[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;

[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Κοινωνικές επιστήμες/Ψυχολογία

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Ιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 35 13.4%
  • Φυσική/Χημεία/Βιολογία/Μαθηματικά

    Ψήφοι: 34 13.0%
  • Προσχολική/Δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 3 1.1%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 17 6.5%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • Νομική/Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 12 4.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 43 16.4%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 16 6.1%
  • Δεν είναι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 17.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ό,τι κάτσει. Μάλλον μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Σκέφτομαι έντονα και νοσηλευτικη. Γενικα στη σκέψη είμαι. Η νεκροψία τέλη Αυγούστου. Αμήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ό,τι κάτσει. Μάλλον μαθηματικό.

Ναι. Φαντάζομαι πρώτα ΗΜΜΥ ΕΜΠ. :P Όσοι θέλουν Μαθηματικό, εν τέλει ΗΜΜΥ σπουδάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι. Φαντάζομαι πρώτα ΗΜΜΥ ΕΜΠ. :P Όσοι θέλουν Μαθηματικό, εν τέλει ΗΜΜΥ σπουδάζουν.

Ε τσαμπα να πανε τα μορια :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ναι. Φαντάζομαι πρώτα ΗΜΜΥ ΕΜΠ. :P Όσοι θέλουν Μαθηματικό, εν τέλει ΗΜΜΥ σπουδάζουν.

:P
Νίκο από μαθηματικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Νίκο από μαθηματικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά?
Αλίμονο,εννοείται οτι μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ακομα ψαχνομαι ..Λογικα σεμφε ή μαθηματικο. Ξερει κανεις ακριβως την διαφορα αναμεσα στις δυο αυτες σχολες τοσο ως προς τα μαθηματα που διδασκομαι σε καθε μια απο αυτες οσο και στο επαγγελματικο μου μελλον. Το σεμφε ανοιγει περισσοτερους δρομους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drpinezas

Νεοφερμένος

Ο drpinezas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εφαρμοσμένη πληροφορική ΠΑΜΑΚ !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μακάρι το καλοκαίρι να έχουμε περάσει όλοι εκεί που θέλουμε :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
:P
Νίκο από μαθηματικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά?

To ανάποδο δεν γίνεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

florencia

Νεοφερμένος

Η florencia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
hi guys!... εγώ φέτος μια έλεγα θα δώσω - μια δε θα δώσω..πφφ κι ακόμα μπερδεμένη είμαι..αλλα ok! θα δώσω..βεβαια με φοβίζει μήπως δεν περάσω..γιατί απλά δεν ξέρω τίποτα..δε διαβάζω πολύ..ελάχιστα διαβάζω..βαριέμαι..(ναι,ok!είμαι τεμπέλα)..και θέλω αυτές τις τελευταίες μέρες που απομένουν να βάλω τα δυνατά μου..το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να διαβάζω ως αργά το βραδυ..
θέλω να περάσω θεολογία..και δεν έχει και πολύ υψηλές θέσεις..οποτε θα ήταν βλακεία μου να μην περάσω..πφφ
από λίγο πριν τα χριστούγεννα κάνω μάθημα (μαζί με αλλα 2 κορίτσια) ιστορία κατ. και έκαναν και απτήν αρχή λατινικά κι αρχαία για 1 μηνα περίπου..αλλα τα σταμάτησα γιατί δεν καταλάβαινα με τίποτα τον καθηγητή..και λέω απ την άλλη βδομάδα να αρχίσω πάλι λατινικά κι αρχαία - με άλλον καθηγητή..σήμερα ξεκινάω βιολογία..κι αύριο ξεκινάω έκθεση..
έχω αργήσει πολύ - το ξέρω..πφφφ
πάντως Καλή Επιτυχία σε όλους!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
hi guys!... εγώ φέτος μια έλεγα θα δώσω - μια δε θα δώσω..πφφ κι ακόμα μπερδεμένη είμαι..αλλα ok! θα δώσω..βεβαια με φοβίζει μήπως δεν περάσω..γιατί απλά δεν ξέρω τίποτα..δε διαβάζω πολύ..ελάχιστα διαβάζω..βαριέμαι..(ναι,ok!είμαι τεμπέλα)..και θέλω αυτές τις τελευταίες μέρες που απομένουν να βάλω τα δυνατά μου..το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να διαβάζω ως αργά το βραδυ..
θέλω να περάσω θεολογία..και δεν έχει και πολύ υψηλές θέσεις..οποτε θα ήταν βλακεία μου να μην περάσω..πφφ
από λίγο πριν τα χριστούγεννα κάνω μάθημα (μαζί με αλλα 2 κορίτσια) ιστορία κατ. και έκαναν και απτήν αρχή λατινικά κι αρχαία για 1 μηνα περίπου..αλλα τα σταμάτησα γιατί δεν καταλάβαινα με τίποτα τον καθηγητή..και λέω απ την άλλη βδομάδα να αρχίσω πάλι λατινικά κι αρχαία - με άλλον καθηγητή..σήμερα ξεκινάω βιολογία..κι αύριο ξεκινάω έκθεση..
έχω αργήσει πολύ - το ξέρω..πφφφ
πάντως Καλή Επιτυχία σε όλους!...

