωτιεμαι τον λογο που πηγα θεωρητικη ... αν ηξερα τι με περιμενε θα πηγαινα ασυζητητι τεχνολογικη!! :cry_x:


και η τεχνολογικη εχει ζορια,καμια κατευθυνση δεν ειναι ευκολη. Γιατι ομως το λες αυτο?ποιο μαθημα σε δυσκολευει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top