[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ουτε εγω εχω συνειδητοποιησει για τι διαβαζω. Απλα διαβαζω :slourp: ζητημα να κλεινω 3 ωρες, παραπανω δεν.

Εσείς οι μερένχες θέλετε 3 ώρες.Εμείς 1-2 και μας φτάνει.;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τώρα λοιπόν που αρχίσαμε το καλοκαιρινό, μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία:

Στην αρχή των θερινών μαθημάτων, την πρώτη εβδομάδα, κάνατε τρελό διάβασμα ή λίγο πιο χαλαρό?

Ρωτάω γιατί ακόμα δεν μας έχουν βάλει πολλά και σήμερα ζήτημα να έκατσα να διαβάσω 2 ώρες και αρχίζω να ανησυχώ και να σκέφτομαι οτι θα έπρεπε να χτυπάω 5ωρα:worry:

Σημ. Μαθηματικά Κατ, κάναμε τα βασικά των συναρτήσεων και είχαμε απλές εφαρμογές ενώ Βιολογία Γεν. μας έβαλε δυο παραγράφους για την ομοιόσταση. Δεν είναι πολλά δηλαδή....ακόμα:redface:

Και κάτι άλλο, μόνο εγώ είμαι τόσο αναίσθητη ακόμα και δεν έχω καταλάβει οτι διαβάζω για πανελλήνιες?:P
Μην αγχωνεσαι... Κάποιοι διαβάζουν 3 ώρες και τους αρκεί, άλλοι διαβάζουν 5 ώρες. Αν εισαι σίγουρη οτι τα έχεις καταλάβει και γράφεις καλα στα διαγωνίσματα, ολα πανε καλα. Εγώ ποτε δεν έκατσα να σκεφτώ πόσες ώρες διαβάζω και σίγουρα είχε τύχει να μην χρειαστεί να διαβάσω πανω απο 2-2.30 ώρες. Θα υπάρχουν αυτοί που θα σου λένε οτι διάβαζαν 6 ώρες και το βράδυ ξενύχτησαν, κοιμήθηκαν στις 6 και στις 7 ξύπνησαν για το σχολειο (ξέρεις πόσοι μου το έλεγαν..; ), ενώ εγώ ας πουμε δεν ξενύχτησα ούτε μια φορά. Μην επηρεάζεται απο αυτα που ακούς ;) και ειναι λογικό να μην έχεις καταλάβει οτι δίνεις πανελληνιες, εδω εμεις μια μέρα πριν προσπαθούσα με να το πιστέψουμε οτι επιτελους έφτασε η στιγμή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ψυχολογική υποστήριξη :P

Το θέμα μου είναι ότι ποτέ δεν μπήκα στο τρυπάκι να αποστηθίζω και να μαθαίνω κάτι απ' έξω :P Όμως, από την εμπειρία μου στις φετινές εξετάσεις (της β' λυκείου), έφτυσα αίμα για να μάθω εισαγωγή 10 σελίδων (μέσα σε 5 μέρες, φυσικά) και ήταν κάτι πολύ αγχωτικό για εμένα. Δε θέλω να επαναληφθεί :/:

Και πρέπει να μαθαίνω και το λόγο του εκάστοτε φιλοσόφου στην εισαγωγή; (πχ σελ. 34, 1η παράγραφος του Δ2)
Ξεκίνα τότε από λίγες σελίδες και σιγά σιγά αύξανε την ποσότητα που διαβάζεις μέχρι να φτάσεις στο σημείο που εσύ θεωρείς ότι είσαι οκ. Νωρις είναι ακόμη. Προλαβαίνεις.
Το συγκεκριμένο κομμάτι που λες ναι. Εγώ το είχα μάθει και στο σχολείο μας είχε πει να μην αφήνουμε σχεδόν τίποτα. Ακόμη και τις φράσεις στα αρχαία αν είναι μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros1997

Νεοφερμένος

Ο lazaros1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε (βέβαια είναι μεσάνυχτα οπότε χθες :P). 6 ώρες μάθημα και αυτό θα συνεχίσει κάθε Πέμπτη.
Μας ψάρωσαν για τα καλά. Στην Έκθεση μας έβαλε τα κέρατα της ενώ στην Ιστορία νομίζω ότι θα βλέπω εφιάλτες.
Μάλλον το καλύτερο μάθημα απ' τα 6 θα είναι η Βιολογία ΓΠ που ο καθηγητής μας την λέει σαν παραμυθάκι (λέμε τώρα) και είναι πολύ κατανοητά.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εσείς οι μερένχες θέλετε 3 ώρες.Εμείς 1-2 και μας φτάνει.;):P

