[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Όχι. Ο καταμερισμός των μαθημάτων είναι θέμα του φροντιστήριου.

Εμείς, για παράδειγμα, κάναμε Μαθηματικά και Φυσική κατεύθυνσης με 2 καθηγητές (σε κάθε μάθημα).
Μαθηματικά, ο πρώτος μας έκανες Μιγαδικούς, Συναρτήσεις, Συνέχεια, Κανόνες Παραγώγισης και Συνάρτηση Ολοκλήρωμα. Ο δεύτερος έκανες Όρια, Ορισμό Παραγώγου, Ορισμένο και Αόριστο Ολοκλήρωμα. Με τον δεύτερο καθηγητή ξεκινήσαμε μάθημα, αφού είχαμε βγάλει τις συναρτήσεις με τον πρώτο. Δηλαδή, από τα Όρια και μετά, κάναμε 2 διαφορετικά κεφάλαια της ύλης ταυτόχρονα.
Φυσική, με τον πρώτο καθηγητή κάναμε θεωρία και 3ο/4ο θέμα (ασκήσεις), με τον δεύτερο κάναμε 2ο θέμα (επιλογή σωστής απάντησης και αιτιολόγηση).

Η ύλη της άλγεβρας είναι εντελώς διαφορετική από την ύλη της ανάλυσης και, συνεπώς, δίνεται η δυνατότητα να διδαχθεί παράλληλα. Σκέψου το σαν δύο εντελώς διαφορετικά μαθήματα. Φαντάσου, σε εμάς, που έχουμε 3 διαφορετικά φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, ακολουθούνται 3 διαφορετικά συστήματα. Το 1ο είναι το δικό μας, το 2ο ξεκινούσε από Συναρτήσεις, έκανε Όρια, γυρνούσε να κάνει Μιγαδικούς και επέστρεφε να τελειώσει την Ανάλυση. Το 3ο, ξεκινούσε από Μιγαδικούς και συνέχιζε ένα-ένα τα κεφάλαια μέχρι το τέλος. Από τις εκτιμήσεις φίλων μου από τα δύο άλλα φροντιστήρια έχω συμπεράνει ότι, δεν μετράει τόσο τι σύστημα θα ακολουθήσει το φροντιστήριο σου, όσο το τι προσωπικό διάβασμα θα κάνεις εσύ.
Ευχαριστω για την διευκρινηση !!



Πρωτο μαθημα βιολογιας κατευθυνσης σημερα.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εμενα μονο εξαιρετικη δεν ηταν,πραγματικα απορω πως εγινε φιλολογος...εφιαλτης σου λεω!απλα στο φροντιστηριο θα ειμαι και με αλλα ατομα που λογικα δε θα εχουν κενα..αυτο δε θα δυσκολεψει λιγο τη θεση μου?

Τα λατινικά της β'λυκείου δεν είναι πολύ δύσκολα αλλά σίγουρα το γεγονός ότι η καθηγήτρια σου δεν ήταν καλή,τα δυσκολεύει! :hmm:
Ωστόσο,μπορείς να καλύψεις τα κενά σου πριν προχωρήσεις στην ύλη της γ'! Τα λατινικά χρειάζονται εξάσκηση! :) Μπορείς να ζητήσεις από τον καθηγητή σου να σε βοηθήσει με την ύλη της β,ώστε να είσαι και εσύ έτοιμη να προχωρήσεις με το τμήμα σου,αν και δεν είναι σίγουρο ότι και αυτοί δεν θα έχουν κενά!! Μπορείς να του προτείνεις,αν δεν σε βολεύει το σχολικό (εγώ δεν θυμάμαι να διάβαζα από εκεί) να σου δώσει κάποια φυλλάδια με την θεωρία και ασκήσεις πάνω σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά! :) :)
Και όποια απορία έχεις μπορείς να την ρωτάς και σε μας! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας και απο εδω! Σημερα ξεκινησα τα θερινα και ενα εχω να πω... νιωθω μια απελπισια.Ειμαι θετικη...κανενας αλλος που να νιωθει οπως εγω για συμπαρασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω στην αρχη ειχα απιστευξη ορεξη και περιμενα πως και πως να αρχισωωω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εμενα μονο εξαιρετικη δεν ηταν,πραγματικα απορω πως εγινε φιλολογος...εφιαλτης σου λεω!απλα στο φροντιστηριο θα ειμαι και με αλλα ατομα που λογικα δε θα εχουν κενα..αυτο δε θα δυσκολεψει λιγο τη θεση μου?