Μήπως να στόχευες και σε κάποια ξενόγλωσση φιλολογία που έχουν αρκετά χαμηλές βάσεις (εξαιρείται η αγγλική) ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Την ιατρική την βάζεις μόλις δεις πως έχεις >18000 μόρια ;)

δεν νομιζω ...πολλοι την απεχθανονται..πολλοι λειτουργουν και οπως λες.

και γενικα τα μορια ειναι ενα θεμα..παλια ειχαν περαση καποιες πολυτεχνικες σχολες μετα εφυγε η μπογια τους ηρθαν αλλες πολυτεχνικες σχολες,την εποχη μου ηταν οι σχολες πληροφορικης,κατοπιν οι ακαδημιες (δασκαλοι),τωρα ειναι λιγο σταυρολεξο βαζουν καποιες πολυτεχνικες,ιατρικη και απο εκει και περα οτι να ναι...μιλαμε για τους περισσοτερους γιαιτ κυκλοφορουν και περισσοτερο συνειδητοποιημενοι με αυτες ή αλλες σχολες...

παντως εχετε υποψιν πως την εποχη των δεσμων την δικη μου..μηχανογραφικο καναμε ΠΡΙΝ τις πανελληνιες..χωρις δηλαδη να ξερουμε τι βαθμο βγαλαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

florencia

Νεοφερμένος

Η florencia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μήπως να στόχευες και σε κάποια ξενόγλωσση φιλολογία που έχουν αρκετά χαμηλές βάσεις (εξαιρείται η αγγλική) ;;

δεν ξέρω κάποια άλλη ξένη γλώσσα - πέρα απ'τα αγγλικά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
hi guys!... εγώ φέτος μια έλεγα θα δώσω - μια δε θα δώσω..πφφ κι ακόμα μπερδεμένη είμαι..αλλα ok! θα δώσω..βεβαια με φοβίζει μήπως δεν περάσω..γιατί απλά δεν ξέρω τίποτα..δε διαβάζω πολύ..ελάχιστα διαβάζω..βαριέμαι..(ναι,ok!είμαι τεμπέλα)..και θέλω αυτές τις τελευταίες μέρες που απομένουν να βάλω τα δυνατά μου..το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να διαβάζω ως αργά το βραδυ..
θέλω να περάσω θεολογία..και δεν έχει και πολύ υψηλές θέσεις..οποτε θα ήταν βλακεία μου να μην περάσω..πφφ
από λίγο πριν τα χριστούγεννα κάνω μάθημα (μαζί με αλλα 2 κορίτσια) ιστορία κατ. και έκαναν και απτήν αρχή λατινικά κι αρχαία για 1 μηνα περίπου..αλλα τα σταμάτησα γιατί δεν καταλάβαινα με τίποτα τον καθηγητή..και λέω απ την άλλη βδομάδα να αρχίσω πάλι λατινικά κι αρχαία - με άλλον καθηγητή..σήμερα ξεκινάω βιολογία..κι αύριο ξεκινάω έκθεση..
έχω αργήσει πολύ - το ξέρω..πφφφ
πάντως Καλή Επιτυχία σε όλους!...

Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ξοδέψεις λεφτά,για να γράψεις τόσα λίγα μόρια που είναι ο στόχος σου.Το φροντιστήριο υπάρχει για να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω,να απαντάει σε ερωτήσεις,πράγματα για τα οποία απαιτείται να έχεις μελετήσει επαρκώς.