Σε εμας τους μερενχες μας την σπανε λιγο οι ασκησεις των μαθηματικων, οταν δεν βγαινουν οι πραξεις και γι αυτο μας παιρνει τοσο το διαβασμα :redface:
Εσεις οι μπλαουγκρανα πως τα πατε ;

Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε (βέβαια είναι μεσάνυχτα οπότε χθες :P). 6 ώρες μάθημα και αυτό θα συνεχίσει κάθε Πέμπτη.
Μας ψάρωσαν για τα καλά. Στην Έκθεση μας έβαλε τα κέρατα της ενώ στην Ιστορία νομίζω ότι θα βλέπω εφιάλτες.
Μάλλον το καλύτερο μάθημα απ' τα 6 θα είναι η Βιολογία ΓΠ που ο καθηγητής μας την λέει σαν παραμυθάκι (λέμε τώρα) και είναι πολύ κατανοητά.:clapup:

6 ωρες μαθημα καθε μερα ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σε εμας τους μερενχες μας την σπανε λιγο οι ασκησεις των μαθηματικων, οταν δεν βγαινουν οι πραξεις και γι αυτο μας παιρνει τοσο το διαβασμα :redface:
Εσεις οι μπλαουγκρανα πως τα πατε ;
Όλα υπό έλεγχο.Δεν έχω κάνει κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.Σιγά σιγά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
by
Τώρα λοιπόν που αρχίσαμε το καλοκαιρινό, μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία:

Στην αρχή των θερινών μαθημάτων, την πρώτη εβδομάδα, κάνατε τρελό διάβασμα ή λίγο πιο χαλαρό?

Ρωτάω γιατί ακόμα δεν μας έχουν βάλει πολλά και σήμερα ζήτημα να έκατσα να διαβάσω 2 ώρες και αρχίζω να ανησυχώ και να σκέφτομαι οτι θα έπρεπε να χτυπάω 5ωρα:worry:

Σημ. Μαθηματικά Κατ, κάναμε τα βασικά των συναρτήσεων και είχαμε απλές εφαρμογές ενώ Βιολογία Γεν. μας έβαλε δυο παραγράφους για την ομοιόσταση. Δεν είναι πολλά δηλαδή....ακόμα:redface:

Και κάτι άλλο, μόνο εγώ είμαι τόσο αναίσθητη ακόμα και δεν έχω καταλάβει οτι διαβάζω για πανελλήνιες?:P

Δεν είσαι η μονη,μια απτα ίδια και εγω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ουτε εγω εχω συνειδητοποιησει για τι διαβαζω. Απλα διαβαζω :slourp: ζητημα να κλεινω 3 ωρες, παραπανω δεν.

Ρε παιδια μολις ξεκινησατε, γιατι περιμενετε να σκοτωθειτε στη μελετη? Το καλοκαιρι πρεπει να διαβαζετε χαλαρα, οχι στρεσ. Μολις ανοιξουν σιγα-σιγα τα σχολεια, τοτε θα αρχιζετε να διαβαζετε και συνεπως να κουραζεστε περισσοτερο.

Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε (βέβαια είναι μεσάνυχτα οπότε χθες :P). 6 ώρες μάθημα και αυτό θα συνεχίσει κάθε Πέμπτη.
Μας ψάρωσαν για τα καλά. Στην Έκθεση μας έβαλε τα κέρατα της ενώ στην Ιστορία νομίζω ότι θα βλέπω εφιάλτες.
Μάλλον το καλύτερο μάθημα απ' τα 6 θα είναι η Βιολογία ΓΠ που ο καθηγητής μας την λέει σαν παραμυθάκι (λέμε τώρα) και είναι πολύ κατανοητά.:clapup:

6 ωρες?? Γιατι τοσο πολυ?? Οταν αρχισει το σχολειο δηλαδη που δεν θα προλαβαινεις κι ολας ποσες θα κανετε??
Μην αφηνετε τα φροντηστηρια να σας καθοριζουν τα διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros1997