ξερω παιδια που το γυρισαν σε θεωρητικη στην τριτη και μια χαρα τα πηγαν με τα λατινικα. κενα στην αρχη θα εχεις και ειναι λογικο, αλλα το ιδιο θα μπορουσε να συμβει σε οποιοδηποτε μαθημα. συζητησε το με την καθηγητρια σου να δειτε που πρεπει να δωσεις βαση. τα κενα στα λατινικα καλυπτονται πολυ ευκολα, μιλαμε για κενα μιας ταξης μονο και μαλιστα για λιγη και ευκολη υλη. Δεν το λεω αυτο για να σε προβαλλω φυσικα, το οτι ειναι λιγη και ευκολη δεν σημαινει οτι βγαινει με εναν κακο καθηγητη. απλα να εισαι σιγουρη οτι με εναν καλο καθηγητη και λιγη προσοχη απο εσενα η καλυψη των κενων θα ειναι παιχνιδακι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγω στην αρχη ειχα απιστευξη ορεξη και περιμενα πως και πως να αρχισωωω:P
κι εγω ετσι ημουν! ανυπομονουσα πως και πως αλλα σημερα που ξεκινησα με επιασε μια απελπισια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Εγω εχω αρκετη ορεξη ακομα...βεβαια αυριο με εκθεση δεν ξερω αν θα χω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πφφ.. ναι, είναι βαρετά αυτά. Εγώ σήμερα έχω γνωστό :P

Πως σου φανηκε? Ευκολο? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
εμενα μονο εξαιρετικη δεν ηταν,πραγματικα απορω πως εγινε φιλολογος...εφιαλτης σου λεω!απλα στο φροντιστηριο θα ειμαι και με αλλα ατομα που λογικα δε θα εχουν κενα..αυτο δε θα δυσκολεψει λιγο τη θεση μου?

δεν θελω ηττοπαθειες!!!! ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!!! Διαβασμα θελει και θα πετυχεις!! το καλοκαιρι σου φτανει ανετα για να καλυψεις τα κενα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
αντιμετωπίζω πρόβλημα στα λατινικά...β' λυκείου ξεκίνησα τα λατινικά χωρίς φροντιστήριο παρά μόνο στο σχολείο..και εδώ ξεκινάει και το πρόβλημα μου,λοιπόν η καθηγήτρια που ανέλαβε να μας διδάξει την ύλη των λατινικών της β' λυκείου όλη την χρονιά δε μας έμαθε τίποτα,πέρα από 3-4 άτομα που έκαναν φροντιστήριο όλοι οι υπόλοιποι αντιμετωπίζαμε πρόβλημα,το θέμα είναι ότι ενώ διάβαζα δεν έκανε κατανοητό το μάθημα της και τώρα νιώθω ότι έχω κενά.θα μπορέσω να τα καλύψω αυτά τα κενά?ή στο φροντιστήριο θα τρέχω με την ύλη της 3ης λυκείου και θα τα κάνω σαλάτα?δεν έχω θέμα να διαβάζω μόνη μου για να καλύψω κενά απλά ανησυχώ,είναι εφικτό αυτό?μέσα σε ένα καλοκαίρι να ξεκινήσω νέα ύλη και να προσπαθώ να καλύψω και την παλιά?έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο?
:/