Από την άλλη,θα συνιστούσα να ξανα-σκεφτείς με διαύγεια τον στόχο σου.Απο οτι φαίνεται θες απλώς ΄΄κάπου να πέρασεις΄΄ και αυτό το κάπου μάλιστα,είναι μια τελειωμένη σχολή,χωρίς καθόλου μέλλουν(επιστημονική έρευνα).Καλύτερα να γραφτείς σε κάποιο Κολλέγιο ή ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

florencia

Νεοφερμένος

Η florencia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ξοδέψεις λεφτά,για να γράψεις τόσα λίγα μόρια που είναι ο στόχος σου.Το φροντιστήριο υπάρχει για να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω,να απαντάει σε ερωτήσεις,πράγματα για τα οποία απαιτείται να έχεις μελετήσει επαρκώς.

Από την άλλη,θα συνιστούσα να ξανα-σκεφτείς με διαύγεια τον στόχο σου.Απο οτι φαίνεται θες απλώς ΄΄κάπου να πέρασεις΄΄ και αυτό το κάπου μάλιστα,είναι μια τελειωμένη σχολή,χωρίς καθόλου μέλλουν(επιστημονική έρευνα).Καλύτερα να γραφτείς σε κάποιο Κολλέγιο ή ΙΕΚ.

δε θέλω να περάσω θεολογία..απλά γιατί έχει χαμηλές βάσεις..αλλά γιατί αυτό μου αρέσει..και η θεολογία οδηγεί σε διάφορους κλάδους..δηλ. η μπορώ να εργαστώ κ ως φιλόλογος κ ως ψυχολόγος ή κοινωνιολόγος σε κάποιο ίδρυμα..εξάλλου μετά απο 4 - 5 χρόνια δεν ξέρουμε πως θα είναι η κατάσταση με τις δουλειές..αλλά έχω κ τα αγγλικά μου που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ να δουλέψω σε κανά φροντιστήριο.. απλά φοβάμαι μήπως δεν περάσω θεολογία -παρόλο που δεν έχει πολλά μόρια-..λόγω του ότι δεν έχω πολύ χρόνο για διάβασμα.. ..(κ ακόμη κ σε ΙΕΚ να πήγαινα..έπειτα θα ήθελα να πάω κ θεολογία)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
και η θεολογία οδηγεί σε διάφορους κλάδους..δηλ. η μπορώ να εργαστώ κ ως φιλόλογος κ ως ψυχολόγος ή κοινωνιολόγος σε κάποιο ίδρυμα..

δεν ξερω ποιος σου εχει πει κατι τετοιο αλλα δεν ισχυει.
για τους θεολογους δεν μπορουν να βελτιωθουν τα πραγματα.
δεν σου λεω να μην πας σε φροντιστηριο, δεν σου λεω να μην κανεις την προσπαθεια. να πας και να το παλεψεις. αν μπορεις να περασεις σε καποια αλλη σχολη θα το προτεινα. αν περασεις θεολογια γνωμη μου ειναι μην βασιστεις σε αυτο και πηγαινε και σε καποιο ιεκ παραλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δε θέλω να περάσω θεολογία..απλά γιατί έχει χαμηλές βάσεις..αλλά γιατί αυτό μου αρέσει..και η θεολογία οδηγεί σε διάφορους κλάδους..δηλ. η μπορώ να εργαστώ κ ως φιλόλογος κ ως ψυχολόγος ή κοινωνιολόγος σε κάποιο ίδρυμα..εξάλλου μετά απο 4 - 5 χρόνια δεν ξέρουμε πως θα είναι η κατάσταση με τις δουλειές..αλλά έχω κ τα αγγλικά μου που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ να δουλέψω σε κανά φροντιστήριο.. απλά φοβάμαι μήπως δεν περάσω θεολογία -παρόλο που δεν έχει πολλά μόρια-..λόγω του ότι δεν έχω πολύ χρόνο για διάβασμα.. ..(κ ακόμη κ σε ΙΕΚ να πήγαινα..έπειτα θα ήθελα να πάω κ θεολογία)..