Νεοφερμένος

Ο lazaros1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Οχι δε με καταλάβατε (μου συμβαίνει συχνά :redface:).
Τώρα στα θερινά κάθε Πέμπτη θα έχουμε μάθημα 6 ώρες. Καθε Τρίτη και Παρασκευή 4 ώρες και κάθε Τετάρτη ένα 2ωρο.:clapup::knife:
Απλά αντί να μας χωρισουν τις ώρες σε 5 μέρες μας το έκαναν σε 4 για να έχουμε 3 μέρες κενό.
Ενώ η καθηγήτρια που έχει το φροντιστήριο μας είπε να διαβάζουμε τα πάντα μέσα στο Σαββατοκυριακο και να κάνουμε μόνο επανάληψη την προγούμενη του μαθήματος.
Όταν θα αρχίσουμε ξανά τον Σεπτέμβριο θα έχουμε λιγότερες ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
να σας κάνω μια ερωτησουλα...είναι λογικό να μου παίρνει αρκετή ώρα κάθε άσκηση στα μαθηματικά (μονοτονια....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Nα διαβάζεις όσο εσύ κρίνεις ότι χρειάζεται. Δεν θα έχουμε τύψεις κιόλας επειδή δεν έχουμε πολλά να διαβάσουμε! Βγες μία βόλτα γιατί το χειμώνα με το σχολείο, είναι δύσκολο να βγαίνεις κάθε μέρα. Απόλαυσε αυτή τη χαλαρότητα γιατί η τρίτη λυκείου είναι πιεστική τάξη, ειδικά μετά το μάρτη. Μη χαλάς την ημέρα σου με άγχος. Μην ανησυχείς. Φιλικά, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, απλά μετά σκέφτηκα το πόσο ηλίθιο (συγγνώμη) είναι να έχεις άγχος για τέτοια θέματα. :)

και για του λόγου το αληθές:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3839859&postcount=497

Μην αγχωνεσαι... Κάποιοι διαβάζουν 3 ώρες και τους αρκεί, άλλοι διαβάζουν 5 ώρες. Αν εισαι σίγουρη οτι τα έχεις καταλάβει και γράφεις καλα στα διαγωνίσματα, ολα πανε καλα. Εγώ ποτε δεν έκατσα να σκεφτώ πόσες ώρες διαβάζω και σίγουρα είχε τύχει να μην χρειαστεί να διαβάσω πανω απο 2-2.30 ώρες. Θα υπάρχουν αυτοί που θα σου λένε οτι διάβαζαν 6 ώρες και το βράδυ ξενύχτησαν, κοιμήθηκαν στις 6 και στις 7 ξύπνησαν για το σχολειο (ξέρεις πόσοι μου το έλεγαν..; ), ενώ εγώ ας πουμε δεν ξενύχτησα ούτε μια φορά. Μην επηρεάζεται απο αυτα που ακούς ;) και ειναι λογικό να μην έχεις καταλάβει οτι δίνεις πανελληνιες, εδω εμεις μια μέρα πριν προσπαθούσα με να το πιστέψουμε οτι επιτελους έφτασε η στιγμή :P

Κατάλαβα...:redface:
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά και σας εύχομαι καλά αποτελέσματα :clapup:

(Άντε και στα δικά μας εμείς του '97 :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
:(Τα δύσκολα τώρα ξεκινούν εμεις στο φροντιστήριο αρχίζουμε στις 4 Αυγούστου ειμαι θετική:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
:(Τα δύσκολα τώρα ξεκινούν εμεις στο φροντιστήριο αρχίζουμε στις 4 Αυγούστου ειμαι θετική:(

Κατσε ξεκουρασου.... μετα ουτε να πας για το μακρυ σου με την ησυχια σου δν θα σε αφησουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
1ο μάθημα έκθεση σήμερα, τρεεελένομαι λέμεεε!

Την τρίτη χημεία και φυσικάρα 3ωρο. Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Φυσικη με αρεσει περισσοτερο...βσκ ολα μου αρεσουν περισσοτερο και ενδιαφερομαι για τα παντα...αχ μακαρι να συνεχιστει...
Και εγω πανω απο 3ωρο δεν διαβαζω ρε παιδια αλλα ειναι γτ βρισκομαι στο σημειο προσαρμογης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Το έχω ξαναγράψει?

ΘΕΤΙΚΑΡΑ δεν σε αλλάζω με τίποτα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σμρ αρχισαμε βιολογια
Tέλεια.
Καλή παπαγαλία σου εύχομαι!
Η καλύτερη ευχή για να πάρεις 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Tέλεια.
Καλή παπαγαλία σου εύχομαι!
Η καλύτερη ευχή για να πάρεις 20.

Δυστηχως το κακο ειναι οτι αν δεν το μαθεις απεξω χανεις πολλα.... εσυ πως πηγες ... ? Πως λες οτι εγραψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δυστηχως το κακο ειναι οτι αν δεν το μαθεις απεξω χανεις πολλα.... εσυ πως πηγες ... ? Πως λες οτι εγραψες?
Εγώ έγραψα τα ουσιώδη χωρίς σάλτσες και ενα καρο περιττούς ορισμούς που τους γράφουμε για καβάτζα.

Επειδή έγραψα τα ουσιώδη θα πάω στο 18.

Για να γράψεις πάνω από 95 στη βιολογία, τουλάχιστον έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το μάθημα στις πανελλήνιες, πρέπει να παπαγαλίσεις. Καλό είναι να συνηθίζετε σε αυτή την ιδέα από νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top