Να 'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλή σας επιτυχία παιδιά για φέτος!:yes: το παν βρίσκεται στην ψυχραιμία όλη τη χρονιά μέχρι και το τελευταίο μάθημα που θα γράψετε...προσωπικά επειδή διάβασα κάποια από τα προηγούμενα μνματα, με το φροντιστήριο κάναμε ελάχιστους μιγαδικούς στη 2α λυκείου και απλή αρμονική ταλάντωση από φυσική.τελειώσαμε κανονικά με τις εξετάσεις, καλοκαίρι διακοπές και ξεκινήσαμε 19 Αυγούστου.Η προετοιμασία μέσα στη χρονιά ήταν υπεραρκετή (και λαμβάνοντας υπ'όψη ότι δώσαμε φέτος τέλη Μαίου)
Εντάξει ο καθένας ξέρει το πρόγραμμά του και φυσικά συμβαδίζεις με τους καθηγητές σου αλλά θα πρότεινα ξεκούραση το καλοκαίρι και καθόλου βιβλίο...αν το πάρει κανείς στα σοβαρά από τη στιγμή που ξεκινάνε κανονικά τα φροντιστήρια μάθημα κ ακολουθήσει ένα καλό πρόγραμμα στη διάρκεια θα είναι μια χαρά...
Αα και μν ξεχνάμε το χιούμορ και το γέλιο παιδιά.Μην μιζεριάσετε για κανένα λόγο! Cheers:1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πως σου φανηκε? Ευκολο? ?

Μια χαρά ήταν, το πρόβλημα είναι τα ερμηνευτικά όπως είδα :/: Ενώ είναι κατανοητά με την ανάγνωση, η αποστήθιση είναι πολύ σπαστική. Με έπιασε μια απελπισία αλλά εντάξει θα μου περάσει πιστεύω. :/: ....

Να 'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω! :(

Και η δικιά μας καθηγήτρια ενώ ήταν μια χαρά δεν τα εξηγούσε καλά, τα παιδιά που δεν πήγαιναν φροντιστήριο αντιμετώπιζαν προβλήματα είναι η αλήθεια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πήγα σήμερα σε δυο φροντιστήρια για να ρωτήσω για εγράφη και τιμές και μου είπαν οτι ξεκινήσανε την δεύτερα μαθήματα και η εγραφες έχουν ολοκληρωθεί απο την παρασκευη όποτε δεν μπορούν να με δεχτούν , να με βάλουν σε καπιο τμήμα διότι έχουν είδη διαμορφωθεί ... Καλά, πάνε καλαααα???
τι θα κάνω εγώ τώρα .... θα πάω και αύριο σε άλλα ελπίζω να γίνει τπτ ..... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πήγα σήμερα σε δυο φροντιστήρια για να ρωτήσω για εγράφη και τιμές και μου είπαν οτι ξεκινήσανε την δεύτερα μαθήματα και η εγραφες έχουν ολοκληρωθεί απο την παρασκευη όποτε δεν μπορούν να με δεχτούν , να με βάλουν σε καπιο τμήμα διότι έχουν είδη διαμορφωθεί ... Καλά, πάνε καλαααα???
τι θα κάνω εγώ τώρα .... θα πάω και αύριο σε άλλα ελπίζω να γίνει τπτ ..... :P :P

Σίγουρα θα βρεις άκρη :) Καλή τύχη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
8theo 1 εσείς ξεκινήσατε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_lee

Νεοφερμένος

Η eleni_lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει κανείς απο εσάς που το φροντιστήριο του δεν έχει ξεκινήσει ακόμα και αν ναι .. ας γράψει λίγο το όνομα του φροντιστηριου του .. .
Ευχαριστώ !! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδες τι λιωσιμο ειναι αυτο ουτε να φαω δεν προλαβαινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά υπάρχει κανείς απο εσάς που το φροντιστήριο του δεν έχει ξεκινήσει ακόμα και αν ναι .. ας γράψει λίγο το όνομα του φροντιστηριου του .. .
Ευχαριστώ !! :P

Αρχίζω αύριο αλλά δε νομίζω να βολεύεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top