[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;

[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Κοινωνικές επιστήμες/Ψυχολογία

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Ιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 35 13.4%
  • Φυσική/Χημεία/Βιολογία/Μαθηματικά

    Ψήφοι: 34 13.0%
  • Προσχολική/Δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 3 1.1%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 17 6.5%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • Νομική/Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 12 4.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 43 16.4%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 16 6.1%
  • Δεν είναι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 17.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

φ. Ιατρικής

Νεοφερμένος

Ο φ. Ιατρικής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Είμαι φοιτητής ιατρικής, διάβασα αυτά που γράφει ο χρήστης Npb και έκανα τον κόπο να γραφτώ για να απαντήσω.

από που και ως που λες ότι από τους 300 φοιτητές ιατρκής αξίζουν οι 10 και αυτό με την δουλειά πες μου στην σχολή που είσαι εσύ όταν τελειώσεις θα βγάζεις περισσότερα λεφτά από αυτούς που κοροιδεύεις.

Προφανώς έχεις μικρή ηλικία δεν περάσες ιατρική και τα ισοπεδώνεις όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Λογικό είναι να μην σε συμφέρει η αλήθεια. Μακάρι να τα ισοπέδωνα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φ. Ιατρικής

Νεοφερμένος

Ο φ. Ιατρικής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εγώ πήγα ιατρική γιατί μου αρέσει να κάνω καλά τους ανθρώπους και δε θα μου άρεσε κανένα αλλο επάγγελμα.
(ίσως να πήγαινα κτηνιατρική μετά γιατί και τα ζώα ψυχούλες είναι και αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ας μην ανεβουν οι βασεις..ας μην εχουμε πεσει σε ανωμαλους εξεταστες..ας περασουμε εκει που θελουμε

αχχχ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ας μην ανεβουν οι βασεις..ας μην εχουμε πεσει σε ανωμαλους εξεταστες..ας περασουμε εκει που θελουμε

αχχχ!!!!

ας μην ανεβουν οι βασεις..ας μην εχουμε πεσει σε ανωμαλους εξεταστες..ας περασουμε εκει που θελουμε

αχχχ!!!!

Ειναι πολυ ψυχοφθορο που τη μια προβλεπουν ανοδο και την αλλη πτωση των βασεω, καθομαστε και τ' ακουμε και μετα χαλιομαστε :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ειναι πολυ ψυχοφθορο που τη μια προβλεπουν ανοδο και την αλλη πτωση των βασεω, καθομαστε και τ' ακουμε και μετα χαλιομαστε :mad:

ας μην ανεβουν οι βασεις..ας μην εχουμε πεσει σε ανωμαλους εξεταστες..ας περασουμε εκει που θελουμε

αχχχ!!!!

Μην τα βλέπετε αυτά, κάθε χρόνο βλακείες λένε και ποτέ δεν πέφτουν μέσα...
Να τί δουλειά να κάνετε όταν μεγαλώσετε, ότι δουλειά υποτίθεται ότι κάνουν αυτοί που βγάζουν αυτές τις προβλέψεις. Λες ότι σου κατέβει και πληρώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ειναι πολυ ψυχοφθορο που τη μια προβλεπουν ανοδο και την αλλη πτωση των βασεω, καθομαστε και τ' ακουμε και μετα χαλιομαστε :mad:

Σήμερα η μαμά μου διάβασε κάπου ότι θα πέσουν! :lol: Τόσο καιρό μας είχαν πρήξει για άνοδο και τώρα τα αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει πως γινεται να ξερουν τις βασεις οταν δεν εχουν βγει ακομα τα αποτελεσματα ουτε εχουν συμπληρωθει μηχανογραφικα. Μπορειτε να μου εξηγησετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ασε μωρε λεει ο καθενας το μακρυ το και το κοντο του και το παιζει ειδημων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Αξιωματικών αστυνομίας θέλω να περάσω.Αν δεν τα καταφέρω, αστυφυλάκων και μετά δίνω για αξιωματικών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχομαι ολοι μα ολοι, ακομα και αυτοι που γραψατε μηδεν, να γινετε γιατροι, δικηγοροι , ΗΜΜΥτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οποιος αγαπάει το χρήμα(απορώ γιατί αυτό πολλοί το θεωρούν ανήθικο και το καυτηριάζουν) και επιθυμεί να γίνει γι αυτό το λόγο γιατρός, πολύ απλά επέλεξε τη λάθος επιστήμη. Προσωπικά θαυμάζω τους υπερβολικά πλουσίους ανθρώπους, τους δισεκατομμυριούχους(selfmade-billionaires) και ομολογώ πως κάθε πρωί ξυπνάω με ένα και μοναδικό σκοπό: να γίνω μια μέρα ένας από αυτούς. Ημουν πέρσι υποψήφιος και με τα μόρια που συγκέντρωσα θα μπορούσα να είχα περάσει ιατρική. Όχι, όμως, απλά δεν τη δήλωσα ως πρώτη επιλογή, αλλά, αν δε με απατά η μνήμη μου, ούτε καν στο μηχανογραφικό. Πολλοί μπερδεύουν τη λέξη <<πλούσιος>> με τη λέξη <<ευκατάστατος>>(μήπως λόγω γλωσσικής πενίας;;;). Η εικόνα που αντιστοιχεί σε έναν πετυχημένο γιατρό και που έχουν οι περισσότεροι στο μυαλό τους, είναι αυτού που έχει εισόδημα 15.000-20.000 ευρώ το μήνα, μια βιλίτσα, καμια Porsche, άντε και κανα δυο-τρια ταξίδια το χρόνο... αυτά! Πλούσιος σημαίνει κάτι άλλο: Να μην ξέρεις πλέον τι έχεις, να σου περισσεύουν, να σου τρέχουν από τα παντζάκια. Ίσως αυτό να το έχουν καταφέρει κάποιοι γιατροί, αλλά αυτοί πιστεύω πως είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Προσωπικά θα αναφερθώ σε δύο Γερμανούς γιατρούς που το έκαναν: ο Βέρνερ Μάνγκ(πλαστικός χειρουργός) και ο Μπέρντ Σότντορφ(νομίζω ουρολόγος). Για φιλόδοξα άτομα, τα οποία έχουν ως στόχο μια μέρα να γίνουν τόσο πετυχημένοι όπως προανέφερα, η ιατρική αντενδείκνυται, για τον απλούστατο λόγο ότι, από τη φύση της, δεν αποτελεί γόνιμο έδαφος για ελεύθερη επιχειρηματικότητα. <<Κότα με χρυσά αυγά>>, όπως προαναφέρθηκε, δε νομίζω γενικά να υπάρχει, ή μάλλον ο καθένας μας τη βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία. Πάντως δεν μπορώ να προσδώσω την ιδιότητα αυτή στην ιατρική.

Φυσικά και κάποιος μπορεί να γίνει πλούσιος μόνο αν τοποθετήσει αυτό το στόχο, όσο περισσότερο γίνεται, στο υποσυνείδητο(όχι στο ασυνείδητο!!!) και εξασκεί καθημερινά, αδιάκοπα και άοκνα το επάγγελμά του, με όρεξη και μεράκι, αφιερώνοντας σε αυτό όλη του τη ζωή, κάθε ώρα, κάθε λεπτό, κάθε του σκέψη(για τους φιλόδοξους: την οκτάωρη εργασία ξεχάστε την!!! Ίσως να αποτελεί σπουδαία καθιέρωση γι αυτούς που στη ζωή τους διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο αξίες όπως η <<ισορροπία μεταξύ εργασίας και ζωής>> και η <<οικογένεια>>, όχι για εμάς, που στοχεύουμε υψηλά!), είτε είναι μηχανολόγος μηχανικός(αυτό θα σπουδάσω κι εγώ), είτε ΗΜΜΥ, είτε φαρμακοποιός, είτε γιατρός, είτε... καθαρίστρια.