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει. Τελειώνοντας τη θεολογία, είσαι θεολόγος. Αυτό και μόνο ! Για να γίνεις κοινωνιολόγος, πρέπει να πάρεις πτυχίο κοινωνιολογίας, αντίστοιχα για να γίνεις ψυχολόγος πτυχίο ψυχολογίας, και για να γίνεις φιλόλογος πτυχίο φιλολογίας ή φπψ ή ιστορικού - αρχαιολογικού. Σαφώς και σε λίγα χρόνια, μπορεί τα πράγματα να είναι καλύτερα, αλλά οφείλουμε να γνωρίζουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε τμήματος που μας ενδιαφέρει, για να μη βρεθούμε απροετοίμαστοι ;) . Και κάτι ακόμη, κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχοντας πτυχίο κοινωνικής θεολογίας, μπορείς με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό να γίνεις κοινωνικός λειτουργός. Ούτε αυτό γίνεται !Κοινωνικός λειτουργός γίνεσαι από τει κοινωνικής εργασίας ή αει Κοινωνικής Διοίκησης, επιλέγοντας μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Η θεολογία σε οδηγεί στο επάγγελμα του θεολόγου.Εάν δεν έχεις χρόνο για διάβασμα, διάβασε από Σεπτέμβριο για τις Πανελλήνιες του 2015, αφού φυσικά προσπαθήσεις και φέτος, έστω να δεις τα θέματα ( και αυτό εμπειρία είναι ακόμη και αν δε γράψεις, να έρθεις σε πρώτη επαφή με τις Πανελλήνιες :) ). Αυτή είναι η γνώμη μου.Από ιεκ είτε ιδιωτικά είτε δημόσια, βγαίνεις βοηθός σπουδάζοντας 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

florencia

Νεοφερμένος

Η florencia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν ξερω ποιος σου εχει πει κατι τετοιο αλλα δεν ισχυει.
για τους θεολογους δεν μπορουν να βελτιωθουν τα πραγματα.
δεν σου λεω να μην πας σε φροντιστηριο, δεν σου λεω να μην κανεις την προσπαθεια. να πας και να το παλεψεις. αν μπορεις να περασεις σε καποια αλλη σχολη θα το προτεινα. αν περασεις θεολογια γνωμη μου ειναι μην βασιστεις σε αυτο και πηγαινε και σε καποιο ιεκ παραλληλα.

σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου... θα δω.. βλέποντας κ κάνοντας..:hmm:

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει. Τελειώνοντας τη θεολογία, είσαι θεολόγος. Αυτό και μόνο ! Για να γίνεις κοινωνιολόγος, πρέπει να πάρεις πτυχίο κοινωνιολογίας, αντίστοιχα για να γίνεις ψυχολόγος πτυχίο ψυχολογίας, και για να γίνεις φιλόλογος πτυχίο φιλολογίας ή φπψ ή ιστορικού - αρχαιολογικού. Σαφώς και σε λίγα χρόνια, μπορεί τα πράγματα να είναι καλύτερα, αλλά οφείλουμε να γνωρίζουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε τμήματος που μας ενδιαφέρει, για να μη βρεθούμε απροετοίμαστοι ;) . Και κάτι ακόμη, κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχοντας πτυχίο κοινωνικής θεολογίας, μπορείς με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό να γίνεις κοινωνικός λειτουργός. Ούτε αυτό γίνεται !Κοινωνικός λειτουργός γίνεσαι από τει κοινωνικής εργασίας ή αει Κοινωνικής Διοίκησης, επιλέγοντας μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Η θεολογία σε οδηγεί στο επάγγελμα του θεολόγου.Εάν δεν έχεις χρόνο για διάβασμα, διάβασε από Σεπτέμβριο για τις Πανελλήνιες του 2015, αφού φυσικά προσπαθήσεις και φέτος, έστω να δεις τα θέματα ( και αυτό εμπειρία είναι ακόμη και αν δε γράψεις, να έρθεις σε πρώτη επαφή με τις Πανελλήνιες :) ). Αυτή είναι η γνώμη μου.Από ιεκ είτε ιδιωτικά είτε δημόσια, βγαίνεις βοηθός σπουδάζοντας 2 χρόνια.

έτσι μου έχουν πει..αλλά οκ - ίσως κ να μην ισχύει - ..μου αρέσει η θεολογία..αλλά κάτσε να δώσω πρώτα - μετά να περάσω - κ μετά βλέπουμε!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top