Για να πείσω πολλούς για το τελευταίο, μια μικρή ιστορία: ο Γερμανός φοιτητής Κλάους Βίσερ, κατά τη δεκαετία του 60, καθαρίζει αίθουσες προκειμένου να σταθεί στα πόδια του οικονομικά. Ξεκινά από ένα γραφείο, δεύτερο, τρίτο... σύντομα προσλαμβάνει κι άλλους υπαλλήλους, κι άλλους, κι άλλους... Καθαρίζει όλο και περισσότερα κτήρια. Σήμερα η εταιρία του, η Wisag, απασχολεί περίπου 40.000 υπαλλήλους, ενώ η περιουσία του ίδιου ανέρχεται γύρω στα 600 εκατομμύρια ευρώ(περίπου 820 εκατομμύρια δολάρια). Καμία καινοτομία, καμία πρωτότυπη ιδέα, μόνο επιμονή, μεράκι και λίγη τύχη οδήγησαν τον Βίσερ στην κορυφή της κοινωνικής πυραμίδας.

Την ιστορία του Γιάννη Λάτση πολύ θα ήθελα να τη διηγηθώ, αλλά νομίζω πως όλοι την ξέρετε(σε ποιο πανεπιστήμιο σπούδασε πάλι αυτός;;;:worry::worry::worry:).

Εν κατακλείδι, πραγματικά πλούσιος μπορεί να γίνει κάποιος μόνο με δύο τρόπος: ως επιχειρηματίας ή ως κληρονόμος. Φυσικά μπορεί κάποιος να πλουτίσει με οτιδήποτε και να ασχοληθεί, αλλά ειδικά σχολές όπως ιατρική, νοσηλευτική, παιδαγωγικό ή φιλολογία θα συνιστούσα να τις επιλέξετε με μεγάλη προσοχή και αν και μόνο αν τις <<γουστάρετε>> πραγματικά, διότι τότε και μόνο τότε υπάρχει ελπίδα να αναπτύξετε ιδέες που θα σας εκτοξεύσουν στην κορυφή, σε αυτούς τους τομείς
.

Δεν διαφωνουμε. Δεν θεωρω οτι ειναι σωστη αυτη η εντυπωση που υπαρχει για την ιατρικη. Απλα ειναι μια αποψη μεγαλου μερους της κοινωνιας και για αυτο την ανεφερα. Δεν σημαινει οτι συμφωνω. Και φυσικα ειναι σωστο αυτο που γραφεις οτι οσοι διαλεξουν ιατρικη πρεπει να ειναι πολυ συνειδητοποιημενοι και σιγουροι για την επιλογη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Φιλοδοξίες που έχουμε στο i-school...

Φιλοδοξία δε λέγεται το παραλήρημα του κάθε άπληστου κουτοπόνηρου επειδή είδε τον άλλον πλούσιο, του άρεσε και τώρα θέλει κομμάτι απ' την πίτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desio40

Νεοφερμένος

Ο desio40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική και με ένα καλό σχέδιο μπαίνω Μετσόβιο.
Τώρα και Πάτρα δεν θα με χάλαγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Ευγε-

Νεοφερμένος

Η -Ευγε- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ,αν γνωρίζει κάποιος να μου πει από το φπψ του Εκπα, βγαίνεις ψυχολόγος;; Εχεις δλδ άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σε καμμια περιπτωση! Οσα σχετικα μαθηματα και να κανεις μεσα. Φιλολογος θεωρεισαι για το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ,αν γνωρίζει κάποιος να μου πει από το φπψ του Εκπα, βγαίνεις ψυχολόγος;; Εχεις δλδ άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

απο τις σχολες που βλεπεις στο μηχανογραφικο σου αποκτας αδεια ασκησεως επαγγελματος απο:
ψυχολογια αθηνας (παντειο)
ψυχολογια αθηνας (εκπα)
ψυχολογια ρεθυμνου
ψυχολογια θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα εσεισ για ποια σχολη στοχευετε??ενδιαφερετε κανεισ για μαθηματικο πατρασ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top